Spiralsnake wchodzi do gry!!!

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
marchar
40%
40%
Posty: 65
Rejestracja: 2008-02-01, 21:05
Lokalizacja: okolice Otwocka:)

Post autor: marchar » 2009-04-04, 21:48

Kod: Zaznacz cały

<...>Var här igĺr och smög runt pĺ köp & sälj, idag fanns det inte kvar? jaja det var inte det de gällde.
Ska uppgradera spiralen med en kolonn tänkte jag, är händig men har i stort sett aldig sett en kolonn i verkliga livet &#40;dock kört spiralen ett par ĺr med underbart resultat!&#41; Om man nu skuttar in pĺ rinkabyrör och beställer vad behöver jag? har sök & kollat men det är sĺ luddigt överallt.<...>  
...i wszystko jasne! :lol:
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-04-06, 09:26

Witam!
Dzięki Spiryt za podpowiedź i link.
To jest bardzo ciekawe (!) i bardzo proste rozwiązanie, które umożliwia ustalenie stałego RR na etapie konstrukcji (ale możliwa jest oczywiście nieskomplikowana korekta po próbach destylatora - za pomocą zwykłej piłki do metalu :D ).
Część par, która skropli się we wstępującym odcinku spirali, spłynie jako refluks do kolumny, a pozostałe pary które przejdą dalej zostaną już całkowicie skroplone w zstępującym odcinku i spłyną jako odbiór do wylotu.
Stosunek długości (liniowej) tych odcinków spiral wyznaczy RR, przy chłodzeniu naturalnym.
Jeżeli wewnętrzną spiralę obudowałoby się cylindryczną osłoną i umieściłoby się tam na dole dmuchający do góry wentylatorek 12V z możliwością regulacji napięcia zasilającego, to można byłoby zmieniać płynnie RR, od pewnej stałej wartości aż do możliwości pełnego powrotu. Można też dać drugi nieregulowany wentylator do chłodzenia chłodnicy.
Wstępująca spirala jest deflegmatorem, zstępująca - chłodnicą.
Naprawdę bardzo ciekawe rozwiązanie :idea: .
Jaki człowiek głupi, że nie wpadł na taki konkretny, prosty pomysł; najciemniej pod latarnią, jak zwykle na najprostsze rozwiązania najtrudniej wpaść.
Gdybym nie miał doskonale działającej maszyny, to na pewno bym się tym zajął - ale nie chce mi się już prowadzić kolejnych "badań" (choć to jeszcze niewykluczone - ta konstrukcja powinna dobrze zadziałać, to widać).
marchar pisze:...i wszystko jasne! :lol:
Nie można tego czytać, można tylko patrzeć na obrazki :D .

PS: Zobaczcie czwartą stronę tematu z linku podanego przez Spiryta: kocioł plastikowy (!) grzany elektrycznie (wygląda na fermentator) i chłodnica wentylatorowa, obudowana kartonowym pudłem - za cholerę nie chwaliłbym się taką, w dodatku niebezpieczną, kaszaną :D
Ale działa podobno na 96% i to na identycznej zasadzie - tylko że deflegmator ma stałą wydajność, wentylator chłodzi chłodnicę odbiorczą.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
oktogenek
50%
50%
Posty: 144
Rejestracja: 2007-06-25, 09:55
Kontaktowanie:

Re: Spiralsnake wchodzi do gry!!!

Post autor: oktogenek » 2009-04-09, 11:25

winiarek5 pisze:
alex pisze:... próbę przeprowadzałem z zbyt małą ilości wsadu około 20%.
Z tą zbyt małą ilością wsadu to bądź ostrożny przy kolbie szklanej.
Mi taka kolba (20 l) pękła jak miała zbyt małą ilość wsadu mimo, że była grzana ostrożnie i przez płytkę ceramiczną.
Parę stówek poszło do kosza.
:wall
dlatego trzeba sosować płaszcze grzejne, tylko sa strasznie grogie, kiedyś za taki do kolby 4L zapłaciłem 400pln, można stosować jeszcze łaźnie

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-04-14, 09:53

Witam!
Do poprzedniego postu:
Nieprawda, że - jak napisałem: "...jest to... rozwiązanie, które umożliwia ustalenie stałego RR na etapie konstrukcji..."
Wydaje się bowiem, że powyższy układ powinien niejako z założenia działać według zasady automatyki zastosowanej przez Inżyniera - stały powrót + zmienny (spadający) odbiór, bo tylko nadwyżka par przeszłaby przez chłodnicę powrotu (deflegmator) do chłodnicy destylatu - to da zmienny i w dodatku wzrastający automatycznie RR, przy stałym powrocie.
Wydajność chłodnicy powrotu (czyli wartość refluksu) można regulować obrotami wspomnianego wentylatora - całość spełniałaby jakby zadanie zaworu powrotu.
Pewną wadą może być wpływ zmiennej temperatury otoczenia, to będzie wpływało na wydajność chłodzenia wentylatorowego, powietrznego, a w następstwie na wartość powrotu.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2009-07-04, 10:33

Jeszcze jedna ciekawostka z bryggforum
http://www.bryggforum.nu/viewtopic.php?t=11526
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

AL
50%
50%
Posty: 166
Rejestracja: 2006-05-24, 00:48

Post autor: AL » 2009-07-04, 22:40

Ciekawe, czy ktoś z forumowiczów zbudował taki sprzęt. Konstrukcja prosta i tania. W sam raz dla początkującego z ograniczonym budżetem, lub nastawiających owocówki lub zaciery na szlachetniejsze (po dojrzewaniu) trunki (łyskacze, śliwowice itp).
Przy tej prędkości kapania i pojemnośći beczki którą widać na tej stronie to pewnie kapie kilka dni :) W tym układzie to termometr warto by podłączyć z przekaźnikiem kończącym proces po osiągnięciu odpowiedniej temp. w kotle. Hehe... komplikator mi się załancza :)
No ale jeśli już... Wolne kapanie jest dobre dla niektórych trunków z gęstych zacierów/nastawów. Grzałka nawet niewielkiej mocy przypali i tak taki nastaw, chyba nawet jakby była dużej mocy (duża powierzchnia) i odpowiednio sterowana regulatorem. Chyba, żeby grzałkę wsadzić do jakiegoś pojemnika zalanego częściowo jakim olejem i ten pojemnik dopiero do kociołka.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2009-07-05, 09:23

Ja mam w planach zrobienie takiej konstrukcji. A dla tych co warzą piwo można byłoby zrobić dwa w jednym: spiral still i chłodnica do schładzania brzeczki.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pluton » 2009-08-11, 14:36

alex pisze:Możesz ja nazwać typu ALEX , ale nie od mojego nicka tyko od projektanta czyli od Alexa Bokakob z yahoodistiilers,
Chodzi o to ?
http://distillers.tastylime.net/library ... aft_SU.jpg

Wydaje sie, ze powrot cieczy do kolumny jest niedopracowany - wszystko
bedzie sciekac po sciankach, zamiast kapac na srodek wypelnienia.
Na dodatek przy tej konstrukcji nie widac specjalnie sprytnego sposobu
kierowania powrotu na srodek kolumny.

pozdrawiam
plurob

Awatar użytkownika
vooyeck
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-24, 19:23
Lokalizacja: M@łpolska

Post autor: vooyeck » 2009-08-12, 00:05

pluton pisze: pozdrawiam
plurob
O :shock: kobieta!

Raczej nie o to chodzi, ponieważ ta głowica jest chłodzona wodą.
pozdrawiam
Wujek

Awatar użytkownika
vooyeck
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-24, 19:23
Lokalizacja: M@łpolska

Post autor: vooyeck » 2009-08-24, 02:09

chodziło raczej o ten projekt

Obrazek
pozdrawiam
Wujek

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2010-11-09, 08:59

Mam pomysł na taką kolumnę. Chłodnica główna chłodzona powietrzem, refluksy ustalone na stałe. Dwa zawory do zmiany stosunku refluksu.
Chłodzenie będzie miało wartość stałą więc i refluks powinien być w tym przypadku stały.
Do stabilizacji zamykamy oba zawory, zostaje tylko odpowietrzenie, do odbioru przedgonu otwieramy zawór 1/10 Do odbioru wygonu otwieramy zawór 1/4
To będzie kolumna typu CM z tym wyjątkiem że refluks nie będzie za pomocą spirali z wodą lecz chłodnicy powietrznej.
Co sądzicie o takiej konstrukcji??
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-11-09, 11:48

Koledzy. Jezeli ktos ma problem z tekstem w jezyku szwedzkim lub jego tlumaczeniem, to nie ma problemu, chetnie sluze pomoca. Pozdrawiam
sverige2

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2010-11-11, 09:54

Może ten rysunek będzie bardziej przejrzysty, skale nie są zachowane ale ogólna koncepcja powinna być zrozumiała.
Astemio pisze:możliwa jest oczywiście nieskomplikowana korekta po próbach destylatora - za pomocą zwykłej piłki do metalu
Załączniki
111na forum.JPG
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

cemik1

Post autor: cemik1 » 2010-11-15, 07:57

Po co komplikować coś, co jest proste i działające? W proponowanej konstrukcji mogą być problemy ze stabilnością refluksu (podobnie jak w CM przy zmianach ciśnienia wody).

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2010-11-15, 19:57

Spiryt robiłem próby z czymś podobnym. Było dużo komplikacji. Po pierwsze trzeba dużo rury, aby schłodzić moc 1kW. Pomaga nadmuch wentylatora. Ja stosowałem taki zwykły na na stojaku do pomieszczeń domowych. Samo jego odpowiednie ustawienie , odległość i itp. było bardzo upierdliwe. Refluks potrafi się zmieniać nawet od lekkiej zmiany tempr.
Odpuściłem to sobie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości