Nowa technologia refluxu

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
omir1
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-07-16, 11:31

Nowa technologia refluxu

Post autor: omir1 » 2009-02-11, 10:40

Witam.
Gdyby piekarzowi kazać , po każdym wypieku bochenka chleba następne cztery przemielić , to na pewno uznałby nas za idiotów. Jednak my na każdy wyprodukowany litr etanolu cztery litry wlewamy ponownie do aparatury . Czy tak musi być?. Większość powie że wymaga tego proces technologiczny by kolumna pracowała stabilnie. Jest to prawda , ale czy można tak zmienić technologię by nie używać już raz oczyszczonego metanolu a kolumna stabilnie pracowała ? ;;;;;Postanowiłem to sprawdzić . Tu chciałbym wprowadzić nowe określenia : dobry etanol i zły etanol. Jak sama nazwa wskazuje dobry etanol to 96% i więcej , zaś zły etanol to zanieczyszczony czyli poniżej 96%. W naszym procesie łatwo je odróżnić bo mają różną temperaturę. Tak więc wystarczy odbierać tylko dobry etanol zaś zanieczyszczony skraplać i w całości puszczać jako powrót. W efekcie na koniec będziemy mieć tylko dobry etanol .Urządzenie to zwane selektorem temperaturowym umieściłbym między kolumną a chłodnicą. W ten sposób unikniemy wielokrotnego oczyszczania już raz oczyszczonego metanolu a kolumnie zapewnimy powrót i w rezultacie stabilizację . Z oczywistych względów ten system powinien zdecydowanie przewyższać dotychczas stosowaną technologię pod względem ekonomiki , czyli kosztów produkcji jak i jakości. Wygląda na to że i długość kolumny też można będzie skrócić. Model testowy oprócz zaworu do zalewania kolumny nie posiada żadnych elementów regulacyjnych.
Wydaje mi się że ten system wart jest przemyślenia i oczekuję od Kolegów merytorycznych uwag. Na koniec uwaga dla wszystkich sceptyków. Ten system już działa ,dopracowywane są tylko kwestie techniczne.

Z poważaniem omir1

MUZYKALNY
40%
40%
Posty: 54
Rejestracja: 2008-03-26, 22:51

Post autor: MUZYKALNY » 2009-02-11, 10:51

Refluks to podstawa rektyfilacji jako zjawiska. Bez niego mamy prostą rurkę z lasu.

bnp

Post autor: bnp » 2009-02-11, 10:59

by nie używać już raz oczyszczonego metanolu
:shock:

Urządzenie to zwane selektorem temperaturowym
albo inaczej deflegmatorem, zimnymi palcami ...

W ten sposób unikniemy wielokrotnego oczyszczania już raz oczyszczonego metanolu
twa wiedza na temat chemii i fizyki jest niesamowita, czy kolega ma może doktorat ? :lol:

to me merytoryczne uwagi

pozdrawiam i życzę więcej pomysłów a może kiedyś Nobel wpadnie :lol:

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2009-02-11, 11:14

Witam. Tu chyba winno być etanolu? cyt:by nie używać już raz oczyszczonego metanolu
Pozdrawiam Ostoja

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Re: Nowa technologia refluxu

Post autor: a_priv » 2009-02-11, 11:53

omir1 pisze: [...] W ten sposób unikniemy wielokrotnego oczyszczania już raz oczyszczonego metanolu[...]
:shock:

Ten wynalazek refluksu bez refluksu przy rektyfikacji spirytusu kojarzy mi się z pewną sceną z filmu "Brunet Wieczorową Porą".
Scena pod zajętą budką telefoniczną. Ktoś dobija się do okupownej przez 2 dziewczyny budki i wtedy jedna uchyla drzwi i mówi: .... bo my jesteśmy call girls, tylko telefonu nie mamy..... . :mrgreen:


pzdr

Awatar użytkownika
Yaromir
101%
101%
Posty: 209
Rejestracja: 2007-04-09, 21:06
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Yaromir » 2009-02-11, 12:21

Tu chciałbym wprowadzić nowe określenia : dobry etanol i zły etanol
za pomocą patentu omira1 będzie też można destylować złą i dobrą wodę - niezbędną w medycynie niekonwencjolnej - używają ją niektórzy znachorzy i szamani 8)

omir1
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-07-16, 11:31

Post autor: omir1 » 2009-02-11, 15:24

Witam.
Tego się właśnie obawiałem. Z byt nowatorska technologia może przerastać możliwości zrozumienia przez niektórych Kolegów. Nigdzie nie napisałem że rezygnuję z refluxu. Wprost przeciwnie na powrót używam selektywnie wybrane pary.
Napisałem że ta instalacja istnieje i że działa. Przeprowadziłem próbny test przydatności tej technologii w celu wyeliminowania ewentualnych błędów.
Parametry kolumny.
Rura 2 cale 150cm. zmywaki 140cm.
Grzałki 2x 1500W
KEG 40l. Głowica typu Aabratek + wersja uproszczona
Seperator temperatury patent.
Pierwsze krople zaczęły lecieć przy temperaturze w kegu 89,6 zas na chłodnicy było 77.4 stopnie. Początek był jednak niestabilny bo nie potrafiłem dobrze zalać kolumny. Po pewnym czasie kiedy nastąpiła stabilizacja temperatura spadła do 77.1 stopnia i była praktycznie stała. Proces skończyłem przed upływem 4 godzin bo temperatura gwałtownie rosła na głowicy. Na zakończenie temperatura w kegu 98 stopni zaś na głowicy 77,3. Podkreślam że proces przebiega automatycznie bez ingerencji człowieka. Urobek to ok. 5l . 96% w ok. 4 godzin Testy przeprowadzałem na aparaturze w wersji uproszczonej. Pełna wersja droższa powinna utrzymać temperaturę na wejściu na chłodnicę stałą przez cały proces aż do 100 stopni w kegu.
Jeśli ktoś jest z Warszawy i jest kompetentny a nie Pajac to proszę się skontaktować ze mną to wspólnie przeprowadzimy dalsze testy. Ja mam 63 lata
Nie wykluczam opatentowania tego systemu dlatego nie podaję na razie szczegółów samej konstrukcji.
Za wszelkie literówki i ewentualnie przejęzyczenia przepraszam.
Z poważaniem omir1

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2009-02-11, 16:14

Witam
Kolego jestem również po sześćdziesiątce .Moja skleroza analizując kolegi opis każe mi zwrócić uwagę jak się ma cały proces automatyki do ciągłej malejącej ilości etanolu w czasie destylacji.Przy założeniu ,że destylujemy alkohol rozcieńczony wodą i Kolega separuje coś temperaturowo to jak przebiegać będzie wzmacnianie par alkoholu gdy do wymiany pozostanie tylko odseparowana woda,która może tylko zmniejszyć stężenie.Może Kolega dokładniej wyjaśni zasadę.
Utrzymywanie stałej temperatury deflegmatora ,czy chłodnicy jest proste .Kolega Garnacha stosuje trójdrogowy zawór proporcjonalny do ciepłej wody w zakresie dokładnej regulacji
30-70 st.Niebawem będę taki testował u siebie.
Pozdrawiam

bnp

Post autor: bnp » 2009-02-11, 16:17

Kolego omir1 może jestem czasami pajacem ale jak inaczej reagować na twoje rewelacje, jak w pierwszym poście nie potrafisz się zdecydować co ty chcesz rektyfikować metanol czy etanol ?
W tymże poście zachwalasz swoje rewelacyjne urządzenie, mówisz o jakości , ekonomice itd
Chcesz patentowa.

A tu nagle w drugiej wypowiedzi piszesz że otrzymujesz
Urobek to ok. 5l . 96% w ok. 4 godzin
na aparaturze
Rura 2 cale 150cm. zmywaki 140cm.
Grzałki 2x 1500W
KEG 40l. Głowica typu Aabratek + wersja uproszczona
Chyba nie czytałeś tego forum, takie wyniki uzyskuje się za pomocą nieopatentowanego zaworka. 95% ludzi posiadających kolumny uzyskuje 5l 96% w ok. 4 godzin lub nawet lepiej

i tak w ogóle po co ty to nam piszesz, o tej całej tajemnicy ? chcesz sprzedać ten patent ?

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2009-02-11, 16:19

oczekuję od Kolegów merytorycznych uwag.
Bardzo chętnie ale z tego co kolega opisał ,nic nie wynika.Poprosimy jakiś rysunek,opis działania,opis przeprowadzonych testów.
Jeśli kolega boi się wykorzystania pomysłu to proszę go opatentować.Niestety nawet opatentowane pomysły i konstrukcje można wykorzystywać do własnych celów.

Ja jestem pajac więc koledze raczej nie pomogę. :mrgreen:
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

gatorek23
30%
30%
Posty: 48
Rejestracja: 2008-05-27, 15:37

Post autor: gatorek23 » 2009-02-11, 16:23

:mrgreen:

omir1
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-07-16, 11:31

Post autor: omir1 » 2009-02-11, 17:26

Z patentem to może była przesada ale chciałem dawkować informacje , gdyż zdawałem sobie sprawę z reakcji niezbyt kompetentnych kolegów .Poza tym strasznie nie lubię gdy ktoś na mnie napada.
Podam wam wersję tekstową bo to będzie znacznie szybciej. Najprościej będzie mi to wytłumaczyć na przykładzie kolumny z zimnymi końcami ( ten system można zastosować do każdej kolumny) Im więcej zimnych końcy ma kolumna tym lepiej będzie działać selektor.
1) wejście najniższego zimnego palca podłączyć do wyjścia z chłodnicy (odbiór etanolu)
2) koniec ostatniego (górnego) palca wprowadzić do kolumny tak by parujący etanol mógł spokojnie lecieć do chłodnicy.
3) Cały system powinien się wypełniać się odbiorem (etanolem)
4) Odbiór ustawiamy na takim poziomie by nie wylewał się nam z układu.
Wydaje mi się że powyższy jest trochę mglisty. Dlatego podam ogólną zasadę. Układ z zimnymi końcami zalewamy etanolem zaś górny koniec podłączamy do jakiejś chłodnicy. Temperatura zimnych palcy ustawia się samoistnie , a etanol jest elementem stabilizującym Uzupełniamy tylko odparowany etanol . O zasadzie działania takiego rozwiązania może trochę później bo i tak pewnie powstanie burza. Wielkośc powrotu też ustawia się samorzutnie i wydaje mi się że nie ma sensu w nią ingerować podczas pracy.
Jeśli chodzi o wyniki to nie są one ostateczne .Należy zwrócić uwagę że pracujemy z pogonami.
Z poważaniem omir1

bnp

Post autor: bnp » 2009-02-11, 17:40

kolega nie rozumie, tu nikt nie neguje dobrych rozwiązań. ignorowane są złe, wyśmiewane są rozwiązania idiotyczne


burza nie powstanie bo nie wyjaśniłeś swojego pomysłu w sposób wyczerpujący na dyskusję :?

Awatar użytkownika
yaco26
70%
70%
Posty: 378
Rejestracja: 2008-06-04, 22:03
Lokalizacja: Z za Narwi

Post autor: yaco26 » 2009-02-11, 17:49

omir1 pisze: Wydaje mi się że powyższy jest trochę mglisty.


No niestety tak jest, z miłą chęcią obejrzał bym ów sprzęt i pomógł w testach,jak na razie moja wyobraźnia nie pozwala mi tego ogarnąć.

Jak by co to proszę o kontakt na PW.

Pozdrawiam,
Yaco26
Alkoholik to człowiek który przekroczył granice na której my wszyscy balansujemy.
Najpierw czytaj potem pytaj;)

Sláinte,
Yaco26

omir1
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-07-16, 11:31

Post autor: omir1 » 2009-02-11, 18:35

Odpowiedź dla Kolegi Zbyszka 1281.
Chyba czegoś tutaj nie rozumiem. Zadaniem całego procesu jest uzyskanie czystego etanolu .Odbieramy go w określonych warunkach czyli najlepiej temperatura około 77,7 stopnia. Jeśli zmniejszy się ilość etanolu w zacierze to i wzrośnie temperatura pary np. 80 stopni.. Moj
seperator tego nie przepuści skropli i całość wróci jako powrót . Przy normalnej pracy my odbierzemy z tego ok. 1/10. i efekt końcowy będzie poniżej 96% .Reasumując mój seperator przepuszcza na chłodnicę tylko pary o stałej określonej z góry temperaturze dlatego efekt końcowy można ściśle określić. Może brak mi talentu do tłumaczenia ale jedno mogę stwierdzić że to naprawdę działa.
Z poważaniem omir1

Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości