Trzy kolumny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
SEREK
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2007-01-08, 00:42

Post autor: SEREK » 2007-01-25, 00:03

witam
W zasadzie nie mam żadnego doświadczenia w pędzeniu (w życiu nic nie wykapałe) ale po przeczytaniu całej oliwki i tego form chciałbym podzielić sie z wami tym co mi się w głowie wykluło.
Kolumna podwójna
Pierwsza kolumna, wewnętrzna fi 2" z klasyczną głowicą poziomą ala Abratek.
Druga głowica, zewnętrzna fi 4" z refluksem wewnętrznym w postaci spirali.
Na schemacie umieściłem jeszcze deflegmator ala szyszka prezentowany parę postów wyżej i chłodnicę np. szklaną.
Wszystko poskładane z elementów katalogowych heco.
Wszystkich zainteresowanych takim pomysłem zachęcam do dyskusji.
CZY TO MA SENS ???????
Załączniki
KOLUMNA PODWÓJNA1.jpg

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2007-01-25, 01:18

ten element na końcu który opisałeś jako deflegmator jest zbędny, gdyż przed nim masz dwa deflegmatory o dużo większej skuteczności. Jeżli chodzi o kolumne w kolumnie temat był już omawiany parukrotnie na forum - ma sens, ale są obawy co do stopnia trudności upwakowania wypełnienia. Reszta prawidłowa, chociaż chłodnicę Nixone-Stone'a w wersji obniżonej można śmiało zastąpić zwykłą, ponieważ skropliny odprowadzasz i tak na samym dole.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2007-01-25, 10:24

projekt fajny, ale spodziewane efekty mogą się okazać nie warte nakładu pracy.
zauważ, że w odstojnik spływa surówka o zawartości alkoholu ok. 90%. przy mocy grzania dostarczonej w tym układzie do kolumny zewn. wysokość półki teoretycznej może być na tyle duża, że efekt rektyfikacji będzie nieznaczny.
W tym miejscu muszę się nie zgodzić z Tofim, bo odstojnik na dole nie spełnia w tym przypadku typowej roli odstojnika, tylko kociołka o niewielkiej objętości i zastosowanie deflegmatora może poprawić jakość produktu końcowego, ale biorąc wczesniejsze pod uwagę dałbym deflegmator jako dodatkowy element po pierwszej kolumnie i efekt byłby podobny.
Następnym problemem jest izolacja termiczna pomiędzy kolumnami, aby odseparować praktycznie nieregulowalny wpływ kolumny zewn. na pracę i stabilizację w kolumnie wewn.
Dołożony do tego brak możliwości obróbki chemicznej surówki przed destylacją końcową oceniłbym ten projekt jako interesujący, ale tylko w sferze teoretycznej.
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2007-01-25, 11:15

inżynier pisze:odstojnik na dole nie spełnia w tym przypadku typowej roli odstojnika, tylko kociołka o niewielkiej objętości i zastosowanie deflegmatora może poprawić jakość produktu końcowego, ale biorąc wczesniejsze pod uwagę dałbym deflegmator jako dodatkowy element po pierwszej kolumnie i efekt byłby podobny.
Kolumna to nic innego jak deflegmator. Ten "odstojnik" rzeczywiście nie jest to typowy odstojnik bo pozwala na odparowanie całości jak z kociołka warzelnego, ale też zbiera cięższe frakcje z drugiej kolumny, po prostu jest takim przystankiem pośrednim pomiędzy dwoma kolumnami i przez to że to co zcieknie z drugiej kolumny nie może spłynąć dalej do pierwszej działa jak odstojnij bo osadzają się w nim cięższe frakcje.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2007-01-25, 11:19

Tofi pisze: nie może spłynąć dalej do pierwszej działa jak odstojnij bo osadzają się w nim cięższe frakcje.
nic się nie osadzi, bo przy tej mocy grzania pójdzie wszystko w komin, którym będzie zewn. rura. :cry:
pozdr. inżynier

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-01-25, 21:56

Witam
Konstrukcja podwójnej kolumny interesująca. Nie ma obaw w zapakowanie wypełnienia. Pomiędzy ściany kolumn zmywaki wprowadza się w postaci rozciągniętego warkocza nawiniętego na kolumnę wewnętrzną. Praca kolumn będzie poprawna, z uwagi na duże średnice. W mojej potrójnej mankamentem była kolumna środkowa 1", która ograniczała wydajność. Izolacja kolumn pomiędzy sobą jest bez znaczenia Obie są grzane od dołu. Jeśli chodzi o moc grzania to wpływ na zewnętrzną kolumnę jest niewielki i jest zależny od powierzchni odbioru ciepła przez deflegmator na dole. Poleciłbym zainstalowanie sterowania przepływem wody w deflegmatorze górnym. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliło mi ostatnio na mojej 3" uzyskać 95% przy pierwszym gotowaniu z prędkością 20ml/ min, koniec destylacji 60%

Pozdrawiam

SEREK
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2007-01-08, 00:42

Post autor: SEREK » 2007-01-26, 01:18

Witam
W założeniu realizacje swojego projektu przewidziałem na conajmniej dwa etapy.
Na początku chcę wykonać kolumnę wewnętrzną, spróbować ją okiełznać, zdobyć pierwsze szlify w pędzenu a po jakimś czasie, jak przyjdzie doświadczenie i ochota na tuning to biorę się za wykonanie kolumny zewnętrznej początkowo tylko z chłodnicą. Przy pracy kolumny podwójnej kociołko-odstojnik spróbowałbym wypełnić częściowo wodą z pyłem węglowym. Destylat z pierwszej kolumny mieszałby się z wodą tworząc od razy zupkę do powtórnej rektyfikacji a przy okazji węgiel morze coś by jeszcze wyłapał. Tak w ogóle to coś mi jaszcze w tym odstojniczko-kociołku nie do kończ pasuje. Muszę jeszcze pogrzebać w katalogach heco i coś wykombinować żeby był większy.

Pozdrawiam wszystkich
serek
Załączniki
KOLUMNA PODWÓJNA2.jpg

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-01-26, 18:12

Witam
Założenia w kolejności budowy kolumn właściwe. Kolumna wewnętrzna to sprawdzony model, na którym zdobędziesz praktykę. Dalej to będą badania w dążeniu do absolutu.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości