Chemiczne oczyszczanie surowego destylatu.

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
bociann2
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-02, 00:23

Post autor: bociann2 » 2013-12-27, 20:23

Trener pisze:nadmanganianu potasu. Nastąpiła natychmiastowa reakcja w postaci zabarwienia zawartości na wściekło wiśniowy kolor.
Trener,

nie denerwuj się niepotrzebnie. Wiśniowa barwa po wsypaniu KMnO4 to nie żadna reakcja, tylko naturalny kolor roztworu tego środka. Późniejsza zmiana barwy to wynik utleniania tych wszystkich syfów w roztworze (nadmanganian jest bardzo silnym utleniaczem).
Cała reszta jak najbardziej przebiegła prawidłowo.

oner
50%
50%
Posty: 165
Rejestracja: 2008-02-21, 17:31
Lokalizacja: Roztocze

Post autor: oner » 2013-12-27, 20:55

Większość z nas w ten sposób zaczynała, u niektórych to zaczynanie trwało kilka lat. Nie było skąd czerpać wiedzy. Lepiej postarać się opanować obsługę swojej kolumny. 50% to budowa kolumny, drugie 50% to wiedza. Dobry operator nawet z prostej kolumny potrafi wycisnąć maksimum jej możliwości, i oto chodzi, nie bajery i inne wodotryski (chociaż są ludzie perfekcjoniści, ale to już inna bajka). Po co ta chemia?

Awatar użytkownika
Trener
30%
30%
Posty: 36
Rejestracja: 2013-12-23, 22:48
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Trener » 2013-12-27, 21:16

oner pisze:Trener,
nie denerwuj się niepotrzebnie.
A w którymś momencie wyglądało na to, że się denerwuję??? Zawsze myślałem, że jestem bardzo spokojnym człowiekiem :)
oner pisze:Po co ta chemia?
Jak to po co? Tylko i wyłącznie z czystej, niekłamanej ciekawości :) Trochę się o tym naczytałem i musiałem zobaczyć co z tego wyjdzie ;) Dla bezpieczeństwa zmniejszyłem zalecane dawki odczynników o połowę.
Jeśli chodzi o perfekcję, to dostałem od Lesgo próbkę destylatu po metodzie 2,5 i próbuję przebić go każdym możliwie prostszym sposobem. Niestety nawet po chemii nie udało mi się osiągnąć jego absolutu. Będę kombinował dalej. Tym razem z nowym zaworkiem precyzyjnym, który dam na OVM bo sam termometr 0,01 bez precyzyjnej kontroli odbioru to jednak za mało.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Trener, łącznie zmieniany 2 razy.

andrysz
30%
30%
Posty: 33
Rejestracja: 2010-09-27, 16:58
Lokalizacja: PL

Post autor: andrysz » 2013-12-28, 11:48

Witam.
Miałem okres zabawy z chemicznym oczyszczaniem destylatu i efekt był w miarę pozytywny. Zrezygnowałem z tego jednak po pewnym czasie, gdyż uznałem, że dla własnych potrzeb najlepszy będzie produkt czysty bez chemicznego uzdatniania. Po dwóch rektyfikacjach otrzymuję destylat dobrej jakości jednak trochę ostry w smaku. Do wódek czystych stosuję więc dodatkowo trzecią rektyfikację, która pozbawia spirytus wspomnianej ostrości.
Pozdrawiam, życzę wszystkiego dobrego w Nowym 2014 Roku.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości