Katalizator miedziany

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Katalizator miedziany

Post autor: zbyszek1281 » 2007-02-24, 18:09

Witam
Chcę w swojej kolumnie zainstalować katalizator miedziany w celu poprawy "absoluta".Mam pewną koncepcję wykonania i materiał.Szukam informacji na temat działania i budowy.Swoją koncepcję opieram na analogji katalizatora spalin w samochodach.Zapraszam do dyskusji
Pozdrawiam

bnp

Post autor: bnp » 2007-02-24, 19:02

Witaj zbyszek1281 , temat bardzo ciekawy i rozległy. O katalizatorach takich czytałem w postach VSOP oraz w poście o jakiejś gorzelni, jest to zwinięta siatka miedziana. Co do właściwości katalitycznych Cu/Cu2O/CuO to mogę troszeczkę powiedzieć, pisałem pracę magisterską o właściwościach redukcyjno - utleniających takowych katalizatorów(i innych).
Kolega miał bardziej ciekawy temat, badał produkty reakcji przemiany etanolu na różnych katalizatorach w różnych temperaturach, np. etanol ulegał częściowej przemianie na glinie dopiero powyżej jeżeli dobrze pamiętam 300 stopni C. Tak więc nie do końca jestem przekonany o szkodliwości aluminium na nasz produkt. Jak uda mi się go kiedyś złapać to dam jego część pracy na forum, może ktoś z tego wyciągnie jeszcze jakieś wnioski.

Jak ktoś chciałby coś więcej o takich katalizatorach, to z miłą chęcią postaram się odpowiedzieć na pytania.

Pozdrawiam – bnp

Adam
30%
30%
Posty: 33
Rejestracja: 2006-02-19, 13:49

Post autor: Adam » 2007-02-24, 19:37

Witaj bnp!
Ja osobiście jestem zainteresowany tym tematem. Gdzie i z jakiego materiału może byc zainstalowany taki katalizator. Myślę że temat jest ciekawy dla dążących do absolutu.
Pozdrawiam Adam

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-02-24, 20:25

Witam
Konstrukcję katalizatora to właściwie mam z siatki miedzianej zwiniętej w ciasny rulon.Chcę go dać nad deflegmatorem w miejscu gdzie są pary etanolu w drodze do skroplenia.Wydaje mi się ,że pow. katalizatora powinna się stykać tylko z parami spirytusu.Jnteresuje mnie ogólnie efekt katalizy.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2007-02-24, 22:04

Witajcie,
rozmawiałem z VSOP i dowiedziałem się od nich, że katalizator dostali od jakiegoś znajomego z Kanady, wykonany jest w postaci spiekanego z drobnych kuleczek miedzianych plastra, grubości o ile dobrze pamiętam ok. 10mm. Tego typu rozwiązania widziałem 20 lat temu w ruskich filtrach do paliwa, z tym, że użytym materiałem był mosiądz. Taki katalizator umieszczają na dole kolumny i podobno efekty są niesamowite.
pozdrawiam - inżynier

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-02-25, 14:53

Witam
@ bnp jeżeli możesz opisz trochę reakcję katalizy miedzi w obecności etanolu.Może jakieś sugestje gdzie zainstalować w kolumnie katalizator i inne informacje ,które ułatwią budowę.
Chłonę wiedzę.
Pozdrawiam

bnp

Post autor: bnp » 2007-02-25, 16:23

@zbyszek1281
Co do budowy i miejsca umieszczenia takiego katalizatora to sobie sam odpowiedziałeś w poście powyżej, co do budowy to coś takiego jak u VSOP http://www.amphora-society.com/equip_1.html siatka taka powinna być z jak najcieńszego drutu miedzianego,

jeszcze inne rozwiązanie : uzyskanie cienkiego filmu miedzi na jakimś nośniku.

Spróbuje w poniedziałek w robocie zrobić taki katalizator na zmywaku , a może i się uda na węglu aktywnym , zobaczymy, tylko nie będę miał go jak na razie przetestować (remont w mieszkanku)

Jeżeli chodzi o katalizę na „miedzi”( Cu/Cu2O/CuO) to w zależności od składu par i temperatur będzie zachodziła redukcja(na początku destylacji) oraz utlenianie ubocznych produktów fermentacji. Częściowo podobne procesy jak przy czyszczeniu wodą utlenioną.

Trudno mi jest tu opisywać co i jak dokładnie, warunki , reakcje , powierzchnia, dodatki powodują że temat katalizy jest bardzo rozległy, i nie da się go opisać w tak prosty sposób w poście.
(tak sobie pomyślałem gdy się spotkamy to można podyskutować o różnych rzeczach, a nawet jakiś malutki wykładzik ktoś o spawaniu ktoś o wypełnieniu o węglu itp. )

Pozdrawiam – bnp

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-02-25, 18:24

Witam
Dzięki za poradę , oraz wyjaśnienie zasady działania katalizatora Szczegółowy wykład nie jest konieczny.Wystaczy to co opisałeś wraz z cennymi wskazówkami konstrukcyjnymi.W tej chwili wiem że mam za grubą siatkę drut 0,6mm miedż.Podpowiedż z pomiedziowaniem zmywaków
jest interesująca.Wiem , że miedziowanie można wykonać w kąpieli domowym sposobem.
Jeżeli możesz to opisz jak to zrobić.Chętnie to wykonam.
W sprzedaży jest granulowany węgiel pokryty srebrem.Może go pomiedziować
Pozdrawiam

bnp

Post autor: bnp » 2007-02-25, 20:37

@zbyszek1281

Miedziowanie to pestka, robisz roztwór siarczanu miedzi , zakwaszasz kwasem siarkowym i wkładasz doń zmywaka, tylko nie wiem jak jest ze stalą KO, następuje redukcja miedzi a żelazo przechodzi do roztworu, sprawdzę jutro. Jeżeli chodzi o węgiel posrebrzany to nie ma sensu go miedziować, srebro ma podobne właściwości katalityczne, tylko chodzi o granulację tego węgla, ja posiadam w rozdrobnieniu ok. 4-8mm, jeśli zastosujesz mniejszy to kolumna się zapluje lub jak kto woli zaleje.
PS
Skąd masz siatkę miedzianą , jeśli można jakieś zdjęcie , namiary i cenę

pozdrawiam

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2007-02-25, 22:27

Jak jest drucik miedziany odpowiednio cienki to można poprosić babcię, mamę, żonę, siostrę (do wyboru) aby na szydełku zrobiły - im grubsze szydełko tym większe oczka siatki.
Kupujemy im motek cieniutkiego drutu nawojowego, lakier izolacji usuwamy rozpuszczlnikiem, wykonawczynię kusimy nalewką malinową albo innym afrodyzjakiem i mamy niepowtarzalną siateczkę na katalizator w stylu cepeliowskim.

:D

Winiarek

bnp

Post autor: bnp » 2007-02-26, 17:35

Niestety nie pomiedziowałem w ten sposób zmywaka, będzie trzeba przez elektrolizę.

Ale sprawdziłem bynajmniej trwałość/jakość moich zmywaków. Proponuję taki test na zmywakach niewiadomego pochodzenia. Jeśli zmywak umieszczony w takim roztworze pokryje się warstwą miedzi oznacza że nie jest z nierdzewki/KO. (posiadam zmywaki „super baba” czy jakoś tak)

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-02-26, 20:36

Witam
@ bnp siatkę miedzianą posiadam wiele lat .Pozostałość po igłofiltrach studziennych.Jest gruba i sztywna.Szukam coś odpowiedniego z czystej miedzi.Może na początek dam węgiel srebrzony
,będzie dwa w jednym filtr i katalizator.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Memphis
40%
40%
Posty: 86
Rejestracja: 2007-01-22, 18:45
Lokalizacja: Zawoja

Post autor: Memphis » 2007-02-26, 21:33

Nie za bardzo rozumiem cały ten katalizator, ale to chyba wina niedoczytania.
Ale z tego co widzę, to można ten problem rozwiązać jeszcze w inny sposób. Mianowicie wziąć interesującej nas grubości drut i zawinąć go w płaską spiralkę tworząc taki ślimak, tylko że płaski. Posiadający swoją sprężystość taki drucik, utworzył by sobie sam szparki. Czy takie coś by robiło?
Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będziecie prości.

Awatar użytkownika
v.s.o.p.
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2006-02-11, 18:45
Kontaktowanie:

Post autor: v.s.o.p. » 2007-03-02, 10:08

Witam wszystkich.
Odnośnie tematu miedzi, prowadziliśmy ciekawą i długa dyskusję z Nixonem z Amphora Society via e-mail. Oni pakują to wypełnienie na całą wysokość kolumny. My wsadziliśmy na razie około 60 cm sprowadzonej od nich miedzianej siateczki zwiniętej w rulon w przedłużeniu kolumny na odcinku pomiędzy zbiornikiem a kolumną właściwą. efekt faktycznie jest bezdyskusyjny - żadnych smrodów siarkowych, a smak pierwszego wycieku po przedgonach jest bardzo delikatny i przyjemny (tylko test, normalnie tego nie pijemy :) wypakowanie całej kolumny na pewno jeszcze efekt poprawi. Na wypełnienie 1,5 m/2'' potrzebne będzie ok 2 funtów siatki czyli ok 30 USD z przesyłką paczka idzie ok 2 tyg. Przysyłają to w jednym długim kawałku poskładanym tak żeby wszedł do dużej koperty tekturowej. Po rozłożeniu każdy może sobie to zwinąć w ruloniki takie jakie odpowiadają danej średnicy kolumny, wszystko można ciąć łatwo nożyczkami.

pozdr.

lutek.

www.vsop.com.pl

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-03-02, 10:29

Witam
@vsop właśnie na próbę zamówiłem siatke tkaną oferta z Alegro.Chcę też zwinąć w formie rulonu i na próbę zainstaluję pomiędzy deflegmatorem ,a głowica Nixona.Ciekaw jestem wyników.Trzeba będzie porównać oferty cenowe.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości