V.S.O.P. eM Steel - pomoc, opinie, doświadczenia

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
yaad
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-14, 20:28

V.S.O.P. eM Steel - pomoc, opinie, doświadczenia

Post autor: yaad » 2009-02-17, 00:39

Na wstępie witam wszystkich miłośników zdrowego tryby życia, czyli poranków bez bólu głowy ;)
Chciałbym poznać Wasze opinie na temat eM Steel właśnie.
Jestem praktycznie zdecydowany na zakup tego modelu, jednak podczas dwudniowego pogłębiania wiedzy na forum urodziło mi się nieco pytań.
Dodam od razu, iż jestem laikiem w temacie, w związku z czym proszę o wyrozumiałość, gdybym zadawał banalne czy nie do końca sensowne pytania :oops:

Dlaczego em Steel?
Ano dlatego, że odpowiadają mi niewielkie gabaryty /jestem ograniczony wysokością pomieszczenia, w który mógłbym go umieścić/, w zupełności wystarcza mi wydajność urządzenia i co chyba najważniejsze, podoba mi się podejście firmy do tematu. Nie jest to niestety normą w naszym kraju, a ja jestem zwolennikiem profesjonalnego podejścia do wykonywanej pracy :) Dobrze, że jest możliwość kupna takiego urządzenia bez obaw o jakość zastosowanych materiałów i precyzję wykonania.
Od razu uprzedzam kolegów, sugerujących mi zrobienie maszynki we własnym zakresie, bo jest taniej.
Zapewne tak, nawet mam ku temu zdolności manualne, jednak po pierwsze nie mam do tego sprzętu, po drugie kompletnie brak mi czasu i po wtóre - najważniejsze - lubię swój dom i jako kompletny amator wolę zapłacić kilkaset złotych więcej i mieć jako taką pewność, że nie wywali mi to chaty w powietrze :oops

Po takiej reklamie, z nadzieją na duży rabat ze strony V.S.O.P ;) pytania:
1. Jak się mają wymiary kolumny w tym urządzeniu /700x90/ do zasady przedstawionej przez @inżyniera TU?
Być może mylę pojęcia, ale wynika mi, że jest ona zbyt niska lub o zbyt dużej średnicy..?
2. Czy warto inwestować dodatkowe pieniądze w wypełnienie pryzmatyczne?
Sprzęt chcę kupić dla zastosowań czysto hobbystycznych, na własny użytek. Przerób ok. 4-5 l. destylatu miesięcznie, i to raczej dla zabawy niż z potrzeby organizmu ;)
Nie mam ciśnienia na rekordy stężeń, zależy mi na dobrym finalnym produkcie do spożycia. Nie rozumiem specjalnie, w jaki sposób odczytywać wartości HETP dla obu rodzajów wypełniania /standard i pryzma/, mimo przeczytania na forum objaśnienia terminu. Półki teoretyczne i temu podobne zagadnienia są zaś dla mnie kompletną magią, co pewnie wynika z faktu, że nie mam żadnej praktyki..
3. Czy powinien stosować filtr węglowy?
Pytam dlatego, że chciałbym poeksperymantować ze smakiem w różnych konfiguracjach, tak na etapie przygotowywania zacieru, jak i przy domieszkowaniu do otrzymanego urobku. Na zdrowy chłopski rozum, inny smak powinien mieć destylat przygotowany np. na miodzie z dodatkiem owoców a inny z samego cukru? Ale może to błędne myślenie i chodzi tylko o zawartość cukru i ostateczne stężenie, a wszystkie aromaty zostaną zatrzymane w trakcie destylacji? Jeżeli nie, jaki wpływ ma wówczas filtr węglowy na wyizolowanie aromatu? Czy nie spowoduje niepotrzebnego z tego punktu widzenia oczyszczenia z zamierzonego zapachu i smaku?
4. Czy jest sens stosowania w eM Steel komputera destylacyjnego?
To raczej pytanie do producenta. Jakie parametry można będzie kontrolować instalując to urządzenie dziś? Czy zakładana jest rozbudowa możliwości oprogramowania i czy ewentualnie będzie można wyposażyć eM Steel w niezbędne czujniki itp. w przypadku rozwoju możliwości komputera? Jaka jest różnica w kosztach między komputerem właśnie a panelem z termometrami cyfrowymi? Nie ukrywam, że jestem trochę gadżeciarzem i lubię takie zabawki, ale bardziej zależy mi na kontroli nad procesem i ewentualnym zapisie jego wyników. Na dziś raczej nie będzie mi to niezbędne, ale w przyszłości będę chciał poszukać dziury w całym i eliminować swoje błędy ;)
5. Czy tego typu taboret będzie odpowiedni?
Jak wygląda czas pracy na standardowej butli takiego urządzenia? Czy są lepsze /bezpieczniejsze/ metody na pracę z eM Steel /gaz/?

Na dziś chyba wystarczy pytań.. ;)
Dziękuję wszystkim, którzy dotrwali do końca. Wywód przydługi, ale chciałem w miarę jasno sprecyzować o co mi chodzi.
Będę wdzięczny za wszystkie sugestie, w szczególności za pomoc w skompletowaniu optymalnego dla mnie zestawu /mając na uwadze w/w wymagania/.
Pozdrawiam,
Marek

onek_uk
60%
60%
Posty: 236
Rejestracja: 2008-06-03, 01:39
Lokalizacja: Jukej :)

Post autor: onek_uk » 2009-02-17, 01:47

Kolego @yaad
Powiem tak :D bez jakiejkolwiek wiedzy o takim sprzecie,zaryzykowalem,kupilem ,spedzilem noce na czytaniu tego forum (i dalej czytam ciagle sie uczac),praktykuje,nie nazekam ,daze do dalszego poleprzenia wyrobu :wink:

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2009-02-17, 08:34

ad. 1
jak już gdzieś pisałem teoria teorią a praktyka swoje :lol:
większa średnica to wyższa wydajność, tutaj przy niskiej kolumnie nie ma obawy o brak mocy grzewczej
ad.2
w związku z niewielką wysokością kolumny i opiniami kolegów na temat dobrych wypełnień pryzmatycznych, w tym przypadku byłoby to zalecane (dość niska kolumna).
ad.3
tutaj temat jest złożony bo jak widać kolega chciałby "smak" - od kolumny oczekuje się zazwyczaj jak najczystszego spirytusu, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby nieco "obniżając" parametry (np minimalne wypełnienie ) puścić z destylatem trochę aromatów
filtr węglowy kłóci się pozyskiwanym destylatem smakowym
ad.4
...
ad.5
osobiście uważam że lepszy jest promiennik, ale z punktu widzenia BHP nie jest on przystosowany do takiej pracy...
taboret ma też swoje zalety, można np wykorzystać go do przygotowywania zacierów, czy większych posiłków :wink:
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

yaad
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-14, 20:28

Post autor: yaad » 2009-02-17, 10:48

@onek_uk
Na zakup jakiegoś urządzenia jestem zdecydowany. Bardziej zależy mi na pomocy w jego ostatecznej konfiguracji.

@AAbratek
Dzięki serdeczne, wiele mi wyjaśniły Twoje odpowiedzi.
Rozumiem, że wysokość i średnica kolumny to pewien kompromis - przyzwoita wydajność przy małej wysokości w zamian za nieco niższy wynik końcowy stężenia, ale i brak problemów z "dogrzaniem" kolumny?
Dalej nie wiem, co to HETP - mógłby ktoś w wolnej chwili wytłumaczyć mi to jak dziecku? :)
Jeszcze jedna kwesta - jako opcja w tym urządzeniu jest "regulator siły chłodzenia + rozdzielacz chłodziwa".. Czy to nie spełnia tej samej roli co odpowiednia regulacja zaworem dopustu zimnej wody? ;)

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-02-17, 12:19

yaad pisze:Dalej nie wiem, co to HETP
:arrow: http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=44

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2009-02-17, 12:26

yaad pisze:...przy małej wysokości w zamian za nieco niższy wynik końcowy stężenia...
to nie do końca tak - mała kolumna wcale nie musi dawać małego stężenia, jeśli proces będzie prowadzony spokojnie z nie za dużą wydajnością to i procenty będą na odpowiednim poziomie, sprawę zapewne mogą jeszcze poprawić sprężynki takie jak od Zbyszka
Ostatnio zmieniony 2009-02-17, 12:51 przez Aabratek, łącznie zmieniany 3 razy.
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

yaad
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-14, 20:28

Post autor: yaad » 2009-02-17, 12:41

Citizen Kane pisze:
yaad pisze:Dalej nie wiem, co to HETP
:arrow: http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=44
Czytałem nim zadałem pytanie, nawet starałem się ze zrozumieniem ;)
Nadal jednak nie rozumiem.
O ile to jest jasne: Parametr ten określa sprawność kolumny, czyli jej zdolność do rozfrakcjonowania składników mieszaniny, to tego: Wysokość wypełnienia, na przestrzeni którego odbywa się proces odpowiadający procesowi wymiany zachodzącemu na jednej rzeczywistej półce w kolumnie półkowej kompletnie nie pojmuję :wall
AAbratek pisze:
yaad pisze:...przy małej wysokości w zamian za nieco niższy wynik końcowy stężenia...
to nie do końca tak - mała kolumna wcale nie musi dawać małego stężenia, jeśli proces będzie prowadzony spokojnie z nie za dużą wydajnością to i procenty będą na odpowiednim poziomie, sprawę zapewne mogą jeszcze poprawić sprężynki takie jak od Zbyszka
Czyli sprężynki zamiast wypełnienia standardowego lub pryzma. Wydajność regulujemy mocą grzewczą, tak? Dzięki.

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2009-02-17, 12:45

w bibli dla początkujących jest ten parametr określony jako
HETP - Wysokość wypełnienia, na przestrzeni którego odbywa się proces odpowiadający procesowi wymiany zachodzącemu na jednej rzeczywistej półce w kolumnie półkowej, określana jest jako HETP (Height Equivalent to a Theoretical Plate). s.m. wrote: "Rozwinięcie skrótu - Height Equivalent to a Theoretical Plate można przetłumaczyć jako ekwiwalent wysokości dla/na jedną półkę teoretyczną". Parametr ten określa sprawność kolumny, czyli jej zdolność do rozfrakcjonowania składników mieszaniny.
brakuje w tym opisie wyjaśnienia, że 1 półka rzeczywista, to rzeczywiste urządzenie na którym skroplą się opary, po czym odparują, zatem jedna półka rzeczywista to urządzenie, na którym zachodzi proces destylacji prostej, na kilku półkach rzeczywistych ten proces zachodzi kilkukrotnie. HETP to parametr określający wysokość na jakiej zachodzi proces odpowiadający jednokrotnej destylacji prostej. I tak dla przykładu jeżeli HETP dla danego wypełnienia wynosi 5cm (to wazna informacja - HETP to parametr kolumny ale odnosi się jedynie do wypełnienia), to jeżeli wypełnienie ma wysokość 50 cm, wtedy takie wypełnienie będzie miało 10 półek teoretycznych, przez co się rozumie, że na tym wypełnieniu zachodzi proces teoretycznie odpowiadający dziesięciokrotnej destylacji prostej. Liczba półek całej kolumny może być inna niż by wyniakało to z ilości HETP liczonej dla wypełnienia. Różnice te mogą wynikać ze specyficznej konstrukcji sprzętu. Przykładem może być tutaj aparat dwukolumnowy V.S.O.P, gdzie pomiędzy zakończeniem jednej kolumny a początkiem drugiej kolumny jest jedna półka rzeczywista (rzeczywiste skroplenie oparów i odparowanie), czyli w tym przypadku ilość półek teoretycznych jest równa wysokości wypełnienia w obydwu kolumnach plus jedna półka.

yaad
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-14, 20:28

Post autor: yaad » 2009-02-17, 13:21

Dzięki Tofi. Zdecydowanie mi się rozjaśniło. Chyba ;)
Sprawdzę jeszcze, czy dobrze zrozumiałem?
Skoro omawiany model ma deklarowane HETP dla wypełnienia standardowego 5.8 zaś dla pryzmatycznego 20, to przy wysokości kolumny 70 cm i założeniu, że wypełniona jest na całej długości /?/ otrzymamy odpowiednio 12 i 3 półki teoretyczne /pomijając uwarunkowania specyfiki budowy danego urządzenia/?
Drążąc dalej - mniejsza ilość półek i co za tym idzie mniejsza ilość destylacji prostych podczas danego procesu jest pożądana? Czy chodzi raczej o wysokość na jakiej dokonywana jest wymiana - im wyżej tym lepiej?
Albo nadal czegoś nie zrozumiałem..

P.S.
Jeszcze jedno - wyskoczyłem z konkretnym modelem, który mnie zainteresował, gdyż znalazłem temat związany z em VSOP. Mam nadzieję, że pytanie dotyczące konkretnego producenta i modelu nie jest źle odbierane na forum? Jeśli nie, dajcie proszę znać, nie będę drążył tematu ;)

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-02-17, 14:06

yaad pisze:...Drążąc dalej - mniejsza ilość półek i co za tym idzie mniejsza ilość destylacji prostych podczas danego procesu jest pożądana? Czy chodzi raczej o wysokość na jakiej dokonywana jest wymiana - im wyżej tym lepiej?
Albo nadal czegoś nie zrozumiałem...

Oj, nie zrozumiałeś...
Jest wprost przeciwnie (!) - dążymy do wynalezienia/zastosowania wypełnienia o jak najniższym HETP, co daje więcej półek teoretycznych i więcej pojedyńczych destylacji prostych przy stałej wysokości kolumny.
Nie ma znaczenia wysokość na jakiej dokonywana jest pojedyńcza wymiana, zachodzą na całej wysokości wypełnienia, chodzi o ich nawiększą możliwą ilość.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

yaad
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-14, 20:28

Post autor: yaad » 2009-02-17, 14:29

To wydaje mi się logiczne - im więcej wymian, tym czyściejszy destylat. Jaki wobec tego cel ma stosowanie wypełnienia pryzmatycznego o wartośći HETP 20 przy standardowym równym 5,8? Domyślam się, że to nie jedyny parametr na jaki ma wpływ wypełnienie..

[ Komentarz dodany przez: Citizen Kane: 2009-02-17, 15:53 ]
Nie cytuj całości, szczególnie, że odnosisz się do postu wyżej!
Ostatnio zmieniony 2009-02-17, 15:54 przez yaad, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
vsop
101%
101%
Posty: 469
Rejestracja: 2006-05-11, 01:48
Lokalizacja: Nowa Wieś
Kontaktowanie:

Post autor: vsop » 2009-02-17, 15:31

Witam

@ yaad


postaram sie szerzej odpowiedzieć na Twoje pytania i wątpliwości:

ad.1
Zgadzam się z ogólną zasadą przedstawioną przez Inżyn iera, ale tak jak wspomniał AAbratek, teoria - teorią, nie zawsze jest odzwierciedlona w praktyce.
Wymiary kolumny są oczywiście kompromisem pomiędzy wysokością a jakością, dlatego eM Steel pozwala bez problemu uzyskać do 93% w pierwszym przebiegu. Oczywiście można wyciągnąć więcej, ale to wymaga większej uwagi ze strony użytkownika oraz spowolnienie destylacji. eM Steel jest standaryzowany na 93% i to gwarantujemy.
Dlatego wysokość kolumny jest obniżona a jej szerokość zwiększona ( ntak jak Floodster).

ad2.
Rodzaj wypełnienia jest kwestią głównie gustu i upodobań użytkownika. Oczywiście wypełnienie pryzmatyczne ma większą rozdzielczość i dzięki temu w eM Steel łatwiej uzyskać 95% ale głównie chodzi o jakość=czystość smakową destylatu. W tym destylatorze wypełnienie pryzmatyczne wpływnie na lepszą jakość destylatu (wyższą cene zestawu również), ale spowoduje, że gdy będziesz chciał destylować wino z zamiarem uzyskania winnego aromatu, to wypełnienie pryzmatyczne znacznie ograniczy możliwości w tym zakresie. Nie znaczy to również, że wypełnienie standardowe jest gorsze, wypełnienie standardowe jest dopasowane do każdej kolumny i to właśnie do tego wypełnienia standaryzujemy normy oraz badamy nowe konstrukcje. Większość probek destulatu wysyłanych do badania w labolatorium chromatograficznym jest otrzymywana w urządzeniach właśnie z wypełnieniem standardowym.
Należy pamiętać że eM Steel daje destylat lekko aromatyczny a deinstalując filtr wstępny - destylat bardziej aromatyczny.

ad3.
Generalnie - TAK.
Stosowanie filtra wstępnego w znacznym stopniu wpływa na poprawę jakość uzyskiwanego destylatu dlatego takie filtry są przez nas stosowane w każdym urządzenie ( poza eM 2). Dzięki niemu, nie musisz się martwić o to, jakiej jakości ferment będezie destylowany. Jego główne zadanie to zatrzymanie estrów oraz pennych mniej przyjemnych dla podniebienia frakcji, których udział rośnie gdy przekraczasz w kolumnie temperaturę 78,8 st, C. (optimum to 78,4 st.C.)
Oczywiście w eM Steel też masz wybór, i gdy chcesz uzyskać destylat bardzo aromatyczny, to wystarczy odkręcić filtr, a końcówkę węża przełożyć z filtra do chłodnicy i w takim przypadku filtr nie "wytnie" smaku, na którym Ci zależy.

ad4.
Każdy destylator jest wyposażony w standardowe gniazdo czujnika temperatury, zatem w każdym z destylatorów w dowolnym momencie można zastosować komputer destylacyjny.
Stosowanie komputera w najbogatszej wersji z elektrozaworami jest bardzo wygodne, ponieważ użytkownik praktycznie nic nie musi robić i niczego kontrolować. A to z koleji pozbawia użytkownika całej frajdy z zabawy w destylację i przeżyć temu towarzyszących.
Komputer analizuje co sekundę odczyty ze wszystkich czujników jednocześnie, wyświetla stosowne komunikaty i wartości, reguluje oddzielnie przepływ wody w refluxie i w chłodnicy (minimalizuje zużycie wody) w zestawach z rozdzielonym układem chłodzenia. Pozwala zapisać szczegółowe dane z przebiegu destylacji (średnio ok 20 tys. pomiarów w jednym procesie destylacj) i po zaimportowaniu do excela może dać dużo nowych przeżyć w trakcie analizy wyników. Ale w eM steel byłby przerostem formy nad treścią, i nie mógłbyś wykorzystać jego wszystkich głównych funkcji, ponieważ układ chłodzenia eMki jest kompaktowy i pozwala na zastosowanie tylko jednego elektrozaworu - do refluxu. Zatem e eM Steel sensowne jest urzycie go do kontroli i zapisu pomiarów ale wymaga manualnej regulacji chłodzeniem. Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny - lepiej pozostać przy termometrach z wyposażenia standardowego a ewentualne nadwyżki finansowe przeznaczyć na zakup filtra katalitycznego lub innych akcesoriów wpływających bezpośrednio na jakość destylatu i rozwój Twojego warsztatu i kunsztu destylerskiego.

ad5.
Czas pracy Steel'a ze zbiornikiem 30 l. na standardowej butli i przy pełnej mocy to ok 3,5 do 4 h. (pełny cykl destylacji od startu do zakończenia). Butla 11,5 kg. z gazem propan-butan powinna wystarczyć na 6 pełnych cykli.
Taboret w odróżnieniu od promiennika ma większą moc, ale również większe straty. Sprawność cieplna taboretu LPG 7 KW wynosi ok 65%, a promiennika gazowego 4,3 KW wynosi ok 75%. Taboret zużywa ok. 510 g/h a promiennik 310 g/h. Zaletą taboretu jest krótszy czas destylacji i możliwość zastosowania z każdym destylatorem ale większe zużycie gazu przy mniejszej sprawności cieplnej. Zaletą promiennika jest mniejsze zużycie gazu przy większej sprawności cieplnej, ale wydłuża to czas destylacji oraz ogranicza zastosowanie do zestawów eM 2 i eM Steel.


Jeżeli masz więcej pytań to zapraszam na priv'a lub do bezpośredniego kontaktu (wszystkie namiary podam Ci w mailu).

Oczywiście jako forumowicz możesz liczyć na przyjemny rabat i pożyteczny gadżet, ale z założenia nie chcę wykorzystywać forum do celów biznesowych.
Mam również nadzieję, że moja odpowiedź w temacie nie zostanie źle odebrana i poczytana za kryptoreklamę przez użytkowników, a jeżeli miało by tak być i pojawią się takie głosy, to proszę Admina o usunięcie wątku.


serdecznie pozdrawiam

Awatar użytkownika
v.s.o.p.
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2006-02-11, 18:45
Kontaktowanie:

Post autor: v.s.o.p. » 2009-03-07, 19:00

miło obserwować takie zainteresowanie i tu i w realu.
Lutek
V.S.O.P.
www.vsop.com.pl
http://vsop.blox.pl
Gdy dłużej nie odpowiadam pisz bezpośrednio na info@vsop.com.pl

Rover
101%
101%
Posty: 224
Rejestracja: 2006-05-28, 15:54
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Rover » 2009-03-07, 22:24

Ja pie....le nikogo to nie OBCHODZI??? To jest SZOK :(

Awatar użytkownika
gigant
50%
50%
Posty: 164
Rejestracja: 2007-12-17, 19:29
Lokalizacja: LC

Post autor: gigant » 2009-03-07, 23:05

Rover pisze:Ja pie....le nikogo to nie OBCHODZI??? To jest SZOK :(
nie SZOK tylko SPONSOR

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości