Refluks zwrotny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
adwokat
101%
101%
Posty: 639
Rejestracja: 2006-01-05, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: adwokat » 2006-05-23, 11:59

Menel, dokładnie tak :) a im stosunek powrotu do odbioru jest większy, tym czystszy destylat otrzymujesz, ale cały proces przebiega koszmarnie wolno. stosunek powrotu do odbioru 4:1 jest optymalny, ale możesz oczywiście się sam pobawić.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
_menel
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2006-05-18, 14:46
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: _menel » 2006-05-23, 12:10

Citizen Kane pisze:Tak i mając na uwadze jakość destylatu wielkości tej nie powinno się zmieniać w dół. Czy 1:4, 1:5...itd tak, 1:3, 1:2 nie.
Dzieki serdeczne - gdy zrobie to podziele sie wrazeniami :)[/fade]

[ Dodano: 2006-05-23, 12:14 ]
adwokat pisze:Menel, dokładnie tak :) a im stosunek powrotu do odbioru jest większy, tym czystszy destylat otrzymujesz, ale cały proces przebiega koszmarnie wolno. stosunek powrotu do odbioru 4:1 jest optymalny, ale możesz oczywiście się sam pobawić.
pozdrawiam

Dzieki adwokacie - jestem cierpliwa bestia
brak wyobrazni jest chorobą-lecznica www.tworki.internetdsl.pl

amator
40%
40%
Posty: 73
Rejestracja: 2006-01-03, 12:47

Post autor: amator » 2006-05-23, 15:40

Citizen Kane pisze:W twojej odpowiedzi jest trochę nieścisłości, zimne palce - zgoda, ilość refluksu regulujesz ilością / temperaturą cieczy chłodzącej.
Według mnie również ilością energii dopływającej do kga.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-05-23, 22:42

Licząc od startu ogrzewania do jakiegoś poziomu tak, ale weź pod uwagę następującą sytuację: przepływ i temperaturę wody mamy na stałym poziomie, woda odbiera od pary ścisle określoną, maksymalną porcję energii. W takim układzie zwiększenie ogrzewania nie przyniesie efektu zwiększenia refluksu, nadmiar nieskroplonej pary przejdzie po prostu wyżej.

amator
40%
40%
Posty: 73
Rejestracja: 2006-01-03, 12:47

Post autor: amator » 2006-05-25, 10:37

Citizen Kane pisze: nadmiar nieskroplonej pary przejdzie po prostu wyżej.
, o właśnie a potem się skropli w chłodnicy, a co za tym idzie zmieni się RR. Zwrot bedzie taki sam ale ilość odbieranego destylatu większa. Ilość dostarczanej energi ma więc istotny wpływ na wartość RR. Moim zdaniem nawet większy niż szybkość przepływającej wody w paluchach.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-05-25, 14:21

Snując swoje rozważania, przyjąłem, że w przypadku zimnych palców mamy do czynienia z następującym typem konstrukcyjnym kolumny: http://bimber.ovh.org/images/gorzkim_3.jpg
Siłą rzeczy w takim układzie nadmiar pary zostanie skroplony do odbioru, a nie do powrotu.

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-05-26, 22:47

Jeśli już piszemy o sterowaniu płomieniem palnika czy mocą grzałki to dodam że jest to możliwe nawet bez zimnych palców i innych typów refluksu pod warunkiem że kolumna jest długa i o 20-40% szersza od wersji z refluksem a jej ścianki mają dobrze przewodnictwo cieplne ( metale, szkło ) i nie zastusuje się izolacji jednak aby to zadziałało trzeba zastosować poza druciakami jeszcze ostre przewężenia lub jeśli mówimy o szkle to wtopione pod kątem 45 stopni sople.
Zaleta systemu: prostota
Wady: kilka razy dłużej(2-8razy sprawdzone doświadczalnie) niż na opisywanych sprzętach z refluksem jak np kolumna AAbratka.
Problemy ze sterowaniem przeszkadzają przeciągi, działa optymalnie tylko przy niskich prędkościach aczkolwiek teoretycznie da się zrobić dobry sprzęt tego typu

Awatar użytkownika
garnacha
101%
101%
Posty: 171
Rejestracja: 2006-05-10, 09:15

Post autor: garnacha » 2006-07-01, 10:36

W swoim aparacie zastosowałem nieco inne rozwiązanie refluksu. Na górze kolumny wspawany jest współosiowo cylinder o większej średnicy, w którym przepływa woda chłodząca. Przepływ jest regulowany, ale u mnie idzie na maxa gdyż troszkę niedowymiarowałem wielkości (za mały) :cry: Proszę o opinie nt takiego rozwiązania gdyż czytając dość uważnie forum nie spotkałem się z tego typu konstrukcjami. Może ma to jakąś wadę...

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-07-03, 00:37

Wad nie widzę, no może poza jedną - taki cylinder, wspawany wsółosiowo, zabiera jednak miejsce dla wypełnienia. Może ważna jest też odległość pomiędzy cylindrem, a wewnętrzną stroną kolumny. Zbyt mała może powodować jakieś dławienie przepływu, ale tu bardziej gdybam... Cylinder, w dolnej części powinien być zakończony dennicą lub czymś podobnym, co powodowałoby kierowanie skroplonego destylatu do środka i umożliwiało tym samym centralny spływ na wypełnienie.

I OT, po znakach przestankowych stawiaj zawsze spację. Naprawdę przyczynia się to poprawy czytelności tekstu.

Awatar użytkownika
garnacha
101%
101%
Posty: 171
Rejestracja: 2006-05-10, 09:15

Post autor: garnacha » 2006-07-03, 07:56

Wyraziłem się mało precyzyjnie. Ten cylinder ma średnicę większą niż kolumna i wspawany jest na zewnątrz.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2006-07-03, 08:00 ]
Tym samym wypełnienie oczywiście znajduje się w całej wysokości kolumny. Jednak skroplona ciecz spływa niestety po ściance rury :(

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-07-03, 11:52

:shock: to faktycznie ciekawe rozwiązanie, tylko ten spływ po ściance :-( Może przydałoby się dodać pierścień kierujący flegmę do środka :idea: A tak poza tym, to jakie masz parametry destylatu na tej kolumnie?

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-07-03, 13:17

A możesz jeszcze napisać jakie wymiary ma ten cylinder i jaki mniej więcej daje refluks?

Awatar użytkownika
garnacha
101%
101%
Posty: 171
Rejestracja: 2006-05-10, 09:15

Post autor: garnacha » 2006-07-03, 18:07

Nad ukierunkowaniem spływu pracuję ale nie jest to proste. Z powodu zbyt małego deflegmatora ( jesli to prawidłowa nazwa ) muszę w środku kolumny wstawić kierownicę strumienia par tak żeby większa ich część przepływała właśnie przy ściankach bo tam zostaną skroplone.Jeśli to nie zda egzaminu przedłużę deflegmator.Refluxu nie mierzyłem ale oczywiście jest to doskonała sugestia. Daje bowiem dodatkowe pojęcie o procesie a szczególnie o wpływie zmian konstrukcyjnych- dzięki Chemiku S. :) Destylat otrzymuję na początku 92% a kończę na ok 70%.Pomiary były mało precyzyjne z powodu słabego sprzętu pomiarowego.Podstawowe dane aparatu: Keg 50l,kolumna KO 1500 mm (wypełnienie zmywaki KO) + 130 mm stożka przejściowego na wyjściu z kega ( nie wypełnione ),średnica wewn. kolumny 50 mm,średnica zewn. deflegmatora KO 70 mm a jego wysokośc 150 mm, dalej oczywiście chłodnica w całości z KO. Mocowanie kolumny do kega i chłodnicy do górnej części kolumny na szybkozłączkach z uszczelkami silikonowymi.Grzałka elektryczna o dużym stosunku powierzchni do mocy 3,1kW bez możliwości odłączania części mocy po nagrzaniu, ale i nie obserwuję skutków ubocznych. Uff... prościej by było zrobić zdjęcie ale nie mam do tej pory aparatu cyfrowego.Z rysowaniem na kompie też u mnie nie najlepiej.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-07-03, 18:53

garnacha pisze:...Destylat otrzymuję na początku 92% a kończę na ok 70%....
...hmm, czy to jest spadek stały w osi czasu? jeśli tak to troszku nie tak
Nad ukierunkowaniem spływu pracuję ...muszę w środku kolumny wstawić kierownicę strumienia par
oczywiście każdy ma prawo do własnych konstrukcji , ale moim zdaniem zbytnio kombinujesz,
zabawa z wstawianiem czegoś co skieruje pary na ścianki, do tego powinien być jakiś pierścień który skieruje skropliny ze ścianek na wypełnienie (innaczej spływa po ściankach i dupa z pracy wypełnienia) - czy nie lepiej strzelić ze trzy rurki w poprzek?? , stracisz z 10 cm wypełnienia, ale będzie działać bez zarzutu.
Refluxu nie mierzyłem ale oczywiście jest to doskonała sugestia
przy ref.wewnętrznym raczej ciężko zmierzyć
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
garnacha
101%
101%
Posty: 171
Rejestracja: 2006-05-10, 09:15

Post autor: garnacha » 2006-07-03, 19:55

@AAbratek
Jak wspominałem spadek mocy w funkcji czasu jest obarczony dużym błędem pomiarowym, ale już to poprawiłem, wyniki podam niezwłocznie.
Skierowanie większej części par na ścianki to konieczność wynikająca z tego typu konstrukcji ( tam pary są schładzane ) i zbyt małego deflegmatora.
A gdyby zmierzyć uzysk bez dochładzania, zamykając przepływ wody a później z chłodzeniem na maksa i obliczyć z przeproszeniem "stosunek" to nie będzie coś w przybliżeniu refluxu?
Czy może wiadomo coś w sprawie zlotu bo najchętniej porównałbym konstrukcje organoleptycznie :D
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości