Grzałka

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
damian2b2
20%
20%
Posty: 21
Rejestracja: 2007-11-11, 22:42
Lokalizacja: LKS Trzciana !!!

Post autor: damian2b2 » 2007-12-15, 10:19

oki dzięki ja już wczoraj wytrawiłem plytkę PCB dziś nawiercę dziury a jutro lutujemy :D :D :D :D
Alkohol sie nigdy nie skończy ;d;d;d

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2007-12-28, 13:34

samuraj20 pisze:co powiecie o tych grzałkach ?
Mam wątpliwości co do ich montażu (trzeba by w kegu spory otwór zrobić aby je tam włożyć), oraz myślę że mogą być problemy z przypalaniem niesklarowanych zacierów.
samuraj20 pisze:razem 5000 Watt na grzanie do KEGa 50L
5kW bym odradzał bo będą problemy z domową instalacją, 4kW to max co standardowy przewód 2.5, oraz bezpiecznik 16A mogą spokojnie znieść.
Osobiście mogę polecić grzałkę ceramiczną w rurze ze stali KO np. 60mm. Grzałka taka jest prawie nieśmiertelna, łatwo ją zamontować (wystarczy w kega wspawać tulejkę z gwintem) a co najważniejsze ma stosunkowo dużą powierzchnie i niską temperaturę na styku grzałka-ciecz, przystosowana jest także do kilkuset stopniowych temperatur pracy więc nawet wynurzenie jej z zacieru nie powinno jej uszkodzić.
Sam mam taką o mocy 4kW i jestem zadowolony, a grzeje podejrzewam porównywalnie do taboretu gazowego ze względu na prawie zerowe straty mocy.
Jedyny mankament to cena około 200zł ale jeśli ktoś robi aparaturę ze stali KO to i grzałka powinna być z KO.
Tu jest adres firmy w której można zamówić takie grzałki

Awatar użytkownika
tomy
70%
70%
Posty: 317
Rejestracja: 2006-04-21, 16:11
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: tomy » 2007-12-28, 16:32

bluetoth pisze:.....Osobiście mogę polecić grzałkę ceramiczną w rurze ze stali KO np. 60mm. Grzałka taka jest prawie nieśmiertelna....
No właśnie, prawie. Te grzałki to zwykła spirala z kanthalu "nawleczona" na ceramiczne kształtki, przepalają się tak samo jak wszystkie inne. Grzałki od czajników są robione z dokładnie takiego samego materiału czyli kanthalu. Natomiast te wałki ceramiczne mają jedną poważną wadę. Trudną do opanowania bezwładność cieplną. W chwili gdy ogrzewana ciecz uzyska właściwą temperaturę regulator zmniejszy ilość dostarczanej energii. Tyle że to nic nie da. Dlaczego? Rozgrzana ceramika będzie w dalszym ciągu oddawała zmagazynowane ciepło. Regulator w dalszym ciągu będzie zmniejszał ilość dostarczanej energii. W pewnej chwili temperatura oczywiście spadnie, regulator podniesie moc grzałki. Lecz teraz ceramika musi się ponownie nagrzać. I tak w kółko. Ustabilizowanie temperatury z dokładnością 1°C jest bardzo trudne i czasochłonne. Próbowałem grzania takimi ceramikami z wykorzystaniem regulatorów RE31 firmy LUMEL. Pomimo tego że te sterowniki używają dość zawansowane algorytmy logiki rozmytej (FuzzyLogic) to nie szło to zbyt dobrze. Natomiast grzałki od czajników sprawują się doskonale. Z rgulatorem PID zapewnią właściwy przebieg gotowania .

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2007-12-28, 17:02

@tomy
Wiem jak jest skonstruowana grzałka ceramiczna i nie twierdzę że ma małą bezwładność cieplną ale wcale to nie przeszkadza sterowaniu pracą kolumny. Podejrzewam iż moja kolumna wypełniona 4.5kg wolframu posiada wcale nie mniejszą bezwładność a kolumna ze zmywakami też ma sporą. Co do trwałości grzałek ceramicznych to poczytaj w necie, są naprawdę o wiele bardziej trwałe z prozaicznej przyczyny...... wielokrotnie mniejszej koncentracji mocy na centymetr kwadratowy i z tego samego powodu mniejsze tendencje do przypalania cząstek stałych.
P.S.
także chciałem sterować kolumnę regulatorem mikroprocesorowym ale...... zrezygnuję z tego gdyż po trzecim już brykaniu stwierdzam iż jest to zbędne bo 3 czy 4 krotna ingerencja manualna w moc jest wystarczająca a termometry informują mnie dźwiękiem o takiej potrzebie :D

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2007-12-28, 20:36

bluetoth pisze:@tomy
Wiem jak jest skonstruowana grzałka ceramiczna i nie twierdzę że ma małą bezwładność cieplną ale wcale to nie przeszkadza sterowaniu pracą kolumny. Podejrzewam iż moja kolumna wypełniona 4.5kg wolframu posiada wcale nie mniejszą bezwładność a kolumna ze zmywakami też ma sporą.
w przypadku sterowania pracą kolumny jej bezwładność termiczna nie ma praktycznie znaczenia, przecież nie zmieniamy temperatury, tylko intensywność przepływu, a tutaj bezwładność termiczna grzałki ma znaczenie.

pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2007-12-28, 21:17

@inżynier
Może jestem w błędzie i grzałka ceramiczna nie sprawdzi się we współpracy ze sterownikiem, ale swoją opinię opieram na tym iż co prawda manualnie ale swoją kolumną steruję właśnie mocą grzałki przy stałym dość dużym przepływie wody i reakcja jest wystarczająco szybka.
P.S.
Testowałeś już te wypełnienie wolframowe?
Ja już trzy razy na nim jechałem a ostatni raz opisałem TUTAJ krok po kroku.

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2007-12-28, 21:24

Jak dla mnie bomba, :mrgreen: mam tym wypełnione 600 mm kolumny, reszta to zmywaki i efkty są rewelacyjne. :mrgreen: :mrgreen:
Wynik to 96% i po drugim przelocie, to nawet bez filtracji węglem mam Absolut. 8)
pozdrawiam - inżynier

jarkus
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2007-11-25, 18:11
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: jarkus » 2007-12-28, 21:30

Witam
chciałbym odnieść sie do bezwładności termicznej grzałki a więc uważam że musi mieć znaczenie jak by było innaczej to w grzałkach pralkowych czy zmywarkach dawno by je stosowali a wszyscy producenci stosują grzałke rurkową ze stali inox zazwyczaj asis321 o ile dobrze pamiętam także moje zdanie jest takie że rurkowa jest najwłaściwsza w podgrzewaniu cieczy gdzie jest potrzebna stabilna temparatura niemam jeszcze wielkiego doświadczenia w produkcji alkocholu ale jest już nieźle ale na temat grzałek moge coś powiedzieć pracuje w fabryce elementów grzejnych największej zresztoą w polsce co do wytrzymałości moge po nowym roku coś napisać porozmawiam z gościem wydziału jakości i reklamacji
z pozdrowieniem świąteczno-noworocznym jarkus

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2007-12-28, 22:36

inżynier pisze:Wynik to 96% i po drugim przelocie, to nawet bez filtracji węglem mam Absolut.
No to nieźle, bo ja osiągam po zmieszaniu całości 93-94% a mam tego wypełnienia 110cm, ale może dlatego że postawiłem na szybkość :mrgreen: Muszę spróbować po pierwszym ultraszybkim zrobić drugi dokładniejszy przelot i zobaczyć co wyjdzie aczkolwiek to co do tej pory dostawałem uważam za naprawdę przyzwoity trunek :mrgreen:

Awatar użytkownika
damian2b2
20%
20%
Posty: 21
Rejestracja: 2007-11-11, 22:42
Lokalizacja: LKS Trzciana !!!

Post autor: damian2b2 » 2007-12-29, 13:32

Ja mialem na mysli zrobic w ten sposob ze:
- Posiadam termostat. Opisywałem jego wcześniej. Ten termostat może utrzymać grzałkę o mocy 1kW i miałem zamiar taka grzałkę włożyć i ustawić termostat do temp. 58 C

- Na dodatek użyc termostatu (PID) kolegi inżyniera gdzie on będzie ustawiony na właściwą temp., czyli 60-65 C a do niego 2 grzałki po 2kW, czyli 4 kW

Gdzie wtedy 1 termostat będzie tylko pomocny do podgrzania zacieru do właściwej temperatury i potem wyłączy się a termostat (PID) będzie dalej grzał już sam

O siec u mnie w domu nie musze się martwic. Ponieważ przewody maja 3.0 (Tata jak budował dom miał dostęp do takiego przewodu). Zabezpieczenia mam po 20A na każdą fazę. Mam zamiar zrobic zasilanie z gniazdka silowego gdzie do jednego i drugiego termostatu będzie osobna faza.

A z mojego sprzetu ile tak na oko bede wstanie wyciagnac %
Alkohol sie nigdy nie skończy ;d;d;d

Awatar użytkownika
tomy
70%
70%
Posty: 317
Rejestracja: 2006-04-21, 16:11
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: tomy » 2007-12-29, 14:42

damian2b2 pisze:...gdzie on będzie ustawiony na właściwą temp., czyli 60-65 C...
A cóż chcesz destylować w takiej temperaturze? I pytanie pomocnicze, po co robisz takie kombinacje z dwoma układami regulacji. PID w zupełności sam sobie poradzi.

Awatar użytkownika
damian2b2
20%
20%
Posty: 21
Rejestracja: 2007-11-11, 22:42
Lokalizacja: LKS Trzciana !!!

Post autor: damian2b2 » 2007-12-29, 15:05

tomy
to byla temperatura przykladowa
a co do kombinacji myslalem ze bedzie dobrze ale jak mowisz ze to jest zbedne to oki dzieki za porade
Alkohol sie nigdy nie skończy ;d;d;d

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2007-12-29, 15:47

Nie przekombinuj bo podobno lepsze jest wrogiem dobrego, czy jakoś tam :D

Awatar użytkownika
damian2b2
20%
20%
Posty: 21
Rejestracja: 2007-11-11, 22:42
Lokalizacja: LKS Trzciana !!!

Post autor: damian2b2 » 2007-12-29, 16:02

niee kapuje ale luz ;d;d
Alkohol sie nigdy nie skończy ;d;d;d

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2007-12-29, 18:33

damian2b2 pisze: O siec u mnie w domu nie musze się martwic. Ponieważ przewody maja 3.0 (Tata jak budował dom miał dostęp do takiego przewodu).
Jeśli chodzi o przekroje przewodów to wygląda to tak......1-1,5-2,5-4-6-10mm2 i tak dalej.
Jakem elektryk nie słyszałem by powszechnie używane przewody miały przekrój 3 mm kwadratowe. Zwykle w budynkach mieszkalnych nikt nie układał grubszych przewodów jak 2,5 mm kwadratowe. Jeśli będziesz zasilał grzałki z różnych faz to przewody 2,5 spokojnie wytrzymają te cztery kilowaty. Niemniej jednak radziłbym podzielić grzałki te, które masz zamiar sterować regulatorem PID i zasilać z osobnych faz (4000W podzielić na 230V da nam ponad 17 amper, trochę niebezpiecznie blisko tych twoich zabezpieczeń 20A zwłaszcza, że nie masz chyba pewności, że z tego obwodu nic więcej nie jest zasilane).
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości