Grzałka

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2007-12-30, 00:26

@inżynier
Nie mogłem się jednak oprzeć twoim doświadczeniom i......... wlałem te prawie 5 litrów z pierwszego uciągu do maszyny, uzupełniając 10 litrami wody i bryknąłem powtórnie. Cóż mogę powiedzieć, hmmmmm, chyba tylko to że nie przesadziłeś, po drugim razie to już chyba absolut :D
Wyszło mi co prawda tylko 4 litry ale za to niebiańskiego napoju, który bije na głowę nawet te wcześniejsze wybryki które to biły na głowę sklepową i dobre pół litra ciut gorszego ale też do wykorzystanie np. na nalewkę, a moc tego wynosi faktycznie 96% na luzie. Jesuuuu, czegoś tak wspaniale pysznego to jeszcze nie piłem a zaproszeni na degustację koledzy stwierdzili że wywalają kasę w błoto kupując drogie wódki w sklepach. :mrgreen:
P.S.
Ilość tego gorszego można pewnie ograniczyć o ponad 50% ale muszę wyczaić odpowiedni moment lub zdobyć termometry o rozdzielczości minimum 0.2 (teraz mam 1.0).

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2007-12-30, 00:35

@Bluetoth
I o to chodzi, i o to chodzi :D :D :D
To tylko kwestia dobrania mocy i refluxu, aby uzyskac sprawność ok. 95% z przebiegu.
:D
Jak to mówią, "sukces wieńczy dzieło"
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2007-12-30, 06:32

bluetoth pisze:5kW bym odradzał bo będą problemy z domową instalacją, 4kW to max co standardowy przewód 2.5, oraz bezpiecznik 16A mogą spokojnie znieść.
Problemy będą również w podanym przez ciebie zestawie. O ile przekrój przewodu jest OK, to zakładając zasilanie z jednej fazy, 4 kW to za dużo jak na zabezpieczenie 16A. Ergo: wyłącznik będzię wybijał :idea:

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2007-12-30, 12:42

Citizen Kane pisze:zakładając zasilanie z jednej fazy, 4 kW to za dużo jak na zabezpieczenie 16A.
Właśnie mam 4 kW zasilane z jednej fazy i zapewniam cię iż bezpiecznik nie wybija. Przy 4kW płynie prąd o natężeniu niewiele ponad 17A więc bezpiecznik 16A spokojnie wytrzymuje, ponadto bezpiecznik jest projektowany tak aby wytrzymał bez problemu ciągły prąd na który został zaprojektowany co oznacza iż wywali dopiero przy prądzie wyższym o 10 czy 20% (są na to jakieś normy).

cihy
40%
40%
Posty: 88
Rejestracja: 2006-05-12, 15:25

Post autor: cihy » 2007-12-30, 14:46

bluetoth
Dając większe obciążenie przeciążasz bezpiecznik czyli uszkadzasz tylko rozciągasz w czasie
powinin być 20 A
pozdrawiam
cihy

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2007-12-30, 17:48

bluetoth pisze:zapewniam cię iż bezpiecznik nie wybija.
Zapewniam Cię, że nie masz racji. Niemniej wierzę, że bezpiecznik nie wybija gdyż sam napisałeś:
bluetoth pisze:zmniejszam moc grzałki
bluetoth pisze:zmniejszam moc na minimum
Zabezpieczenie 16A jest za małe na 4000W obciążenia - AMEN!
bluetoth pisze:co oznacza iż wywali dopiero przy prądzie wyższym o 10 czy 20% (są na to jakieś normy).
Tak są normy, nazywają się one «Charakterystyki wyzwalania». Czas wyłączania jest związany z krotnością prądu o jaki zostaje przekroczony znamionowy prąd wyłącznika. Proces wyłączania zostaje zapoczątkowany z chwilą przekroczenia prądu znamionowego x1,05.

Awatar użytkownika
Svazy
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-01-10, 22:58
Lokalizacja: Łódź

Jak bumerang...

Post autor: Svazy » 2008-02-06, 13:07

Mam takie pytania?

1. jak osadzić grzałek
http://czesci-agd.com.pl/grza%C2%B3ka-3 ... -4152.html

wspawać odpowiednio nagwintowaną rurę (jak sie robi gwint wewnątrz rury?) czy
wspawać mufe jeżeli będzie zgadzał się gwint?

Jak osadzić grzałki do czajnika? Myślałem o założeniu 3-4 grzałek 1000W tylko jak?

Czy w dnie kega? i jak to zrobić?

2. Rozumiem że regulator PID + czujnik na szczycie kolumny jest optymalnym rozwiązaniem dla samo kontroli procesu?

Teraz pytanie jaki ten regulator o elektronice nie wiem nic wiec trzeba będzie kupić gotowy.
Przy opisie tych regulatorów występują setki pojęć liczb które nic nie wnoszą do mojego światopoglądu?

Wiem że regulator:
1. będzie grzał zupę z całą mocą grzałki na początku aż sie nie zagotuje

2 gdy czujnik zacznie wskazywać temperaturę zgodną ze wzorcową moc grzałki spadnie do jakiegoś poziomu i ustali sie równowaga i zaczniemy odbierać produkt

3. w czasie gdy produktu będzie coraz mniej w Kegu zacznie się zwiększać wrzenia temperatura cieczy, temperatura na szczycie kolumny zacznie odbiegać od wzorcowej, i tu nasz regulator doda mocy naszej grzałce.

4. Podniesie się temperatura w kegu znowu zacznie wrzeć (powiedzmy ze nie przestało bo to proce ciągłej regulacji) a co za tym idzie kapać.

5 I tak temperatura na szczycie kolumny będzie taka sama, a w kegu rosnąć.
domniemuje że proces sie zakończy gdy temperatura z czujnika będzie znacznie odbiegać od wzorcowe. Mylę się???


Proszę o pomoc? jakiś komentarz...

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2008-02-06, 16:22

@SVazy
Oj, trochę namieszałeś, ale spróbujmy od początku.
Grzałki, do których podałeś link trzeba wkręcać we wspawaną gwintowaną mufę, prawdopodobnie mufę taką mozna dokupić w HECO, albo w "Szwedzkim biurze Technicznym".
Grzałki można zasilać poprzez regulator mocy, opisy podane na tym forum wielokrotnie, z gotowych dostępnych na rynku regulatorów PID żaden się do naszych celów nie nadaje, (w/g wiadomości, które aktualnie posiadam).
Większość kolegów dobiera moc grzałek do ø kolumny i grzeje na maxa regulując pracę i jakość refluxem, jest to najlepsza i najtańsza metoda na zapoznanie się ze sprzętem i procesem rektyfikacji, a inwestowanie w regulatory itp zostaw sobie na później, aby wyboru dokonywać świadomie.
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
yachu4
60%
60%
Posty: 222
Rejestracja: 2007-07-24, 01:51

Post autor: yachu4 » 2008-02-06, 19:30

Mufa 5/4” wystarczy po przecięciu na głębokość gwintu grzałki do czterech grzałek. Ja dodatkowo miałem wytoczone kołnierze i dospawane, bo ścianki mufybyły zbyt wąskie pod uszczelki.
Uszczelki silikonowe zakupiłem tu:
http://www.pepespj.com.pl/pl/spozywcza.htm

Pozdrawiam
Yachu4
Lepiej być znanym pijakiem, niż anonimowym alkoholikiem.

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2008-02-06, 20:44

Citizen Kane pisze:Zabezpieczenie 16A jest za małe na 4000W obciążenia - AMEN!
Zapomniałem o tym poście i tylko chciałbym dodać że zgadzam się z powyższym - AMEN! :D
Poza tym bezpiecznik naprawdę mi nie wywala i tylko dlatego go nie wymieniłem, mimo iż 20A zakupiłem i leży w szufladzie, lenistwo mi nie pozwala na wymianę. :mrgreen:

[ Dodano: 2008-02-06, 20:48 ]
tomy pisze:1) regulator mocy ze sterowaniem ręcznym. Na dłuższą metę metoda troszkę upierdliwa. Musisz zerkać na termometr i ręcznie ustawiać np. potencjometrem moc grzałek.
Spokojnie, nie jest tak źle :D jak masz termometry z alarmem to ustawiasz sobie jakąś tam temperaturę, jak piszczy to lecisz, podregulujesz, popilnujesz kilka minut i masz spokój do momentu kiedy już pogony chcą iść. Zapewniam iż po kilku brykaniach dochodzisz do takiej wprawy iż nawet bez termometrów byś się obył, o regulatorze PID nie wspominając, no i..... jesteś zdecydowanie szybszy od regulatora PID :mrgreen:

Awatar użytkownika
Svazy
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-01-10, 22:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Svazy » 2008-02-06, 21:10

inżynier pisze: ... z gotowych dostępnych na rynku regulatorów PID żaden się do naszych celów nie nadaje, (w/g wiadomości, które aktualnie posiadam)...
to mam takie pytanie co musi mieć taki regulator a czego nie ma żeby sie nadawał?

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2008-02-06, 21:16

wachman pisze:żeby nie było nieporozumień-chodzi o bezpieczniki topikowe,takie jak ma @bluetooth
Nie mam bezpieczników topikowych tylko "automaty" :D

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2008-02-06, 21:34

Z postu nie wynikało iż mam bezpieczniki topikowe, jakbym miał takowe to bym przecież wymienił na te 20A bo to żaden problem, zaś by wymienić automat to trzeba skrzynkę otworzyć i pogrzebać troszkę wkrętakiem a na to akurat nie mam jakoś weny do tej pory, poza tym może też prąd człeka pierdyknąć ciutkę jak grzebiesz pod napięciem a z kolei jak wyłączę główny to gówno widzę i tak koło się zamyka (latarki zaś nie posiadam) :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2008-02-06, 21:40 przez bluetoth, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2008-02-06, 21:44

Nie szkodzi, przecież i tak czy topikowy czy automat to jest przeciążany tymi 4kW, pocieszam się tylko tym iż nie ma to jak empiria na którą tak często powołują się uczestnicy forum, a empirycznie stwierdziłem że u mojego bezpiecznika 16A nie widać oznak buntu (nie grzeje się i nie wywala) na fakt potraktowania go prądem ponad 17A :D

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2008-02-06, 21:56

A tak przy okazji zadam pytanie starym wygom bimbrownictwa... jak jadę na max mocy 4kW (mam rurę o średnicy wewnętrznej 56mm) to aby uzyskać 95-96% woda musi zasuwać w takich ilościach że boję się o rachunki. Kolumna ma 4 "zimne palce" o średnicy 16mm, czy waszym zdaniem wspawanie piątego ograniczy zużycie wody?

[ Dodano: 2008-02-06, 21:57 ]
wachman pisze:Bezpieczniki automatyczne dzieli się jeszcze na kategorie szybkie i zwłoczne.
Raczej "bezzwłoczne" (na to samo wychodzi zresztą) i "zwłoczne". Mam te drugie, zresztą w zasadzie tylko zwłoczne są używane w instalacjach domowych.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości