Moja maszyna (nezka_1) - pytania

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
nezka_1
40%
40%
Posty: 61
Rejestracja: 2009-08-29, 08:02

Post autor: nezka_1 » 2009-11-02, 12:11

Witam
No.. jestem po pierwszej próbie :D
trochę się obawiałem jak "pójdzie" ale chyba nie potrzebnie.
Wlałem ok 20l zacieru ze śliwek.. podgrzewałem... gdy pary ruszyły w kolumne ( ok 85st w kegu) zmniejszyłem grzanie - reflux całkowicie otwarty... po jakis 20 min temp w głowicy ustabilizowała sie na 77 st.. zakręciłem całkowicie reflux i odebrałem ok 250ml przedgonów ( chyba tak się to nazywa)... aby jak najdłuzej utrzymać temp 77st skrecałem lekko grzanie.Jak już temp podnosiła się to ponownie odkręciłem cały reflux .. po ok 15 min temp ustabilizowała się na 77,8 więc skręciłem trochę reflux i zacząłem odbierać destylat ... szło to wolno ok 1litr na 1,5 godz ( nie wiem czy nie za wolno) wykapało w te sposób ok 1,5 l .
stężenie było na poziomie 95%... wynik dobry, ale wydajność kiepska.
gdy juz nie mogłem dłużej utrzymać temp ( podniosła się do 80,1 to przestałem odbierać ... kapało bardzo wolno a temp w kegu ok 98,3st - nie miałem już cierpliwości.. poza tym musiałbym zakręcić całkowicie reflux aby coś można było odebrać.
Niska wydajność jest chyba spowodowana niska zawartością alkoholu w zacierze...
Proszę o uwagi i opinie na temat procesu.. co robiłem źle a co dobrze... dzisiaj po pracy powtórka - Jeszce nie wszystko przepuściłem :D ..
zdjęcia z "procesu" w następnym poście.
dzięki za uwagę .
pozdrawiam
pozdrawiam

Miły
80%
80%
Posty: 471
Rejestracja: 2007-09-26, 20:35
Lokalizacja: Południe

Post autor: Miły » 2009-11-02, 12:46

Mała moc nastawu raczej nie skoro napisałeś, że pary ruszyły przy 85 stopniach w kegu. Przy małej mocy ruszyły by przy grubo ponad 90 stopniach (92-93 stopnie).

Poza tym wg mnie odbiór przedgonów tez powinien wyglądać inaczej.

Na początek pełny refluks (powrót na wypełnienie) przez ok 20-30 min
Przy stabilizacji temperatury na 77 stopni (jak napisałeś) minimalne otwarcie odbioru i z prędkością 2-3 kropli na sekundę odbiór przedgonów do stabilizacji na 77,8 lub 100-150 ml z 20 litrów nastawu.

Poza tym jak wiele razy napisano, nastaw (nie zacier) ze sliwek destyluje się zupełnie inaczej, chyba, że ktos chce mieć spirytus ze śliwek.

pzdr

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-11-02, 13:04

Witam!
Przy takim odbiorze (ok. 0,7l/h) powinieneś mieć pełne 96% (ale do pomiaru potrzebny legalizowany - lub przynajmniej sprawdzony - termoalkoholomierz).
Poza tym, żeby w produkcie z wsadu śliwkowego był śliwkowy aromat, powinieneś ustawić refluks/odbiór w okolicach 2:1, przy podanym wyżej zrobiłeś rektyfikat.

Czym mierzysz temperature w KEG-u? Bimetalicznym termometrem od CO czy elektronicznym?
Co to jest te 85°C, czy mierzysz temperaturę par nad roztworem, czy roztworu? To są zupełnie inne wartości.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

nezka_1
40%
40%
Posty: 61
Rejestracja: 2009-08-29, 08:02

Post autor: nezka_1 » 2009-11-02, 13:34

Astemio pisze:Witam!
Przy takim odbiorze (ok. 0,7l/h) powinieneś mieć pełne 96% (ale do pomiaru potrzebny legalizowany - lub przynajmniej sprawdzony - termoalkoholomierz).
Alkoholomierz mam od >98%<... jaki on jest nie wiem , ale czytałem na forum ,że dla moich potrzeb wystarczający
Astemio pisze:Poza tym, żeby w produkcie z wsadu śliwkowego był śliwkowy aromat, powinieneś ustawić refluks/odbiór w okolicach 2:1, przy podanym wyżej zrobiłeś rektyfikat.
O.. nowość :D ..dzisiaj zwiększę reflux.. dzięki
Astemio pisze:Czym mierzysz temperature w KEG-u? Bimetalicznym termometrem od CO czy elektronicznym?
termometr mam elektroniczny na dwie sondy...rozdzielczość o,1 st taki jak tu:
termometr NORD
Astemio pisze:Co to jest te 85°C, czy mierzysz temperaturę par nad roztworem, czy roztworu? To są zupełnie inne wartości.
mierze temperaturę roztworu... sondę mam długa i zawsze jest zanurzona w cieczy ( ok 20mm od dna)
dzięki za komentarz ..proszę o jeszcze

@Miły:
jak powinienem pracować z nastawem ze śliwek?.. zwiększyć reflux jak pisze Astemio?... wyjąć część wypełnienia?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-11-02, 13:48

Jeśli pomiar w roztworze, to rzeczywiście dziwne te 85°. To odpowiada 30% roztworowi, dla 5 i 10% roztworu temperatura wrzenia to odpowiednio ok. 96 i 93°C
Wartość 2:1 bardzo orientacyjnie podałem - chodzi o to, że dla smakówek musi być zdecydowanie mniejsza, najlepiej określ to doświadczalnie. Można wyjąć część wypełnienia, ale zmniejszenie refluksu to najprostsza droga.
Każda kolumna jest inna, ma indywidualne cechy i trzeba je poznać "w praniu".

Nawiasem mówiąc, tak mała wydajność mnie zdecydowanie zniechęca (przy ortodoksyjnej śliwowicy i innych podobnych), wolę wydajną cukrówkę i z rektyfikatu robię, co chcę.
Napoje typu koniak, śliwowica ze swoimi bimbrowymi posmakami zupełnie mi nie leżą.
Ewentualnie smakowe wódki z ekstrahowanych w kolumnie parami czystego spirytusu owoców lub ziół - próby prawdopodobnie w przyszłym roku.
Trzeba zobaczyć, co z owocami/szyszkami jałowca :idea: , byłbym zapomniał - chyba jeszcze nie za późno na zbiór.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

nezka_1
40%
40%
Posty: 61
Rejestracja: 2009-08-29, 08:02

Post autor: nezka_1 » 2009-11-02, 14:09

Astemio pisze:Jeśli pomiar w roztworze, to rzeczywiście dziwne te 85°. To odpowiada 30% roztworowi, dla 5 i 10% roztworu temperatura wrzenia to odpowiednio ok. 96 i 93°C
chyba się pomyliłem.. to było ok 92,5 st... dzisiaj sprawdzę dokładnie
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-11-02, 14:11

Aaaa, jeśli tak - to co innego :D .
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2009-11-02, 14:18

@Nezka-1
z tego co piszesz wynika, że:
1. nieprawidłowo odebrałeś przedgony, zrób tak, jak opisał kol. Miły.
2. zbyt słaba wydajność i moc urobku, aby zwiększyć jedno i drugie, trzeba zwiększyć moc grzania i do niej dostosować parametry refluxu. Celuj w min. 2l/h.
3. Kolumna z pełnym wypełnieniem i dobrze dobranym refluxem jest idealna do czystych wódek, śliwowica i inne smakówki rządzą się innymi technologiami pracy z kolumną i wymagają dobrego poznania sprzętu.
pozdrawiam - inżynier

Miły
80%
80%
Posty: 471
Rejestracja: 2007-09-26, 20:35
Lokalizacja: Południe

Post autor: Miły » 2009-11-02, 15:03

nezka_1 pisze:
@Miły:
jak powinienem pracować z nastawem ze śliwek?.. zwiększyć reflux jak pisze Astemio?... wyjąć część wypełnienia?
Krótka kolumna lub taka minimalna ilość wypełnienia w długiej kolumnie, aby kolumnę dało się bez problemów stabilizować a refluks ogólnie mówiąc w taki sposób, że czym wyższa temperatura w kegu tym niższa na głowicy. Oczwiście ze względu na inną charakterystykę każdej kolumny zależność tą trzeba wyznaczyć doświadczalnie.

Odbiór przedgonów tak jak napisałem wcześniej.
Pogonów nie odbierasz, bo na końcu gdy w kegu jest już bardzo gorąco robisz całkowitą rektyfikację jak przy cukrówce.

pzdr

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2009-11-02, 15:12

nezka_1 pisze:
Astemio pisze:Poza tym, żeby w produkcie z wsadu śliwkowego był śliwkowy aromat, powinieneś ustawić refluks/odbiór w okolicach 2:1, przy podanym wyżej zrobiłeś rektyfikat.
O.. nowość :D ..dzisiaj zwiększę reflux.. dzięki
nezka_1 pisze:@Miły:
jak powinienem pracować z nastawem ze śliwek?.. zwiększyć reflux jak pisze Astemio?... wyjąć część wypełnienia?
@nezka_1
Żeby uzyskać aromat śliwkowy reflux musisz zmniejszyć a nie zwiększyć.


@Astemio
:abaras Parę razy czytałem post nezki (drugi na tej stronie) i nie mogę znależć, gdzie pisze o wartości refluksu, jaki on ustawił.
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

nezka_1
40%
40%
Posty: 61
Rejestracja: 2009-08-29, 08:02

Post autor: nezka_1 » 2009-11-02, 15:29

Pietro pisze: Żeby uzyskać aromat śliwkowy reflux musisz zmniejszyć a nie zwiększyć.
Racja .... (1/4 jest mniejsze od 1/2 :D)... myślałem dobrze,źle napisałem
Pietro pisze: Parę razy czytałem post nezki (drugi na tej stronie) i nie mogę znależć, gdzie pisze o wartości refluksu, jaki on ustawił.
Hm.. i tu jest pies pogrzebany :D... ustawiłem go " na oko" .. jak chciałem odbierać to przykręciłem delikatnie zaworek refluxu aż zaczęło powoli kapać odbiorem... i tak zostawiłem.
jest jakiś szybki sposób aby to określić i odpowiednio ustawić ?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2009-11-02, 16:54

nezka_1 pisze: jest jakiś szybki sposób aby to określić i odpowiednio ustawić ?
tylko poprzez pomiary, moc grzania zależna od średnicy, przy fi60 to ok. 1,8kW,
mierzysz szybkość kapania przy zamkniętym refluxie i później w zależności od wynku ustawiasz reflux, tak, aby uzyskać odbiór na poziomie 1/4
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-11-02, 22:00

Pietro pisze: @Astemio
:abaras Parę razy czytałem post nezki (drugi na tej stronie) i nie mogę znależć, gdzie pisze o wartości refluksu, jaki on ustawił.
Fakt, nezka nie napisał tego wyraźnie, ja sobie to w przybliżeniu "wyliczyłem" z podanej przez niego wydajności kolumny - ok. 0,66l/h, co wskazuje na ustawioną dużą wartość refluksu, nawet 8-10:1 przy sensownej mocy grzania - przyjąłem w okolicy 2kW ( bo ja tak grzeję :D ).
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2009-11-03, 10:47

@nezka_1
Żeby nie było nieporozumień ja w tem sposób ustalam wartość refluksu
http://moonshine_still.republika.pl/produkcja.html#krople pisze: Zaczynają lecieć pierwsze krople....

Wrzenie zacieru zapoczątkuje proces rektyfikacji. Na zimnych rurkach kondensera zacznie skraplać się etanol, który grawitacja skieruje w dół. Zawór refluksu od początku trzymamy cały czas otwarty. Kiedy w naczyniu odbiorczym uzyskamy około 50 ml cieczy, zawór zamykamy i czekamy na ustabilizowanie się temperatury. Z wartości powyżej 80 stopni powoli powinna się ona obniżać, aż do osiągnięcia optimum czyli około 78,3C. Uzyskaną wcześniej ciecz wylewamy ponieważ jest to w przeważającej większości metanol. Niższa temperatura wrzenia tego alkoholu powoduje, że paruje on jako pierwszy, dając tym samym bardzo dobrą sposobność na pozbycie się go. Kiedy temperatura spadnie poniżej 80 st C zaczynamy powoli otwierać zawór refluksu. Należy tak wyregulować odbiór etanolu, aby stosunek reflux ratio był na poziomie minimum 4:1. W praktyce sprowadza się do pozyskiwania około 0,5 litra cieczy na 30 minut (z półtora calowej kolumny). Można by w zasadzie trochę zwiększyć szybkość... ale jakość ponad wszystko :-) Jak określić prawidłowy stosunek reflux ratio? Należy wcześniej wypróbować doświadczalnie jak ilość etanolu jest skraplana, przy danym ogrzewaniu i chłodzeniu (całkowita). Jeśli będzie to około 100 ml na minutę, to zgodnie ze stosunkiem 4:1, powinniśmy obierać w ciągu 60 sekund 20 ml etanolu lub mniej, ze względu na założenie pewnego marginesu błędu. 16 - 17 ml na minutę daje prawie dokładnie 1 litr w ciągu godziny. Destylacja w przybliżeniu 20 litrów zacieru, da nam ponad dwa litry etanolu, a proces ten powinien trwać około 2 godzin.
Góra
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-11-03, 12:02

Witam!
@Pietro, niestety i w tym tekście są źródła nieporozumień :D , mimo że samo wyznaczanie RR jest oczywiście opisane poprawnie (i nawet zgadza się z moim przybliżonym wyliczaniem RR u nezki :wink: ).
Ponieważ to dość stary tekst, to dotyczy na pewno kolumny z zaworem na odbiorze, wobec tego nie ma w niej "zaworu refluksu", tylko "zawór odbioru" i tak trzeba podstawić w tekście, żeby był prawdziwy i zrozumiały dla (zaawansowanego) laika.
Kto już trochę używa kolumny, dostrzeże ten błąd i zrozumie i tak, o co chodzi.
To miałoby odrobinę wspólnego z prawdą, gdyby to był nowy system Inżyniera, kolumny z zaworem refluksu na powrocie, ale tylko odrobinę, bo szczegółowa specyfika pracy jest jednak inna i ta instrukcja też byłaby błędna.
Wrzenie zacieru zapoczątkuje proces rektyfikacji. Na zimnych rurkach kondensera zacznie skraplać się etanol, który grawitacja skieruje w dół. Zawór odbioru od początku trzymamy cały czas otwarty. Kiedy w naczyniu odbiorczym uzyskamy około 50 ml cieczy, zawór zamykamy i czekamy na ustabilizowanie się temperatury. Z wartości powyżej 80 stopni powoli powinna się ona obniżać, aż do osiągnięcia optimum czyli około 78,3C. Uzyskaną wcześniej ciecz wylewamy ponieważ jest to w przeważającej większości metanol. Niższa temperatura wrzenia tego alkoholu powoduje, że paruje on jako pierwszy, dając tym samym bardzo dobrą sposobność na pozbycie się go. Kiedy temperatura spadnie poniżej 80 st C zaczynamy powoli otwierać zawór odbioru. Należy tak wyregulować odbiór etanolu, aby stosunek reflux ratio był na poziomie minimum 4:1. W praktyce sprowadza się do pozyskiwania około 0,5 litra cieczy na 30 minut (z półtora calowej kolumny). Można by w zasadzie trochę zwiększyć szybkość... ale jakość ponad wszystko :-) Jak określić prawidłowy stosunek reflux ratio? Należy wcześniej wypróbować doświadczalnie jak ilość etanolu jest skraplana, przy danym ogrzewaniu i chłodzeniu (całkowita). Jeśli będzie to około 100 ml na minutę, to zgodnie ze stosunkiem 4:1, powinniśmy obierać w ciągu 60 sekund 20 ml etanolu lub mniej, ze względu na założenie pewnego marginesu błędu. 16 - 17 ml na minutę daje prawie dokładnie 1 litr w ciągu godziny. Destylacja w przybliżeniu 20 litrów zacieru, da nam ponad dwa litry etanolu, a proces ten powinien trwać około 2 godzin.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: krzychu666 i 20 gości