Dodatkowy zawór w zasilaniu wodą kondensora chłodn. kolumny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Dodatkowy zawór w zasilaniu wodą kondensora chłodn. kolumny

Post autor: Ostoja » 2008-05-25, 01:58

Witam.
Postanowiłem pokazać szanownym kolegom, jak zbudowałem zaworek dodatkowy do chłodzenia wodą mojej kolumny.
Zaworek umożliwia mi dokładne dozowanie wody z sieci wodociągowej, a tym sposobem oszczędne jej użytkowanie
i oszczędności w wydatkach na wodę. Dotychczas podłączałem wężyk o średnicy fi mm doprowadzający wodę do kondensora do kroćca fi 8 mm, przykręconego do zaworu czerpalnego wody do pralki. Nigdy nie mogłem tym zaworkiem ustawić dokładnie wypływ wody na kondensor chłodnicy. No cóż potrzeba jest matką wynalazków. Wpadłem na
pomysł zbudowania dodatkowego zaworku - bardzo dokładnego. Zaworek ten wstawiam zaraz za zaworem czerpalnym, jak dodatkowy.
Zawór czerpalny ustawiam na przybliżony wypływ wody, a dokładny wypływ zaworkiem, zbudowanego z trójnika miedzianego fi 15 mm.,
W trójniku umieściłem śrubę fi 8 mm w zakutej w w trójniku zakrętce. Na końcu śruby w miejsce odciętego łba śruby dałem nakrętkę ebonitową (pokrętło). Pokrętło kupiłem za 5,76 zł. Do tego klej ultra glu, by przykleić pokrętło do śruby. Ceny trójnika już nie pamiętam za trzy zapłaciłem około 8 zl. Śruba fi 8 mm/50 oraz nakrętka kosztowały grosze. Potrzebny jest również kawałek węża silikonowego o wewnętrznej średnicy 8 mm.
Sposób wykonania:
śrubę fi 8mm wkręcamy w nakrętkę tak by po wsunięciu nakrętką w trójnik nakrętka
spodem sięgała krawędzi ramienia trójnika. Następnie na kowadle zakuwamy brzegi trójnika, tak by nakrętka nie wysuwała sie z otworu. Śruba zakuta może się ruszać na boki, lecz nie nie może się wysunąć o otworu. Po czym odkręcamy śrubę i w imadle obcinamy jej łeb. Należy podłożyć coś by nie uszkodzić gwintu śruby.
Ja wkręciłem śrubę w imadło zawijając ją w kawałek szmaty. Po obcięciu łba śruby w otwór pokrętła ebonitowego dajemy kilka kropli kleju Ultra Glu (lub kleju o podobnych właściwościach) i wkręcamy śrubę. Po odczekaniu kilku minut śrubę z doklejonym pokrętłem wkręcamy w zakutą nakrętkę. Wcześniej przez trójnik przeciągamy wężyk silikonowy. Przez pokręcanie pokrętłem będziemy mogli regulować przepływ wody.Sposób zamocowania zaworka - jednym końcem do kroćca zaworu czerpalnego, drugim do łączki
węża zasilającego kondensor.Na połączenia dać ściski, by ciśnienie wody nie rozerwało połączenia.
Myślę, że spodoba sie kolegom mój pomysł.
_________________
Pozdrawiam Ostoja :D

Awatar użytkownika
BadBrains
40%
40%
Posty: 69
Rejestracja: 2006-10-22, 12:42
Lokalizacja: Biała Radziwiłłowska

Post autor: BadBrains » 2008-05-25, 10:56

Hmm, identyczny pomysł przedstawił już kilka dni temu kolega bnp w temacie "zaworek w 15 minut" :)
może przenieść tą treść do tamtego postu w ramach wzajemnego uzupełnienia się
12 maja 2013 II Rodzinny Piknik Biegowy Biała Biega. Szczegóły na www.bialabiega.pl

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-05-25, 11:58

Witam kolegę @BadBrains. Budowę zaworu przedstawiłem szczegółowo dla przypomnienia. Chodzi mi w temacie o jego zastosowanie w zasilaniu w wodę kolumny. U siebie zaworku czerpalnego od zasilania pralki, nie mogłem ustawić dokładnie. Gdy za nim wstawiłem dodatkowo ten zaworek, którego budowę przedstawiał kolega @bnp mogę teraz regulować dopływ wody do kondesora chłodnicy z dokładnością do kropli wody. Kolega być może mnie nie zrozumiał :D
___________________
Pozdrawiam Ostoja :D

[ Dodano: 2008-05-25, 13:02 ]
Zapomniałem dopisać, że kolega @bnp w temacie "Zaworek w 15 minut" poruszył budowę małego zaworku z trójnika fi 8mm, a ja podałem przykład budowy zaworu z trójnika fi 15mm, gdzie mieści się wężyk fi 8mm - średnica wewnętrzna, zewnętrzna 13mm. Wężykiem o tej średnicy zasilam kondensor. Ostoja :D

Awatar użytkownika
BadBrains
40%
40%
Posty: 69
Rejestracja: 2006-10-22, 12:42
Lokalizacja: Biała Radziwiłłowska

Post autor: BadBrains » 2008-05-25, 23:13

... Ja widzę po prostu, że działa to na tej samej zasadzie, więc zaproponowałem to połączyć, po co błądzić po tematach, jak można je zcalić...ale to i tak nie ode mnie zależy tylko od moderatora
... a tak poza tym to pomysł z tym zaworkiem jest super, może go zastosuję przy budowie filtra... :)
pozdr.
12 maja 2013 II Rodzinny Piknik Biegowy Biała Biega. Szczegóły na www.bialabiega.pl

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-05-26, 09:38

Witam.
Kolego @BadBrains, u siebie zaworek zastosowałem również przy filtrze. Na forum w temacie "Destylacja i rektyfikacja>> Zwiększenie efektywności filtrowania węglem"., przedstawiłem zaworek zrobiony z trójnika miedzianego fi 15mm. Służy mi z powodzeniem do regulacji wypływu destylatu z filtra.
Moderator może to scalić do jakiegoś wspólnego tematu np: Przykłady zastosowania zaworku. Ja bym tego nie ruszał. Pozdrawiam serdecznie Ostoja

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości