Strona 1 z 3

Szklana kolumna

: 2007-12-03, 20:18
autor: Paluch
Dzisiaj udało mi się po długich poszukiwaniach kupić szklane rury.
Materiał - szkło borokrzemowe, żaroodporne marki Simax.
Średnica zewnętrzna 60 mm, ścianka o grubości 4,5 mm długość 1500 mm waga 2,50 kg.
To oczywiście fanaberia ale chcę zobaczyć co naprawdę dzieje się wewnątrz.
Pozatym jest to poważna alternatywa dla kosztownych rur KO. Nie trzeba spawać a cena takiej rury to ok. 65 zł brutto.
Chcę użyć dwóch silikonowych korków (wylewanych samodzielnie z żywicy silikonowej).
Wlot par dołem, górą również poprzez korek wylot do chłodnicy oraz przejście przez ten sam korek do małego, spiralnego "zimnego palca".
Takie są zamiary. Ponieważ z czasem u mnie nietęgo zobaczymy jak i kiedy uda się je zrealizować.
W każdym razie jak będzie gotowe to się pochwalę.

Pozdrawiam

: 2007-12-03, 21:20
autor: bnp
@Paluch


Ja kiedyś także pracowałem na szklanej kolumnie o wymiarach dużo dużo mniejszych(pisałem o tym chyba na oliwce). Naprawdę warto spróbować, niesamowicie to wszystko wygląda, jak ścieka flegma, zalewa się kolumna, jak pod koniec destylacji kolumna zaparowuje od dołu i czoło pary przesuwa się ku górze. Na szkle można prawie "dotknąć" tego pięknego zjawiska.

Jako korki można zastosować zatyki do gąsiorów z silikonu, ja takich obecnie używam i nie obserwuje negatywnego wpływu na destylat, ale nie wiem czy dostaniesz taką średnicę.

Re: Szklana kolumna

: 2007-12-03, 21:28
autor: tomQ
Paluch pisze:...To oczywiście fanaberia ale chcę zobaczyć co naprawdę dzieje się ...
Eeeee .... tam ... nie fanaberia tylko świetna zabawa.
Już Ci zazdroszczę :|

Pozdrawiam,

: 2007-12-04, 13:54
autor: Astemio
Witam!
Też tak zrobiłem, dwa segmenty szklane fi 50/2,5mm, dł 750mm, wklejone na silikon w kołnierze z KO i skręcane na śruby + specjalna, krótka, szklana chłodnica. Na górze dwa przepusty na czujniki termometrów. Można użyć tylko jednego segmentu, wtedy wysokość wypełnienia = 550mm. Można też do niego dostawic głowicę typu "AAbratek" i wtedy wypełnienie = 750mm.
W górnym segmencie boczny otwór fi 10 na refluks, będzie widać ilość powrotu i jak się rozpływa na wypełnieniu.

: 2007-12-05, 00:19
autor: truteen
Co do budowy takiej kolumny szklanej to pierwszorzędna sprawa... Widziałem takie ale nie podczas pracy; za to widziałem kolumnę szklaną absorpcyjną - istota procesu ta sama co w rektyfikacji (wymiana masy między fazą ciekła i gazową), z półkami i naprawdę świetna sprawa - widać jak to wszystko sie tam zalewa, pieni itd.
Myślę że taka pilotowa szklana kolumna z wypełnieniem do potrzeb bimbrownictwa będzie niezłym sprzętem do modelowania całego procesu: począwszy od stopnia ubicia zmywaków na ilości refluksu kończąc. A potem mając parametry, wymiary, temperatury, czasy, będzie można na pewniaka budować z nierdzewki mając wszystko określone i dobrane z praktyki na szkle...
Gdzieś tam kiedyś może i ja popróbuję bo na razie w bloku i ból trochę bo ciężko cokolwiek majstrować
Powodzenia panowie i dajcie jakieś filmy i zdjęcia na galerię

: 2007-12-08, 10:33
autor: tomQ
Panowie!
Znacie jakiś klej, masę, czy tworzywo, które można zastosować jako spoiwo i uszczelnienie szkła i stali KO poza popularnym silikonem?
Oczywiście musi spełniać nasze warunki chemiczne i termiczne.
Tak sobie myślę czy nie zrobić czegoś w stylu wzierników, a może nawet całych odcinków kolumny ze szkła.

Pozdrawiam,

: 2007-12-08, 18:47
autor: zbyszek1281
Witam
Można pobawić się w różne wzierniki itp. Ja mam to już za sobą ,łącznie z podświetlaniem wewnątrz diodami. Należy pamiętać o rozszerzalności cieplnej szkła i stali. Sztywne połączenie
szczególnie gdy rura stalowa jest wewnątrz rury szklanej powoduje pęknięcia szkła. Zadowalające połączenie daje warstwa silikonu.Połączenie jest stabilizowane sprężystością silikonu i chroni szkło

Pozdrawiam

: 2007-12-08, 19:47
autor: tomQ
@ zbyszek1281

Dzięki za przypomnienie o rozszerzalności. Niby banał, a zapomniałem.
A tak Twoim zdaniem, jest sens bawić się w szkło?
Jest to użyteczne, czy to tylko zabawa dla gadżeciarzy (takich jak ja) :lol:.

Pozdrawiam,

: 2007-12-09, 21:32
autor: zbyszek1281
Witam
Przezierniki robione z mufek i korków wspawywałem w różne miejsca kolumny chcąc zobaczyć jak przebiega proces rozkładu skroplin refluxu na wypełnieniu.Wymagało to wprowadzenia podświetlania wnętrza kolumny dodatkowymi otworkami.Zabawa ciekawa z efektem dydaktycznym.Obecnie na mojej kolumnie pozostały tylko szramy po tych zabawkach.
Teraz jestem pewien jak to przebiega i skupiam się na efekcie końcowym, a dmuchnąć mogę dużo i to z grubej rury 3".Natomiast wody chłodzącej leci śmiesznie mała ilość i jeszcze nie jest to ostateczne rozwiązanie. Czekam na podłączenie zaworu termostatycznego / koncepcja Inżyniera/

Pozdrawiam

: 2007-12-20, 13:53
autor: jacus88
Witam kupilem niedawno szklana aparature i mam takie pytanko czy prosto z kolby moge sie podlaczyc do aparatury wenzykiem sylikonowym ?????

: 2007-12-22, 01:50
autor: SRG
Od wielu lat jestem posiadaczem szklanej kolumny. (Właściwie to dwóch, małej i dużej) i nie widzę na razie potrzeby wymiany na metalową (bo i po co, jak działa i spełnia swe zadania) Ale obserwacja procesów w kolumnie jest nie możliwa po jej dociepleniu. A zresztą znudzi się szybko. No może na początku zabawy jest na co patrzeć. Jednak gdybym miał dziś kompletować sprzęt to z pewnością wybrał bym metal. Co do kleju to po co szukać coś innego niż silikon (oczywiście odporny na wysokie temp.) Elastyczność jego pozwala na łączeniu różnych materiałów, no i jest raczej obojętny zapachowo.

: 2007-12-22, 09:09
autor: tomQ
@SRG & zbyszek1281

To są głosy rozsądku.
Niestety pożądania gadżeciarzy (jak ja :lol: ) nie zawsze są rozsądne :wink:

Pozdrawiam,

: 2007-12-23, 11:40
autor: SRG
Jeśli coś działa dobrze to nie warto tego psuć.
Ale czemu nie udoskonalać. Sam szukam na tym forum inspiracji :)

: 2007-12-23, 16:09
autor: larzwo
SRG pisze:Ale obserwacja procesów w kolumnie jest nie możliwa po jej dociepleniu. A zresztą znudzi się szybko.
Można zastosować izolację poprzez włożenie rury ( kolumny ) w szklaną rurę o większej średnicy ( ok 1 cm ). Pustka powietrzna jest dość dobry izolatorem, niestety nie najlepszym ( no chyba, że jakoś by powietrze wypompować.. wtedy jest idealnie. )
Można sobie wtedy oglądać cuda w kolumnie ;) tylko drogo to wychodzi :(

: 2007-12-23, 23:58
autor: ojciecdyrektor
Chciał bym poprosić posiadaczy szklanych kolumn o zaprezentowanie zdjęć podczas pracy rurki :) Jestem arcyciakawy jak przebiega proces rektyfikacji w kolumnie z wypełnieniem i myślę że inni też. Cudem dla mnie była by możliwość zobaczenia procesu na filmiku :)