Projekt Głowicy destylatora

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
ge0technik
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2009-03-13, 14:57
Lokalizacja: Wrocław/Gorzów

Projekt Głowicy destylatora

Post autor: ge0technik » 2009-09-16, 13:28

Witam,

Wszyscy wiemy jak nasze hobby jest czasochłonne.. zwłaszcza, kiedy półprodukt staje się produktem ;) w takich chwilach dużo myślę o konstrukcji aparatury. mam do omówienia moje ostatnie przemyślenia. zamieszczam także rysunek aby zobrazować moją wizję:

link obrazka: http://www.bimber.info/forum/download.php?id=3386

zasada działania:

pary wychodzące z kolumny trafiają do głowicy w kształcie odwróconego stożka (średnicy 400mm) z obniżoną o 15mm podstawą w części centralnej (coś jak kapinos). stożek przenika się symetrycznie z rurą o średnicy wewnętrznej 50mm (kolumną). wewnątrz głowicy zaistalowana jest rurka o średnicy 15mm odbierająca pary do chłodnicy oraz termometr elektroniczny wskazujący temperaturę bezpośrednio przy rurce odbiorczej. całość jest wewnątrz 7-mio zwojowej spirali o śrdnicy wewnętrznej 60mm (średnicy rurki 6mm) oraz długości w rzucie 205mm, która utrzymuje stałą, żądaną temperaturę w głowicy. to co zostanie skroplone na przegłębionym dnie (kapinosie), ściankach oraz spirali wewnętrznej wróci do kotła i zostanie ponownie przedestylowane - załatwiona sprawa refluxu.

moją ideą, jest by woda po schłodzeniu pary w chłodnicy przechodziła przez spiralę wewnętrzną, ale nie wykluczam, by były to 2 niezależne obiegi. i zdaje mi się, że jest to lepsze rozwiązanie ze względów produkcyjnych, ale gorsze ze względów ekonomicznych (mających mniejsze znaczenie).
posiadam jedną obawę: rosnące ciśnienie w trakcie doprowadzenia do wrzenia półproduktu w kotle.

proszę o opinię o propozycji takiej konstrukcji, o sugestie oraz podpowiedzi co jest nie tak.

ge0technik.
Załączniki
głowica2.jpg
szkic głowicy
www.bankking24.eu -> Wszystkie banki w jednym miejscu.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-09-16, 13:51

Witam!
Co widzę od razu:
Po pierwsze - będziesz miał spływ dużej częś refluksu po ścianach kolumny, nie ma niczego, co kierowałoby go na środek wypełnienia (ten skroplony na tworzącej dolnego stożka i kapiący ze spirali).
Po drugie - nie rozumiem przeznaczenia tego ostrza w spirali wewnątrz głowicy, skośnie sciętej rurki doprowadzającej pary do chłodnicy - do tej rynienki skapywać będą skropliny z górnego stożka ("wieka"), jeśli będzie w osi kolumny.
Po trzecie - chłodzenie powietrzem całej zewnętrznej powierzchni głowicy wprowadzi przypadkową zmienną, popsuje to stabilność pracy całości.
Po czwarte - temperaturę par stabilizuje skład azeotropu, to jest najlepszy (auto)stabilizator pracy kolumny/głowicy.
Był kiedyś na Forum pomysł takiej stabilizacji temperatury par chłodnicą/grzałką(?) o temperaturze 78,3°C, bezsensowny.
Po piąte - nie ma odpowietrzenia.
Po szóste - .... itd.
Po któreś - przykro mi, ale nie będzie to poprawnie działać.
Daj sobie spokój i wykonaj głowicę według sprawdzonych w 96,3% wzorów z Forum.
Ostatnio zmieniony 2009-09-16, 13:58 przez Astemio, łącznie zmieniany 1 raz.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

ge0technik
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2009-03-13, 14:57
Lokalizacja: Wrocław/Gorzów

Post autor: ge0technik » 2009-09-16, 13:57

a gdyby tak wprowadzić kilka zmian?:
- wyizolować całość głowicy pianką,
- zlikwidować ostrze na rurce,
- wprowadzić kołnierz który kierowałby skropliny na środek rury?

nie sądzę by nie można było z takiej idei zbudować poprawnie działającej głowicy.. kwestia obliczen, testów, poprawek...
www.bankking24.eu -> Wszystkie banki w jednym miejscu.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-09-16, 14:01

Można, ale to i tak nie da Ci gwarancji poprawnej pracy.
Albo się całkiem zniechęcisz, albo po kilku bezowocnych przeróbkach zrobisz głowicę w/g sprawdzonego projektu - te możliwości gwarantuję.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

ge0technik
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2009-03-13, 14:57
Lokalizacja: Wrocław/Gorzów

Post autor: ge0technik » 2009-09-16, 14:09

zaraz naniose poprawki na projekt i umieszczę ponownie do dalszych konsultacji.


oto poprawki: http://www.bimber.info/forum/download.php?id=3390

- zlikwidowane ostrze rurki odbiorczej,
- wysunięta tworząca stożka do rury umożliwiająca odprowadzenie skroplin na środek rury,

[ Dodano: 2009-09-16, 19:11 ]
poroszę o opinie, uwagi pozostałych odwiedzających ten temat..
Załączniki
glowica2v.jpg
glowica po modyfikacji
www.bankking24.eu -> Wszystkie banki w jednym miejscu.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2009-09-16, 21:48

Witam!
Poprawki prostują trochę projekt, ale nadal nie widzę sensu stosowania tego nieporęcznego, wielkiego i dość trudnego do wykonania stożka.
To samo osiągniesz stosując niewielką, prostą, walcową głowicę z pionowo umieszczoną spiralą deflegmatora (bo ona będzie spełniać taką rolę, żadnej innej).
A ponieważ kolumna z deflegmatorem spiralnym (czy też z "zimnymi palcami") wymaga stałości ciśnienia=przepływu wody, to szczerze radzę Ci skorzystać ze wzorów wykorzystujących do skraplania par kondensor Nixona-Stone'a, z regulacją odbioru (czy też refluksu - w wersji quasi-automatycznej) zaworem igłowym. Najprostszą odmianą jest "Aabratek"
Taka głowica - pod warunkiem poprawnego wykonania - działa zawsze niezawodnie.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

ge0technik
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2009-03-13, 14:57
Lokalizacja: Wrocław/Gorzów

Post autor: ge0technik » 2009-09-17, 14:23

zastanawialem sie także nad samą konstrukcją stożka.. idei mam kilka:

1. podwójna ścianka z blachy nierdzewnej, wypełniona pianką/wełną etc.
2. podwójna ścianka z blachy nierdzewnej z próżnią (a la termos)
3 rozważałem także zastosowanie prostokątnej puszki w kształcie ostrosłupa! to wyeliminowałoby zbyteczną objętość gazu a i konstrukcja byłaby prostrza aniżeli w przypadku stożków. dziś wieczorem narysuje takie rozwiązanie i omówimy je w szerszym, mam nadzieję, gronie.

myślałem także o tym, czy taka konstrukcja nie będzie tracić zbyt dużo ciepła..
sądzę ze nie - ponieważ ciepło z kotła (poiwetrze w z jego otoczenia) wędruje do góry i tam pozostaje. sądze ze to byłaby dodatkowa stabilizacja - jakby akcelerator.
www.bankking24.eu -> Wszystkie banki w jednym miejscu.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości