Teoretyczne rozwiąznia idealnego regulatora

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2011-04-12, 21:04

andrzejg11 pisze: sterownik przy wzroście 0,05 (ustawiane) zatrzymuje proces, czeka aż temperatura spadnie o 2 stopnie i podejmuje pracę.
no nie, bardziej chodzi o dzałanie typu:
90st w kegu - 77% grzania
92 - 76%
95 - 75%
97 - 74%
98 - 72%
99 - 73%
100 - 74%
moc 100% powrotu - 60% drabinka ustawiana tak, aby nie dopuścić do wzrostu t. głowicy, dopuszczalny wzrost to 0,05. Temperatura na głowicy jest sprawdzana prze system cały czas i jeżeli pomimo drabinki dojdzie do przekroczenia, to układ pracuje 5min z pełnym powrotem w celu ponownego okreslenia temperatury odniesienia.
pozdrawiam - inżynier

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2011-04-12, 21:41

No i wszystko jasne - może prawie :)
moc 100% powrotu - 60%

Jak to rozumieć, wyjaśnij proszę? czy 100% - odnosi się do mocy dla której przy ustalonym otwarciu zaworu powrót wynosi 60% ?
to układ pracuje 5min z pełnym powrotem w celu ponownego określenia temperatury odniesienia.
Znaczy, autokorekta temperatury wrzenia alk. o ile dobrze zrozumiałem

pozdr
ag

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2011-04-12, 22:20

ad 1.
zawór ustawiamy tak, aby przy 60% mocy grzania był pełny czyli 100% powrót.
Te 60% w moim przypadku to moc na granicy zalania kolumny.
ad 2.
dokładnie tak
:wink:
pozdrawiam - inżynier

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2011-04-12, 22:29

Dzięki, wszystko jasne, a reszta okaże się na placu boju
pozdrawiam
ag

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2011-04-24, 22:22

Witam

W ostatnich dniach wykonałem pierwsze próby rektyfikacji z wykorzystaniem prototypu nowego sterownika kolumny Spir-Master .
Oto parametry tego urządzenia (konstrukcja i oprogramowanie własne):
- Trzy kanały pomiaru temperatury (głowica, kolumna boiler)
- pomiar temperatury z rozdzielczością 0,01 ºC – sensor pomiarowy Pt 1000 SMD firmy CYNTEC, cena 4,66 zł :) za sztukę
- analogowa i cyfrowa korekta zerowania termometru
- cyfrowa linearyzacja wskazań od 73 do 102 ºC – zatem niedokładność wskazań w tym zakresie po wywzorcowaniu bliska zeru.
- część analogowa oparta na niskoszumowych wzmacniaczach operacyjnych (OPA333)
- przetwarzanie analogowo-cyfrowe 16 bitowe (ADS1115 firmy TI)
- część cyfrowa oparta na mikroprocesorze ATMega16 firmy ATMEL , oprogramowanie w ATMEL assemblerze
- sterowanie grupowe dwoma grzałkami – roboczą i offsetową – okres impulsowania „podstawy czasu” - jak ktoś to kiedyś ładnie nazwał - 2 sekundy
- element wykonawczy – 2 triaki zasilane z dwóch faz sterowane z procesora przez układy pośredniczące, sterowanie grupowe
- wyświetlacz LCD 2x16, obudowa 14x14*5 cm (około)
- Układ wyposażony jest w 4 przyciski operacyjne (Esc, Enter, +, - ) oraz przycisk resetu.

Układ realizuje algorytm sterowania mocą grzania wedle koncepcji kol @Inżyniera i stanowi praktyczną jego realizację bez użycia komputera klasy PC.

Pierwsze próby przeprowadziłem jednak sterując ręcznie mocą grzania, nie miałem odwagi pójść na całość.

Obiekt:
Kolumna rektyfikacyjna w klasycznym układzie NS z zaworem na powrocie i syfonem na odbiorze. Wypełnienie zmywaki 270 g/l. Średnica kolumny 76mm, wysokość 220 cm, boiler 50 l. W boilerze 2 grzałki 2kW każda.

Było to również moje pierwsze doświadczenie z grzaniem elektrycznym, do tej pory używałem gazu


Wnioski z pierwszych doświadczeń:

1. Wcześniej przeze mnie stosowany termometr cyfrowy o rozdzielczości 0,1ºC okazał się być ślepym i głuchym na zmiany zachodzące w obiekcie. Sterowanie obiektem z zastosowaniem termometru o rozdzielczości 0,01 stopnia jest nieporównanie bardziej precyzyjne. Zmiana wskazań temperatury w głowicy o 0,02 ºC , zwłaszcza przy niższych stężeniach w boilerze. może już być istotna dla procesu.

2. Uwaga dla konstruktorów i użytkowników termometrów cyfrowych typu DS. Termometry te mają rozdzielczość 1/16 ºC ze względu na zastosowany 12 bitowy przetwornik pomiarowy analogowo cyfrowy. Przeliczanie tego na dziesiąte części ºC to barbarzyństwo. Na zaokrągleniach do dziesiątych części ºC rozdzielczość ta się traci. Lepiej nauczyć się liczyć po przecinku w układzie szestnastkowym - 0, 1, 2.....8, 9, A, B, C, D, E, F. To jest właśnie rzeczywista i najwyższa rozdzielczość tego termometru.

3. Korzyści zastosowania syfonu na odpływie są bezdyskusyjne, ze względu na polepszenie stabilności temperaturowej głowicy, chociaż w końcowej fazie procesu układ bezpośredniego odpływu sprawuje się lepiej

4. Grzanie gazem to nieporozumienie, rezygnuję z tego całkowicie, chociaż może być przydatne do szybkiego zalania kolumny.

5. Niestety 4kW na kolumnę o średnicy 76 mm to za mało i trzeba będzie wymienić grzałki na mocniejsze. Kolumnę udało mi się zalać dopiero po 15 minutach grzejąc pełną mocą i to przy temperaturze otoczenia 20 ºC.

6. Porządna izolacja boilera i kolumny jest niezbędna. Szczególnie należy zwrócić uwagę na okolice zamontowania czujnika głowicy. Niedokładność izolacji może skutkować zafałszowaniem pomiarów.


Oczywista poprawa jakości produktu surowego, Teraz na węgiel i drugi raz w rurę.

Pozdrawiam
ag11

to ja
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2010-09-10, 15:59

Post autor: to ja » 2011-05-24, 23:11


andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2011-05-26, 03:05

Witam
Czytam to rosyjskie forum, niestety aby ściągać pliki i rysunki trzeba się zarejestrować, co też wstępnie uczyniłem i na razie czekam na potwierdzenie. Z pobieżnego przeczytania tematowi co główniejszych postów wynika, że mają tam dwie linie kontrolerów:
pierwsza linia - korzystają z gotowca - pakietu sterownika, który można kupić jako gotowy układ. Podobnie jak u nas wykorzystują procesor atmega32/16 i do tego podłączają otoczenie - na wejściu czujniki temperatury, ciśnienia, przyciski, zaś na wyjściu sterują mocą grzania i elektrozaworami. Czyli generalnie konstrukcja hardware podobna jak moja.
druga linia - układy analogowe własnej konstrukcji i regulacja parametrami kolumny.
W obydwu przypadkach stabilizacja kolumny oparta jest o regulator PID zarówno w przypadku cyfrowym jak i analogowym.
Do pomiarów temperatury stosowane są czujniki temperatury typu DS. Pomiary ciśnienia metodami analogowymi.
Będę coś więcej wiedział, gdy poczytam ich schematy. i algorytmy - o ile mnie tam zarejestrują.

andrzejg11

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości