PH węgla aktywnego

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
lemmarko
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-04-10, 17:48

PH węgla aktywnego

Post autor: lemmarko » 2008-09-10, 10:12

Po analizie informacji o węglach aktywnych,które znajdują się na forum zacząłem przeglądać odmiany[z czego są zrobione] i parametry techniczne węgli dostępnych na rynku.Do tej pory pracuję na węglu ''wiadomo od kogo''i jest OK,ale chciałem spróbować także na kokosowym.Jednym z parametrów które podaje producent jest ph i tu mam pytanie do kolegów czy jest ono istotne ,jeśli tak to do jakiego dążyć.

Hootnik
30%
30%
Posty: 31
Rejestracja: 2008-06-02, 15:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hootnik » 2008-09-10, 10:59

kilka razy filtrowałem kokosowym smak destylatu wtedy łagodnieje mozna go zastosować np. do zbożówek o ostrym smaku

lemmarko
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-04-10, 17:48

Post autor: lemmarko » 2008-09-12, 13:03

Dzięki koledze @Hootnik za podjęcie tematu bo nikt z ''doktorów '' forum tego nie zrobił choć potrafią robić doktoraty na banałach.Jak pisałem poprzednio interesuje mnie wpływ ph węgla na wyrób końcowy.Rozrzut ph sięga od 2-10 i na mój rozum powinno mieć to znaczenie.Sprawdzenie tego w praktyce wiąże się z kosztami,a po to między innymi wymieniamy się informacjami żeby nasze hobbi nie generowało kosztów .Zastanawiałem się nad kupnem węgla kokosowego ph 9 którego worek kosztuje 300 zł.[25kg.],dlatego liczyłem na wasze doświadczenie aby moje 300zł ni poszło na marne.
LEMMARKO.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2008-09-12, 13:15

lemmarko pisze:nikt z ''doktorów '' forum tego nie zrobił choć potrafią robić doktoraty na banałach.
Pomyślałeś może, że nie podjęcie tematu wynika z tego, iż nikt nie robił tego typu eksperymentów.
Zamiast silić się na sarkazm, zrób taki "doktorat" i podziel się wynikami na forum :idea:

lemmarko
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-04-10, 17:48

Post autor: lemmarko » 2008-09-12, 13:45

Citizen Kane napisał;
Zamiast silić się na sarkazm, zrób taki "doktorat" i podziel się wynikami na forum :

Nie wiem dlaczego poczułeś się ubodzony. J liczę na merytoryczne wypowiedzi i myślę że ktoś jednak posiada takie doświadczenia .

bnp

Post autor: bnp » 2008-09-12, 13:54

odpowiem na to pytanie bardzo szczegółowi za ok 1 godzinę, :mrgreen:

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2008-09-12, 14:11

lemmarko pisze:..... nikt z ''doktorów '' forum tego nie zrobił choć potrafią robić doktoraty na banałach.......
Jak do tej pory to był tylko jeden "doktór" od węgla ...... ale lekarskiego. Tylko, że on teraz nic nie napisze na forum bo został zbanowany. :lol:
Reszta użytkowników w większości używa węgla aktywowanego od @98% albo podobnego (np. Cobra) i nie zastanawia się nad jego pH.


pzdr

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2008-09-12, 14:21

lemmarko pisze:Rozrzut ph sięga od 2-10 i na mój rozum powinno mieć to znaczenie.
LEMMARKO.
Jezeli chodzi o różne rodzaje węgla, to chyba wszystko zostało już napisane, a w kwestii ph, to z kolei na mój rozum nie ma znczenia, bo taki węgiel to się strasznie kiepsko w destylacie rozpuszcza :roll:

pozdrawiam - inżynier

bnp

Post autor: bnp » 2008-09-12, 14:42

Proszę :

pH węgla aktywnego wacha się w szerokich granicach. Wiąże się to z procesem technologicznym w trakcie produkcji węgla. Standardowy węgiel akt. ma zawsze pH zasadowe. Wynika to z obecności w materiale pierwotnym (drewno, kości itp.) soli sodu, potasu i wapnia które w trakcie wypalania przechodzą w węglany tych metali. W środowisku wodnym ulegają hydrolizie dając odczyn zasadowy. Występują także węgle kwaśnie z których wyługowano te sole kwasem solnym lub innym.
Odczyn węgla zależy także od grup funkcyjnych na jego powierzchni. Możliwa jest sytuacja gdzie na powierzchnię wprowadzi się grupy –SO2-, SO3-, SO2H , -COOH itp. Wtedy otrzymujemy odczyn kwaśny . Przez wprowadzanie różnych grup funkcyjnych zarówno kationowych jak i anionowych węgiel może posiadać właściwości jonowymienne.
Powierzchnie węgla można obsadzić także katonami metali szlachetnych lub innymi. Taki węgiel będzie miał właściwości katalityczne.

Co do wpływu pH na adsorpcję związków na powierzchni węgla to tak jak pisałeś to temat na doktorat a ja jestem jeno mgr :P
Wpływ ten gdzieś na forum pobieżnie opisałem, poszukaj sobie. :P

Reasumując
pH węgla do adsorpcji smrodów z destylatów powinno być = 7 czyli odczyn obojętny.
Osiągasz to przez gotowanie węgla w wodzie a następnie płukanie .


[glow=red]pH jest bardzo ważne w trakcie adsorpcji [/glow]

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-09-14, 17:00

Choć ja też tylko skromny mgr to napisze "cuś".
Swojego czasu dyskutowaliśmy z bnp na forum i ma PW o węglu i jego wlaściwościach. Dopiszę tylko, że ph węgla zależy miedzyinnymi od sposobu jego aktywacji. Właściowści jonowymienne choć nie powinny na nim zachodzić, jak napisał bnp zachodzą w różnym stopniu, ogólnie mówiąc. Pokrywanie węgla jonami metali np. srebro, też na wpływ na jego właściwości adsorpcjyne. Ale to czas i miejsce na doktorat :D

Poza tym przygotowanie węgla do filtracji ma sens - choć mi prawie nidgy nie chce, ale to czynnik ludzki - lenistwo.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2008-09-15, 19:05

Witam dlatego najszybciej i najprościej jest go ( węgiel ) przelać na sitku kilka razy wrzątkiem to pomaga i w pewien sposób "otwiera " poty do swojej pracy .
wystarczy poszukac w faq - sposób przygotowania wegla do "pracy " na 100 i 150 %

pozdrawiam
98%

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości