Pierwsze uruchomienie aparatury. Prosze o pomoc

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
sasqacz_2005
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2008-05-03, 21:43

Pierwsze uruchomienie aparatury. Prosze o pomoc

Post autor: sasqacz_2005 » 2009-01-31, 13:58

Witam wszystkich

Zbudowałem kolumnę według planu na rysunku. Niestety przy pierwszym uruchomieniu mam problem z refluxem. Jeżeli otworze zawór, para zaczyna lecieć na skróty. Chce się dowiedzieć w czym może tkwić problem? możę któryś wymiar jest za duży lub za mały.

1. Czy może być problemem to że zawór odprowadzający jest za bardzo otwarty i nie zdąży się zalać taką ilością żeby część mogła wrócić przez drugi zawór do kolumny (wtedy zawór od powrotu mógł by cały otwarty bez problemu.

2. Czy nie będzie w tym nic dziwnego i niebezpiecznego jak zawór będzie cały zalany i to co będzie ponad, będzie spływało do kolumny z powrotem a ja regulując zaworem odbioru będę odbierał taką ilość żeby zawór był cały czas zalany jak w rysunku 2.
Załączniki
post.JPG

clapa
40%
40%
Posty: 75
Rejestracja: 2008-11-19, 20:32

Post autor: clapa » 2009-01-31, 14:18

wg mnie za chłodnicą powinno być jakieś odpowietrzenie, żeby ciśnienie mogło się wyrównywać

marian_mk
40%
40%
Posty: 67
Rejestracja: 2006-02-10, 10:40
Lokalizacja: śląskie

Post autor: marian_mk » 2009-01-31, 19:24

A wg mnie zamiast zaworu na poziomej rurce powrotu powinien być syfon i po kłopocie.

Awatar użytkownika
rudysteffan
40%
40%
Posty: 95
Rejestracja: 2008-07-31, 12:32
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: rudysteffan » 2009-01-31, 23:55

Heja!

Marian_mk, syfon na niewiele się zda. A jeśli już, to nie powinien być zamiast zaworu, tylko w szeregu z zaworem na powrocie. Jeśli nie będzie tego zaworu, start skraplania w chłodnicy w celu wypełnienia syfonu będzie niemożliwy.

IMO chłodnica ma za duże opory, w układzie pojawia się ciśnienie, skutkiem tego para leci na skróty bo musi.

Pozdrawiam
Stefan
Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni...

Awatar użytkownika
dastin
101%
101%
Posty: 347
Rejestracja: 2006-04-20, 16:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: dastin » 2009-02-01, 07:28

w projekcie tym co pokazales syfon i zawor(otwarty dopiero w momencie na maxa jak syfon zostanie zalany po skropleniu z chlodnicy. w projekcie typu Aabratek syfon bez zaworu. oba przyklady sprawdzone.
powodzenia w razie pytan prosze na priv-a
pozdrawiam

sasqacz_2005
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2008-05-03, 21:43

Post autor: sasqacz_2005 » 2009-02-01, 10:36

Dziękuje wszystkim za wszelkie zainteresowanie moim problemem

czyli musze zmodyfikować układ jak na załączonym rysunku. A co z ciśnieniem czy ono nie będzie wzrastało (nie chce doprowadzić do przyśpieszonego remontu kuchni a broń borze do stawiania ściany od nowa).
Załączniki
modyfikacja.jpg
modyfikacja.jpg (2.95 KiB) Przejrzano 3020 razy

KARMEL
90%
90%
Posty: 509
Rejestracja: 2008-01-06, 18:54

Post autor: KARMEL » 2009-02-01, 10:52

chłodnice tego typu stwarzają za duży opór dla oparów dlatego para idzie na skróty.
Syfon nie pomoże.
Pozdrawiam

marian_mk
40%
40%
Posty: 67
Rejestracja: 2006-02-10, 10:40
Lokalizacja: śląskie

Post autor: marian_mk » 2009-02-01, 11:38

@rudysteffan
Napisz co jest w stanie spowodować że pary alkoholu nie będą mogły się skroplić po zetknięciu się z zimnymi ściankami wężownicy - czyżbyś odkrył nowe prawa fizyki.
A tak w ogóle to pisałem o zaworku na rurce poziomej.
Mam tak w swojej głowicy /otwartej, typu Aabratek/ jeden zawór poniżej wlotu do syfonu i wszystko jest ok. tak jak potwierdził Dastin.
Myślę że w tej wersji z rysunku tak jak pisałem wcześniej (zamiast zaworu na poziomej rurce powrotu powinien być syfon) powinno być ok. bo przecież skroplony alkohol gdzieś musi spłynąć i zaleje syfon a potem otwieramy odbiór , ustalamy reflux i odbieramy. Nie sprawdziłem tego doświadczalnie ale wszystko wskazuje na to że tak właśnie będzie. Ciśnienie w całym układzie będzie jednakowe więc destylat swobodnie spłynie a po zalaniu syfonu prościej będzie oparom wypchnąć opadającą ciecz z wężownicy niż podnieść słup cieczy w syfonie - odpowiednio głębokim.
Zauważ też że para nigdzie nie poleci bo nie ma dokąd /jest to układ zamknięty/ po skropleniu się cieczy w wężownicy i wypełnieniu całego jej przekroju część pary będzie skraplać nad "powstałym korkiem" a część pod nim i moim zdaniem zalanie syfonu (który wstawimy zamiast zaworu) jest nieuniknione. To tylko teoria.
@ dastin
trochę zawile odpisałeś więc jeśli układ o którym piszemy sprawdziłeś doświadczalnie
- z zaworem i syfonem na poziomym powrocie
i z samym syfonem na poziomym powrocie
to sprostuj moją teorię.


[ Dodano: 2009-02-01, 11:41 ]
@ Karmel
Czy sprawdziłeś to rozwiązanie doświadczalnie czy to tylko teoria.

Awatar użytkownika
dastin
101%
101%
Posty: 347
Rejestracja: 2006-04-20, 16:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: dastin » 2009-02-01, 16:45

witam
wszystko zalezy od upchania zmywakow cisnienie minimalnie rosnie i moze to wystarczyc do tego aby przez syfon takze alkochol przepchac. dlatego najlepszym wyjscie jest zrobienie powrotu refluksu w miejscu przed samym wejsciem par na chlodnice tak jak to jest w u Aabratka wtedy cisnienie par i porotu cieczy przez reflux jest taka sama
pozdrawiam

akan
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2007-02-07, 20:17

Post autor: akan » 2009-02-01, 22:24

Obrazek

Dla bezpieczenstwa mozna polaczyc oba pomysły. Syfon blokował by przepływ pary. Rurka wyrównywała by ciśnienie. Wystarczyłby mały kawałek bo i tak w tym miejscu destylat jest zimny, a znad zaworu zlewał by sie powrót do kolumny. Trzeba dobrac tylko odpowiednia wielkosc syfonu.
No i mozna zostawic ten zawor między syfonem a kolumną żeby zamknąć do zalania syfonu

Awatar użytkownika
rudysteffan
40%
40%
Posty: 95
Rejestracja: 2008-07-31, 12:32
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: rudysteffan » 2009-02-01, 22:30

Heja!

@marian_mk
Nic nie jest w stanie tego spowodować :).

A teraz Twoja kolej - co będzie w stanie spowodować, że opary alkoholu wybiorą drogę przez chłodnicę wprowadzającą opór, a nie na skróty, przez niewypełniony skroplinami syfon? :)

@Dastin
Kolego, upakowanie zmywaków nie ma tu nic do rzeczy. Ciśnienie które powoduje uciekanie par przez rurkę powrotu jest wywoływane oporami przepływu przez chłodnicę o niewielkiej średnicy przelotowej. Jest to zatem ciśnienie powstające nad wypełnieniem.

A dodam jeszcze, że budowanie kolumny tego typu - bez zimnych palców i ze szklaną chłodnicą o dużych oporach przepływu to zwyczajnie w świecie komplikowanie sobie życia i marnowanie przestrzeni między podłogą a sufitem. Wadą takiego rozwiązania jest również niepotrzebne mocne wystudzenie flegmy która wraca na wypełnienie. Aabratek z płytkim jeziorkiem rulez :)

Pozdrawiam
Stefan
Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni...

akan
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2007-02-07, 20:17

Post autor: akan » 2009-02-01, 22:55

@rudysteffan
Z twojego wnioskowania wynika że zaprojektowanie takiej kolumny było by niemożliwe ponieważ każda chłodnica ma zawsze opór większy niż swobodny przepływ na skróty. Dlatego para zawsze by wybrała drogę na skróty. Jednak na forum są użytkownicy którzy korzystają z takich właśnie modeli i osiągają dobre wyniki.

Dlatego jak widzą to osoby które mają taki model? Stawiali syfon czy odpowietrzenie?

jacuś
40%
40%
Posty: 71
Rejestracja: 2009-01-11, 20:48

Post autor: jacuś » 2009-02-01, 23:43

Witam.
A dlaczego nie tak jak ponizej? Syfon tworzy się automatycznie, zawór zaznaczony na czerwono w zasadzie nie jest potrzebny do regulacji RR, wystarczy pokręcić tym czarnym, przy starcie oczywiście jest zamknięty. Same plusy.
Pozdrawiam Jacek.
Załączniki
dlaczego_nie_tak.JPG
dlaczego_nie_tak.JPG (3.61 KiB) Przejrzano 2857 razy

Awatar użytkownika
dastin
101%
101%
Posty: 347
Rejestracja: 2006-04-20, 16:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: dastin » 2009-02-02, 06:44

@rudystefann
nie zgodze się z toba ale kazdy ma prawo miec swoje zdanie i poglady temat byl juz walkowany niejednokrotnie a przykladem tego niech beda maszyny V.S.O.P
pozdrawiam

Awatar użytkownika
rudysteffan
40%
40%
Posty: 95
Rejestracja: 2008-07-31, 12:32
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: rudysteffan » 2009-02-02, 08:33

Witam!

@Akan
Kolega powinien czytać z nieco większym zrozumieniem tematu... Zawsze, gdy rórka powrotu będzie wnosiła dla par etanolu mniejszy opór niż chłodnica, pary pójdą właśnie powrotem. Właśnie dlatego w tym miejscu robi się syfon, żeby wprowadzić dla par opór większy, niż wnoszony przez chłodnicę. Co do urządzeń V.S.O.P. - to wysoka półka, sprzęt składany przez ludzi którzy doskonale rozumieją zasady tworzenia aparatury i którzy mająo gromne doświadczenie w dziedzinie destylacji. Dlatego, juak kupisz ich sprzęt, nie będziesz miał problemów z parą wędrującą przez rurkę powrotu.

@Dastin
Jak wyżej :)

Pozdrawiam
Stefan
Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości