Wypełnienie inaczej

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2006-04-30, 10:42

Witam. Zastosowałem się do apelu naszego wodza CK :wink: i przystąpiłem do dzieła, i jak widać eksperyment powódł się, nic nie pier.....ło, bo piszę.
Ale konkretnie. Wsypałem do kolumny przesiany żwir, granulacji ~4mm starczyło na wypełnienie 1,2m rury, resztę uzupełniłem granulacją ~6mm, na dole wsadziłem 3 zmywaki, żeby mi utrzymały ten żwir.
Grzanie bojlera normalnie, przy kolumnie już pewme spostrzeżenia. Dół kolumny z grubszym żwirem nagrzewał się tak, jak ze zmywakami (chodzi o szybkość). Po dojściu do drobniejszego żwiru szybkość zdecydowanie spadła. Nagrzanie całej kolumny zajęło ~15 min. więcej czasu. Dalej wszystko (wygrzewanie, stabilizacja, regulacja) przebiegało tak, jak przy zmywakach. Cała destylacja też normalnie. U mnie występuje skok temperatury po ~1 litrze, tu wystąpił trochę wcześniej. Po ponownej regulacji do końca temperatura była już stabilna (przy zmywakach regulację musiałem przeprowadzać jeszcze raz)
Koniec destylacji różnił się zdecydowanie: temperatura wzrosła o 2° i po prostu przestało kapać, tak że nie ma problemu z pogonem.
Sama destylacja trwała 3 godz. i nakapało mi 2,4 l spirytusu 95%, w stosunku do zmywaków moc wzrosła o 1%. Zapach bardziej bimbrowy, smak bez porównania lepszy. Rozcieńczyłem do 30%, bo wtedy lepiej wyczuwa się wszelkie smrody, i dla mnie po prostu niebo w gębie, lekki smak bimbru i żadnego posmaku metalu. To, co otrzymałem można określić jako bimber klasy VSOP.
Takie wypełnienie mogę z czystym sumieniem polecić poszukującym Absolutu

A teraz jadę na ryby.Pietro

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-04-30, 14:52

Empiria ponad wszystko :idea: Brawo, brawo :!:

PS. Udanego połowu :mrgreen:

Awatar użytkownika
Misza
101%
101%
Posty: 156
Rejestracja: 2006-01-10, 18:10

Post autor: Misza » 2006-04-30, 18:04

Pietro pisze: Sama destylacja trwała 3 godz. i nakapało mi 2,4 l spirytusu 95%, w stosunku do zmywaków moc wzrosła o 1%. Zapach bardziej bimbrowy, smak bez porównania lepszy. Rozcieńczyłem do 30%, bo wtedy lepiej wyczuwa się wszelkie smrody, i dla mnie po prostu niebo w gębie, lekki smak bimbru i żadnego posmaku metalu. To, co otrzymałem można określić jako bimber klasy VSOP.
Takie wypełnienie mogę z czystym sumieniem polecić poszukującym Absolutu
Czegoś tu nie rozumiem. Moc wzrosła - co świadczyło by o większym HETP, ale smak bardziej bimbrowy czyli więcej zanieczyszeń, czyli mniejsze HETP. Raczej skłaniam się do tego drugiego.
Zawsze się mi wydawała, że szukając absolutu szukamy sposobu otrzymania destylatu jak najbadziej oczyszczonego tzn. pozbawionego smaczków, zapaszków itp :shock:

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2006-04-30, 20:07

Pewnie wczesniej te bimbrowe smrodki reagowaly z metalem, a teraz poszly gladko w spiryt. Do tego posmak metalu mogl maskowac fuzle.
Interesuje mnie jeszcze ilosc - czy spadla w porownaniu ze zmywakami?

C.

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2006-04-30, 23:19

Cocacolatl pisze:Pewnie wczesniej te bimbrowe smrodki reagowaly z metalem, a teraz poszly gladko w spiryt. Do tego posmak metalu mogl maskowac fuzle.
Też tak myślę. Uzyskana ilość jest mniej więcej taka sama.
Co do Absolutu chodzi mi o to, że nalprawdopodobniej bez pomocy chemii po drugiej destylacji uzyskać można destylat bezzapachowy. Ja do tej pory destylowałem zawsze tylko raz.
To co mam z pędzenia ze zmywakami pójdzie jeszcze raz w rurę.

[ Dodano: 2006-05-02, 10:53 ]
Witam. Wczoraj miałem drugą sesję z wypełnieniem żwirowym. Kolumny po pierwszym razie nie rozbierałem. Doszedłem do wniosku, że przy pierwszej destylacji miałem ustawiony za duży odbiór, tak ok. 1:3, i dlatego ta wyraźna bimbrowa nuta. Ustawiłem teraz mniejszy odbiór, destylat wychodził prawie bezzapachowy. Po nakapaniu ok. 0,8 l nastąpiło najprawdopodobniej klasyczne zalanie kolumny. Do końca destylacji, pomimo zwiększenia obioru co chwila lało się z chłodnicy. W końcu otworzyłem całkowicie zawór i tak skończyłem destylację. Dzisiaj rozebrałem kolumnę i zauważyłem, że chłodnica (z miedzi) w środku jest czarna,najbardziej blisko wlotu oparów, stopniwo coraz mniej i od połowy nie zmieniła koloru. Może ktoś wie skąd ta czerń? Smak bimbru mimo tego wszystkiego dla mnie jest lepszy, niż ze zmywaków.Do następnej destylacji użyję grubszego żwiru.

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2006-05-05, 11:19

A nie wydaje ci sie, ze za ostro grzales i miales za duze przeplywy jak na mozliwosci twojej kolumny z tym wypelnieniem? Bo mi sie zdaje ze tak bylo - duzo pary lecialo w gore, duzo skroplin na dol, male kanaliki miedzy kamykami i kiszka, zalanie gotowe. Potrzebujesz albo wiekszej srednicy kolumne, albo zmniejszyc gaz pod baniakiem.
Co do czerni na miedzianej chlodnicy, to nie wiem co to moze byc. Na pewno przyszlo z oparami. Czarny jest tlenek, ale watpie zeby twoj bimber mial az takie wlasciwosci utleniajace, wiec moze siarczek? Ale skad siarka w zacierze, moze uzywales pirosiarczynu? Poza tym sprobuj potraktowac ten twoj zwir jakims kwasem i powachaj co sie wydziela. Jezeli wali jajami to wymien go.

C.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-05-05, 19:10

Pietro pisze:U mnie występuje skok temperatury po ~1 litrze, tu wystąpił trochę wcześniej.
Cały czas zastanawia mnie występujący u Ciebie skok temperatury. Skoro następuje po pierwszym litrze, a piszesz, że odbierasz prawie 2,5 to jest on ewidentnie spowodowany zalaniem kolumny. Przy prawidłowo prowadzonym procesie w połowie destylacji nie występują żadne skoki temperatury. Może trochę odpowiedzialny za to jest twój, jakby nie było nieco rewolucyjny, sposób grzania.

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2006-05-05, 22:03

Cocacolatl pisze:A nie wydaje ci sie, ze za ostro grzales i miales za duze przeplywy jak na mozliwosci twojej kolumny z tym wypelnieniem?
Grzałka ma 1200W a kolumna fi50.
Citizen Kane pisze:Cały czas zastanawia mnie występujący u Ciebie skok temperatury.[...]Może trochę odpowiedzialny za to jest twój, jakby nie było nieco rewolucyjny, sposób grzania.
Najprawdopodobniej to jest przyczyną.

Awatar użytkownika
Zenek Dreptak
10%
10%
Posty: 13
Rejestracja: 2006-02-19, 23:22

Post autor: Zenek Dreptak » 2006-05-06, 12:19

@Pietro

Z dużym zainteresowaniem obejrzałem twój aparat, bo planowałem wykonanie podobnego (tzn. kolumna obok bojlera). W wątku o wypełnieniach zauważyłem opis zjawiska, które wydaje mi się podobne do obserwowanego czasami w moim ustrojstwie. Chodzi o cykliczne wydmuchiwanie nadmiaru destylatu z chłodnicy. Moja kolumienka ma ok 20 cm wąskiego odcinka na samej górze. Wypełniłem go również zmywakami, co przy zwiększonym grzaniu powoduje nadmierny wzrost ciśnienia i blokuje spływanie skroplin do kolumny, czemu towarzyszy interesujące zjawisko wydmuchiwania i zalewania krótkiego odcinka góry kolumny. Jednocześnie dół kolumny nie jest zalany, lub zalany jest nieznacznie. Zjawisko jest cykliczne i powtarza się co 2-3 minuty. Zakończyłeś swoją kolumnę wąskim wyjściem na trójnik. Myślę, że gdybyś je zmienił na szersze, problem by znikł. Oczywiście istnieje jeszcze możliwość, że zjawisko to nie jest spowodowane średnicą wyjścia, a występuje na górze wypełnienia, powodując zalanie przestrzeni między nim, a chłodnicą. Efekt byłby podobny, ale gwałtowniejszy. Na to, jedynym sensownym rozwiązaniem, przy tak gęstym wypełnieniu, byłoby zastosowanie większej średnicy kolumny, lub zmiana wypełnienia na luźniejsze.

Pozdrawiam Zenek Dreptak

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2006-05-09, 23:09

Witam. Następne pędzenie i następne obserwacje. Zmieniłem sposób wypełnienia kolumny: od dołu 3 zmywaki, 1 m drobnego (ok. 4 mm ) żwiru, 2 zmywaki, 60 cm grubszego(ok. 6 mm) żwiru,1 zmywak i reszta jeszcze grubszego ( ok. 6 mm ) żwiru.Grzanie, zaczęło kapać, całkowity odbiór ok. 45 ml/min. Ponieważ wysiadł mi termostat cały czas grzanie 1200 W. Ustawiłem odbiór ok. 10 ml/min, termometr pokazuje 77°C, wszystko jak w książce napisane. Po nakapaniu ok. 0,9 l z chłodnicy poleciało parę kropel na zewnątrz. Zwiększyłem odbiór, pomogło na chwilę i dalej ciekło na zewnątrz. Wtedy wyłączyłem grzanie, poczekałem, aż przestanie kapać i ponownie zacząłem grzać. Pomimo tego, że termometr pokazywał 77°C przez ok. 15 min z aparatury nie poleciała ani jedna kropla. Jak już zaczęło kapać, zauważyłem, że w miarę upływu czasu zaczyna lecieć coraz więcej, tak że musiałem co raz przykręcać zawór odbioru. Jak już miałem ok. 2 l zauważyłem, że temperatura cyklicznie obniża się: w ciągu ok. 4 sekund spada o ok. 10°C, wraca do 77°C, utrzymuje się 10 do 15 sek. i znów spada. Zmiana odbioru i zwiększenie chłodzenia wpływały w niewielkim stopniu na to zjawisko. Destylat wyszedł prawie bezzapachowy, ale po wypiciu wyczuwa się dosyć wyraźny posmak bimbrowy. Chłodnica poczerniała w niewielkim stopniu, praktycznie tylko przy wylocie oparów z kolumny.
Po przemyśleniu wszystkiego wydaje mi się, że mogą być tego dwie przyczyny: tak, jak pisze Cocacolatl, za mocne grzanie, lub wg. Zenka Dreptaka zbyt duże przewężenie przy wyjściu na chłodnicę.

@ Zenek Dreptak
A może na swojej szklanej kolumnie przetestowałbyś wypełnienie ze żwiru i opisał swoje obserwacje ? :) :) :)

korekta:kowal

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2006-05-10, 19:40

Witam

Nawiązując do tematu wątku...

Wczoraj składając jakiś komputer, przy montowaniu procesora, zwróciłem uwagę na kształt i wymiary radiatora pod wentylatorem chłodzącym ;)

Czy Wam czegoś nie przypomina ...
A gdyby tak dorwać gdzieś taki profil Cu albo Al. ...
A gdyby tak upakować w kolumnie jako wypełnienie ...
Ciekawe jak by zadziałało??

Pozdrawiam
Fenol
Załączniki
profil.jpg

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-05-10, 21:20

Zadziałać by zadziałało, pytanie tylko jak kształtowałby się HETP.

Zakładając, że wypełnienie o tym przekroju miałoby kształt wydłużonego walca, to myślę, że para zbyt łatwo przydostawałaby się do góry. Przydałoby się wprowadzić po drodze jakieś turbulencje w celu lepszej wymiany.

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2006-05-10, 21:40

Cześć
Citizen Kane pisze:... Zakładając, że wypełnienie o tym przekroju miałoby kształt wydłużonego walca, to myślę, że para zbyt łatwo przydostawałaby się do góry. Przydałoby się wprowadzić po drodze jakieś turbulencje w celu lepszej wymiany.
Też o tym myślałem 8). A gdyby tak, ten profil pociąć na, powiedzmy, 3cm plastry i poprzekładać je dopasowanymi krążkami metalowymi z otworem na obwodzie (jak przy wypełnieniu składanym).


Pozdrawiam
Fenol

Awatar użytkownika
Zenek Dreptak
10%
10%
Posty: 13
Rejestracja: 2006-02-19, 23:22

Post autor: Zenek Dreptak » 2006-05-11, 00:05

@ Pietro

Niestety, moja konstrukcja jest zbyt lekka, złożona z trzech elementów połączonych elastycznie i umocowana na pojedynczym statywie. Wolałbym nie ryzykować użycia ciężkiego wypełnienia.

Zenek Dreptak

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-05-13, 03:59

Co do tych profili, to kiedyś przy okazji rozmawiałem z właścicielem zakładu metaloplastyki. Powiedział, że zrobienie matrycy pod profil aluminiowy to około 500 zł, a później cena to kwestia tylko i wyłącznie wagi.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości