ABSOLUT SMAKOWY

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Miły
80%
80%
Posty: 471
Rejestracja: 2007-09-26, 20:35
Lokalizacja: Południe

ABSOLUT SMAKOWY

Post autor: Miły » 2009-07-01, 14:48

Witam Wszystkich.

Czytając kilka lat temu forum Oliwki i obecnie CK można zauważyć jaki w ciagu tych kilku lat nastąpił postęp jakościowy i techniczny przy naszym hobby.
Obecnie wyprodukowanie absolutu czystej wódki to dla większości forumowiczów żaden problem.

Gorsza sprawa jest z absolutem destylatów smakowych a w szczególności owocowych np. śliwowicy.
Co prawda temat za sprawą kol. Inżyniera i jego doswiadczeń poszedł chyba we właściwym kierunku, jednak jest to na razie ciągle faza prób i doswiadczeń. Co prawda część osób (również moja skromna osoba) produkuje już w miarę dobre destylaty owocowe czy to na prostych aparatach czy to na kolumnach ale wydaje mi się, że do absolutu jeszcze kawałek drogi.
Chodzi mi o wypracowanie konkretnych punktów postępowania, dzięki którym można będzie wykorzystać do maksimum potencjał jaki posiadają owocowe nastawy.

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2009-07-01, 21:31

Zbyszek wysokość 100mm czy 1000mm? bo cosik mi nie pasuje przy takiej średnicy :D
Ja mam obecnie kolumnę 2" z glowicą NS a wysokść 1250mm (125cm) grzana palnikiem 7,5kW i jest SUPER.
Znacznie lepiej jest pić wódkę i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem - Benjamin Franklin

Pozdrawiam destylatek.

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2009-07-01, 21:50

@destylatek

Zbyszkowi chodzi o długość samej głowicy 100 mm czyli 10 cm, ja to tak rozumiem.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2009-07-01, 22:00

Kurcze przy takiej średnicy kolumny taka krótka głowica chyba nie wyrobi?
Ja mam głowicę ok 40cm długości i średnicy zewnętrznej 70mm Chłodnica podwójnie zwinięta.
Znacznie lepiej jest pić wódkę i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem - Benjamin Franklin

Pozdrawiam destylatek.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2009-07-01, 22:17

Moja nowa kolumna to wysokość czynna z wypełnieniem pakietowym 50cm.Na to założona klasyczna pionowa głowica NS o dużym przelocie i wysokosci całkowitej 10cm co daje razem wysokość 60cm .Jak pisałem wcześniej zamiast izolacji kolumny chcę płynnie podgrzewać płaszcz kolumny na całej wysokości od 70*do prawie 100* pod koniec procesu.Interesują mnie opinie kolegów na temat skutków takiego działania.Moim zainteresowaniem jest wykonanie małej gabarytowo , sprawnej uniwersalnej kolumny.
Destylatek ty masz krzywego Abbratka a to zupełnie inna bajka.Niektórzy koledzy mają rysunki mojej głowicy.Sama głowica pracuje bez problemów na dwóch kolumnach.Teraz pora na zmianę mojej.

lymianin
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2009-03-24, 12:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: lymianin » 2009-07-02, 08:09

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem kolegę @zbyszka, kolega chce uzyskać gradient temperatury w czasie.
Wydaje mi się, że taki płaszcz będzie przeszkadzał w osiągnięciu gradientu przestrzennego temperatury w kolumnie (na dole cieplej, na górze zimniej). Zakładam, że przy parametrach, które zaproponował kolega - na początku 70, na końcu 100 (rozumiem że chodzi o czas) będzie to trwało bardzo długo - zanim opary opuszczą kolumnę to wrócą do gara - chociaż ta niewielka długość.... - może być ciekawie. Z niecierpliwością czekam na wynik eksperymentu.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2009-07-02, 09:01

Temperatury,które podałem to zmienne temperatury kotła.W przybliżeniu powinny przenieść się na płaszcz kolumny.Temat podgrzewania kolumny był omawiany przez kolegę bnp, ale nie mogę znależć

pezet
30%
30%
Posty: 41
Rejestracja: 2008-03-08, 14:28

Post autor: pezet » 2009-07-02, 17:24

Witam
Kol.zbyszek1281 wyprzedza to forum o całe lata świetlne (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Z tego co obserwuję, nikt z forumowiczów nie próbuje zrozumieć co On chce nam powiedzieć.
Kol. zbyszek1281 delikatnie sugeruje nam, jak należy dzisiaj zbudować kolumnę do rektyfikacji C2H5OH, a i tak wszyscy starają się "na siłę" nie dostrzegać tego faktu.
Sugeruje nam, a napewno jest o tym przekonany, że deflegmator wcale nie musi być kilometrowej długości (sam sprawdziłem: aby uzyskać 3L/h z kolumny 54mm wystarczy 3,5mb rurki Ø6, przy zużyciu wody 60-65L/h).
Panowie, jeżeli piszecie, że "chłodnica jest wydajna i napewno sobie poradzi", że w połowie jest zimna, jej nadwymiar jest "de best", to nie do końca wiecie o co chodzi.
Wiele osób na tym forum wspominało, jaka powinna być temperatura flegmy która wraca na wypełnienie, aby uniknąć niepotrzebnego jej powtórnego grzania, ale niestety tylko nieliczni wiedzą o co w tym wszystkim chodzi.
Panowie zweryfikujcie Swoje wiadomości. Kolumny z tzw. "zimnymi palcami" na dzień dzisiejszy nadają się tylko do wykorzystania jako wieszaki na paltociki gdy przyjmujecie gości w celu wspólnej degustacji Swoich wybryków.
Jeżeli zbyszek1281 stwierdza, że jego chłodnica ma ok. 10cm wysokości to wie co mówi (u mnie ma 20cm). Zapytajcie się, jaką kolumnę obsługuje (ta głowica oczywiście), jaką wydajność ma deflegmator w "L/h" i ile wody zużywa w ciągu godziny pracy takiej kolumny, a przekonacie się, że można wiele i taniej.
To samo tyczy sie wypełnienia kolumny, jej wysokości itd.
Zamiast tracić czas na konwersację z FuzZlem tego forum, pomyślcie o przeróbce "Swoich instalacji" wg wskazówek Kol. zbyszek1281.
Nie popadajcie w paranoję i nie rozbudowujcie Swoich instalacji po to tylko, aby po czasie dojść do tego, że to nie miało sensu (jest taki kolega na tym forum).
Czas, aby następnym etapem w budowie kolumny nie był krzywy AAbratek, a standardowy NS w wersji niskiej.

Pozdrawiam, pezet.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2009-07-02, 20:27

@pezet dzięki za uznanie ja nie wyprzedzam tylko cofam się do sprawdzonych wcześniej konstrukcji w przemyśle , a nawet podglądam patenty.Nasza filozofia destylacji ulega przemianom .Konstrukcja powinna też nadążać.Kiedyś goniliśmy za dużą wysokością kolumn.Stąd powstały różne przedziwne konstrukcje.Moja to jeszcze jest w galerii dł wypełnienia 4,5m.Automatykę mamy w powijakach,Do tej pory to chyba tylko Inżynier ma swój komputer.VSOP coś też ma ale nie znam tego sterowania.Próbuję raczkować w automatyce rektyfikacji,ale przy innych założeniach sterowania procesem.Na razie znalazłem sponsora i projektanta.Komputer ma być niskobudżetowy i zobaczymy co z tego wyjdzie.

JanK
80%
80%
Posty: 447
Rejestracja: 2008-04-27, 21:57
Lokalizacja: Z polecenia.

Post autor: JanK » 2009-07-02, 20:30

pezet pisze: Kolumny z tzw. "zimnymi palcami" na dzień dzisiejszy nadają się tylko do wykorzystania jako wieszaki na paltociki gdy przyjmujecie gości w celu wspólnej degustacji Swoich wybryków.
Kolego na jakiej podstawie tak sądzisz?

pezet
30%
30%
Posty: 41
Rejestracja: 2008-03-08, 14:28

Post autor: pezet » 2009-07-02, 21:37

@zbyszek1281
Rozumiem, że na tym forum nie można odwoływać się do konkretnych patentów (kto chciał to sobie "co nieco" pooglądał i zawsze może zerknąć "tu i tam"). Wszystkim forumowiczom dokładnie wskazałeś, gdzie należy poszukać konkretnych informacji na temat budowy kolumny Pana S. V. I. Kto chciał to dotarł, kto nie chce niech dalej błądzi.

@JanK
Zapytaj zbyszka1281. Na dzień dzisiejszy jest on uznanym autorytetem na tym forum (ale bardzo niedocenionym za Swoje zasługi, nikt go nie słucha, co chce nam przekazać). zbyszek1281 nie ma parcia na klawiaturę, a jak się odezwie to konkretnie i w temacie.
Cokolwiek bym teraz napisał na temat "zimnych palców" odebrane zostanie delikatnie mówiąc "nijako" i śmiem twierdzić, że znajdzie się niejeden na tym forum który stwierdzi, że jestem prowokatorem.
"Zimne palce" w swoim czasie były "de best", ale teraz....?
tzw. krzywy AAbratek (podoba mi się to określenie) o epokę bije kolumnę z "drętwymi paluchami". Na AAbratku dokładnie można określić "liczbę refluksu", ogólnie jest dobry. Tylko ta chłodnica jest do d..py (myślę o jej sprawności).
Jeżeli zbyszek1281 pisze o płaszczu na kolumnie to dokładnie wie o co mu chodzi.
Potraktujcie go poważnie to może co nieco wyjaśni bardziej dociekliwym z czym to się je.

Więcej czasu na myślenie Panowie, a nie klepanie po klawiaturze w stylu FuzZla.

Pozdrawiam, pezet.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2009-07-02, 22:25

pezet pisze: Na AAbratku dokładnie można określić "liczbę refluksu", ogólnie jest dobry. Tylko ta chłodnica jest do d..py (myślę o jej sprawności).
A ja śmiem twierdzić że na kolumnie z zimnymi palcami tak samo dokładnie można określić stosunek refluksu.Pod wieloma względami "zimne palce"są lepsze od typowej kolumny N/S ponieważ destylat nie miesza się w jeziorku,jednakże ilość wody użytej do wywołania pełnego refluxu w kolumnie z "zimnymi palcami" jest stosunkowo duża a poza tym niejednokrotnie zmienne ciśnienie wody w układzie wody użytkowej uniemożliwia nam utrzymanie stałego i niezmiennego przepływu wody w deflegmatorze.
Jeżeli chodzi o kolumnę N/S to ciśnienie wody nas zbytnio nie obchodzi i to jest plus jak dla mnie bardzo duży.Prawidłowo wykonana chłodnica też nie nastręcza zbyt wielu problemów a pojawił się ostatnio produkt który bardzo dobrze sprawdza się jako materiał chłodnicy a jest to rurka karbowana KO .
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
jedrus84
60%
60%
Posty: 235
Rejestracja: 2008-11-21, 23:47
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jedrus84 » 2009-07-02, 22:28

Pezet dołączam się do prośby kol. Kitaferii , uchyl rąbka tajemnicy , bo zrobiło się jakoś tajemniczo ;)
pezet pisze: 3L/h z kolumny 54mm wystarczy 3,5mb rurki Ø6, przy zużyciu wody 60-65L/h
ciekawe ....
pezet pisze:krzywy AAbratek (podoba mi się to określenie) o epokę bije kolumnę z "drętwymi paluchami
interesujące....

Ogólnie to całość intrygująca... , jestem zainteresowany , choć no skromnie to moja kolumienka wg Bakoboba tzw. wyprostowany Aabratek , lufa armatnia, ma się doskonale i sprawuje się swietnie.

PS. Co do płaszcza na kolumnie to istotnie wiedzy skromnie i przydałyby się doszkolić ;)

pezet
30%
30%
Posty: 41
Rejestracja: 2008-03-08, 14:28

Post autor: pezet » 2009-07-02, 22:43

@jedrus84
Przecież napisałem, zapytać zbyszka1281 jakiego używa deflegmatora i czy możliwe są takie osiągi. Was intryguje nie jak wygląda deflegmator tylko kto o tym pisze. Wiem, że Was boli moja osoba, ale trudno.

pezet

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2009-07-02, 22:46

Powracając do tematu ABSOLUT SMAKOWY, a ode mnie sprawnościowo- wydajnościowy dorzucam szufelkę informacji z wiarygodnego żródła obserwujacego nasze dyskusje, a mianowicie : dołożony 1KW mocy do podgrzewania kolumny powinien zwiększyć 3 krotnie sprawność kolumny, temperatura płaszcza kolumny powinna być większa o kilka stopni od temperatury pary przepływającej przez kolumnę , skropliny refluxu nie powinny trafiać do kotła. To wszystko przy stałej mocy grzania. Myślę,że temperatura dyskusji zostanie osiągnięta.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 110 gości