Wypełnienie inaczej

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-06-05, 20:27

W kwestii formalnej, prawidłowy adres strony to http://www.homedistiller.org/

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-06-05, 20:44

@garnacha
Wełna jakiegokolwiek rodzaju, jak już było wspomniane, się nie nadaje właśnie dlatego, że jest za drobna. A co do zmywaków to myślę, że nie sprawdziłeś ich przed zapakowaniem do kolumny. Polecam do analizy dział poświęcony zmywakom. Można się dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć.

Kto czyta nie błądzi. :wink:

korekta:kowal

Awatar użytkownika
Pafcio
50%
50%
Posty: 177
Rejestracja: 2006-05-08, 22:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pafcio » 2006-06-05, 22:11

@ adwokat

I naprawdę poważnie myślałeś o drewnie jako wypełnieniu?????

Nie mam nic przeciwko alternatywnemu wypełnieniu - jeśli kogoś korci, żeby coś zmienić, albo faktycznie wyczuwa dziwny zapach to czemu nie. Chodzi mi tylko o rozsądek. Szkło, ceramika, stal nierdzewna - TAK, tylko pozostaje wybrać formę. Wszelkie pomysły na wypełnienie z materiałów mogących reagować z gorącymi oparami alkoholu - zdecydowanie NIE. Wybacz, ale pomysły z drewnem, pociętymi butelkami, aluminium czy watą szklaną są po porostu bez sensu lub wręcz szkodliwe. Pamiętajcie, że są ludzie, którzy wezmą je jednak za dobrą monetę i faktycznie je zastosują u siebie. Kto ich potem będzie miał na sumieniu????

Pozdrawiam i zdrowia życzę (szczerze)

Awatar użytkownika
garnacha
101%
101%
Posty: 171
Rejestracja: 2006-05-10, 09:15

Post autor: garnacha » 2006-06-05, 23:03

@Chemik
Pisząc "wełna" miałem na myśli tylko formę a nie materiał ( to ma być nierdzewka ).Kolumny szczęśliwie nie wypełniłem.Wypełnienie nie zdało egzaminu już podczas mycia i płukania.
@ All
Czy HETP 0,13m dla zmywaków dostępnych na naszym rynku ktoś zmierzył,czy też przyjmujemy to za pewnik?
Sorki za pomyłkę w adresie strony Ackland'a - na szczęście czuwa perfekcyjny CK :wink:

greg
60%
60%
Posty: 221
Rejestracja: 2006-05-17, 23:21

Post autor: greg » 2006-06-06, 11:02

Obawiam się, że nikt tego u nas nie weryfikował, dane HETP pochodzą z homedistiller.org. Czy ktoś ma pomysł na sprawdzenie wartości HETP dla konkretnych wypełnień w praktyce?

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-06-07, 02:23

Trzeba by było to z robić z marginesem błędu.Zmierzyć szerokość "wióra" (ciężko mi nazwać to z czego jest zrobiony zmywak, bo jest to coś pomiędzy wiórem a drutem) pomnożyć przez dwa, a później z cierpliwością rozsłupłać zmywak i policzyć długości wszystkich odcinków (nie sądzę, żeby komuś udało się rozplątać zmywak bez uszkodzeń). Dalej należało by pomnożyć tę powierzchnię przez ilość zmywaków w rurze, A następnie podzielić objętość słupa kolumny przez otrzymaną powierzchnię zbiorczą. Myślę, że to zadanie mogło by być atrakcją SKAPU - rozplątanie zmywaka na czas po spożyciu.

korekta:kowal

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2006-06-07, 06:22

Tofi pisze:Trzeba by było to z robić z marginesem błędu.[...]
Mysle, ze inaczej niz w przyblizeniu nie da sie. Ale z rozplatywaniem calosci bym sie nie spieszyl - wystarczy wywlec niezadlugi odcinek i pomierzyc go - caly zmywak bedzie mial takie same parametry jak ten odcinek. A ambitni moga wywlec kilkanascie takich odcinkow z roznych czesci zmywaka, pomierzyc i policzyc srednia.
Oczywiscie, pomierzenie zmywaka nie rozwiazuje kwestii HETP roznych wypelnien. Na to nie widze innej metody niz sprawdzenie ich po kolei w jednej kolumnie przy odpedzaniu wzorcowego roztworu spirytusu. Z parametrow procesu daloby sie wyliczyc HETP dla wypelnien.

C.

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-06-07, 09:29

nie każdy ma lombard lub tak dokładną wagę, żeby na podstawie kawałka wyznaczyć długość całości

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-06-07, 11:59

Przyjmujemy, że HETP jest stosunkiem powierzchnia / objętość, ale jest to pewne uproszczenie. Proszę spojrzeć na ten tekst http://www.homedistiller.org/equations.htm od nagłówka HETP (Height Equivalent to a Theoretical Plate)

Kolejny alternatywny materiał na wypełnienie, w tym przypadku z miedzi:
http://www.leevalley.com/garden/page.as ... 41&p=51241
Załączniki
siatka_miedziana.jpg
siatka_miedziana.jpg (4.21 KiB) Przejrzano 1289 razy
Ostatnio zmieniony 2006-06-08, 11:54 przez Citizen Kane, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
garnacha
101%
101%
Posty: 171
Rejestracja: 2006-05-10, 09:15

Post autor: garnacha » 2006-06-08, 02:03

@ CK
Spojrzałem na ten tekst i trochę mi się zakręciło w głowie od ilości wzorów (może to późna pora, lub nadmiar czegoś...). Sądzę że stosunek powierzchni do zajmowanej objętości przez zmywaki da się dość prosto obliczyć. Wystarczy zmierzyć mikrometrem grubość np. dziesięcio centymetrowego paska i jego szerokość. Znając masę właściwą stali łatwo policzymy masę naszego paska. Dla malkontentów podważających masę właściwą mogę to zważyć. Po zważeniu całego zmywaka banałem jest już obliczenie jego całkowitej powierzchni (zmywaka). Zajmowaną objętość dość prosto obliczyć można mierząc wysokość miejsca zajmowanego przez zmywak w konkretnej (za przeproszeniem) rurze o danej średnicy. Nie wiem tylko czy należy tu dodać powierzchnię boczną zajmowanego walca (sic!). Tak oto dostaniemy stosunek powierzchni do objętości, ale pytanie czy ma on ścisłą relację z HETP wyrażonym w jednostkach długości np w centymetrach?
Może należało by podejść do problemu wynikowo tj. zmierzyć ilość i moc w czasie destylatu uzyskanego z wzorcowego nastawu na konkretnym sprzęcie i tak wyznaczyć HETP? (jak już ktoś zaproponował ) ufffff...
Pozdrawiam wszystkich :D

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-06-08, 12:24

Oczywiście, że stosunek powierzchni do objętości zajmowanej przez zmywaki, zaproponowaną przez ciebie metodą jest możliwy do policzenia. Nie robimy z tego ładunku nuklearnego, więc błąd pomiaru będzie jak najbardziej do zaakceptowania. Sądzę nawet, że większy błąd może spowodować np. to, że poszczególne spiralki zmywaka stykają się ze sobą oraz ze ścianką rury, odejmując tym samym aktywną powierzchnię.

Ale nie o tym chciałem napisać... Nie przejmowałbym się aż tak bardzo tym ile konkretnie wynosi HETP dla zmywaków. Obliczenia są faktycznie skomplikowane, ale przyjmując, że warunki panujące podczas destylacji w konkretnej kolumnie są stałe (mówię tu na przykład o średnicy rury, prędkości przepływu pary, wielkość ponownego napływu itp.), to powiększenie zdolności rozdzielczej kolumny osiągniemy właśnie przez zwiększenie powierzchni właściwej elementów wypełnienia. Zmywaki na tym polu są bezkonkurencyjne, (zwłaszcza że kosztują grosze) i to jest najważniejsze! HETP możemy także regulować, przez zbijanie lub rozluźnianie wypełnienia. Oczywistym jest, że chcemy aby półek było jak najwięcej, więc ubijamy zmywaki... ale tu pojawia się pewne niebezpieczeństwo. Jakie...?

Przyjmuję, że zmywaki jest to najlepszy materiał na wypełnienie w kolumnach o średnicach używanych przez amatorów i przy nich pozostaje.

Rover
101%
101%
Posty: 224
Rejestracja: 2006-05-28, 15:54
Lokalizacja: warszawa

Rover

Post autor: Rover » 2006-06-09, 01:02

Witam obserwuję tę dyskusje i zastanawiam się PO CO mierzyć grubość i szerokość paska zmywaka aby wyliczyć HETP.Kto to tak naprawdę rozumie ,bo chyba nie "pędzą okowity" sami magistrowie po chemi .Jak przeczyta to ktoś z pierwszego podejścia do tematu to umrze z :shock:

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1748
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Post autor: kowal » 2006-06-09, 02:27

Mnie również nurtowało pytanie, czy ktoś zmierzył stosunek powierzchni do objętości zmywaków, czy to taki swoisty, przyjęty na słowo honoru "aksjomat" ;)

Widzę, że wielu miało podobne wątpliwości. Gdyby ktoś niestrudzony w dociekaniu prawdy zbadał tę sprawę, spałbym spokojniej.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-06-09, 09:39

kowal pisze:czy to taki swoisty, przyjęty na słowo honoru "aksjomat" ;)
Raczej przyjęty aksjomat z Homedistiller.org, a że jest słuszny, można przeczytać na pierwszej stronie tego topicu, w postach Miszy, który pisze o negatywnym smaku destylatu w przypadku zastosowania szklanych rurek, dla których ten tajemnyczy HETP jest zdecydowanie gorszy.

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-06-12, 14:23

@Rover
Mało nie umarłem z :shock: gdy zobaczyłem wzory na HETP na homedistiler.org, co nie zmienia faktu, że im bardziej się siedzi w temacie tym jeszcze bardziej zaczyna zżerać człowieka ciekawość co do rzeczy które się przyjęło na pewnik. Od szklanej rurki destylacyjnej w czajniku do punktu, w którym się obecnie znajduje się forum, to rzeczywiście można się przerazić przepaścią technologiczną, ale magisterki nikt nie wymaga. Są to nasze prywatne studia nad badaniem cukru w cukrze.

korekta:kowal

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: krzychu666 i 17 gości