Rotametr

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
adamo77
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2008-04-07, 21:56

Post autor: adamo77 » 2013-03-09, 15:59

Regulacja odbioru odbywa się poprzez zawór (wężyk sylikonowy dociskany zaciskiem) Oczywiście rozpuszczony materiał ze strzykawek może dawać związki trujące bez smaku i zapachu. Muszę przesiąść się na inny materiał. Urządzenie ułatwia prowadzenie procesu gdyż przy każdej regulacji zaworu od razu widzę o z jaką prędkością odbieram destylat. Oczywiście możemy mierzyć za każdym razem po regulacji zaworu ile destylatu napłynie do naczynia w określonym czasie i tak wyliczać prędkość odbioru.
Chodzi mi o ekonomię. Zawsze możemy odbierać wolniej, jednak proces będzie trwał dużo dłużej. Mając kilka miejsc pomiarowych temperatury na kolumnie możemy tak (maksymalnie szybko) dobrać odbiór aby rozkład temperatury na kolumnie nie zmienił się aż do odbioru pogonów. Oczywiście na samym dole kolumny (ok 30-50) cm temperatura będzie rosła (odbiór musiał by być minimalny aby była stała) ale wyżej można już tak prowadzić proces aby temperatura była stała.
Mówię o pogonach. Oczywiście przez cały proces jakiś ułamek procenta cięższych alkoholi dostaje się do destylatu. Im bliżej końca tym ten procent jest większy. Umownie mówię więc pogony, bo jest to bliżej nie określona procentowa zawartość cięższych alkoholi. Przyjąłem że przy zmianie temperatury (temperatura rośnie załóżmy od 1/3 wysokości) i przy odbiorze 0,5 l/h destylat traktuję jako pogon.
Ciekawostka. Mając wiele miejsc pomiarowych temperatury można zobaczyć o ile rośnie i jak się zmienia temperatura podczas końca odbioru a także podczas zbyt szybkiego odbioru.
Ze względu na użyty materiał na przepływomierz nie będę wklejał zdjęć. Zasada działania jest prosta. można użyć rurek szklanych bądź wewnętrznej rurki miedzianej - łatwiej zrobić wtedy otwory. Bądź innych materiałów.
Każdy prowadzi proces tak jak chce i nikogo nie namawiam do naśladowania. Każdy ma też inne oczekiwania odnośnie końcowego efektu.
Ostatnio zmieniony 2013-03-10, 15:39 przez adamo77, łącznie zmieniany 1 raz.

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2013-03-09, 16:59

Ostatnio zmieniłem system na regulację odbioru. Jako zawór stosuję zaworek szklany z biurety połączony z rotametrem własnej roboty. Wszystko łączone silikonowymi wężykami. Wewnętrzną kapilarę wykorzystałem z szklanego wkraplacza do oczu na którym nadpiłowałem trzy znaczniki 10,20 oraz 30 ml/min. Wykorzystuję go już rok i czasami sprawdzam jego dokładność cylindrem pomiarowym.

Tutaj o tym pisałem. Taki sobie kombajnik :D

P.S. nie wiem czy nie powinno się przenieść mojego posta do tematu

[ Komentarz dodany przez: Citizen Kane: 2013-03-10, 15:46 ]
Przeniesiony
Załączniki
rotametr-szklany.jpg
aabratek fi50 , 170cm sprężynki , OLM , regulacja odbiorem , 4 termometry , regulator mocy , wziernik , u-rurka, rotametr na wyjściu ...

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2013-03-19, 21:19

W moim wykonaniu wygląda tak.
Załączniki
rotam..JPG
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Pirat
101%
101%
Posty: 503
Rejestracja: 2010-10-28, 20:20

Post autor: Pirat » 2014-09-28, 22:10

Chciałbym prosić użytkowników rotametrów u swoich kolumn o jakieś foto rotametru najlepiej wraz z podłączeniem przy odbiorze, lub też dodatkowe domowe pomysły na wykonanie rotametru poza opisanymi wcześniej w temacie. Jeśli ma ktoś namiar na zakup nadającego się do odbioru spirytusu takowego to również poproszę.

Pretender
40%
40%
Posty: 74
Rejestracja: 2011-12-12, 09:46

Post autor: Pretender » 2014-09-28, 22:23


ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości