Chłodnica i deflegmator

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
abcdef

Chłodnica i deflegmator

Post autor: abcdef » 2006-08-05, 14:03

Witam
Czy mozliwe jest aby nad naczyniem w którym odbywało się parowanie postawić deflegmator szklany który można kupić w wielu sklepach i w internecie zaś jego połaczyc z rurką fi 8 z ustawioną pod pewnym kątem chłodnicą. Czy takie rozwiązanie będzie dobre i "smaczne"?

Mogę też potem całość alkoholu przepuścić przez "filtr" domowej roboty w którym znajdowało by się CARBO MEICINALIS (węgiel) który mozna nabyc w aptece

Za sposrzeżenia i porady dziękuje
pozdrawiam abcdef

Awatar użytkownika
bielok
101%
101%
Posty: 607
Rejestracja: 2006-06-30, 09:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Chłodnica i deflegmator

Post autor: bielok » 2006-08-07, 20:17

abcdef pisze:Witam
Czy mozliwe jest aby nad naczyniem w którym odbywało się parowanie postawić deflegmator szklany który można kupić w wielu sklepach i w internecie zaś jego połaczyc z rurką fi 8 z ustawioną pod pewnym kątem chłodnicą. Czy takie rozwiązanie będzie dobre i "smaczne"?
Możliwe jest jak najbardziej- ja pracuje na takim własnie sprzęcie. Natomiast jeśli chodzi o smak to przygotuj się na conajmniej dwukrotna destylację :( i niestety nie ma co liczyc na stężenie większe niż 75% :( ....
abcdef pisze: Mogę też potem całość alkoholu przepuścić przez "filtr" domowej roboty w którym znajdowało by się CARBO MEICINALIS (węgiel) który mozna nabyc w aptece
tu sie nie wypowiem nie paraktykuję tego - choć chętnie posłucham wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów. Ja zaprawiam chipsami debowymi i miodem. Koleżanki w pracy piją to bez zapitki :)


pozdrawiam
bielok

YaNkEs_69

Post autor: YaNkEs_69 » 2006-08-10, 14:13

No właśnie Panowie fachowcy dopomóżcie biednego żuczka i poradźcie. Do tej pory robiłem wina i dalej zamierzam je robić. Często na forum winiarskim poruszany jest temat destylacji jeśli coś nie wyjdzie z winka lub wyjdzie ale raczej niepijalne :) Takie wino mi jeszcze nie wyszło ale prędzej czy później dojdzie do tego, a druga sprawa że piłem wielokrotnie bimberek i z reguły mi smakował ale ostatnio dostałem od ukraińskich zakonników taki smaczny że postanowiłem też samemu coś na niektórych gorszych winkach zrobić.
Po dwóch dniach lektury widzę, iż bez kolumny rektyfikacyjnej się nie obędzie :) Tak poważnie to teraz nie mam funduszy na zamówienie takiej kolumny ani czasu na jej zrobienie i nie wiem ile jeszcze pobęde w tym naszym kraju więc nie chcę zbytnio inwestować. Myślałem nad zakupem u Mariusza (euro-win) deflegmatora i destylatora szklanego. Tylko nie wiem czy między nie dawać jeszcze jakiś odstojnik, nie za bardzo widzę możliwości podłączenia refluxu czyli trzeba będzie destylować powtórnie.
Co wogóle sądzicie o takim rozwiązaniu, może gdzieś znajdę zdjęcia takich rozwiązań.

wacman
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2006-07-23, 16:04

Post autor: wacman » 2006-08-10, 20:30

Widziłem u nas w sklepie piękny zestaw w całości szklanny - deflegmator 2 odstojniki i chłodnica w jednym bardzo ładne ale drogie 180,00zł. sprowadzane z Cech. Pozdrawiam

[ Dodano: 2006-08-10, 20:48 ]
abcdef napisał/a:
Witam
Czy mozliwe jest aby nad naczyniem w którym odbywało się parowanie postawić deflegmator szklany który można kupić w wielu sklepach i w internecie zaś jego połaczyc z rurką fi 8 z ustawioną pod pewnym kątem chłodnicą. Czy takie rozwiązanie będzie dobre i "smaczne"?


Ja mam jeden słoik pomiędzy treścią a chłodnicą i za pierwszym razem wychodzi 58% a za drugim 80% :oops:

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-08-11, 00:29

YaNkEs_69 pisze:Co wogóle sądzicie o takim rozwiązaniu
Jak już zapewne wyczytałeś, deflegmator to nie kolumna rektyfikacyjna, ale wszystko zależy od tego jaki bimberek preferujesz. Jeśli cenisz sobie owocowe posmaki, to może produkt po destylacji (jedno lub dwukrotnej) z wykorzystaniem deflegmatora będzie ci odpowiadać. Czy dawać odstojnik, nie wiem. Nigdy nie stosowałem odstojników, więc nie mogę się wypowiadać co do ich skuteczności.

wacman
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2006-07-23, 16:04

Post autor: wacman » 2006-08-11, 07:19

W odstojniku dopiero widać jaki s y f przenika do płynnego destylatu. :oops: Dla początkujących i praktykujących - polecam zabudować odstojnik. Pozdrawiam

YaNkEs_69

Post autor: YaNkEs_69 » 2006-08-11, 07:47

@wacman : szkoda że fotki nie zrobiłeś, miałbym na czym się wzorować.
@citizen kane : nie zamierzam robić czystego spirytusu > 90%, raczej cos pijalnego, tak ok 70% :P

Awatar użytkownika
miki
50%
50%
Posty: 102
Rejestracja: 2006-03-10, 11:54
Lokalizacja: Roztocze

Post autor: miki » 2006-08-11, 08:51

YaNkEs_69
Czym mocniejszy bedziesz miał destylat tym mniej będzie w nim zanieczyszczeń, nikt nie każe Ci pić spisytusu 90%, lepiej chyba rozcieńczyć go czystą wodą niż pozwolić aby sam sie rozcieńczył fuzlami i brzydko pachnącymi pozostałościami podczas destylacji.
pozdrawiam

YaNkEs_69

Post autor: YaNkEs_69 » 2006-08-11, 08:57

Masz rację Miki. Ale to chyba też zależy od jakości destylowanej cieczy :)

Awatar użytkownika
miki
50%
50%
Posty: 102
Rejestracja: 2006-03-10, 11:54
Lokalizacja: Roztocze

Post autor: miki » 2006-08-11, 09:02

Oczywiście ze zależy, jakość zacieru to sprawa pierwszorzędna tak jak i sprzęt jaki mamy.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-08-11, 11:27

@ YaNkEs_69

Sprawa wygląda tak, że w nastawach owocowych, czyli np. w winie tworzy się więcej niepotrzebnych śmieci, niż w nastawach czysto cukrowych. Rzecz w tym, czy będą to dla ciebie "śmieci" pożądane, czy nie. Do tych pożądanych zaliczam owocowe aromaty, których najwięcej jest w sprzęcie typu: alembik, pot still, deflegmator. Im kolumna dłuższa, tym aromatów będzie mniej, ale zarazem destylat będzie miał mniej bimbrowy posmak. Wszystko zależy od tego co lubisz i do czego dążysz. Nawet na stosunkowo wysokiej amatorskiej kolumnie destylat owocowy, zbożowy będzie się różnił smakowo (dla mnie in plus) od destylatu cukrowego, ale wiadomo
:arrow: de gustibus non est disputandum :!:
Załączniki
destylator.jpg

YaNkEs_69

Post autor: YaNkEs_69 » 2006-08-11, 23:18

no dobra, mam fotkę tylko gdzie tu podłączyć termometr ?? no i reflux chyba też nie wchodzi w grę przy takim sprzęcie ?

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-08-12, 00:20

Termometr nie jest niezbędny, destylując możesz się kierować mocą pozyskiwanego produktu. Refluks z prawdziwego zdarzenia oczywiście nie jest możliwy. Trochę się jednak będzie skraplać na ściankach deflegmatora.

Domin
30%
30%
Posty: 31
Rejestracja: 2006-08-29, 18:10
Lokalizacja: PRZEMYśL

No ,a gdzie takie coś mozna kupić??

Post autor: Domin » 2006-08-29, 18:50

To co jest na tym obrazku i ile takie cos kosztuje??

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2006-08-29, 21:53

Ceny możesz sprawdzić np. w tym sklepie:
http://www.winohobby.waw.pl/?strona=esklep/gorzelnicze

pzdr

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości