Kolumna Wampira - prosze o opinie

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Kolumna Wampira - prosze o opinie

Post autor: Citizen Kane » 2006-01-12, 00:38

Pozwoliłem sobie zacytowac mail Wampira na forum:

"Witam. Czytam, czytam na forum i zaczynam mieć wątpliwości czy nie sknociłem taj maszyny Nie myślałem że te wymiary kolumny są aż tak ważne, ja zrobiłem z 4/100 cm a tu chłopaki mają problemy wybrać 5 czy 6 cm. średnicy? upchać czy luźno dać zmywaki? Wysokie na 100 czy 120 cm? Załadowałem ci rysunek, rzuć okiem i powiedz, przerabiać od razu czy próbować jak jest? Im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie. Do tej pory robiłem na prostym aparacie (zbiornik, odstojnik, wężownica) wychodzilo całkiem dobre ale chciałem polepszyć bo max. stężenie alkocholu to miałem 75%"
ps. piszę na maila bo nie umiałem wrzucić rysunku na forum, a i rysunek byle jaki
(mimo wszystko myślę że coś zobrazuje) acha te rurki w refluksie są na krzyż i połączone z wężownicą elastycznie.
Pozdrawiam"

I moja odpowiedź. Średnica rury jak najbardziej prawidłowa, sam mam kulumnę o zewnętrznej średnicy 42mm (wysokość 1,1m). Jeśli masz możliwość przeróbki to zachęcam cię do dodania refluksu zewnętrznego. Na górze zamiast słoika dajesz dwa kolana lub ewentualnie przycinasz rury na 45 stopni i dodajesz 30 centymetrów prostego odcinka na chłodnicę. Refluks zewnętrzny jest IMO dużo łatwiej kontrolować, wiesz dokładnie ile destylatu leci ci przy danym grzaniu i chłodzeniu. W refluksie wewnętrznym do końca nie wiadomo jak ilość flegmy wraca na wypełnienie. Termometr na szczycie kolumny, to w przypadku tego drugiego rozwiązania obowiązek. Dlaczego? Szybciej można zorientować się w pracy kolumny na podstawie temperatury par na górze niż za pomocą alkoholomierza, mierząc procent pozyskiwanego destylatu.

Ogólnie do projektu nie mam zastrzeżeń, zastosowanie słoika na górze jest trochę zagadkowe. Jak rozumiem użyłeś go w celowo do odbierania destylatu kranikiem, ale pytanie w jakim celu zastosowałeś to rozwiązanie i co chcesz tym kranikiem upuszczać?

Sprawa ogrzewania. Na schemacie narysowałeś grzałkę, więc przyjmuje że będziesz stosował ogrzewanie elektryczne. Jeśli nie bedziesz miał regulatora, to musisz zwrócić uwagę na moc grzałki. Z tego co pamiętam dla 1,5 calowej kolumny powinna ona mieć około 1500-1800W.

Proszę pozostałych kolegów o opinie...
Załączniki
wampir.gif
Schemat aparatu Wampira
(7.38 KiB) Pobrany 989 razy

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-01-12, 00:55

twoją odpowiedź uzupełnił bym następująco
Słoik u góry wygląda jak by miał działać jako odstojnik, jest to zbędne, ponieważ frakcje sa rozdzielane na wypełnieniu kolumny. Średnica prawidłowa, ale długość kolumny przedłużył bym do maximum możliwości lokalowych, ponieważ im więcej wypełnienia, tym większa zdolnośc do "samowzbogacania" się par idących do góry. Powinieneś poczytac o półkach teoretycznych, wtedy zrozumiał byś z czego to wynika. Reflux wewnętrzny jest trudny w obsłudze, jednak możliwy. Jeżeli byś pobawił się skryptami dostępnymi na homedistiler.org to zauważył byś że reflux daje ci dodatkowo niecałą jedną półkę teoretyczną. Przy twojej długości kolumny może zostać zupełnie nie podłączony, a efekt będzie niemalże nierozróżnialny. To samo tyczy się refluxu zewnętrznego, jednak przy zewnętrznym masz możliwość zwracania niedoprocentowanego alkoholu w długim okresie czasu, a więc zwiększa Ci się skuteczność kolumy.

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2006-01-12, 08:18

A ja trochę z innej beczki

Wampir pisze że na swoim aparacie ma 75% to max a chciałby więcej.

Na kolumnie Φ51x1000 mm dostawałem max. do 90% i to z refluxem zewnętrznym
i co nie jest bez znaczenia przy prędkości wypędu 8-9 ml/min. a jakość
destylatu pozostawiała wiele do życzenia.Dlatego wydłużyłem kolumnę do 1400 mm
poprwwiła się wydajność do około 15 ml/min. a jakość o niebo lepsza.

Trzeba popatrzeć prawdzie w oczy z tych 110 cm to cudów nie dostaniesz.

I jeszcze jedno na rysunku jest keg 50l ile czasu zajmie rozruch i zalanie kolumny ?
do tego dojdzie sama destylacja ile to będzie trwało ?

Sam zmieniłem kolumnę z 51 na 60 mm tylko po to żeby skrócić czas destylacji
Przychodzą z pracy po 17-tej włączam aparat i po 22-ej jest po sprawie łącznie a wyczyszczeniem wszystkiego

Nie chcę nikogo krytykować ani się wymądrzać ale sam przerabiałem sprzęt
kilkakrotnie i dlatego chcę zwrócić uwagą na sprawy praktyczne które mogą
powodować pewne niedogodności w obsłudze sprzętu.Sam po ustawieniu aparatu
wychodzę z piwniczki i przychodzę na finał.

Sugerowałbym wydłużenie kolumny, zwiększenie średnicy i zastosowanie refluxu
zewnętrznego tymbardziej że cena rury 40 a 60 jest stosunkowo niewielka
a koszt pospawania rury 40 czy 60 mm to to samo.

A najlepsze na koniec przy długiej kolumnie możesz zapomnieć oczyszczeniu chemią
Nie ma takiej potrzeby

Jest się nad czym zastanowić .

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-01-12, 16:33

Popieram kolegów jeśli chodzi o wysokość. Jeśli nie chcesz robić na razie wyższej, zostaw sobie furtkę na ewentualną dostawkę, łącząc poszczególne elementy na złącza kołnierzowe. Jeśli potem zdecydujesz o zwiększaniu wysokości, dasz uszczelkę, parę śrubek i po sprawie. U siebie takie rozwiązanie mam właśnie w trakcie realizacji.

Nie będę polemizował z tym co napisał robol, bo w zasadzie ma on rację, a dodatkowo ja nie konsumowałem jeszcze spirytusu z dłuższej rury jak ~1 m, ale wtrącę może swoje trzy grosze. Nie przekreślałbym do końca destylatu otrzymywanego z metrowej kolumny. Osobiście, jeśli miałbym go porównać do tego co otrzymywałem na garnku (trzykrotna destylacja), jest to niebo a ziemia. Szczególnie jak podrasuję spirytus dębiną lub śliwkami. Nie wspominam nawet o parnikowym bimbrze, bo ten nie łapie się u mnie w żadne kryteria. Tym bardziej więc niecierpliwię się co będzie kapało z mojej nowej 1,4 metrowej rury. Moja stara kolumna w zależności od mocy zacieru daje destylat 91-93%.

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2006-01-12, 17:23

Nie twierdzę że z krótkiej kolumny nie da się wypić
sam taką miałem (90 cm) i dobrze było
mówię tylko że jeżeli miałbym wybór to

3 x tak na dłuższą

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-01-12, 17:39

robol69 pisze:3 x tak na dłuższą
Tu zgadzamy się w 100%

Awatar użytkownika
wampir
50%
50%
Posty: 180
Rejestracja: 2006-01-06, 15:48
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: wampir » 2006-01-12, 20:26

Witam. Dzięki wszystkim za opinie.,, Wychowałem" :wink: się na zwykłym aparacie i nie było tak żle, nie używalem drożdży i też było ( tylko pewnie dużo mniej) teraz dzięki wam stworzyłem namiastkę aparatury i użyję drożdży, połącze to do kupy i zobaczymy co wyjdzie? Nie omieszkam podzielić się z wami wnioskami. Jeśli będę niezadowolony to ruszam z waszą pomocą do przeróbki :wink:

Drożdże i odżywki jeszcze nie dotarły ale dostałem maila że wysłali więc niedługo ruszam z ryżem, potem próba aparatu, tylko jak dobrze zrozumiałem to łupki dębowe wrzucam do pierwszego wypędu, czekam tydzień a następnie destyluje jeszcze raz.(jak się mylę to poprawcie)

Szkoda że nie można wysłać,, próbek" mailem do oceny :lol:
,,Niech moc (%) będzie z wami"

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-01-13, 01:51

na forum oliwki pracują już nad wysyłaniem do oceny próbek :D, skontaktuj sie na priv z VSOP, może poda ci namiary na tego studenta z akademii rolniczej

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2006-01-13, 08:48

@CK

A kiedy masz zamiar uruchomić nową kolumnę ?

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-01-13, 19:04

Dokładnie nie wiem, ale myślę że miesiąc, dwa max. Spawacz robi mi sprzęt grzecznościowo (i darmowo) więc nie chcę za bardzo go popędzać.

@wampir
Łupki dębowe, jak je nazwałeś, dodaje się do gotowego destylatu. Jak zaprawisz alkohol i przedestylujesz go, to stacisz zarówno cały kolor jak i większość, o ile nie cały smaczek jaki przeszedł (w tym przykładzie) od dębu.

Awatar użytkownika
wampir
50%
50%
Posty: 180
Rejestracja: 2006-01-06, 15:48
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: wampir » 2006-01-13, 21:02

Ok. łupki na końcu i niech postoją :wink:

ps. do> robol69< grzałka 2kW w kegu który stoi na maszynce elektrycznej, rozgrzewa się ok.1-1,5 godz. następnie wyłączam maszynkę i idzie na samej grzałce. Na starym sprzęcie nic nie trzeba było doglądać, kapało całkiem nieźle, po godzinie juz trzeba było sprzwdzać żeby nie zjechać poniżej 50%. Jedyny pomiar to poziom alkocholu, reszta to wyczucie i rutyna. Nigdy nie sprawdzałem dokładnie czasu, ilości i temperatury. Teraz planuje to zmienić.

LEPSZE JEST WROGIEM DOBREGO :!: :lol:
,,Niech moc (%) będzie z wami"

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-01-13, 21:54

wampir pisze:Jedyny pomiar to poziom alkocholu, reszta to wyczucie i rutyna. Nigdy nie sprawdzałem dokładnie czasu, ilości i temperatury. Teraz planuje to zmienić.
Dzięki pomiarowi tempearatury na szczycie kolumny od razu zauważysz, że w KEGu kończy się etanol. Wzrost z ~78,3°C do >85°C nastąpi w kilka, kilkanaście minut (zależy od tego jak szybko kapie). Dzięki tej informacji będziesz mógł idealnie segregować odbiór. To co mieściło się np. do 79-80°C dajesz do konsumcji, powyżej 80°C dajesz do drugiej destylacji, uszlachetniając ewentualnie wcześniej produkt chemią.

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2006-01-14, 07:57

No właśnie tak jak napisał CK.

Po ustawieniu odbioru np.20 ml/min wychodzisz trzeba tylko obliczyć kiedy
przyjść wyłączyć.Mam keg 30 l daję 27 l zacieru i jest tam około 3 l destylatu
(używam drożdży piekarskich) 20x60=1200 ml =1,2 L/h całość- 2,30 h i tyle.
Dobrze jest przyjść z 15 minut wcześniej bo jak gorzej wyfermentuje to się
złapie trochę pogonu i trzeba drugi raz destylować.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-01-14, 11:19

robol69 pisze:Po ustawieniu odbioru np.20 ml/min wychodzisz trzeba tylko obliczyć kiedy przyjść wyłączyć.
To trochę hard core, mamy otwarty ognień, etanol... lepiej jednak doglądać co jakiś czas jak idzie. Niby teoretycznie nie powinno się nic wydarzyć, ale niezbadane są wyroki Murphyego:

"Jezeli tylko cos moze sie popsuc, to na pewno sie popsuje."
" Jezeli przewidziales cztery mozliwe awarie i zabezpieczyles sie przed nimi, to natychmiast wydarzy sie piata, na ktora nie byles przygotowany"
"Jezeli wydaje sie ze wszystko dziala dobrze, to z pewnoscia cos przeoczyles"

:mrgreen:

Awatar użytkownika
wampir
50%
50%
Posty: 180
Rejestracja: 2006-01-06, 15:48
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: wampir » 2006-01-14, 15:54

Jeszcze wracając do mojej konstrukcji a dokładnie do odstojnika i tego kranika to służy on do spuszczania płynu który się tam nagromadzi żeby nie odkręcać słoika i nie naruszyć uszczelki. Co to za płyn? - nie wiem, napewno zawiera alkochol i jakieś związki bo śmierdzi. Poprzednią aparaturę dostałem już z odstojnikiem który miał za zadanie wyłapywać metylowy i inne niepotrzebne syfy :wink: Jak z tym jest naprawdę, nigdy nie dociekałem. Teraz pomyślałem sobie że mógłbym z tego kranika poprowadzić rurkę do kolumny i zrobić a,la reflux zewnętrzny :?: :wink:

Mało roboty, ale czy jest sens?
,,Niech moc (%) będzie z wami"

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości