Ciśnienie w kegu na podstawie wskazań U-Rurki

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Ciśnienie w kegu na podstawie wskazań U-Rurki

Post autor: lesgo58 » 2012-06-29, 12:58

magas37 pisze:Kiedy występują u was te wahania ciśnienia?
Chciałbym powrócic do sprawy wahań ciśnienia...którą koledzy podnieśli na forum.
Od miesiąca kolumne moją wzbogaciłem o wziernik.
A co... - inni mają - to ja też sobie sprawię.
Słysząc o nim same superlatywy - tak uczyniłem.
Mając teraz wgląd na kontrolę progu zalania zacząłem eksperymentować.
Co się okazało...?
Po zalaniu kolumny i powrocie do odpowiedniego poziomu ( ok. 3-5cm poniżej górnej granicy wypełnienia) alkoholu w wypełnieniu zauważyłem wzrost ciśnienia w dolnej części kolumny.Objawiało się to wzrostem temperatury na czujce umieszczonej na 50 cm od kega.( mam nową kolumnę 60,3 długości 150cm - całość ocieplona 3,5cm otuliną do rur - 3 warstwy i keg ocieplony 8cm warstwą gąbki)),
Zaniepokoiło mnie to i próbowałem znależć przyczynę.
A że nie jestem zbyt bystry w konstrukcjach kolumny i zjawiskach w niej zachodzących jedyną rzeczą, która mi przyszła do głowy to było zmniejszenie mocy grzania.
Wystarczyło 50W ( co miało swoje odniesienie na obniżenia poziomu alkoholu w wypełnieniu o ok.7 cm.W ten sposób próg zalania był ok. 10-15 cm od górnej granicy wypełnienia (sprężynki od @Plipek'a).Przez co ciśnienie też się wyrównało.Tak ,że w sumie poziom alkoholu w wypełnieniu był na wysokości ok. 145cm.
Piszę tak szczegółowo , bo może to komuś się przyda do analizy zachowania kolumny.
Cała sprawa nie dawała mi spokoju .
Postanowiłem przeprowadzić doświadczenie.
Mając przygotowaną surówkę do rektyfikacji postanowiłem prowadzić proces w następujący sposób.
1. odbierać na granicy zalania ( co wiązało się ze zwiększeniem ciśnienia w dolnej części kolumny)
2. odbierać przy poziomie alkoholu w wypełnieniu ok. 12 cm ponizej górnej granicy wypełnienia ( co dawało mi stabilną temperaturę w dolnej częsci kolumny wskazującą na stabilne ciśnienie w całej kolumnie).
Próby przeprowadziłem 10 razy.
Otrzymałem rektyfikat o mocy powyżej 96,9 % (Alkoholomierz o zakresie od 90-100% z podziałką co 0,1 % z "Gomaru" wykalibrowany na próbce po badaniu u kolegi @bnp)
Co otrzymałem ...?
W jednym przypadku moc rektyfikatu w obydwu przypadkach była taka sama.
W jednym przypadku moc rektyfikatu była o 0,1% lepsza na korzyść odbioru na pełnym standartowym zalaniu.
W ośmiu przypadkach moc rektyfikatu była lepsza o 0,1 -0,3 % gdy poziom alkoholu był 12 cm poniżej górnej granicy wypełnienia i wyrównanym ciśnieniu w całej kolumnie.
Jaka jest różnica jakościowa miedzy nimi - nie wiem , bo próbki są za świeże .
Próby przeprowadzałem wczoraj...
Co koledzy o tym myślą.?

P.S. Nie wiem czy w dobrym temacie piszę?Ale problem był podniesiony tutaj.Gdyby coś było nie tak to proponuje przenieść post do tematu o czystej wódce.
Ostatnio zmieniony 2012-06-29, 23:14 przez lesgo58, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
lech.zywiec
101%
101%
Posty: 286
Rejestracja: 2011-09-05, 22:34

Post autor: lech.zywiec » 2012-06-29, 13:14

Od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie, że albo ja czegoś nie rozumiem, albo niektórzy mylą pojęcia. Próg zalania w centymetrach? Ja zawsze myślałem, że określamy go w KW... :nie_wiem
Ostatnio zmieniony 2012-06-29, 15:14 przez lech.zywiec, łącznie zmieniany 1 raz.

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2012-06-29, 13:51

W kilowatach podawana jest moc pobierana przez grzałki. Jest to wartość elektryczna. Próg zalania jest to moment ( który fanie widać w wzierniku) kiedy postać gazowa emulsji zaczyna się zmieniać w płynną. W wzierniku zaczyna się gotować i wtedy zmniejszasz moc o +/- 50watt na grzaniu i masz próg zalania. Nie wyobrażam sobie uchwycić ten moment bez obserwacji optycznej. Próg zalanie jest to moment na który długo czekałem i w momencie upakowania zmywaków 320g/l uzyskałem przy mocy 1900W.
Piotrek
aabratek fi50 , 170cm sprężynki , OLM , regulacja odbiorem , 4 termometry , regulator mocy , wziernik , u-rurka, rotametr na wyjściu ...

cemik1

Post autor: cemik1 » 2012-06-29, 14:38

W prawidłowo wykonanej kolumnie z wypełnieniem zalanie powinno następować zawsze od góry. Zalewanie od dołu (a tak jest to opisane - zmniejszenie mocy powoduje obniżenie słupa cieczy obserwowane we wzierniku) oznacza albo przewężenie w dole kolumny (wejście par lub zbyt małej średnicy pierścienie centrujące) abo lokalne zagęszczenie wypełnienia (zbite zmywaki lub sprężynki). Należy wykryć przyczyną i ją usunac. Mozliwe będzie wtedy zwięszenie mocy.

Awatar użytkownika
lech.zywiec
101%
101%
Posty: 286
Rejestracja: 2011-09-05, 22:34

Post autor: lech.zywiec » 2012-06-29, 15:10

lesgo58 pisze: Wystarczyło 50W ( co miało swoje odniesienie na obniżenia poziomu zalania o ok.7 cm.W ten sposób próg zalania był ok. 12-15 cm od górnej granicy wypełnienia (sprężynki od @Plipek'a).
@alvid
Dokładnie jest tak jak piszesz, niemniej jednak próg zalania będzie na każdej kolumnie różny. U Ciebie jest to 1900W, u mnie 1800W, a jeszcze u kogoś innego 2500W. Zależy to od średnicy kolumny i rodzaju wypełnienia.
@lesgo58
Może wytłumaczysz nam o co chodzi w Twoim opisie wyżej? Co to za centymetry?

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2012-06-29, 16:14

@cemik1
Dzięki za zwrócenie uwagi.
U mnie zalewanie następuje od dołu. Mam wziernik ok 12cm wysoki i zawsze zalewaniu u mnie następuje od dołu. Zmniejszam minimalnie moc i utrzymuję punkt zalania na wysokości 1-2cm od góry. Może wypowie się jeszcze ktoś kto stosuje zmywaki jak powinno to zalewanie wyglądać. Kolega @akas robił różne miarodajne testy. Jakby coś podowiedział. W jaki sposób prowadzić proces aby uzyskać nalepszy HEPT ?
Pozdrawiam Piotrek
Ostatnio zmieniony 2012-06-29, 23:19 przez alvid, łącznie zmieniany 1 raz.
aabratek fi50 , 170cm sprężynki , OLM , regulacja odbiorem , 4 termometry , regulator mocy , wziernik , u-rurka, rotametr na wyjściu ...

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Ciśnienie w kegu na podstawie wskazań U-Rurki

Post autor: maria-n » 2012-06-29, 16:15

All!!
Założyłem nowy temat, prosząc jednocześnie moderatorów, o przesunięcie postów związanych z tematem, a umieszczonych w Realizacji Projektu Sterownika, żeby nie mieszać w tematach. Ja ten sposób obserwacji ciśnienia zamontowałem, po sugestiach Andrzeja i gdyby nie to, do dnia dzisiejszego, nie wiedział bym, o wadliwym przewężeniu w swojej kolumnie. Błędu tego, nie udało mi się wcześniej wykryć, za sprawą nie możności zalania kolumny, z powodu za mało wydajnego palnika gazowego. Celowo napisałem wskazań u-rurki, bo nie chodzi tu, o pomiar bezwzględny ciśnienia w kegu. U-rurka ma tylko pokazać, że kolumna jest na całej długości w pełnej stabilizacji i na drodze spływającej flegmy nie ma żadnych przeszkód w postaci przewężeń, czy też "korków" z wadliwie włożonego wypełnienia. Oscylacje poziomu płynu w u-rurce wskazują, że mamy jedno czy drugie. Dla czego jest to takie ważne? Ano dla tego, że jak są wahania ciśnienia, to z pewnością, występują także wahania temperatury, a przecie tego nie chcemy. Temperatura i ciśnienie powinny być stabilne w całej kolumnie i nie ważne jest, że na początku zalewania będzie gwałtownie wzrastać z tendencja do wypchnięcia płynu, z rurki włącznie. Dla tego sugerowaliśmy z Andrzejem, że dobrze by było, zamontować sobie zaworek odcinający, to ciśnienie z kega, lub po prostu zacisnąć rurkę, na sam moment zalewania. Ciśnieniu przyglądamy się b. dokładnie, dopiero po odebraniu przedgonów i stabilizacji wtórnej.

[ Komentarz dodany przez: Citizen Kane: 2012-06-29, 16:30 ]
Wydzielony i połączony

Awatar użytkownika
OLO 69
100%
100%
Posty: 1593
Rejestracja: 2009-11-23, 14:01

Post autor: OLO 69 » 2012-06-29, 16:40

cemik1 pisze:Zalewanie od dołu (a tak jest to opisane - zmniejszenie mocy powoduje obniżenie słupa cieczy obserwowane we wzierniku )
Czegoś nie rozumiem :abaras
A co Twoim zdaniem powinno się dziać ze słupem cieczy widzianym we wzierniku po zmniejszeniu mocy grzania?
Chyba to logiczne,że musi się obniżyć?
Nie rozumiem gdzie widzisz nieprawidłowość działania.
Pzdr.
OLO 69

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2012-06-29, 16:54

Jeszcze raz. U mnie zalewanie pojawia się przy dolnej krawędzi wziernika i powoli podnosi się do samej góry gdzie po chwili następuje coś w rodzaju gwałtownego gotowania. Zmniejszam moc na regulatorze o około 50W i linia zalania obniża mi się o około 2cm od góry wypełnienia. Jeżeli chodzi o wypełnienie to aby zachować równomierność wypełnienia zrobiłem w następujący sposób. Poszukałem rurę grubościenną pcv do wody o średnicy trochę mniejszej od kolumny. Po wyliczeniu ilości zmywaków podzieliłem ( robiąc kreski mazakiem ) na równe odcinki. Zmywaki mocno rozczochrałem i ubijając każdego po kolei wspomagałem się naniesionymi znacznikami na wewnętrznej rurze. Robiąc w ten sposób mam pewność, że w każdy miejscu kolumny mam tę samą gęstość a pomimo to kolumnę zalewa mi od dołu. Tak ma być czy czegoś szukać?
aabratek fi50 , 170cm sprężynki , OLM , regulacja odbiorem , 4 termometry , regulator mocy , wziernik , u-rurka, rotametr na wyjściu ...

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2012-06-29, 20:23

Ten zaworek miałby odcinać u-rurkę od kega, na czas zalewania. :wink:
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2012-06-29, 20:54

lesgo nie żartuj.

Nie mam takowej zainstalowanej, ale z opisów Kolegów wynika że króciec jest zamontowany bądź w kegu nad lustrem cieczy, bądź w dolnej części kolumny, w miejscu gdzie nie ma wypełnienia. Do króćca jest przykręcony zawór, za nim końcówka na węża, a potem wąż wygięty w "U" i napełniony powiedzmy do połowy wodą lub innym płynem.
Chodzi o to że przy zalewaniu kolumny, ciśnienie w kegu rośnie na tyle że wypycha wodę z U- rurki i w tym czasie należy ją odciąć od kega zaworem.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2012-06-29, 21:13

Dokładnie! Ale, zaciśnięta rurka, to pseudo zaworek. Ja to zrobiłem jeszcze inaczej. Może od początku. Kiedyś w rozmowie z Andrzejem, powiedział mi, jak On rektyfikuje po raz drugi. Mam nadzieję, że nie zdradzam tajemnicy! Otóż najpierw rozcieńcza do 40% i odbiera przedgony, następnie dolewa wody, tak aby rozcieńczenie wynosiło 20% i wtedy dopiero zaczyna właściwy odbiór. To wygląda bardzo logicznie, jak się spojrzy na tabelę lotności poszczególnych składników, w odniesieniu do procentowości wsadu. Chcąc się przekonać do tego sposobu, a nie wiercić kolejnych otworów (do dolewania wody) w i tak już powierconym baniaku, postanowiłem jeden otwór wykorzystać do trzech spraw - pomiaru temperatury w kegu, podłączenia u-rurki i dolewania wody. W wywiercony otwór w "suficie" kega wkręciłem trójnik prostym przelotem w kierunku tegoż "sufitu", boczna odnoga służy do zasilania u-rurki, natomiast w górny otwór wkręcam sondę czujnika pomiarowego temperatury. Chcąc dolać wody wystarczy w otwór po wykręconej sondzie wsunąć lejek i lać. Ponieważ ciśnienie w kegu jest stosunkowo małe, sondę mam wkręconą na taśmę teflonową palcami, bez żadnych kluczy.

Awatar użytkownika
lech.zywiec
101%
101%
Posty: 286
Rejestracja: 2011-09-05, 22:34

Post autor: lech.zywiec » 2012-06-29, 21:53

lesgo58 pisze: W ten sposób próg zalania był ok. 12-15 cm od górnej granicy wypełnienia.
Nie otrzymałem odpowiedzi, więc pozwolę sobie zadać moje pytanie jeszcze raz trochę inaczej, aby zrozumieć w pełni pierwszy post w tym temacie. Lesgo58, czy pisząc "próg zalania" masz na myśli miejsce w którym widać wrzący alkohol we wzierniku? Bo jeśli tak to wszystko jasne, aczkolwiek uważam, że nie powinieneś nazywać tego "progiem zalania". Chyba, że się mylę, wówczas proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2012-06-29, 22:14

Mnie, próg zalania, zawsze się kojarzył z graniczną mocą, po przekroczeniu której dochodziło do zalania kolumny. A nie z "granicą" zalania.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
lech.zywiec
101%
101%
Posty: 286
Rejestracja: 2011-09-05, 22:34

Post autor: lech.zywiec » 2012-06-29, 22:21

Dziękuję lesgo58 za odpowiedź. Teraz wszystko jest dla mnie jasne! :D
Natomiast jeśli chodzi o "próg zalania" kolumny, to jest to dla mnie określona moc grzania, przy której to właśnie następuje wrzenie alkoholu, które widzimy we wzierniku. I teraz zmniejszając tę moc o 10% pracujemy właśnie pod "progiem zalania", czyli we wzierniku, jak również na całej długości prawidłowo wykonanej kolumny, nie powinno występować zjawisko wrzenia alkoholu. Reasumując "próg zalania" kolumny jest to moc grzania przy której w kolumnie zaczyna wrzeć alkohol i nieważne czy jest to na górze wypełnienia, 12cm poniżej jego poziomu, czy też na dole kolumny.
Mam nadzieję, że piszę w miarę zrozumiale :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości