Proszę o poradę

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
jjacenty
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-10, 00:23

Proszę o poradę

Post autor: jjacenty » 2006-06-22, 20:57

Witam wszystkich jest to mój pierwszy post na tym forum. Przez kilka tygodni czytałem uważnie wszystkie posty zanim zdecydowałem się na budowę klumny. Ale jako początkujący w tym temacie mam kilka pytań na które mam nadzieję otrzymam odpowiedzi.
1. Czytając na temat głowic mam mętlik w głowie i nie wiem na którą się zdecydować.
2. Lepsze będzie podgrzewanie boliera gazem czy grzałką elektryczną w nim umieszczoną a jeżeli grzałką to o jakiej mocy.

Do budowy kolumny zgromadziłem następujące materiały:
1. Rura KO fi50 2m
2. Rura KO fi60 40 cm
3. rurka KO fi8 3,5m
4. zmywaki
5. Keg 50l

Proszę o poradę co z tych materiałów mam zrobić.

Awatar użytkownika
pigwa
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2006-04-16, 20:16

Post autor: pigwa » 2006-06-25, 14:56

Lepszy jest gaz .

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-06-25, 15:32

Jeśli chodzi o głowice to zależy od warunków jak nie masz dość wysokiego mieszkania to najlepsza będzie głowica w wersji leżącej, której to konstrukcja na forum została już bardzo szeroko omówiona wraz ze wszelkimi możliwymi ulepszeniami jakie można tam było wprowadzić. W wersji ostatecznej wygląda na proste i niezawodne rozwiązanie :mrgreen:

jjacenty
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-10, 00:23

Post autor: jjacenty » 2006-06-25, 16:09

Dziękuję za porady.
Materiały jutro jadą do spawacza. Prawdopodobnie będzie to głowica oszczędna przedstawiona na forum przez AABRATKA.
I jeszcze jedno pytanie.
Czy wióry ze stali KO będą lepszym wypełnienim od zmywaków?

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-06-25, 18:31

Jeśli chodzi o rozdzielczość kolumny to trochę gorsze od zmywaków natomiast na pewno trwalsze do paliwa bym jak najbardziej polecał

Awatar użytkownika
księżycowy
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2006-03-29, 12:59

Post autor: księżycowy » 2006-07-25, 23:37

Od jakiegoś czasu jadę na wiórach, z doświadczenia uważam że są lepsze i trwalsze od zmywaków. Warunek musisz wióry pociąć na odcinki od 0,5 - 1 cm (lepsze upakowanie) choć to marudna robota ale efekt znakomity. :lol:

Awatar użytkownika
Benek
101%
101%
Posty: 239
Rejestracja: 2005-12-25, 10:51
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Benek » 2006-07-26, 11:19

księżycowy pisze:wióry pociąć na odcinki od 0,5 - 1 cm
:shock: miałeś niewolnika do tej roboty :shock: :?:

maro
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2006-05-16, 07:57
Lokalizacja: mazowiecke

Post autor: maro » 2006-07-28, 08:20

Panowie proszę o poradę.
Szukam uszczelnienia do tego połączenia, myślę że sylikon może być za miękki i podczas skręcania wyjdzie na boki.
Może coś plastikowego?
Myślałem też o kleju do szyb samochodowych. Co myślicie o tym kleju?
Załączniki
HPIM1724.JPG

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2006-07-28, 09:58

@ maro

Jeśli to połączenie ma być demontowalne to bardzo fajną uszczelkę wytniesz sobie z preszpanu lub np klingerytu (dostępne w arkuszach w sklepach z chemią przemysłową, tworzywami i innymi artykułami technicznymi) o grubości 0,5 do 1,0 mm (w zależności od jakości powierzchni, które mają się ze sobą łączyć).
Na zdjęciu widać, że połączenie ma być montowane za pomocą śrub - w takim przypadku klejenie bym sobie całkowicie odpuścił.

Pzdr

maro
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2006-05-16, 07:57
Lokalizacja: mazowiecke

Post autor: maro » 2006-07-28, 13:19

To połączenie nie ma być na stałe.
Wiem że klej do szyb samochodowych jest znacznie twardszy po wyschnięciu od sylikonu.
Ciekaw tylko jestem czy w środowisku alkoholowym nie wydziela zbędnych związków.
Jakiś czas temu użyłem tego kleju do akwarium i jak na razie rybka je zamieszkująca ma się dobrze.
Myślałem o grubości 2-3mm bo po tym spawaniu powierzchnia nie jest idealne równa, tak że 1mm to trochę mało.
Dodam jeszcze że muszę dosyć mocno to skręcić.

Ps. jeśli ktoś wie o adresach tych sklepów w Warszawie to byłbym wdzięczny , bo w Mińsku gdzie mieszkam to nie spodziewam się żeby taki istniał.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-07-28, 13:30

winiarek5 pisze:klingerytu
Mam dostęp do klingerytu wszelkiej maści, ale nigdy nie przyszło mi do głowy aby go zastosować jako uszczelnienie w aparaturze. Jesteś pewien, że jest to odpowiedni (bezpieczny) materiał do tego celu?

@maro

Może zastosuj gumę spożywczą lub korek.

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-07-28, 13:34

Możesz użyć korka technicznego - jakiś czas temu psioczyłem strasznie na niego ale do tej pory używam jednej z uszczelek (do kega) i o dziwo działa :shock: w najbardziej "czułym" miejscu pokryłem go cienką warstwą silikonu do akwariów.

Natomiast uważam że uszczelka wykonana z tegoż silikonu, o grubości 3-5 mm powinna zdać egzamin , ważne jest aby skręcanie odbywało się "na sucho" wtedy nie rozjedzie się tak bardzo, a jej miękkość doskonale kompensuje nierówności
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

maro
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2006-05-16, 07:57
Lokalizacja: mazowiecke

Post autor: maro » 2006-07-28, 15:14

A........... co z tym klejem?
Może jestem namolny w tym temacie :wink: ale coś mnie w tym kierunku popycha .

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-07-28, 15:42

maro pisze:A........... co z tym klejem?
Może jestem namolny w tym temacie :wink: ale coś mnie w tym kierunku popycha .
Nie chciałbym być niegrzeczny, szczególnie że mi się dziś za to dostało :twisted: ale co tam... jesteś namolny... :wink: - maro, klej służy do sklejania , a Ty chcesz mieć uszczelkę wielorazową, taka uszczelka z kleju nie będzie miała podejrzewam odpowiedniej elastyczności, aby powrócić do stanu pierwotnego, pozatym uważam że nie spełnia podstawowych norm do pracy z naszym medium, a co gorsza może się rozpuścić!
jedynym sposobem sprawdzenia jest wykonanie wielu testów lub... użycie sprawdzonych metod.
Najlepsza byłaby, jak radzi CK, z gumy spożywczej, ja używam uszczelek "samodziełek" z silikonu i służą mi doskonale, (a i koszt wykonania nie był wysoki), spoko daje też radę ta z korka pokrytego warstewką silikonu, jeden z kolegów używa grubego kartonu i też działa.
Dodatkowo musisz myśleć aby uszczelka zniwelowała nierówności połączenia (o czym sam pisałeś).
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2006-07-28, 18:50

@ CK

Klingeryt uważam za całkowicie bezpieczny do naszych celów. Chodzi Ci zapewne o to, że podstawowym składnikiem jest azbest.
W tym przypadku bezpieczeństwo użytkowania jest 100% bo w klingerycie azbest jest prasowany pod wysokim ciśnieniem z klejem kauczukowym.
Rakotwórczy jest azbest pylisty, który możemy sobie wprowadzić do organizmu razem z wdychanym powietrzem i tylko w ten sposób (np. obróbka skrawaniem płyt azbestowych takich jak eternit i inne materiały izolacyjne zawierające niezwiązane włókna azbestowe, bez zabezpieczenia górnych dróg oddechowych - zawsze intrygowało mnie to pojęcie z BHP: "górne drogi oddechowe". Czy istnieje zidentyfikowane zagrożenie dla zdrowia poprzez dolne drogi oddechowe skoro drogi te w procesie oddychania uczestniczą sporadycznie i to w zdecydowanej większości przypadków realizując funkcje wydechowe?).
Dlatego jeszcze raz podkreślę: w klingerycie azbest jest związany lepiszczem i nie ma zagrożenia - nawet jeśli sami wykonujemy uszczelkę wycinając kształty nożem, wykrojnikiem itp. A dzięki zastosowaniu azbestu uszczelka ma dużą wytrzymałość mechaniczną, temperaturową i chemiczną oraz pewną elastyczność dzięki kauczukowi.
Połączenia kołnierzowe jak na zdjęciu od maro zazwyczaj są znormalizowane, liczba otworów na śruby też. Dobrą praktyką jest stosowanie znormalizowanych połączeń, do których możemy zakupić znormalizowane uszczelnienia, które to zazwyczaj produkowane masowo kosztują grosze i nic nie trzeba samemu wycinać i pasować:
na przykład:
http://www.uszczelki-lubawka.pl

@ maro

postaraj się obejrzeć za siebie i rozpoznać cóż to Ciebie tak popycha od tyłu, może to się da jakoś powstrzymać z pożytkiem dla dolnych dróg oddechowych.
Co prawda nie piszesz, że od tyłu ale, że popycha w tym kierunku tzn. połączenia klejonego. Skoro więc kierunek jest wyraźnie określony i widać, że przesz do przodu to wnioskuję, że jednak to popychanie występuje od tyłu Twojej osoby lub osobowości.

Chociaż mieszkam na Dolnym Śląsku spróbuję podpowiedzieć Ci jak znaleźć te sklepy w Warszawie:
1. Jeden jest na prawo od trasy wylotowej z Warszawy w kierunku na Marki a dalej Białystok. W pobliżu (pojęcie względne) widać komin elektrociepłowni Kawęczyn pomalowany w biało-czerwone paski. Jeśli dobrze pamiętam to najlepiej dojechać tam od Targowej Ząbkowską i Burakowską i na małym rondzie w prawo i zaraz w lewo: są tam duże pokomunistyczne magazyny i to tam.
2. Drugi jest po drugiej stronie Warszawy obok dużego cmentarza i "obwodnicy" będącej przedłużeniem Trasy Toruńskiej. Jest tam duża pętla autobusowa i być może jeszcze nadal przedstawicielstwo firmy Castrol ale to nie jest tam gdzie Castrol tylko trochę obok :).

Prościej to by było za łatwo, adresy takich sklepów bez problemu można znależć w internecie. Jeśli znalazłeś to forum, to nie uwierzę, że nie poradzisz sobie ze znalezieniem tych sklepów no chyba, że ta siła popychająca jest naprawdę mocna.
(@ all - ustrzegajmy się takich sił, gdyż nawet siła ot taka maluśka ale działająca stale w odpowiednim przedziale czasu niepostrzeżenie może nas rozpędzić do prędkości podświetlnych i przegapimy wtedy dosłownie wszystko).
Jak mimo wszystko nie znajdziesz, to daj znać, to dam Ci dokładne namiary jak trafić do podobnego sklepu w Wałbrzychu.

Pozdrowienia

korekta: kowal
Ostatnio zmieniony 2006-07-29, 00:50 przez winiarek5, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości