Kolumna mechaniczna

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Piotrek44
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2006-04-17, 12:14

Post autor: Piotrek44 » 2006-04-19, 07:09

Witam Serdecznie !!!!!!
Jestem namiętnym czytelnikiem forum oliwki , ale widzę że i tutaj jest wiele ciekawych tematów które warto obserwować . Fenol – jestem pełen podziwu Twojej pasji i mam kilka uwag ( jako że zawodowo zajmuję się elektroniką) .
Ta kolumna to rzeczywiście majstersztyk , i chociaż nie rozumie jak to działa to mam cichą nadzieję że udostępnisz jakieś zdjęcia i rysunki swojego dzieła . Zawsze tak jest że pierwszy egzemplarz jest niedopracowany i mocno skomplikowany , ale widząc Twoją pasję mam nadzieję że masz już w zamyśle coś o wiele prostszego w wykonaniu a zarazem równie skutecznego . Zastosowałeś jak się spodziewam silnik prądu stałego zasilany tyrystorowym regulatorem który maił sprzężenie tacho impulsowe (ciekawe bo standardowo jako tacho są stosowane prądniczki które dają napięcie proporcjonalne do obrotów ). Jest to rzeczywiście dobre rozwiązanie jeżeli się chce utrzymać bardzo stabilne obroty , ale nie było by prostsze zastosować zwykły silnik indukcyjny 3-fazowy 2800obr/min i zastosować malutki falownik ? Jaką ma moc zastosowany przez Ciebie silnik ? Falowniki o mocach do 1kW nie są drogie a idealnie można utrzymać obroty silnika nawet trzykrotnie wyższe od znamionowych (warunek tylko że silnik ma dobrze wyważony wirnik oraz dobre łożyska) . Robiłem takie próby i jest ok.
Idą dalej , jeżeli obciążenie na wirniku jest w miarę stałe to chcąc otrzymać dokładnie 4000obr/min można by dać silnik klatkowy 1-fazowy 2800obr/min i przekładnie podwyższającą . Myślę że było by to najprostsze a zarazem równie stabilne . Pozdrawiam i życzę dalszej wytrwałości w pasji .!!!!
alvid@wp.pl

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2006-04-19, 13:43

Witam
@Tofi
>Jakiś wytrysk na rotor zeby się rozbryzgiwało?
Żadnego specjalnego „wytrysku” :) , zwrot kapie grawitacyjnie prosto na wirujący rotor i to załatwia sprawę.
Masz może rysunek poglądowy (przekrój)Lady J?
Przekrój części rektyfikacyjnej jest bardzo podobny do tego ze skanów ;)
Rozumiem, że talerzówka ma taką samą zasade działenia, tylko wiekszą powierzchnię, a więc więcej HEPT? Czy w takim przypadku skuteczne HEPT jest większe o procętową różnce w powierzchniach?
Nie ma prostej zależności HETP/powierzchnia . Mimo większej powierzchni rotora kolumny talerzowe mają porównywalne parametry do kolumn bębnowych. Z racjii swej konstrukcji mają poważne mankamenty, duże zatrzymanie obniżające ogólną sprawność kolumny i bardzo małe obciążenie (~10ml/min).

@ Piotrek44
Piotrek44 pisze: ... mam cichą nadzieję że udostępnisz jakieś zdjęcia i rysunki swojego dzieła ....
W załącznikach na początku topiku są zdjęcia maszynerii i skany wyjaśniające zasadę działania.
Zastosowałeś jak się spodziewam silnik prądu stałego zasilany tyrystorowym regulatorem który maił sprzężenie tacho impulsowe (ciekawe bo standardowo jako tacho są stosowane prądniczki które dają napięcie proporcjonalne do obrotów ). Jest to rzeczywiście dobre rozwiązanie jeżeli się chce utrzymać bardzo stabilne obroty ,
Nie, zastosowałem wysokoobrotowy silnik prądu zmiennego 14000rpm/300W, sterowany układem scalonym (np.U209B,U211B lub podobnym ;)) z triakowym układem wykonawczym i z napięciowym sprzężeniem zwrotnym . Podobne rozwiązania są w ..... pralkach automatycznych :D. Wydaje mi się ze już prościej nie można tego rozwiązać, jest tylko silnik i mały układ elektroniczny. Odczyt obrotów to częstościomierz cyfrowy sterowany uformowanymi i odpowiednio podzielonymi impulsami z cewki tacho.
ale nie było by prostsze zastosować zwykły silnik indukcyjny 3-fazowy 2800obr/min i zastosować malutki falownik ? Jaką ma moc zastosowany przez Ciebie silnik ? Falowniki o mocach do 1kW nie są drogie a idealnie można utrzymać obroty silnika nawet trzykrotnie wyższe od znamionowych (warunek tylko że silnik ma dobrze wyważony wirnik oraz dobre łożyska) . Robiłem takie próby i jest ok. Idą dalej , jeżeli obciążenie na wirniku jest w miarę stałe to chcąc otrzymać dokładnie 4000obr/min można by dać silnik klatkowy 1-fazowy 2800obr/min i przekładnie podwyższającą . Myślę że było by to najprostsze a zarazem równie stabilne .
Chyba nie 8), za dużo kombinowania. Poza tym falownik nie załatwia chyba kwestii stabilizacji obrotów w funkcji obciążenia, a jest to ważne.

Pozdrawiam
Fenol
Ostatnio zmieniony 2006-04-20, 17:02 przez Fenol, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lopes
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2006-01-08, 19:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lopes » 2006-04-20, 09:52

witam
do Fenol
gdzie kupiłeś i ile kosztował cię układ U208 B
pozdro

[ Dodano: 2006-04-20, 09:53 ]
Pomyłka U209B


Awatar użytkownika
lopes
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2006-01-08, 19:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lopes » 2006-04-20, 13:35

witam
dzięki bardzo
pozdro

Rys
30%
30%
Posty: 38
Rejestracja: 2006-03-05, 13:53

Post autor: Rys » 2006-04-20, 17:24

Witam
@ lopes
U209B po 6,49zł netto kupisz : http://tme.com.pl
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
lopes
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2006-01-08, 19:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lopes » 2006-04-21, 22:58

witam
ale koszty przesyłki !!
pozdro

Piotrek44
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2006-04-17, 12:14

Post autor: Piotrek44 » 2006-04-23, 14:55

Witam serdecznie !!!!!
Byłbym wdzięczny gdybyś Fenol opisał dokładniej budowę a zwłaszcza zasadę działania tej kolumny , ponieważ myślę że taka kolumna sposobem aby uzyskać maksymalną jakość przy minimalnych rozmiarach . Pisałeś coś o sprężynie ... Nie mogę jej odnaleźć , i nie wiem po co ona jest . Poprostu nie rozumiem zasady działania . Byłbym wdzięczny za wytłumaczenie to w jakiś łopatologiczny sposób ponieważ nie jestem chemikiem i zasady połączeń molekularnych między cząsteczkami są mi obce .
Serdecznie Pozdrawiam !!!!!
Piotrek

[ Dodano: 2006-04-25, 12:48 ]
@Fenol
Ponieważ widzę że jesteś mocno zapracowany chciałbym jeszcze zapytać jaką masz szczelinę pomiędzy rototem a statorem i czy rotor wykonałeś z litego materiału czy jest pusty w środku ?
Pozdrawiam Piotrek !!!!

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2006-05-21, 19:05

Piotrek44 pisze:Witam serdecznie !!!!!
Byłbym wdzięczny gdybyś Fenol opisał dokładniej budowę a zwłaszcza zasadę działania tej kolumny , ponieważ myślę że taka kolumna sposobem aby uzyskać maksymalną jakość przy minimalnych rozmiarach .
Dokładnie zasadę działania masz opisaną w materiałach z pierwszego postu.

Pisałeś coś o sprężynie ... Nie mogę jej odnaleźć , i nie wiem po co ona jest .
Sprężyna, a dokładniej 3 sprężyny mają kompensować rozszerzalność termiczną całej kolumny, umieszczone są na prętach, na szczycie kolumny. Z obliczeń wynika, że różnica długości pomiędzy zimną i rozgrzaną kolumną może dochodzić do około 2mm, czyli nie można skręcić na sztywno i grzać bo pozrywa gwinty.
[ Dodano: 2006-04-25, 12:48 ]
@Fenol
Ponieważ widzę że jesteś mocno zapracowany chciałbym jeszcze zapytać jaką masz szczelinę pomiędzy rototem a statorem i czy rotor wykonałeś z litego materiału czy jest pusty w środku ?
Szczelina pomiędzy statorem i rotorem ma 1mm, a sam rotor wykonany jest z rury i dwóch osadzeń osi.

Pozdrawiam
Fenol

P.S.
Czasami faktycznie jestem mocno zapracowany ;)

Mały
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2006-09-08, 19:44

Post autor: Mały » 2006-09-13, 18:22

Witam super kolumna cieszę się że ci się udało , będąc jeszcze na Oliwce pytałem o tę kolumnę i tylko ty odpowiadałeś bez żadnych tam uśmieszków jak co nie którzy opowiadając bzdury o elektrowniach a tu proszę można zbudować takie cacko, też budowałem ten typ kolumny ale podszedłem do niej lekkomyślnie i zrobiłem nie profesjonalnie co zaskutkowało jej rozerwaniem ale widząc twój model będę się na nim wzorował jeśli mógł byś zamieścić chociaż odręczne rysunki to pomogło by na pewno nie tylko mnie naprawdę super sprzęt.


Admin: Mały ręcę ci drżały jak pisałeś czy co :?: :shock:

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-09-13, 19:06

Mały pisze:podszedłem do niej lekkomyślnie i zrobiłem nie profesjonalnie co zaskutkowało jej rozerwaniem
Niezła jazda :shock: jak ci ją rozerwało, pękł korpus?

Mały
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2006-09-08, 19:44

Post autor: Mały » 2006-09-14, 10:01

Witam. Korpusu nie rozerwało, rura bez szwu i dobrze przymocowana do kega ale rotor był kiepski niewyważony i obudowy pod łożyska słabo przyspawane. Jak załączyłem, to dostał takie bicie, że się urwał razem z obejmami pod łożyska. Teraz jak zabiore sie znowu do pracy, już nie odstawie takiej fuszerki. Najadłem się strachu raz i to mi wystarczy 4000 obr. to nie przelewki.


korekta: kowal (Używaj kropek i przecinków, żeby inni też wiedzieli gdzie kończy się jedno zdanie a zaczyna następne...)

Mały
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2006-09-08, 19:44

Post autor: Mały » 2006-09-17, 14:07

Witam wszystkich.
Mam pytanie do fenola. Gdzie kupiłeś te rury i jakie mają one wymiary? Mówiłeś, że łożyska są jakieś specjalne. Można wiedziec co to za łożyska i gdzie zostały kupione ?


korekta: kowal

ogar

Post autor: ogar » 2006-10-03, 17:40

Mam takie pytanie. Po co są te sprężyny i pręty dociskowe? Podobno rozszerza się coś nawet do 2 mm a rotor nie trze o stator, jeśli jest między nimi odległość 1 mm ?

korekta: kowal

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2006-10-03, 20:28

ogar pisze:Mam takie pytanie. Po co są te sprężyny i pręty dociskowe? Podobno rozszerza się coś nawet do 2 mm a rotor nie trze o stator, jeśli jest między nimi odległość 1 mm ?
2 mm na długości, nie na średnicy :evil: !!!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości