Jak przeliczyć mm słupa denaturatu na mm słupa rtęci.

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
lookaash
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2006-05-03, 16:12

Jak przeliczyć mm słupa denaturatu na mm słupa rtęci.

Post autor: lookaash » 2006-05-03, 16:15

Witam jako nowy na forum.
Pilnie poszukuje odpowiedzi, szukam przelicznika mm slupa denaturatu na mm slupa rteci.
Moze byc rozwniez na Paskale. Potrzebne mi do zrobienia laborki z pomiaru strumienia płynu. Wie ktos co na ten temat?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez lookaash, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miki
50%
50%
Posty: 102
Rejestracja: 2006-03-10, 11:54
Lokalizacja: Roztocze

Post autor: miki » 2006-05-05, 11:39

Witam z tego co wiem w mm słupa rtęci mierzy sie ciśnienie barometryczne, a rozumiem ze w twoim przypadku rtęć ma byc zastąpiona przez denaturat tak?? Z tego co pamiętam w podstawówce robiło sie takie termometry z małej fiolki i z wkładu od długopisu który służył jako kapilara, do środka nalewało sie denaturatu , wystarczyło wyskalowac i wychodził prowizoryczny termometr, no ale własnie to było do temperatury a w mm słupa Hg mierzy sie ciśnienie, no i niestety nie mam pojęcia jaka jest różnica w rozszerzalności alkoholu i rtęci.

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2006-05-05, 23:10

Wysokość słupa denaturatu będzie proporcjonalna do stosunku gęstości rtęci i denaturatu.

BTW Znasz to ;) :

p = r g h

p ... ciśnienie hydrostatyczne cieczy
g ... wartość przyspieszenia ziemskiego
r ... gęstość cieczy
h ... wysokość słupa

Awatar użytkownika
lopes
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2006-01-08, 19:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lopes » 2006-05-05, 23:37

witam
mamy do czynienia z pomiarem ciśnienia w postaci wysokości słupa cieczy z fizyki wiemy że ciśnienie to stosunek siły do powierzchni na którą ta siła działa I tak paskal to 1 niuton na m w kwadtacie ( m^2) Na ciało o masie 1 kg na ziemi działa siła ok 10N dokładnie tyle ile wynosi ciążenie ziemskie czyli g jak się nie mylę to 9,89 N Czyli słup cieczy o wycokości takiej od położenia początkowego do maksymalnego podniecienia poziomu cieczy ma masę 1kg to oznacza że ciśnienie wskazywane przez taki manometr wynosi ok 1 Pa dokładnie 0,89 Pa Przeliczenie wysokości słupa cieczy na ciśnienię to zakres szkoły podstawowej przynajmniej kiedy ja ją kończyłem podam wzory ciśnienie p= f/s f -siła p -powierzchnia f= m *g m -masa w kg g-ciążenie ziemskie masa cieczy w jej słupie obliczamy ze wzoru na ojętość walca o takim przekroju mamy rurki manometrów cieczowych V = S * h S pole podstawy walca w tym przypadku jest to koło h wysokość słupa cieczy wymiarem obętosci jest m^3 a masę cieczy w takim słupie policzymy jeśli znamy gęstość cieczy używanej do pomiaru bo masa to nic innego jak iloczyn objętości i gęstosci cieczy m = v * R v objętość R gęstość cieczy do odczytania w różnycz tablicach fizycznych podstawiając wszystkie te dane do wzoru na ciśnienie otrzymujemy wynik w paskalach jeśli chodzi o przelicznik to chyba będzie to stosunek gęstości rtęci do gęstości denaturatu czyli alkoholu etylowego mogę podpowiedzieć że słup cieczy denaturatu będzie wyższe w przypadku denaturatu bo ma mniejszą gęstość

pozdro i przepraszam za nudy

[ Dodano: 2006-05-05, 23:39 ]
fenol mnie uprzedził ale mam nadzieje że to co napisałem nikogo nie uśpiło, a coś wyjaśniło
pozdro

lookaash
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2006-05-03, 16:12

Post autor: lookaash » 2006-05-11, 18:56

Witam,
Juz po sprawie - oczywiscie wystarczyl wzor na cisnienie (ten podany tutaj przez fenola) - cisnienie wychodzi w Paskalach - w sumie to nawet lepiej.
BTW - moze ma ktos wartosci dynamicznego wspolczynnika lepkosci dla alkoholu etylowego?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości