...Garnek, czy nie da rady?

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-08-12, 00:59

Fachowa nazwa to klamra zaciskowa. Jest to element montażowy do kanałów wentylacyjnych.
:arrow: http://www.smay.pl/index.php?content=produkty&ID=1
:arrow: http://www.hthwarszawa.com.pl/a3.html#
Warg pisze:i dalej jak dmuchne w rure to bokami leci powietrze :cry:
Zaklajstruj miejsca, którymi ucieka powietrze (a najlepiej cały obwód) ciastem z mąki i wody.

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2006-08-12, 09:47

Warg pisze: i tak do okoła i dalej jak dmuchne w rure to bokami leci powietrze :cry:
To jest niebezpieczne i trzeba uważać u mnie dopóki się
baniak rozgrzewał było w porządku ale jak zacząła się destylacja
to cienka smuga pary-alkoholu zacząła uciekać spod pokrywy.
Najpierw zaczęło syczeć , próbowałem docisnąć pokrywą nie
pomogło a że grzeję palnikiem gazowym to się zapaliło i chwilę
tak sie paliło za chwilę wybuchło tak że pokrywe przesuneła około 5 cm
i zaczęło się palić w garnku , zakręciłem gaz a w baniaku paliło śię
jeszcze z 5 minut.

Dziś się smieję ale jazda była.
Polak potrafi !!!

Awatar użytkownika
RAF
20%
20%
Posty: 26
Rejestracja: 2006-06-30, 19:19

Post autor: RAF » 2006-08-12, 11:58

Ja jak pierwszy raz pędziłem na garnku to miałem 6 czy 7 wycieków pary spod pokrywy. Gasiłem palnik i oblepiałem ciastem, pomagało lecz za jakiś czas znowu para się ulatniała. Przy kolejnej destylacji sprawe załatwiłem za pomocą 2 dość dużych kamieni które położyłem na pokrywie :D Nie było szans zeby coś się ulatniało. Co do zapłonu oparów i wybuchu to wydaje mi sie że jest wtedy dość duże ryzyko poparzenia. Niestety pożar w moim przypadku spowodował by kategoryczny sprzeciw mojej rodziny do moich eksperymentów więc nie mogę sobie pozwolić na jakiekolwiek zniszczenia :mrgreen:

Awatar użytkownika
Warg
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2006-07-04, 18:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Warg » 2006-08-12, 12:16

Ja na szczeście tylko wodę puściłem to i tak leciało bokami, może mniej niż jak dmuchałem ale i tak leciało :cry: będe musiał się zaopatrzyć w takie klamry zaciskowe jak pisał Citizen Kane, w sumnie jak gadałem o tym z ojcem to mówił, że to przepuszcza dlatego że pokrywka jest miękka i z lekka może być zwichrowana. jak po zaopatrzeniu się w te klamry będe miał dalej kłopoty ze szczelnością to wtedy się znowu odezwe, i bede musiał coś innego kombinować :oops:

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-08-12, 13:02

Pokrywa nie musi być zwichrowana żeby przepuszczała. Jeśli jest zrobiona z cienkiej blachy np. o grubości 1 mm (i ma np. 20 cm średnicy), to wtedy przyciśnięcie w jednym miejscu powoduje wybrzuszenie w drugim i para ucieka. Radą na to jest pokrywa w grubej blachy, zastosowanie grubego pierścienia (szerokości 1-4cm) lub zwiększenie ilości zacisków. Może dodam jeszcze małe info o uszczelnianiu ciastem. Po nałożeniu papki, nie należy już dmuchać w rurkę aby sprawdzić czy nie ma przecieku. Dopiero po podgrzaniu na powierzchni ciasta wytwarza się dość twarda skorupa i to ona zapewnia szczelność.

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-08-12, 21:28

Co do robienia uszczelki z silikonu to ja do swojego garnka (teraz już go nie mam) zrobiłem uszczelkę w następujący sposób (była szczelna nawet po wielokrotnym użyciu):
Najpierw sprawdziłem jak pokrywka najlepiej przylega do garnka obkręcając ją na garnku, jak już znalazłem to ustawienie to wyryłem na pokrywce i na garnku znaczek(kreskę), żeby się nie pomieszało i żeby zawsze tak samo zakładać pokrywkę.
Następnie nałożyłem na garnek warstwę silikonu (u mnie na pokrywkę się nie dało ale pewnie było by lepiej) poczekałem godzinę lub dwie nie pamiętam dokładnie, chodzi o to żeby wierzchnia warstwa lekko stwardniała, potem nasmarowałem pokrywkę tłustym kremem żeby się nie przykleiła, docisnąłem zaciskami tak jak planowałem dociskać do destylacji i zostawiłem na noc(ok 12h) potem ściągnąłem pokrywkę i delikatnie wytarłem krem a garnek zostawiłem na kolejne 48h. Wyszło szczelne :D

korekta: kowal

Awatar użytkownika
miki
50%
50%
Posty: 102
Rejestracja: 2006-03-10, 11:54
Lokalizacja: Roztocze

Post autor: miki » 2006-08-14, 09:25

Chemik student
A powiedz jeszcze jakiego użyłeś do tego silikonu? Zwykłego czy takiego do uszczelek w silnikach wytrzymującego chyba ze 300 st. C??

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości