Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: NeRWuS » 2020-05-11, 18:28

Właśnie dlatego pisałem o tym by obadać to i to najlepiej pod czyimś okiem (lub przy odpowiedniej wiedzy można samemu). Bo czasem może być super instalacja w mieszkaniu, bo niedawno po remoncie, a lipne przyłącze bo na dosyć cienkich przewodach, więc należy wszystko brać pod uwagę.
Już różne kwiatki widziałem w elektryce - częsty błąd to zrobienie "wąskiego gardła" - widziałem przypadek jak ktoś robił rozdzielnie elektryczną i zamiast szyny elektrycznej było łączenie przewodami i ktoś podłączył kablem o przekroju max 1mm^2 zasilanie do bezpiecznika 25A. Było to do oświetlenia hali i po kilku dniach przewód nie wytrzymał...
Dlatego mnie już nic nie zdziwi i nawet ludziom "z papierami" nie zawsze można ufać...
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

DobryKocur
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2020-05-10, 17:01

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: DobryKocur » 2020-05-11, 19:33

Czekam na odpowiedź znajomego co robił u mnie elektrykę jakiś czas temu.

Tak ogólnie naszła mnie refleksja na temat higieny...

Czy w garnku nie było by to lepsze, jednak łatwiej jest to domyć niż keg. Wiem że wlewa się tam nastawę bądź zacier sam, i fajnie to dać przez sitko, ale wiadomo jak to jest.Zawsze coś zostanie.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: magas » 2020-05-11, 19:42

Możesz mieć keg otwierany jak garnek, lub szeroki wlew zakręcany z boku, lub szeroki ja miałem otwór na kolumnę ponad 40 parę cm, mierzysz łapę wyprostowaną w okolicach bicka, a że triceps daje większy rozmiar, dlatego wyprostowaną, robisz szerszy otwór, a na niego redukcję jak lejek, by dopasować to do fi kolumny, miałem na śruby, trochę upierdliwe bo 4 śruby wkrętarką, ale mi nie przeszkadzało.

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: NeRWuS » 2020-05-11, 20:11

Bez szerokiego wlewu też sobie można radzić - roztwór sody kaustycznej dobrze rozpuszcza bród. Przy szerokim wlewie idzie pokusa by keg szorować - a to powoduje że w przyszłości będzie łapać brud jak głupi, dlatego należy mieć rozwagę w działaniu :)
Przy pracy z nastawami warto po prostu dobrze klarować. Rok temu pożyczyłem swojego Aabratka znajomemu co zrobił nastaw z 300kg truskawek i ani grama cukru (nie wiem jak było z wodą, wiem że trochę dodał bo mu wyszła konsystencja dżemu, ale nie wiem ile dodał dokładnie). Najpierw cedził przez sito do piasku, potem przez worek filtracyjny z BimberHobby, a na końcu klar. Całość przepuścił i jedynie co, to grzałki trochę pociemniały.
Ja puściłem trzy zaciery z kukurydzy filtrowane samym workiem (dwukrotnie) bez klarowania i wnętrze KEGa było jak nowe. Także jak coś to aż tak o wnętrze się bać nie trzeba :) tylko po tym jak przyszła moja kolumna to wnętrze KEGa wyglądało praktycznie jak wypolerowane i może to się przyczyniło do tego że "brud się go nie ima" i teraz mam spokój.
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: magas » 2020-05-11, 20:24

Teraz widzę, że nie powinienem się odzywać, bo ja pisze posty z poprzedniej epoki, przecież grzałem na taborecie gazowym, a w kąpieli maryśki puszczałem tak gęste nastawy, że grubym wężem nie chciały lecieć, trzeba było w wielki lejek powolutku i łyżką sobie pomagać. Gruszka kiedyś była tak gęsta jak kisiel, do kega nie szło przełożyć, zastanawiałem się jak ją wyleję po destylacji, przecież jak odbiorę z tej masy kupę litrów surówki, to w kegu zostanie jedna wielka grucha w całości, wtedy wymyśliłem, że doleję wody by wylać, ale po odebraniu wielu litrów surówki temperatura sprawiła, że wylewałem prawie rzadkie bez pomocy łopatki, wtedy taki szeroki wlew bardzo był przydatny.

DobryKocur
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2020-05-10, 17:01

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: DobryKocur » 2020-05-11, 22:33

Zamówiłem już ten, termin na czerwiec dopiero. ;/
https://www.aabratek.pl/produkty/780/el ... i_kat.html

AndrzejGdz
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2019-10-30, 14:34

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: AndrzejGdz » 2020-05-12, 08:42

Hmmm zastanawia mnie jedno. To jest chyba oficjalna strona aabratek.pl i w Destylatory są Pot-Stille i każdy jest z odstojnikami, które są tak negowane. Czytałem że są kompletnie niepotrzebne w takich zestawach !!!

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1227
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: Doody » 2020-05-12, 08:49

Sprawa jest prosta. Skoro są ludzie którzy to kupują to sprzedawca to sprzedaje. Jest popyt jest podaż. Ludzie kupują mnóstwo niepotrzebnych rzeczy.
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: NeRWuS » 2020-05-12, 10:29

Doody pisze:
2020-05-12, 08:49
Ludzie kupują mnóstwo niepotrzebnych rzeczy.
Właśnie tak działa wolny rynek :)
A co do odstojników to mogą one narobić trochę szkód - może on działać że złapie on przedgony i z czasem zaczną one przedostawać się do urobku. Dlatego zawsze powtarzam - jak już ktoś chce te odstojniki to chociaż niech je kilka razy opróżnia
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

AndrzejGdz
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2019-10-30, 14:34

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: AndrzejGdz » 2020-05-12, 13:27

Doody pisze:
2020-05-12, 08:49
Sprawa jest prosta. Skoro są ludzie którzy to kupują to sprzedawca to sprzedaje. Jest popyt jest podaż. Ludzie kupują mnóstwo niepotrzebnych rzeczy.
Pełna zgoda, ale ja jednak ludziom bym nie wciskał szajsu.

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1227
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: Doody » 2020-05-12, 13:51

To byś nie zaistniał w tej branży. Jak w każdej dziedzinie życia, istnieją ludzie znający się na rzeczy i nie znający się. Są tacy którzy kupią sprzęt za 20 tysięcy, bo chcą otrzymać perfekcyjny produkt w dobrym czasie. i są tacy, którzy zadowolą się garnkiem za 300 PLN i wypija śmierdzący bimber ciesząc się nim :wink:
Sprzedawca nie jest od tego aby tłumaczyć co jest dobre i co warto kupić, ale od tego żeby zadowolić klientów mających różne potrzeby. Jeden sprzedaje maluchy drugi mercedesy. Najlepiej zarabia ten, kto sprzedaje zarówno maluchy jak i mercedesy.
A co do gustów ludzi? De gustibus non est disputandum... Ostatnio przyszedł do znajomego taki koleś co kosi mu trawę za parę złotych. Napił się przedgonu i powiedział, że lepszego bimbru w życiu nie pił...
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: NeRWuS » 2020-05-12, 17:56

U rodziców na wiosce jest taki pijaczek co mówi, że im mocniej ryj wykręca tym lepiej. Dla niego tylko to się liczy. Dostał raz mój bimber (60%) za pomoc koło domu to przyszedł na następny dzień i mówił że lipny bimber bo "niby trzepie w łeb, ale nie otrząsa". A jak za piękną choinkę od niego z ogródka dostał litra Finlandii to się zapytał czy nie można wymienić na dwie połówki bolsa albo czystej żołądkowej bo to jak woda jest a nie jak wódka.
Dlatego jak widać - każdy ma inne oczekiwania - jeden idzie w stronę mocy, drugi chce by "otrząsało", a trzeci kupił bo chce tanio mieć alkohol, a czwarty chce mieć dobrą wódkę owocowa z mnóstwem aromatu a nie jedynie nalewki czy maceraty.
Różnica jest taka, że są sprzęty na którym da się wszystko (albo chociaż większość) tego zrobić, a są sprzęty na których coś wyjdzie i nie zawsze wyjdzie to co planowaliśmy.
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

DobryKocur
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2020-05-10, 17:01

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: DobryKocur » 2020-06-04, 17:41

Przepraszam za odgrzanie kotleta, ale skoro jestem w oczekiwaniu, to myślałem by wycofać tamtego aabratka i wykupić ten model: https://allegro.pl/oferta/destylator-aa ... 8556809571

W sumie tylko niższy.

Thorwal
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-20, 08:04

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: Thorwal » 2020-06-05, 06:20

Witam.. Mam już zamówionego aabratka. Podczas 2 miesięcznego oczekiwania na kolumnę natchnęło mnie by doinwestować w Obior boczny OVM. Koszt 350zl. Powiedzcie mi czy taki odbiór boczny znacząco poprawia jakoś urobku? Czy jednak nie jest to warte swojej ceny?

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa aparatura - proszę o wskazówki

Post autor: NeRWuS » 2020-06-05, 10:26

OSOBIŚCIE wolałem OLM z racji na prostotę użytkowania - łatwiej regulować OLM niż OVM. Jednego i drugiego są zwolennicy i przeciwnicy. Co do poprawy jakości - jeśli moduł jest prawidłowo wykonany i nad nim jest min te 25(najlepiej ponad 30) cm DOBREGO WYPEŁNIENIA to jak najbardziej spełni to swoją rolę. Ja osobiście polecam jakikolwiek obniżony odbiór boczny - czy to OLM czy OVM.
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości