Ciągły pomiar zawartości alkoholu w destylacie

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2008-06-27, 02:03

Ostoja pisze:...Mi tak pasuje jak teraz...
I o to chodzi.
W dodatku jest to fajny i praktyczny dodatek prawie jak w prawdziwej gorzelni.
Brakuje tylko szklanej kopułki i plomby :D .

Pozdrawiam

Winiarek
Załączniki
pomiar alkoholu.jpg

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2008-06-27, 09:09

bardzo fajne rozwiązanie, brakuje tylko zestawu do stabilizacji temperatury destylatu, silna zależność wskazań areometru od temperatury psuje mi trochę skuteczność tego rozwiązania. Przy zastosowaniu termometru sprawa jest prosta, temperatura stabilizyje sie na poziomie zależnym od zdolności rozdzielczej kolumny i ciśnienia atmosferycznego, wzrost od ustabilizowanejj o 0,2°C jest sygnałem do zmiany naczynia na pogon. teraz chyba zacznę zmieniać przy pierwszym zauwazalnym wzroście temperatury, w przypadku wypełnienia sprężynkami pryzmatycznymi zdolność rozdzielcza jest tak duża, że pogonu z 50 l. zacieru to max. 200ml. (wzrost z 78,3 do 82)
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2008-06-27, 16:23

inżynier pisze:...brakuje tylko zestawu do stabilizacji temperatury destylatu...
Przy odpowiedniej chłodnicy odbierany destylat powinien mieć stałą temperaturę równą temperaturze wody zasilającej chłodnicę, oczywiście w przeciwprądzie.
Aby to uzyskać to chłodnica musi być dłuższa albo trzeba zwiększyć wydatek wody.
Lepiej jednak zrobić dłuższą chłodnicę (jak już robimy chłodnicę to nie problem, wydatek jednorazowy) niż zwiększać ilość wody i koszty chłodzenia.

Pozdrawiam

Winiarek

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-06-27, 19:27

Ja mam dodatkową chłodnice typu lebiega(nie wiem czy poprawnie wpisałem nazwę :D ).Jest ona zrobiona z rurki miedzianej fi 22 mm, przez nią płynie destylat z kondensora. W kondensorze rurka miedziana fi 8 mm, Wszystko w przeciwprądzie. Woda o stałej temperaturze z wodociągu.Pozdrawiam Ostoja

[ Dodano: 2008-06-27, 21:27 ]
Dołączam fotki, to koledzy zorientują się jak u mnie jest z chłodzeniem. Do tej chłodnicy destylatu podepnę mój przyrząd do ciągłego pomiaru zawartości alkoholu.
____________________
Pozdrawiam Ostoja

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2008-06-27, 22:42

To Koledze pozostaje tylko dorobienie automatycznego odbieralnika przedgonów, tak by nie bawić się w zakładanie sprzętu w momencie jak już kapie.
Kiedyś natknąłem się na taki pomysł.
:idea:
Załączniki
odbier.przedg..JPG
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-06-28, 13:28

Witam :D .
Dziękuje koledze @zbynekkk za pomysł. Zastanawiam się jak rozwiązać sprawę tego rozdziału
przedgonu. Muszę poszukać jakiejś buteleczki z wyskalowanymi na niej pojemnościami (chyba od niemowlaków) trójnik miedziany o jak najmniejszej średnicy i jakiś delikatny zaworek odcinający dopływ destylatu. Postaram sie to rozrysować i pokazać na forum. Ja mam zaworki swego pomysłu (przedstawiłem je na forum) ale widziałem zgrabne szklane - laboratoryjne (tylko wada ich, że są ze szkła).
__________________
Pozdrawiam Ostoja

[ Dodano: 2008-06-28, 18:56 ]
Witam.
Popełniłem błąd w nazwie chłodnicy. Poprawnie powinno brzmieć chłodnica LIEBIEGA.
_________________
Pozdrawiam Ostoja :D

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-06-30, 00:12

Witam.
Kolego @zbynekkk, może kolega podpowie mi jak zrobić syfon do automatycznego odbieralnika przedgonów.Na przedstawionym schemacie trudno zorientować się jak to ma być zbudowany ten syfon. Przedgony u mnie przy nastawie 12 litrów w kegu są nieduże. Z wężyka odprowadzającego destylat odprowadzam 50 ml do pojemnika na rozpałkę do grilla i potem już odbieram miodzik jak to określił kolega. Praktycznie to niewielki dla mnie kłopot, ponieważ potem koniec wężyka podpinam pod końcówkę przyrządu do pomiaru ciągłego zawartości alkoholu. Może ktoś z Kolegów forumowiczów ma w tym zakresie jakiś pomysł?
Byłbym bardzo wdzięczny za przedstawienie tego.
__________________
Pozdrawiam Ostoja

cichy
40%
40%
Posty: 72
Rejestracja: 2007-11-26, 18:45

ciągły pomiar

Post autor: cichy » 2008-06-30, 09:36

Szanowni koledzy, zastanawiam się po co komplikujecie sobie życie? Aby pomiar "gradusów" był dokładny to alkohol MUSI mieć odpowiednią temperaturę natomiast w takim pojemniku gdy alkohol wypływa z chłodnicy temperatura jest różna. Może się mylę ale chyba "skórka nie jest warta wyprawki". Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-06-30, 11:26

Witam. Szanowny kolego @Cichy, dla mnie to jest ułatwienie. Temperatura wypływającego u mnie destylatu jest stabilna. Destylat przepływa przez dodatkową chłodnice typu Liebiega. Załączyłem wcześniej fotki. Nikt nie namawia kolegę, by to u siebie zamontował. Każdy robi co uważa za stosowne :!: :!: :!: Mi tak pasuje :D
_________________
Pozdrawiam Ostoja :D

[ Dodano: 2008-06-30, 11:27 ]
Skórka warta jest wyprawki :D

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-06-30, 13:20

Witam!
Jeśli się to traktuje jako przyjemne hobby, to obrasta to wieloma gadżetami.
Może i one są "niepotrzebne" (przekonaj o tym wykonawcę :D ), ale choćby ładnie wyglądają; opracowywanie i wykonywanie ich sprawia tyle samo - albo i więcej - przyjemności, co z nich korzystanie.
Jeśli ktoś chce się tanio i niezdrowo nawalić, to o nic innego nie dba i rzeczywiście mu to niepotrzebne - bez żadnych aluzji!
Ja np. dbam bardzo, może przesadnie, o wykończenie i estetykę sprzętu, na równi z funkcjonalnością - w ogóle staram się, by każda rzecz jaką robię, była ładna (oczywiście to subiektywne, ale nie mam skrzywionego poczucia estetyki) - a piję tego co zrobię bardzo mało, raczej wolę własne wina.
To czysta rozrywka, eksperymentowanie i zabawa dla przyjemności.
Taką dużą przyjemnością ostatnio też było, gdy kolega z pracy z entuzjazmem pogratulował mi sprezentowanej śliwówki (suszone śliwki kalifornijskie, wanilia i esencja migdałowa, trochę cukru), mówiąc, że takiego czegoś - całkowicie własnej produkcji - nie pił nigdy w życiu.
Jak już to skończę, nie wiem czym się zajmę - wobec tego nie mogę skończyć :) , w planie jest krótka, gruba kolumna z koszyczkami, do ekstrakcji owoców i olejków eterycznych.

Też zrobiłbym sobie ciągły pomiar, ale interesuje mnie pomiar dokładny, ±0,1%, a mam niestabilną temperaturę na wyjściu, poza tym i tak uzyskuję przez cały czas pracy maksymalne możliwe w danych warunkach, stężenie.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2008-06-30, 23:49

Syfon--- może trochę nie fortunnie nazwałem ten element jest to po prostu rurka zwinięta w okrąg. Całość w zamyśle ma działać tak, że dopóki rurka odpowietrzająca nie jest zanurzona, w naczyniu zbiera się destylat, gdy poziom cieczy na tyle się podniesie, że zatka rurkę odpowietrzającą, destylat popłynie trójnikiem do właściwego naczynia odbierającego. Jak wcześniej wspominałem nie jest to mój pomysł i nigdy go nie wypróbowałem, nawet nie bardzo pamiętam skąd go wziąłem. Oryginalny rysunek był bardzo nie czytelny, więc trochę podrasowałem skan.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
masterofbimber
40%
40%
Posty: 92
Rejestracja: 2008-04-10, 10:58
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: masterofbimber » 2008-07-01, 00:57

A do ciągłego pomiaru % może coś takiego ?
Załączniki
DSCF8003.JPG.jpg
Jak działa to ustrojstwo ?
Wystarczy uważnie przyjrzeć się.
DSCF8003.JPG.jpg (16.7 KiB) Przejrzano 2265 razy

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-07-13, 16:16

Witam.
Dziś przeprowadziłem destylację, z wykorzystaniem przyrządu do ciągłego pomiaru zawartości
alkoholu w destylacie. Jest super, jak się na bieżąco widzi co leci do pojemnika. Dołączam fotkę i ponownie schemat działania
_____________________
Pozdrawiam Ostoja

[ Dodano: 2008-07-13, 17:03 ]
Dodaje jeszcze dodatkową fotkę

Awatar użytkownika
masterofbimber
40%
40%
Posty: 92
Rejestracja: 2008-04-10, 10:58
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: masterofbimber » 2008-07-13, 17:41

Witam.

Bardzo zmyślny przyrządzik, dla mnie ciekawy, dlatego ,że można go zbudować z ogólnie dostępnych , gotowych elementów .

Gratuluję pomysłowości :lol:
POZDRAWIAM mob.
CHLUŚNIEM BO UŚNIEM , PIERDYKNIEM BO ODWYKNIEM!

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-07-13, 18:44

Witam.
Dziękuję Koledze @masterofbimber (ależ Kolega ma długi nick) za słowa uznania :D . Ja,gdy wpadłem na pomysł zbudowania tego przyrządu sugerowałem się tym by można bylo go zbudować z ogólnie dostępnych materiałów z miedzi. Ale jest cenowa wolnoamerykanka w Polsce i widzimisię jakiegoś sprzedawcy rzutuje na cenę materiału. Podam tu Koledze przykład: potrzebna była do tego mufka redukcyjna fi 22/42 mm. Tu w Głogowie taka mufka kosztuje w sklepie instalacyjnym 25 zł. Zależało mi czasie, ponieważ chciałem jak najszybciej pokazać ten przyrząd na forum, więc kupiłem w Głogowie. Taka sama mufka w łodzi w sklepie instalacyjnym kosztuje 9,0 zł, tylko bym musiał czekać na przesyłkę za pobraniem. Na moje zapytanie dlaczego takie przebicie w cenie, usłyszałem, że musi on zarobić. Zostawiam to bez komentarza. Jak by trzeba to służę linkiem do hurtowni wysyłkowej w łodzi, gdzie ceny mufek redukcyjnych i różnych akcesorii, są atrakcyjne.
_______________________
Pozdrawiam Ostoja

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości