Moja maszyna (nezka_1) - pytania

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
vooyeck
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-24, 19:23
Lokalizacja: M@łpolska

Post autor: vooyeck » 2009-09-17, 23:57

HoHoHo to się AAbratek doczekał absolutu. Tylko patrzeć jak zaczną ten typ produkować na skalę przemysłową :)

podziwiam za doskonałą pracę i pozdrawiam
pozdrawiam
Wujek

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-09-18, 15:01


Mietek
40%
40%
Posty: 90
Rejestracja: 2007-11-16, 16:52

Post autor: Mietek » 2009-09-18, 16:05

Przyłączam się do do oceny wzorowej projektu. Mam jednak pod rozwagę projektanta i przyszłych wykonawców i użytkowników projektu małą uwagę. Mianowicie wywijka o średnicy wewnętrznej 150mm zamknięta jest blachą o grubości 2mm do której dospawany jest śrubunek i dwie mufy, może być podatna na niewielkie przegięcia powodujące odchylenie kolumny od pionu.
Rozwiązaniem problemu mogłoby być wspawanie od spodu jakiegoś wzmocnienia. Spotkałem się z tym problemem przy wywijce o średnicy 130mm i kolumnie 2,5 cala o długości 150 cm.
Mietek

Rafal
60%
60%
Posty: 239
Rejestracja: 2008-05-04, 00:37
Lokalizacja: kraina marzeń

Post autor: Rafal » 2009-09-18, 18:11

Ile czasu zajęło Ci wykonanie tego projektu? Bardzo duża szczegółowość.

pozdrawiam

PS: Ja mam wywijkę ~150x3.0 i trzyma b dobrze.

nezka_1
40%
40%
Posty: 61
Rejestracja: 2009-08-29, 08:02

Post autor: nezka_1 » 2009-09-18, 20:08

Rafal pisze:Ile czasu zajęło Ci wykonanie tego projektu? Bardzo duża szczegółowość.
Gdy się wie co trzeba zrobić ( najdłuższe jest szukanie wymiarów części po necie) to narysowanie takiego urządzenia w 3D to ok 8 godz.
Potem ok 10 godz rysunki.
Potem się dopiero zaczyna :) ... konsultacje, zmiany, poprawy... trudne do oszacowania...ale ok 10godz. Tak, że nie jest to dużo...
Teoretycznie wszystko jest Ok ale... :) jeszcze nie widziałem projektu który jest realizowany "od pierwszego strzału" bez żadnych poprawek. :)
...wszystkie błędy wyjdą w po wykonaniu urządzenia w realu...już dziś widzę jeden i to poważny -->konia z rzędem temu co wywinie spiralę z rurki D8 tak jak ją narysowałem :)
jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe...muszę to uprościć...
nezka
pozdrawiam

Rafal
60%
60%
Posty: 239
Rejestracja: 2008-05-04, 00:37
Lokalizacja: kraina marzeń

Post autor: Rafal » 2009-09-19, 02:44

Nie dużo mówisz.. hmm z tego co napisałeś to 30 godzin będzie mało. Ja uważam, że to jest sporo. Swój projekt naszkicowałem na papierze milimetrowym w kilkadziesiąt minut. Wymiary wziąłem ze strony Heco, resztę zmierzyłem linijką. Profesjonall to to nie jest, ale myślę, że do destylatora domowego wystarczy aż nadto. Co innego gdybyś chciał handlować takimi urządzeniami jak np. vsop, to owszem szczegółowa dokumentacja była by mile widziana..

Jak zauważyłeś, zawsze są jakieś poprawki.. a to tego nie da się tak wspawać, a to cośtam lepiej będzie trochę niżej itd itp.. W Twoim projekcie jest nawet sposób zaklepania rurki do czujnika temperatury :) Wszystko bardzo fajnie wygląda, ale uważam jednak, że to przerost formy nad treścią.

pozdrawiam

PS: a nakrętki możesz dać motylkowe, łatwiej b zakładać kolumnę.

kurp007
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-18, 22:00

Post autor: kurp007 » 2009-09-19, 11:51

nezka_1 wielki szacun dla Twojej myśli technicznej.
Czy Twój projekt jest już u jakiegoś mechanika w fazie realizacji czy za składanie tego projektu bierzesz się sam?
Ja zacząłem się rozglądać za sprzętem gdy zacząłem przerabiać temat nalewek, do których robienia potrzebny jest alkohol wysoko procentowy. Ceny sklepowe spirytusu są chore, wiec pomysł na produkcję swojego (bo to i zdrowsze).
Szukałem gotowych destylatorów, nawet kilka gotowych znalazłem na allegro, ale gdy przyjrzałem się Twojemu projektowi (wersja 1) wydał mi się jak najbardziej optymalny.
Teraz gdy patrzę na ilość rysunków do przejrzenia, mam kilka pytań do Ciebie i forumowiczów jakie mi się nasunęły - może jako dalsze udoskonalenie.
Czym lepiej podgrzewać KEG - gazem czy grzałką.
Jeśli grzałką to jak byś widział zamontowanie takiej od bojlera?

http://allegro.pl/item736671859_grzalka ... _cala.html

Jak montowane są termometry (rozumiem że jeden dajesz na KEG, drugi na szczycie kolumny) czy są to jakieś gniazda w które wkładasz czujniki czy też wspawujesz je.
Czym wypełnić tą kolumnę i na jaką wysokość.
Dla pełnego spektrum możliwości - gdzie byś zamocował koszyczek (siatkę) na zioła aby np. zrobić absynt?
No i czy ta kolumna musi być tak wysoka - nie da się jej bardziej skrócić - chodzi o gabaryty bo nie każdy mieszka w domu w którym może wygospodarować kąt na taki sprzęt - mieszkania w bolkach są małe;)
I tak myślę o tym aby zamiast KEG'a uspawać zbiornik niższy ale o większej średnicy, to by już trochę obniżyło kolumnę, ale czy nie da się jeszcze jej skrócić. Na co jej skrócenie może wpłynąć.
Może część pytań jest lamerskich, ale przekopać całe forum w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania może zająć więcej czasu niż znalezienie na nie odpowiedzi o znawców tematu.
Dzięki za info
Ostatnio zmieniony 2009-09-19, 12:28 przez kurp007, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-09-19, 12:36


Awatar użytkownika
vooyeck
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-24, 19:23
Lokalizacja: M@łpolska

Post autor: vooyeck » 2009-09-20, 00:04

Rafal pisze:Nie dużo mówisz.. hmm z tego co napisałeś to 30 godzin będzie mało. Ja uważam, że to jest sporo. Swój projekt naszkicowałem na papierze milimetrowym w kilkadziesiąt minut. [...]
Wszystko bardzo fajnie wygląda, ale uważam jednak, że to przerost formy nad treścią.
Zamiast kręcić nosem na poświęcenie kolegi nezka_1, jego zaangażowanie w analizę projektów forumowych i kompilację najlepszych rozwiązań, powinniśmy mu podziękować za jego zaangażowanie i chęć dzielenia się z ogółem.
Przecież mógł sobie zrobić projekt hobbystycznie dla siebie i wrzucić do szuflady. Tylko patrzeć jak na allegro będą się pokazywały klony zbudowane wg tego projektu.
pozdrawiam
Wujek

Awatar użytkownika
kompotZgruszek
50%
50%
Posty: 104
Rejestracja: 2009-01-24, 01:43
Lokalizacja: bimbeland

Post autor: kompotZgruszek » 2009-09-20, 03:07

Czy śrubunek kolumna-głowica jest niezbędny? Pomniejszy to koszt. Pomijam fakt że można całość rozkręcić i schować do szafki. Może są inne znaczące plusy tego rozwiązania?
Jeśli chcesz, żeby coś było dobrze zrobione, zrób to sam.

Awatar użytkownika
xaafuun
80%
80%
Posty: 467
Rejestracja: 2008-12-29, 11:08
Lokalizacja: ja Cię znam ??
Kontaktowanie:

Post autor: xaafuun » 2009-09-20, 12:34

No tak właśnie dla łatwiejszego "schowania" kolumny, np. w szafie.
Pozatym mając kolumne 2 metry przyspawaną do kega 50, ciężko by było to przetranspotować. Wyobraź sobie sąsiadów, jak widzą że ty do bloku na 3 piętro niesiesz ze szwagrme takie cuś...\

Pozd Rafał

Mietek
40%
40%
Posty: 90
Rejestracja: 2007-11-16, 16:52

Post autor: Mietek » 2009-09-20, 15:05

W projekcie nie ma zaworu spustowego z kega. Łatwo rozłączalne połączenie jest konieczne do opróżnienia kega po brykaniu.
Mietek

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-09-20, 15:35

Owszem, to bardzo poprawia wygodę obsługi i naprawdę warto zrobić.
Ja wspawałem też dodatkowo wlew - sam spust bez niego niezbyt dużo daje.
Bez jakiegokolwiek demontażu gorących elementów mogę wtedy napełnić kocioł kolejnym wsadem.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Mietek
40%
40%
Posty: 90
Rejestracja: 2007-11-16, 16:52

Post autor: Mietek » 2009-09-20, 15:57

To ja pochwalę się, że mam wlew i spust połączony z pompką opróżniającą od pralki. Po brykaniu gorący keg podłączam do kanalizacji i nic nie paruje ani nie ma zapachów.
Mietek

nezka_1
40%
40%
Posty: 61
Rejestracja: 2009-08-29, 08:02

Post autor: nezka_1 » 2009-09-20, 19:59

Rafal pisze:Swój projekt naszkicowałem na papierze milimetrowym w kilkadziesiąt minut. Wymiary wziąłem ze strony Heco, resztę zmierzyłem linijką.
Wszystko bardzo fajnie wygląda, ale uważam jednak, że to przerost formy nad treścią.
pozdrawiam
PS: a nakrętki możesz dać motylkowe, łatwiej b zakładać kolumnę.
Witam.
Widzisz to jest tak.
Pędziłem kilka lat "starym" sposobem.. wóda wychodziła mi super... ale trafiłem na to forum :)
Buszowałem po nim ile się dało...... wszystko znalazłem... albo w formie zdjęć, albo szkiców bez wymiarów... trochę trwało nim poskładałem wszystko w całość.... zrobiłem " pierwszy destylat" który umieściłem na forum...potem dostałem kilka uwag ..popraw to.. to zrób inaczej.
Kol. "magican" ..kol "inżynier" uświadomili mnie w kilu kwestiach...DZIĘKI im za to.
Dlatego zrobiłem dokumentacje dla kompletnego laika... .. ściąga > drukuje> daje ślusarzowi> dostaje gotowy sprzęt... może nie wszystkim się to podoba, każdy robi jak chce...
Proszę o jedno... niech nikt nie traktuje tego jak świętość... to tylko jakiś pomysł( nie mój - tylko AAbratka - dlatego jest ogólnie dostępny)
pozdrawiam.
nezka
pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości