Schemat kolumny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
sobol
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-01-06, 10:44
Lokalizacja: gdynia

Schemat kolumny

Post autor: sobol » 2008-01-14, 12:51

Witam,
Na wstępie chciałbym się przywitać ze wszystkimi i pogratulować takiej wielkiej skarbnicy wiedzy :)
Chcę zbudować kolumnę a'la Aabratek. Narysowałem nawet schemat, któy załączam. Przy rysowaniu korzystałem z materiałów z firmy Heco. Wypełnienie to zmywaki, wysokość wypełnienia ok 1500mm. Chłodnica z nierdzewki fi 8mm długość chłodnicy max 600mm.
Chciałbym zamontować to na kegu 50l. Wyciąc otwór na 168mm żeby móc czyścić keg.
I teraz parę pytań.
Czy kolumna taka "ma sens"? To znaczy czy po dwóch destylacjach nie będe przerabiał jej na coś innego/bardziej wydajnego itp? Może warto już teraz coś dodać (np refluks wewnętrzny)?
Czy widzicie jakieś uproszczenia, które mógłbym zastosować w kolumnie?
Keg chcę podgrzewać elektrycznie, dwoma grzałkami 1,5-2 kW na jedną. Wiecie może gdzie można kupić takie grzałki z uchwytem do montazu w 1" lub 1i1.4" mufę?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Załączniki
kol.JPG

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-01-14, 13:08

Witam,
i mam dwie rady i jedno uproszczenie :) :
1) 600mm długości kondensera to za dużo - myślę, że wystarczy z powodzeniem 400mm
2) pochyl go trochę pod kątem, tak żeby między nim a kolumną było np. 110, a nie 90st, jeziorko nie musi ciągnąć się bez potrzeby przez całą długość kondensera.
3) ten stożek na wejściu nie będzie w zasadzie niczemu służył (a kosztował), i zabierze Ci zupełnie niepotrzebnie wysokość wypełnienia. Tyle będziesz mógł go dołożyć, pomijając stożek. Duży otwór w KEG-u to duża wygoda, to zrób - ale daj płaską flanszę zamiast stożka.
Możesz wspawać 2-3 zimne palce (w kształcie lekkiego "V") na wszelki wypadek, będą gotowe do wykorzystania, choć ja osobiście uważam je za kłopotliwe do idealnego wyregulowania - ale to wysoce subiektywne zdanie, nie poparte praktyką.

Ja kupiłem grzałkę w ELIKO, całą z KO, robioną na zamówienie. Trochę to kosztowało, ale i tak taniej, niz gdzie indziej.
I jeszcze jedno: rurkę odprowadzającą skropliny z kondensora umieść tuż przy przedniej krawędzi, tam gdzie jeziorko jest najgłębsze
Ostatnio zmieniony 2008-01-14, 13:22 przez Astemio, łącznie zmieniany 2 razy.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
tomQ
70%
70%
Posty: 389
Rejestracja: 2007-05-24, 10:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: tomQ » 2008-01-14, 13:16

Moim zdaniem:

- szkoda ponad 30 cm wysokości na redukcję
lepiej ją rozwiązać inaczej i o to co zostanie przeznaczyć na wypełnienie.
- chłodnica powinna być lekko pochylona ku kolumnie
- przy 60 cm długości chłodnicy możesz mieć problemy ze stabilnością
zrobiłbym krótszą i "treściwszą" :wink:
- nie rezygnowałbym z zimnych palców, czy innego rodzaju deflegmatora
- grzałki możesz kupić np. w Unidezie.

Pozdrawiam,
TomQ

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2008-01-14, 13:59

Astemio pisze:2) pochyl go trochę pod kątem, tak żeby między nim a kolumną było np. 110, a nie 90st
wystarczy 95°
tomQ pisze:- przy 60 cm długości chłodnicy możesz mieć problemy ze stabilnością
zrobiłbym krótszą i "treściwszą" :wink:
oczywiście koledze chodziło o stabilność aparatury w pionie a nie o stabilność procesu 8)

- Rurka refluxu przed połączeniem kolumny z głowicą (patrząc od strony głowicy)
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2008-01-14, 17:00

AAbratek pisze:- Rurka refluxu przed połączeniem kolumny z głowicą (patrząc od strony głowicy)
Popieram, np tak:
Załączniki
schemat.gif
(20.41 KiB) Pobrany 1386 razy

Awatar użytkownika
flesz103
60%
60%
Posty: 294
Rejestracja: 2006-04-02, 20:21
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: flesz103 » 2008-01-14, 20:17

Witam.
Ja trochę z innej beczki.
Podoba mi się, że kolega Sobol w pierwszym poście ma gotowy plan kolumny, która wymaga tylko kosmetycznych poprawek.
To oznacza, że "trochę" czasu spędził na studiowaniu tego forum.
Oby więcej takich forumowiczów.

Pozdrawiam.
Tomek
"Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego w słowa!"

sobol
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-01-06, 10:44
Lokalizacja: gdynia

Post autor: sobol » 2008-01-15, 10:59

Witam,
Dziękuje za wszystkie uwagi. Mimo studiowania forum i tak niewiele wiem, lub nie jestem pewien czy "kumam" o co chodzi.
mam więc pare pytań.
Czy kondenser może zostać otwarty, czy powinna być zamknięty?
Na schemacie jest refluks zewnętrzny/zaworowy, czy jeżeli zamontuje 2-3 zimne palce i zawór na powrocie do kolumny, to przy regulacji temperaturą/szybkością przepływu wody przez zimne palce i zamknięciu zaworu powrotu i otwarciu odbioru na maks, moge mówić o refluksie wewnętrznym? Który lepszy, bo opinie są rózne?
Czy taki rodzaj kondensera to głowica Nixona-Stona?
Przeszukując internet nie znalazłem żadnej typowej grzałki, która można by łatwo zaadoptować do grzania kega, może ktoś z was ma namiar na taką grzałkę, czy zostaje tylko zamówienie nietypowe??
Jaka jest wysokość Kega 50l do górnej powierzchni zbiornika, a nie do krawędzi kega?
Z góry dziękuje za odpowiedzi. Jak dozbieram wiedzy przerysuje schemat do finalnej oceny :)

pozdrawiam

bnp

Post autor: bnp » 2008-01-15, 11:33

Kolego sobol w sobotę uruchomiłem podobny aparat , zastosowałem 1 grzałkę chyba 1400-1500 W http://www.bimber.info/forum/download.php?id=688
ze sklepu AGD za ok. 20 zł. Mam kega 30 l i kolumnę 1,2 m wypełnienia fi wew 35mm. Do kega 50 l włożyłbym 2 takie, i całość powinna chodzić jak należy. Grzałkę montuje się banalnie wiercąc 2 otwory fi chyba 12, nie wiem niestety z czego jest zrobiona ale po ok. 50 godzinach pracy nie ma śladów korozji.

Awatar użytkownika
yachu4
60%
60%
Posty: 222
Rejestracja: 2007-07-24, 01:51

Post autor: yachu4 » 2008-01-15, 11:40

Witam,
Sobol, w firmie Eliko gdzie ja robiłem na zamówienie mają sporo typowych grzałek w produkcji seryjnej.
Ceny tych, które są w produkcji nie są wygórowane.
Podsyłam link:

http://www.eliko.pl/pl/eliko-1-products-1.html

yachu4
Lepiej być znanym pijakiem, niż anonimowym alkoholikiem.

Awatar użytkownika
kredek
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2007-07-30, 00:11

Post autor: kredek » 2008-01-15, 12:10

W Twoim przypadku proponował bym podzielić kolumnę na dwie części:
Pierwsza to prosta rura zakończona flanszą .
Druga to rura o długości około 40-50cm zakończona z jednej strony też flanszą (do przykręcenia do pionowej) z drugiej połączona z chłodnicą.

Ponieważ w okresie letnim jest dużo owoców gotowych do wykorzystania robię destylację na krótkiej kolumnie uzyskując tzw.wódki smakowe (np śliwowica).
kredek

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2008-01-15, 13:19

sobol pisze:Czy kondenser może zostać otwarty, czy powinna być zamknięty?
przy tym typie układ powinien być otwarty, czyli możesz włożyć kondenser bez uszczelniania lub zrobić jakiś odpowietrznik (nawet zwykły otwór)
Na schemacie jest refluks zewnętrzny/zaworowy, czy jeżeli zamontuje 2-3 zimne palce i zawór na powrocie do kolumny, to przy regulacji temperaturą/szybkością przepływu wody przez zimne palce i zamknięciu zaworu powrotu i otwarciu odbioru na maks, moge mówić o refluksie wewnętrznym?
raczej tak, choć trochę inaczej realizowane jest chłodzenie - ja jednak myślę że będzie tak samo dobre jak zwykła chłodnica
Który lepszy, bo opinie są rózne?
tu się nie wypowiem :roll:
Czy taki rodzaj kondensera to głowica Nixona-Stona?
jeśli masz na myśli to co na powyższych rysunkach to tak - tyle że w poziomie i zyskało nową nazwę :wink:
Jaka jest wysokość Kega 50l do górnej powierzchni zbiornika, a nie do krawędzi kega?
http://www.kegtechnika.nazwa.pl/keg_tec ... -normy.php
od dolnego kołnierza do dolnego denka (dna) jest jakieś 3 cm
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

KARMEL
90%
90%
Posty: 509
Rejestracja: 2008-01-06, 18:54

Post autor: KARMEL » 2008-01-15, 18:47

Witam
Jakiego browaru, są różne keg-i o pojemności 50 litrów
pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości