Głowica typu AAbratek

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-10-14, 13:22

bnp pisze: ...Można to obejść w ten sposób, że na początku gdy surówka jest zimna poszczać szybciej a w miarę wzrostu temp zmniejszać przepływ...
Mnie to się zdarza poszczać szybciej, gdy surówka jest ciepła :D .
Potem zwiększam przepływ :D . A jeszcze później obchodzę to :D .

A poważnie: dzięki za informację, to rzeczywiście szybko.
Jak zgromadzę ok. 5-8l, to puszczę na noc - też mam już bezobsługową :) kolumnę filtracyjną + słój z bocznym, dolnym wylotem.
Kolumna tylko 1m, ale taka właśnie mi się trafiła rura KO Φ50x0,5.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
easy driver
40%
40%
Posty: 83
Rejestracja: 2007-05-22, 20:33
Lokalizacja: południe

Post autor: easy driver » 2008-10-14, 20:49

...a jakby wykorzystać schładziarke do piwa :?:

mazurzak
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-11, 18:23
Lokalizacja: Piastów

Post autor: mazurzak » 2008-11-05, 22:12

forum piekne i/ale obszerne. Czytam juz ze 2 miesiace i za kazdym postem dowiaduje sie czegos nowego a widze jaka jeszcze przepasc przede mna. Po prostu niesposob wszystko przeczytac. To moj pierwszy post wiec prosze o wyrozumialosc ;)
Ale do rzeczy.
Chce zbudowac kolumne typu AAbratek. Zbieram niezbedne elementy do klumny i pojawia mi sie kilka pytan natury przedewszystkim technicznej wlasnie. Baza to http://gorzalka.ovh.org/abratek/destyla ... lacja.html
i oto pytania:
Dlaczego rura jest podzielona na 120cm i 50cm? Wygoda w czyszczeniu?
Jak utrzymajac zmywaki w kolumnie? Moj pomysl jest taki by zwiazac w pek drucikiem i wcisnac w rure ;)

Jak dokladny termometr ma byc w kegu i kolumnie? Czy nie przydalby sie jeszcze na splywie wody z chlodnicy (moznaby regulowac wtedy przeplyw wody)
Co jest wazniejsze temperatura w KEGu (i w jakim przedziale ma byc) czy na kolumnie?

Pod jakim katem nachylona chlodnica?

Na rysunku http://gorzalka.ovh.org/abratek/destyla ... atwer2.gif chlodnica wyglada ze ma lekki spadek ku kolumnie ale na zdjeciu http://gorzalka.ovh.org/abratek/destyla ... aparat.jpg wyglada jakby tam bylo 90 stopi. o ile wieksza ma byc srednica rury w chlodnicy od srednicy kolumny?

Na rysunku http://gorzalka.ovh.org/abratek/destyla ... lowica.jpg dwie rury to sa na przeplyw chlodziwa. a ta trzecia (dodam ze nie ma jej tu http://gorzalka.ovh.org/abratek/destyla ... atwer2.gif )? rurka bezpieczenstwa ?


bede wdzieczny jesli odpowiedzcie choc na niektore z nich
Ostatnio zmieniony 2008-11-05, 22:23 przez mazurzak, łącznie zmieniany 1 raz.
Mazurzak

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2008-11-05, 22:39

mazurzak pisze:Dlaczego rura jest podzielona na 120cm i 50cm? Wygoda w czyszczeniu?
ta krótsza powstała z myślą o wysokości pomieszczenia, a krótsza bo miałem tej wysokości wystarczająco :lol: - ale krótki pierwszy odcinek (ok. 50cm) sprawdza się przy smakówkach
Jak utrzymajac zmywaki w kolumnie? Moj pomysl jest taki by zwiazac w pek drucikiem i wcisnac w rure ;)
wystarczy jeden drut w poprzek kolumny - zmywaki nie wypadną
Jak dokladny termometr ma byc w kegu i kolumnie? Czy nie przydalby sie jeszcze na splywie wody z chlodnicy (moznaby regulowac wtedy przeplyw wody)
Co jest wazniejsze temperatura w KEGu (i w jakim przedziale ma byc) czy na kolumnie?
najważniejsza jest temperatura głowicy i tam potrzeba dokładności 0,1°C,
temperatura płynu w kegu pozwala nam określić orientacyjnie ilość alkoholu,
przepływ wody można "wyczuć ręcznie"
Pod jakim katem nachylona chłodnica?
ok 5° i tak jest - zdjęcie lekko fałszuje rzeczywistość
o ile wieksza ma byc srednica rury w chlodnicy od srednicy kolumny?
w tym przypadku jest:
kolumna 60,3mm
głowica 76,1mm
jednak może to być z tej samej średnicy - wtedy trzeba wspawać tamę, która przy różnicy średnic powstaje automatycznie
Na rysunku http://gorzalka.ovh.org/abratek/destyla ... lowica.jpg dwie rury to sa na przeplyw chlodziwa. a ta trzecia (dodam ze nie ma jej tu http://gorzalka.ovh.org/abratek/destyla ... atwer2.gif )? rurka bezpieczenstwa ?
to odpowietrznik - wystarczy jak nie będzie szczelności między rurą a chłodnicą (na projekcie nie ma ale powinno być)
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

człowiek
50%
50%
Posty: 131
Rejestracja: 2008-03-04, 23:09

Post autor: człowiek » 2008-11-05, 23:56

mazurzak, piszesz:
"Dlaczego rura jest podzielona na 120cm i 50cm? Wygoda w czyszczeniu?"-to też, ale sprężynki zajmą około 70 cm;
"Jak utrzymajac zmywaki w kolumnie?"-jak ubijesz je 270g/l to się same trzymają;
"Pod jakim katem nachylona chłodnica?"-myślę teraz, że 5° to za mało. Dałbym 10°;
"Co jest wazniejsze temperatura w KEGu (i w jakim przedziale ma byc) czy na kolumnie?"-zdecydowanie na kolumnie!
"...termometr ma byc w kegu..."-jest pomocny-widzisz kiedy będzie koniec;
"Czy nie przydalby sie jeszcze na splywie wody z chlodnicy (moznaby regulowac wtedy przeplyw wody)"-niekonieczne, ale pożyteczne. Można wodę skierować do wanny i po wszystkim mieć fajne kąpanko za free :D (ja na odpływie trzymam około 50°)

Awatar użytkownika
tomaszewski
40%
40%
Posty: 62
Rejestracja: 2008-10-06, 14:10

Post autor: tomaszewski » 2008-11-06, 13:49

człowiek pisze: Można wodę skierować do wanny i po wszystkim mieć fajne kąpanko za free :D (ja na odpływie trzymam około 50°)
POWAŻNIE NA ODPŁYWIE MASZ AŻ 50'C TO PRZECIEŻ BARDZO GORĄCA WODA TAKIEJ NAWET RĘKĄ CIĘŻKO DOTKNĄĆ???
Tomaszewski

Awatar użytkownika
ded
20%
20%
Posty: 20
Rejestracja: 2008-10-22, 22:05
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: ded » 2008-11-06, 15:32

ja w pot stillu staram sie ustawic cisnienie wody tak, aby wylatujaca z chlodnicy byla lekko ciepla, jak wy robicie?

Awatar użytkownika
dastin
101%
101%
Posty: 347
Rejestracja: 2006-04-20, 16:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: dastin » 2008-11-06, 16:46

@henry
wytlumacz mi skutecznosc zamontowania zaworu na powrocie a do tego jak dobrze sie domyslam jest do zawor igielkowy wiec bardzo dokladny ja swoje glowice ktore wykonuje sa typu aabratek z tym ze powrot jest w ksztalcie syfonu i nie posiada zaworu sterowanie jest tylko dokonywane zaworem odbioru, odbieram taka ilosc jaka chce a reszta automatycznie powraca na wypelnienie. wedlug mnie to ewidentny błąd- zastosowanie zaworu na powrocie (utrudnianie tego co ma byc uproszczone) chyba ze sie myle .
pozdrawiam

[ Dodano: 2008-11-06, 16:50 ]
@all
a wzglem podawania ilosci chlodziwa na skraplacz to podaje taka ilosc aby koncowka glowicy byla zimna , zapobiega to wtedy uciekaniem cennych par przez odpowietrznik i jestem pewien ze nie brakuje mi chlodzenia w glowicy.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-11-06, 16:54

Witam.
Ja tak steruję zaworem (kranem) dopływu wody do chłodnicy, by miała około 35 stopni C. na wylocie z chłodnicy. Pzdr Ostoja
W dokładnej regulacji przepływu wody pomaga mi zaworek z trójnika fi 15 mm.
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=1340

Pozdr Ostoja

człowiek
50%
50%
Posty: 131
Rejestracja: 2008-03-04, 23:09

Post autor: człowiek » 2008-11-06, 19:50

tomaszewski, tak tyle pokazuje mi termometr (niezbyt przesadnej dokładności). 50° to nie jest bardzo gorąca woda. Granicą wytrzymałości człowieka jest ponoć 55°, dopiero powyżej parzy.
A końcówkę skraplacza mam lekko ciepłą.

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2008-11-06, 21:10

A górale wyciskają oscypki w takiej temperaturze (ok. 55°C) :lol:
W głowicy N-S nie ma potrzeby aby woda wylatująca była chłodna, oczywiście to zależy od wydajności (a raczej powierzchni wymiany) kondensera, stwierdzone jest że np. przy spirali z 4mb rurki fi8mm (kolumna 2") to w zupełności wystarcza do całkowitego skroplenia par,
-co więcej, ciepły płyn zawracany do kolumny nie wprowadza zaburzeń gdyż zaraz po wejściu gotów jest do odparowywania
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

henry
101%
101%
Posty: 262
Rejestracja: 2007-12-01, 21:02
Lokalizacja: dzikie pola

Post autor: henry » 2008-11-06, 21:49

dastin pisze:@henry
wytlumacz mi skutecznosc zamontowania zaworu na powrocie a do tego jak dobrze sie domyslam jest do zawor igielkowy wiec bardzo dokladny
Czy jest skuteczność lepsza? hm... teoretycznie jak jest czym poregulować to są większe możliwości do korekt. Zawory mi się dostały gratis więc czemu nie. Nie miałem do czynienia z kolumną więc wolałem je zamontować od razu przy konstruowaniu całości niż później przerabiać. Trochę obawiałem się że będzie za duży zwrot i nie uda się utrzymac płynu we wzierniku, a więc aby pary nie cofnęły zwrotu i wtedy kłopot bym miał. Więc tak dumałem, że jak by coś takiego następowało to wtedy przykręcę zwrot i już. Ostatecznie okazało się że rurka powrotu do kolumny ma chyba za małą średnicę i ten zawór jest otwarty na full, a odbiór i tak reguluję tym na wyjściu. Ostatecznie zawór przydaje się na samym końcu gdy coraz mniej leci i widać to we wzierniku. Wtedy przykręcam obydwoma zaworami, aby utrzymac płyn we wzierniku. Trochę więc się przydaje. Na podstawie rysunków typowy reflux to dwa zawory więc są. Od nadmiaru akurat zaworów głowa nie boli :D

Awatar użytkownika
ziutekt
40%
40%
Posty: 62
Rejestracja: 2008-09-30, 21:54
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Post autor: ziutekt » 2008-11-06, 23:50

Witam wszystkich

znalazłem takie kształtki w HECO
były by przydatne do w/w głowicy

może ktoś podpowie jak sie orientować w tych wymiarach, (iso, din itd.)
Załączniki
Bez tytułu2.jpg
Bez tytułu2.jpg (13.05 KiB) Przejrzano 4654 razy
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (18.93 KiB) Przejrzano 4654 razy
pozdrawiam
polecam stronkę ; http://www.wedlinydomowe.pl/

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2008-11-07, 08:39

człowiek pisze:Granicą wytrzymałości człowieka jest ponoć 55°
Nie dotyczy kowali.
:D

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2008-11-07, 09:51

winiarek5 pisze:Nie dotyczy kowali.
:D
Piekarzy
Cukierników
Kucharzy
...
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości