Termometr - w którym miejscu

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-22, 13:50

Tak brzmiało pytanie Yaromira podające konkretne parametry kolumny.

PostPosted: 2011-05-20 12:01:54 Post subject: Reply with quote
yaro wrote:
thanks a lot Riku, I had found this calculator at AD it is useful tool Very Happy

I ordered SPP from Poland, if it is true HEPT for SPP only ~ 3 cm!
I have 160 cm column, 57mm int diameter and ~3kW heater, so my temp probe will be at 15cm from bottom of packing.

Best Regards - Yaro


A tak odpowiedział Riku na to konkretne pytanie Yromira.


With SPP (performance yet unconfirmed) you should be able to position the probe some 20-30cm below the product take off.

Slainte, Riku
_______________
sverige2

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Post autor: drgranatt » 2011-05-22, 18:24

Tłumaczenie do ostatniego postu.

thanks a lot Riku, I had found this calculator at AD it is useful tool Very Happy
I ordered SPP from Poland, if it is true HEPT for SPP only ~ 3 cm!
I have 160 cm column, 57mm int diameter and ~3kW heater, so my temp probe will be at 15cm from bottom of packing.
Best Regards - Yaro
- dziękuję Riku, znalazłem ten kalkulator w AD, to przydatne narzędzie bardzo cieszę się, że mogłem zamówić z SPP Polska, jeśli prawdą jest że HEPT dla SPP ma tylko ~3cm! Moja kolumna jest długości 160cm i 57mm średnicy wewnątrz a grzałka ~3kW, więc mój czujnik termometru będzie 15cm od dołu wypełnienia. Z poważaniem Yaro.

With SPP (performance yet unconfirmed) you should be able to position the probe some 20-30cm below the product take off.
Slainte, Riku
- Z SPP (wyniki jeszcze nie potwierdzone) powinieneś umieścić czujnik termometru około 20-30cm poniżej ujścia par.
Slainte, Riku

Awatar użytkownika
Yaromir
101%
101%
Posty: 209
Rejestracja: 2007-04-09, 21:06
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Yaromir » 2011-05-22, 19:07

Riku:
yaro wrote:
thanks a lot Riku, I had found this calculator at AD it is useful tool

I ordered SPP from Poland, if it is true HEPT for SPP only ~ 3 cm!
I have 160 cm column, 57mm int diameter and ~3kW heater, so my temp probe will be at 15cm from bottom of packing.

Best Regards - Yaro


With SPP (performance yet unconfirmed) you should be able to position the probe some 20-30cm below the product take off.

Slainte, Riku


Riku:
yaro napisał
dziękuję bardzo Riku. Ja znalazłem ten kalkulator na AD i to jest bardzo pożyteczne narzędzie.
Ja zamówiłem SPP (sprężynki pryzmatyczne), jeśli to prawda ich HEPT jest tylko ~3cm
Moja kolumna ma 160cm , 57mm wewnętrznej średnicy i ~3kW grzanie, więc mój czujnik temperatury będzie 15 cm od dołu wypełnienia
Mając SPP ( wydajność jeszcze nie potwierdzona) powinno być możliwe umieszczenie sondy gdzieś 20-30cm poniżej punktu odbioru produktu.

yaro:
Could You explain it? I don't understand this really, in theory my probe should be ~ at seven plate in this case 15cm from bottom, in practice: lower HEPT , I have to put probe closer to output? HEPT's are count from bottom...


Czy możesz to wyjaśnić? Nie rozumiem tego naprawdę, w teorii moja sonda powinna być ~ na siódmej półce w tym przypadku 15cm od dołu, w praktyce: im niższe HEPT, ja mam umieszczać czujnik bliżej odbioru? HEPT są liczone od dołu ....

jake_leg:
yaro wrote:
I supose, for E-ARC phisics is the same ^^^.


Keep reading. The differences between liquid and E-ARC are described immediately after the section that you just quoted.

yaro wrote:
lower HEPT , I have to put probe closer to output?


The position of the probe determines how far up the column you allow tails to rise before shutting the valve and cutting off product collection. Lower HETP means that you can allow tails to rise further up the column before tails start to contaminate the output. So the probe can go higher up, and you can collect prioduct more quickly.


jake_leg:
yaro napisał:
Ja przypuszczam że zasady fizyki dla E-ARC są takie same ^^^
Czytaj dalej. Różnice między płynnym ARC i E-ARC są opisane bezpośrednio po sekcji, którą właśnie przytoczyłeś.
yaro napisał:
niższe HEPT, ja mam umieszczać czujnik bliżej odbioru?
Pozycja sondy określa, na jak wysoko w kolumnie pozwalasz ogonom rosnąć przed zamknięciem zaworu i odcięciem odbioru produktu. Niższe HETP oznacza, że ​​można pozwolić na większy wzrost ogonów w kolumnie zanim ogony zaczną zanieczyszczać odbiór. Tak więc sonda może iść wyżej, i możesz odbierać produkt szybciej.


Riku:
Try the plate calculator. Increase the amount of plates to 20. Then try different ABV mashes, 1% and 10% as an example. Set the reflux ratio so that you just reach 95.6% at the top. Then compare the graphs and find a point looking up to down where they start to differ. That's the point where you want to set your thermoprobe. I'd guess it is some 6-8 plates down from the top.

You actually madde me try it and the calculator won't work well with high number of plates. But trust me, it is somewhere there where I guessed.

Slainte, Riku


Riku:
Wypróbuj kalkulatora półek. Zwiększ liczbę półek do 20. Wtredy spróbuj z różnym stężeniem zacieru, 1% i 10% na przykład. Ustaw refluks tak żebyś osiągnał 95.6% na górze. Wtedy porównaj wykresy i znajdź punkt od góry do dołu gdzie zaczyna wyglądać inaczej. To jest punkt gdzie możesz chcieć wstawić twój czujnik. Ja przypuszczam że to jest jakieś 6-8 półek w dół od góry.

Ty teraz sprawiłeś że spróbowałem tak zrobić i kalkulator nie działa dobrze z dużą liczbą półek. Ale zaufaj mi, to jest gdzieś tam , tak przypuszczam.

Slainte, Riku

yaro:
Obrazek

so the idea is to have minimum required plates ( from this graph for example 12-16 ) below output to always get product at 95.6%?

więc chodzi o to, aby mieć minimum wymaganych półek (z tego wykresu np. 12-16) poniżej odbioru aby zawsze mieć produkt w 95,6%?

Riku:
Yes, you got it right.

Slainte, Riku


Riku:
Tak, masz rację

jake_leg:
Thanks that is helpful for me too.


jake_leg:
Dzięki to jest pomocne i dla mnie.

Riku:
Actually you need to do a reasonable compromise. At some point you hit diminishing returns in time and power output. Whether you quit the run at 1% or 0.5% boiler ABV then use that value as your minimum. With low wines you really don't want to go to zero boiler ABV as you are definitely hitting tails by then.

Slainte, Riku


Riku:

Właściwie musisz pójść na rozsądny kompromis. W pewnym momencie masz malejący przychód w czasie i moc na wyjściu. Czy zakończysz wypęd na poziomie 1% lub 0,5% ABV kotła wtedy użyj tej wartości jako minimum. Przy słabym zacierze naprawdę nie chciej zejść do zera ABV (stężenia) w kotłe bo będziesz miał wtedy ogony w odbiorze.
___________________________________________________________________

... tak się kończy na razie ta dyskusja z autorem , książki - Riku, jake_leg sugeruje mi żebym przeczytał rozdział o E-ARC bo podobno tam jest napisane czym się różni E-ARC od zwykłego. Więc czytałem ten rozdział jeszcze 2 razy i nic podobnego o innym mechanizmie tam nie znalazłem, ale kto ma książkę to może zweryfikować.
Ostatnio zmieniony 2011-05-22, 20:09 przez Yaromir, łącznie zmieniany 11 razy.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-22, 19:25

Oto ostatni post napisany przez Rika, do Yromira i kończący i zarazem podsumowujący serię jego odpowiedzi na zadawane przez Yromira w najróżniejszych płaszczyznach,kombinacjach i konfiguracjach "pytania".

PostPosted: 2011-05-21 19:10:09 Post subject: Reply with quote
Actually you need to do a reasonable compromise. At some point you hit diminishing returns in time and power output. Whether you quit the run at 1% or 0.5% boiler ABV then use that value as your minimum. With low wines you really don't want to go to zero boiler ABV as you are definitely hitting tails by then.

Slainte, Riku
_________________
Ministry of health warning:
Drinking wine may cause pregnancy - drink responsibly.
[ Rapportera ]
Back to top
View user's profile Send private message
sverige2

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Post autor: drgranatt » 2011-05-22, 20:08

Jaroslaw pisze:Oto ostatni post napisany przez Rika, do Yromira...
PostPosted: 2011-05-21 19:10:09 Post subject: Reply with quote
Actually you need to...
Tłumaczenie
Tak na prawdę to trzeba wybrać rozsądny kompromis. W pewnej chwili uzyskasz odbiór (wiadomo czego) malejący w czasie i mocy. Jeżeli kończysz proces przy zawartości alkoholu w kotle na poziomie 1% czy 0,5% to dalej używaj tej wartości jako minimum. Przy niskiej zawartości alkoholu tak na prawdę nie chcesz zejść do zera w kotle ponieważ będzie to "walić" ostro pogonami.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-22, 20:17

Oto test spiralek pryzmatycznych, wyprodukowanych przez kol. Plipek1 dokonany przez Rika. Przy okazji można zobaczyć na fotce, gdzie w jego kolumnie znajduje się osadzony czujnik termometru. Widać to nad wyraz wyraźnie. Oto link do testu

http://postimage.org/image/3m683hc4/
http://arc.forum24.se/arc-about498.html

Pozdrawiam Jarosław
Ostatnio zmieniony 2011-05-22, 20:44 przez Jaroslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
sverige2

Awatar użytkownika
Yaromir
101%
101%
Posty: 209
Rejestracja: 2007-04-09, 21:06
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Yaromir » 2011-05-22, 20:31

nikt tego testu nie zobaczy oprócz Ciebie i mnie - trzeba być dopuszczonym do tego forum żeby link zadziałał. Możesz zapisać stronę do pliku archiwum mht i opublikować to tutaj.
Jeśli chcecie ten test - to mogę go podłączyć do postu.

na poprzedniej stronie przetłumaczyłem tak jak to leciało po kolei cały przebieg dyskusji.

Riku chociaż pisze w książce co innego jeśli chodzi o teorię, każe umieścić czujnik poniżej odbioru o tylko tyle półek niżej, o ile jest to potrzebne, żeby uzyskać stężenie 95.6% na wyjściu zależnie od stężenia zacieru w kotle, czyli wg wykresu czujnik ma być ok 16 półek niżej odbioru.

To jeśli mamy np kolumnę 1.6m wypełnioną sprężynkami pryzmatycznymi i termometr 20-30 cm niżej, temperatura stabilizacji wynosi 78.2 oC, termostat reaguje na skok 0.1 oC czyli zamyka odbiór na temperaturze 78.3 oC ( 6 półka ) a jest umieszczony na wysokości 130-140cm to z jaką rozdzielczością pracuje nasza kolumna?

to na razie tyle - na pewno zapytam o to Riku, i jednak przetłumaczę ten wątek na forum rosyjskim, bo tam jest to dokładnie opisane, ale to za kilka dni

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-22, 20:40

Niezależnie od wszystkiego ,to widziałeś tam kolumnę Rika na której ten test prowadzi i umiejscowienie w niej termometru.

http://postimage.org/image/3m683hc4/

http://postimage.org/image/276ivepw/

http://postimage.org/image/27i3mu6c/

Te linki się otwierają i są ogólnie dostępne.
Ostatnio zmieniony 2011-05-22, 21:02 przez Jaroslaw, łącznie zmieniany 2 razy.
sverige2

Awatar użytkownika
Yaromir
101%
101%
Posty: 209
Rejestracja: 2007-04-09, 21:06
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Yaromir » 2011-05-22, 20:49

to widziałeś tam kolumnę Rika na której ten test prowadzi i umiejscowienie w niej termometru.
tak widziałem , widziałem też jaki piękny plastikowy bojler ma ten mesjasz w swojej kolumnie
na zdjęciu które dałeś wyżej :shock:

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-22, 21:05

Nie @Astemio. On jest po prostu tam, gdzie ma być umiejscowiony w E-ARC od samego początku. Tak pracuje E-ARC, Przeczytaj moje posty na ten temat.
Pozdrawiam Jarosław
Ostatnio zmieniony 2011-05-22, 21:16 przez Jaroslaw, łącznie zmieniany 3 razy.
sverige2

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2011-05-22, 21:06

Zdjęcie powalające. Ja myślałem ,że gonimy Europę :mrgreen:

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-22, 21:10

Te plastikowe boilery, to stary Skandynawski patent od wielu lat. Taka niby lipa, to fakt, ale funkcjonuje bardzo dobrze i zdaje egzamin. Wielu na tym robi, gdyż aby nabyć keg w Szwecji, trzeba się okazać licencją że się prowadzi restaurację. Do tego dają grzałki od czajników elektrycznych. Takie Szwedzkie wymysły.
Ostatnio zmieniony 2011-05-22, 21:27 przez Jaroslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
sverige2

Awatar użytkownika
Yaromir
101%
101%
Posty: 209
Rejestracja: 2007-04-09, 21:06
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Yaromir » 2011-05-22, 21:17

to jeszcze taki jeden szwedzki patent tego samego autora , głowica Thor's Hammer, bardzo ładna , jednym z jej głównych zadań jest kolekcjonownie przedgonów w trakcie odpędu, zatem ustawiamy na odpowiednim poziomie rurkę przelewową i przedgony ładnie nam zostają w głowicy a główny wygon jest całkiem czysty i pięknie wraca do kolumny
to taka mała dygresja do tematu
Załączniki
thor.jpg

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-22, 21:30

Mamy oto piękny akademicki przykład kłótliwości i zacietrzewienia. Jak temat o zupie,
( umiejscowienie termometru) to teraz trzeba z innej beczki, o d....pie. Ale fajnie jest ,u ha, ha. Wesoło musi być.
sverige2

Awatar użytkownika
Yaromir
101%
101%
Posty: 209
Rejestracja: 2007-04-09, 21:06
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Yaromir » 2011-05-22, 21:37

nie Jarosław tu nie chodzi o kłótliwość czy zupę , Ciebie interesuje tylko w którym miejscu jest ten cholerny termometr na zdjęciu, a mnie DLACZEGO on tam jest, tak samo z tą głowicą - my szukamy rozwiązań żeby jeziorko było jak najmniejsze a tu mamy jezioro przedgonów czy to oznacza że jeśli kolega Riku napisał książkę to wszystko musimy przyjąć na pewniaka?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości