Kolumna i zimne palce

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2010-10-08, 11:58

masol pisze: [...] Ale jest wiele konstrukcji, w których termometr występuje nad palcami - można go sobie w buty włożyć. [...]
Zanim umieściłem dodatkowy czujnik temperatury w wypełnieniu, używałem wyłącznie czujnika nad zimnymi palcami (na wejściu par do chłodnicy) i zaręczam, że jest on wystarczający do prawidłowego przeprowadzenia destylacji/rektyfikacji. Do dziś zresztą z niego korzystam, a czujnik w wypełnieniu traktuję jako dodatkowy.

Twoje karkołomne tłumaczenie stabilizacji ma niewiele wspólnego z rzeczywistością panującą w kolumnie podczas tego procesu. Zwłaszcza, że nic nie piszesz o odbiorze przedgonów, tylko razem z nimi stabilizujesz kolumnę.
Tematy te były jakiś czas temu szczegółowo wałkowane na forum i radzę ci się z nimi zapoznać.
masol pisze: [...] Można za jego pomocą precyzyjnie określić jakiej mocy otrzymuję destylat bez mierzenia alkoholomierzem. Wystarczy raz zobaczyć przy jakiej temperaturze otrzymuje się interesującą nas moc i utrzymywać tą temperaturkę. [...]
Odnoszę wrażenie, że teoretyzujesz ze względu na brak większego doświadczenia w destylacji. Pamiętaj, ze każde pogorszenie procesu rektyfikacji w kolumnie dające w efekcie mniejsze stężenie produktu końcowego, skutkuje znacznym pogorszeniem jego jakości. Nie tędy droga.
Kolumna powinna pracować na max. swoich możliwości, a odpowiednie stężenia alkoholu uzyskuje sie jedynie w wyniku rozcienczania.
Oczywiście wyjątek stanowią smakówki, ale tam chrakterystyka procesu jest z reguły dobrana do indywidualnego sprzętu i upodobań destylera.

pzdr

masol
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2010-09-10, 14:49

Post autor: masol » 2010-10-08, 12:12

Jak pewnie zorientowałeś się (a może nie) drugi cytat dotyczył smakówek (co chyba wyraźnie jest napisane) - tak reguluję ich moc. U mnie np. przy temperaturze na szczycie kolumny 82*C kapie około 74% urobek. I to jest moim zdaniem idealne stężenie dla śliwowicy.
Nie wiem co masz na myśli mówiąc o przedgonach, ale nie jest to tematem moich rozważań, ale budowa kolumny i dlatego to pominąłem. Użytkuję kolumnę od około roku. Opisywałem ją już wyżej. Obecnie ją przerabiam na VM+LM. Uważam to za najlepsze rozwiązanie. ZP są trudne w obsłudze i nie wiem co być nie powiedział, to użytkownicy kolumn z ZP po przesiadce na Aabratka czy VM nie wracają do ZP. Uważam to rozwiązanie za archaiczne. Szwedzi od tego odeszli już kilkanaście lat temu i były chyba jakieś tego powody?!
Uważam temat za zamknięty. Polemika jest bezcelowa. Nie przekonasz mnie do tej kolumny, bo taką posiadam i wiem co jest warta. I jeśli kolejna osoba zamierza budować kolumnę z ZP i po kilku tygodnia jej użytkowania pisze, że żałuje, że mnie nie posłuchał i nie zbudował od razu Aabratka, to mnie krew zalewa. Ale już wiem dlaczego kolega Jarek już się na tym forum nie udziela i ja chyba też przestanę.
Pozdrawiam wszystkich - jeśli ktoś chce ze mną wymienić się poglądami to zapraszam na prv lub mail.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2010-10-08, 12:15

masol pisze: [...] Nie wiem co masz na myśli mówiąc o przedgonach, ale nie jest to tematem moich rozważań [...]
Rozdzielenie tematu przedgonów i stabilizacji kolumny to kardynalny błąd. Przedgony należy zawsze selektywnie odseparowywać po ustabilizowaniu pracy kolumny, chyba że chce się osiągnąć typowy bimber.

Awatar użytkownika
SRG
90%
90%
Posty: 682
Rejestracja: 2007-12-15, 09:32
Lokalizacja: śląskie

Post autor: SRG » 2010-10-08, 14:00

masol pisze: Szwedzi od tego odeszli już kilkanaście lat temu i były chyba jakieś tego powody?! Uważam temat za zamknięty. Polemika jest bezcelowa.
pozdrawiam
Szanowny KOLEGO. Nigdy się nie bawiłem się ZM. Ale powoływanie się na "Szwedów" jest dla mnie co najmniej dziwnym argumentem w tym akademickim sporze. Może objaśnisz nam czemu mamy patrzeć na te "szwedzkie" czy też "inne" punkty widzenia. :shock:
Cognoscetis veritatem, et veritas liberabit vos.

jurii
90%
90%
Posty: 643
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Post autor: jurii » 2010-10-08, 15:09

Masol,
Mam termometr nad palcami. 100% reflux osiągam na 4-5 ZP (kolumna 1m wypełnienia). W czasie stabilizacji termometr wskazuje 60-parę stopni- wynika to chyba z tego, że rura nagrzewa powietrze nad palcami. Z chłodnicy nic nie kapie, nic też nie skrapla się na wężyku "wylotowym". Po stabilizacji przykręcam wodę idącą na place i czekam na 78.3 na termometrze. W tym czasie odbieram przedgon. Potem jeszcze 100tka dla pewności i podstawiam butlę.

Nie wiem dlaczego tak "jeździsz" po ZP- nie wyobrażam sobie czegoś bardziej bezobsługowego. Może po prostu Ty masz źle zbudowaną kolumnę?

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2010-10-08, 21:40

masol pisze:I jeśli kolejna osoba zamierza budować kolumnę z ZP i po kilku tygodnia jej użytkowania pisze, że żałuje, że mnie nie posłuchał i nie zbudował od razu Aabratka, to mnie krew zalewa.
:1st Witaj kolego ja na szczęście cię posłuchałem , nie rozumiem dlaczego inni cię nie posłuchali, trąbisz o tym od tak dawna , ale do ludzi to nie dociera, jak grochem o ścianę , a zapomniałbym, ty też należysz do osób które zapomniały hasła i musiały się zalogować na nowo ? przypominam , że mamy październik 2010r :mrgreen:
masol pisze: Ale już wiem dlaczego kolega Jarek już się na tym forum nie udziela i ja chyba też przestanę.
proszę cię, nie przestawaj , nie przestawaj, proszę , ale jeśli się zdarzy , że źli ludzie doprowadzą cię do śmierci forumowej , to wiec , że będzie mi ciebie brakowało , jeśli mogę, to mam jedną prośbę , nie usuwaj swojego wkładu w to forum , choć to zostaw , bo nikt mi nie zabroni korzystania z tego, pozdrawiam w smutku :cry: magas37

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2010-10-09, 21:12

Szczerze, nie wiem co niektórzy mają przeciwko CM. System jest prosty w obsłudze, kolumna prosta do zbudowania. Wahania ciśnienia wody chłodzącej deflegmator przyprawiają co niektórych o nerwy ale tu problem rozwiązują reduktory. Do mierzenia prędkości przepływu są rotametry, jeden producent na allegro nawet je stosuje.
Znalazłem taki rotametr, ciekaw jestem czy by się nadawał. Obrazek

Obrazek pochodzi z: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/redukt ... -2225.html
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-10-09, 21:32

Witam!
Może i tak, ale ten jest gazowy, argonowy i na pewno trzeba by go przeskalować.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

jurii
90%
90%
Posty: 643
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Post autor: jurii » 2010-10-09, 22:13

Magas, Kolega wyżej ma częściowa rację. Przez niektóre Twoje posty przepływa wielka ilość niskiej samooceny, a w innych liżesz d***.

Wracając do tematu- ZP tylko przy stabilnym ciśnieniu kranówy albo obiegu zamkniętym. Dla mnie kolumna z paluchami jest totalnie bezobsługowa- wystarczy termometr z alarmem i książka do czytania w pokoju obok.

Awatar użytkownika
Korona
60%
60%
Posty: 234
Rejestracja: 2009-08-24, 11:39

Post autor: Korona » 2010-10-10, 17:51

Chcę wypróbować kolumnę z ZP, w tym celu przerobie swoja kolumnę VM. Żeby wykluczyć cześć problemów powstających przy regulacji przepływu wody przez ZP chce zrobić zbiornik wyrównujący ciśnienie ( spłuczka do WC) na wysokości 4m, czy już ktoś stosował takie rozwiązanie ?
Wydaje mi się to prostsze i tańsze niż reduktor.
Też chcę mierzyć temperaturę wypływającej wody za ZP, może będzie to ułatwiło regulować przepływ wody.

jurii
90%
90%
Posty: 643
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Post autor: jurii » 2010-10-10, 19:28

Ciśnienie słupa wody zależne jest od jego wysokości, więc jeżeli np. woda do rezerwuaru będzie napływać z przerwami, to np. na wylocie z ZP będą wahania ciśnienia. Przy 4m wysokości parę mm wynikających z rożnego ciśnienia napływającej wody może być jednak pomijalne.
W razie czego reduktory nie są bardzo drogie- da się kupić poniżej 100zł.

wajzer

Post autor: wajzer » 2010-10-10, 19:44

Robert.s dobrze kombinuje tylko oczywiście nie dołem tradycyjnie a nowy otwór z boku zbiornika. W takim układzie automat będzie na bieżąco dopuszczał wody bez zmiany wysokości słupa .A koszt wtedy się zamknie w około 50zł, lub wręcz darmo jeżeli się dysponuje już niepotrzebnym sprzętem :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2010-10-10, 22:52 przez wajzer, łącznie zmieniany 1 raz.

KARMEL
90%
90%
Posty: 509
Rejestracja: 2008-01-06, 18:54

Post autor: KARMEL » 2010-10-10, 20:09

reduktor można kupić za 28zł na allegro
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
man111
90%
90%
Posty: 520
Rejestracja: 2009-04-07, 22:25

Post autor: man111 » 2010-10-10, 20:28

No i sprawa jak wysoko by musiał być umieszczony ten zbiornik by uzyskać odpowiedni przepływ.

Miły
80%
80%
Posty: 471
Rejestracja: 2007-09-26, 20:35
Lokalizacja: Południe

Post autor: Miły » 2010-10-18, 22:38

Informacja dla wszytkich, którzy nie wiedzą co się dzieje z temperaturą mierzoną nad ZP w czasie stabilizacji kolumny.
W momencie wzrostu temperatury mierzonej nad ZP, uruchamiamy przepływ wody przez zimne palce. Intensywnośc przepływu ustawiamy w taki sposób, aby temperatura na głowicy powoli rosła od temperatury pokojowej do temperatury przy której wylatują pierwsze krople przedgonu. Ja zalewam kolumne przez około 30-40 minut, po których temperatura powoli dochodzi do temperatury odbioru przedgonu (najczęściej pomiedzy 76,6 - 77,3 ), przy której wylatują pierwsze krople przedgonu. Później temperatura rośnie do temperatury stabilizacji. Więc nie rozumiem osób, któe twierdzą, że termometr umieszczony nad ZP nie dostarcza nam żadnych informacji podczas stabilizacji kolumny.

Pzdr
Miły

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości