Odstojniki

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
lojo
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2015-07-01, 08:27

Odstojniki

Post autor: lojo » 2015-07-04, 10:02

Siemka ostatnio zakupiłem nowy destylator. Z jednym odstojnikiem i termometrem.

http://olx.pl/oferta/destylator-szybkow ... bedf776b6f

Dodam że jestem w tym temacie kompletnie zielony i to będzie moja pierwsza destylacja i chciałbym uniknąć błędów.

I oto moje pytania:

1. Jak skutecznie pozbyć się zapachu "nowości"? Przedestylować w nim wodę, wyparzyć wrzątkiem? Czy jest to zbędne?

2. Jak konkretnie korzystać z odstojników? Bo z tego co czytałem zbierają się tam same syfy. To co się zbierze w odstojników mam wylewać? Niektórzy pisali że do odstojników dolewali wody, tez powinienem tak zrobić?

3. Dla upewnienia się ile powinna wynosić temperatura gotowanego zacieru ?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez lojo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
waldi
60%
60%
Posty: 204
Rejestracja: 2008-04-09, 12:43
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: waldi » 2015-07-04, 11:24

Zaczynając swoją przygodę na tym forum warto najpierw zadać sobie pytanie co chcę destylować, jaki produkt finalny mnie interesuje, poczytać dokładnie to forum zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt i dopiero dokonać zakupu aparatury :wink:

Odp1: dokładnie wymyć z płynem do mycia naczyń, przedestylować wodę jak najbardziej pozbędziesz się metalicznych posmaków.
Odp2: kolego na wskazanym przez Ciebie sprzęcie jest szybkowar z chłodnicą jak zakupiłeś właśnie taki sprzęt to tam nie ma on odstojników :D

lojo
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2015-07-01, 08:27

Post autor: lojo » 2015-07-04, 12:07

Odp2: kolego na wskazanym przez Ciebie sprzęcie jest szybkowar z chłodnicą jak zakupiłeś właśnie taki sprzęt to tam nie ma on odstojników :D
Nie wiem czy czytałeś tekst czy tylko ogladałeś zdjecia ale mam dostać komplecik z odstojnikiem i termometrem

Kod: Zaznacz cały

W ofercie posiadamy również szybkowary z destylatorami o pojemności 7, 9, 12, 15, 17 i 24 litrowe z jednym, dwoma, trzema lub bez odstojników, wyposażone w termometr analogowy lub elektroniczny.

Awatar użytkownika
waldi
60%
60%
Posty: 204
Rejestracja: 2008-04-09, 12:43
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: waldi » 2015-07-04, 12:59

Tekst dotyczący tego ogłoszenia wskazanego przez Ciebie, czytałem firma oferuje inne z odstojnikiem ale Ty wskazałeś link do tego bez odstojnika, ale mniejsza o większość.
Jak się nie mylę to właśnie w odstojnikach zbierają się substancje niepożądane śmiem twierdzić, że przedgony więc w kanał z nimi ewentualnie jako podpałka do grilla. Temperatura zacieru piszesz, temp. w, której wrze alkohol to 78* C, Ciebie bardziej interesuje moc grzania.
A tu masz na rozjaśnienie odpowiedzi na Twoje pytania https://www.youtube.com/watch?v=VL8opzEcwkc
Ten link jest dokładniejszy i dotyczy Twojego sprzętu https://www.youtube.com/watch?v=bnvPCokLBaM

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6975
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Odstojniki

Post autor: magas » 2015-07-04, 13:19

lojo pisze: i chciałbym uniknąć błędów.
Trochę późno, bo już kupiłeś sprzęt, ale każdy jakoś zaczyna, czytaj forum, baw się nowym sprzętem, potem wystaw go na Allegro, ktoś kupi i zrób sobie sprzęcik z refluxem, ale najpierw poczytaj forum od podstaw byś zrozumiał czym się różni destylacja i szybkowar, od rektyfikacja i kolumna. Na swoim sprzęcie po kilku, minimum dwóch destylacjach wina możesz uzyskać śliwowicę, grappę, calvados, czyściochy nie będzie, ale większość z nas zaczynała na podobnym.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez magas, łącznie zmieniany 1 raz.

lojo
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2015-07-01, 08:27

Post autor: lojo » 2015-07-04, 13:26

A to co nazbiera się w tym odstojniku musze wylewać co jakiś czas? Czy na sam koniec destylacji dopiero?

Awatar użytkownika
waldi
60%
60%
Posty: 204
Rejestracja: 2008-04-09, 12:43
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: waldi » 2015-07-04, 14:06

Tu jest odpowiedź poczytaj a zrozumiesz http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=2662
Dla ciebie na tym etapie cały temat Destylacja pot-still jest do przeczytania nie wymagaj gotowych odpowiedzi bo nie można korzystać z tego hobby nie rozumiejąc co i jak się robi bez zrozumienia i czytania nie dasz rady a i BHP się kłania bo możesz zrobić krzywdę sobie i komuś a przy okazji mieszkanie zniszczyć. Ja nie straszę ale ostrzegam, wielu kolegów z tego forum miało różne przygody bardziej lub mniej cierpła im skóra na głowie mnie też zresztą to nie ominęło ale w moich czasach nie było internetu :lol:

lojo
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2015-07-01, 08:27

Post autor: lojo » 2015-07-04, 16:40

Magas pytałem się jakiś czas temu na forum czy taki sprzęt na pierwszy raz sprawdzi się. Większość ludzi odpisała mi że wystarczy a z tego co się zorientowałem to moja opcja była tańsza a fundusze tez miałem ograniczone. Na razie chciałbym nabrać trochę praktyki i zobaczyć z czasem co mi z tego wyjdzie.

I mam jeszcze jedno pytanie
Czy wodę używaną do chłodzenia można zamknąć w obieg? Tak aby pompka np od akwarium pompowała wodę z wiaderka i ciepłą odprowadzać do tego samego wiadra i dodać sporą ilosc lodu?

Awatar użytkownika
waldi
60%
60%
Posty: 204
Rejestracja: 2008-04-09, 12:43
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: waldi » 2015-07-04, 19:48

Tak można zrobić jak piszesz, obieg zamknięty lód zrób w np. w balonach do których wlej wodę i zamroź a potem włóż balony z wodą do wiaderka i będzie OK, obieg zamknięty.

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Post autor: fuutro » 2015-07-04, 21:33

Możesz zamrażać wodę w butelkach po np wodzie mineralnej. Sam napełniam je wodą na ok 2/3 - 4/5 pojemności, zgniatam aby uszło powietrze, zakręcam i do zamrażarki. Potem tylko odkręcam nakrętkę i do beczki z wodą. Rozpuści się to od nowa to samo jednak woda już jest.
Balony bywają upierdliwe - zdarzało mi się, że pękały pomino niewielkiego napełnienia.
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość