Kolumna do oceny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
MasterCheef
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-04, 20:40

Kolumna do oceny

Post autor: MasterCheef » 2010-02-10, 15:24

Witam kolegów. O to moje możliwości sprzętowe. Na zdjęciu widzimy 3 kolumny, dwie "małe" średnica 19 mm, duża 24 mm , duża posiada płaszcz powietrzny , male będą ownięte folią aluminiową.

Pierwszy problem: duza miała zbity szlif u góry nie mozliwy do rekonstrukcji. Zaniosłem do szklaża zeby połączył na stałe tą kolumną z częścią którą widzimy nad nią. połączył to silikonem który podczas transportu póścił , ehh :/. Jak myślicie czy kupić dobry silikon (wytrzymałość temp powyżej 100 st C.) i tym go skleić ?? (ten którym owy szklarz mi to zrobił strasznie śmierdzi :/ ) wydaje mi się że silkon nie bedzie reagował z alkoholem skoro do urządzeń sanitarnych jest stosowany. Moze macie jakis lepszy pomysł na połączenie ?? jakies klej , poxilina ?

Drugi problem: kolumna po złożeniu ma 120 cm, i posiada 30 "półek", mam zamiar wepchnąć zmywaki tylko w łączenia kolumn bedzie to ok 25 cm. Czy moze napchac zmywaków ile wejdzie ? przeprowdziłem próbę, przepuściłem przez kolumnę złożoną z tych dwóch małych i odbiór osyclował w granicach 2 kropel na sekunde.

Trzeci: nie mam zamiaru montowac dodatkowego refluksu, nie bede miał również możliwości regulacji odbioru. Czy warto zrobic jakiś zewnętrzny refluks w moim przypadku ? bardzo duzo cieczy zawraca, ciecz "skakała" do poziomu ok 25 cm. Temp stabilna , zadnych wachań. (to wszystko przy użyciu 2 małych kolumn, trzecia docelowa ma przyjść na samą góre)

Stosuje chłodnice Liebiga, obwód zamknięty ( kolby do kolby)

Proszę o jakies porady, spostrzeżenia....

foto http://img25.imageshack.us/i/kolumnac.jpg/
Ostatnio zmieniony 2010-02-11, 00:05 przez MasterCheef, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gryzzli
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2010-01-18, 20:17
Lokalizacja: polska

Post autor: gryzzli » 2010-02-10, 20:35

witam myśle, że do sklejenia powinieneś zastosować klej do wklejania szyb w samocodach, do dostania w hurtowniach lub mieszalniach lakierów samochodowych w cenie ok. 35 pln za tube. co do reszty pytań to niech się wypowiedzą eksperci,dla mnie to za wysokie progi.

MasterCheef
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-04, 20:40

Post autor: MasterCheef » 2010-02-10, 20:56

klej powiadasz... z tym że on będzie miał bardzo małą, ale zawsze powierzchnie styku z parami etanolu a nie chce zeby jakis syf przechodził do destylatu. Narazie mam adrsy kilku szklarzy i bedę ich męczył :D :D

a do reszty problemów to może ktoś życzliwy znający sie na temacie pomoże... choć zdaje sobie sprawe że bardzo niewielu z was pracuje na szkle...

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2010-02-10, 21:05

Nie wiem czy sklei szkło ale jest obojętny na pary etanolu i dość wytrzymały na temperaturę. mam trochę poklejone nim w mojej kolumnie. silirub cleanroom.

MasterCheef
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-04, 20:40

Post autor: MasterCheef » 2010-03-15, 13:57

Widzę że chyba nikt nie pracuje na kolumnach szklanych Vigreux. (te moje na zdjeciu w pierwszym poście ;) ) , no to ja się podzielę wynikami mojej pracy. a więc tak :

Cukrówka, drożdże Turbo 48h, kolba 6l, grzanie płaszczem (czaszą) grzejną,

1. Temperatura, żadnych skoków, wszystko grało.
2. szybkość odbioru do 300 ml na godzine, nie wiele no ale tyle zakładałem.
3. zużycie wody, trudno wyczuć ale ustawiłem aby z wężyka wypływał bardzo mały strumień. w zupełności wystarcza przy tego typu chłodnicy. (Liebiga)
4 . wynik -- 92 % dla jednych mało dla innych całkiem nieźle. Gdybym miał wszystkie 3 kolumny o przekroju 29mm wynik na pewno byłby lepszy.

Po pierwszym grzaniu czyszczenie chemiczne (NaOH, perhydrol), drugie grzanie, i na węgiel (rura z 1kg węgla). No i cóż.... czytając to forum wcześniej nie do końca wierzyłem opowieścią jak to własny urobek wymiata polmosy, no ale efekt na prawdę dobry. Zastanawiam się czy jeszcze raz tego nie gotować.....
Ostatnio zmieniony 2010-03-16, 00:36 przez MasterCheef, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2010-03-16, 09:34

MasterCheef pisze: [...] wynik -- 92 % dla jednych mało dla innych całkiem nieźle[...]
Nikomu nie chodzi o ściganie się z procentami. Wiadomo, że do konsumpcji destylaty się rozciencza.
Gdyby Kolega bardziej wgłębił się w forumowe posty, to by wiedział, że moc odzwierciedla jakość końcowego produktu. Innymi słowy: po rozcienczeniu 96% destylatu do 40% uzyskamy znacznie lepszy produkkt niż po rozcienczeniu 92% destylatu do 40%.
Stąd właśnie boje o moc końcową produktu, jak również wysokość kolumny i jakość wypełnienia.


pzdr

januszw
30%
30%
Posty: 38
Rejestracja: 2008-10-06, 21:26

Post autor: januszw » 2010-03-16, 09:58

Witam

cytat:
Widzę że chyba nikt nie pracuje na kolumnach szklanych Vigreux. (te moje na zdjeciu w pierwszym poście ;) ) , no to ja się podzielę wynikami mojej pracy. a więc tak :...

MasterCheef czy mógłbyś zamieścić kilka fotek Twojej " szklanej kolumny" w czasie kapania względnie na "sucho"- chodzi mi o wygląd po zespoleniu w całość wszystkich elementów Twojej kolumny.

pozdrawiam
januszw

Awatar użytkownika
SRG
90%
90%
Posty: 682
Rejestracja: 2007-12-15, 09:32
Lokalizacja: śląskie

Post autor: SRG » 2010-03-16, 10:57

@MasterCheef
Kolumna Vigreux jest konstruowana tak aby deflegmacja następowała na wypustkach (Nie mają one nic wspólnego z półkami!)
duża posiada płaszcz powietrzny , male będą ownięte folią aluminiową.
Zastosowanie przez Ciebie docieplenie kolumny zmiejsza jej możliwości rozdzielcze. Jeśli przeprowadzisz destylację następnej partii nastawu na niedocieplonych kolumnach powinieneś uzyskać wyższy % destylatu. Zmywaki w łączniku mogą być dobrym pomysłem ale chyba jednak nie w szlifach. Tam ogrzniczać mogą przepłuw par. Jeśli masz możliwość rozbudowy tej kolumny o chłodnicę zwrotną (deflegmator) to sprawność powinna wzrosnąć. (Zakup jest chyba nieopłacalny)
(to wszystko przy użyciu 2 małych kolumn, trzecia docelowa ma przyjść na samą góre)
Lepszym rozwiązaniem moim zdaniem jest danie grubszej kolumny na dół. (Być może wypełnienie jej zmywakami podniosło by jej sprawność. Płaszcz izolacyjny wtedy powinien pozostać )
kolba 6l, grzanie płaszczem (czaszą) grzejną
Pomyśl o nietłukącym naczyniu do gotowania nastawu. Koledzy już opisywali swoje "przygody" ze szklanymi kolobami

MasterCheef
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-04, 20:40

Post autor: MasterCheef » 2010-03-22, 17:06

@a_priv nie chce się z nikim ścigać po prostu podaje ważny parametr sprzętu. Wiem ze im wiecej tym końcowy efekt bedzie lepszy. Chyba mnie źle zrozumiałeś albo ja sie niezyt trafnie wyraziłem - efekt końcowy bardzo dobry.... znajomi nie mogli uwierzyć!! wszyscy porównywali i do najlepszych sklepowych wyrobów. Wysokość kolumny po złożeniu ok 150 cm. błąd w 1 poście.



@SRG - wiem jak dzaiała taka kolumna, półki napisałem w cudzysłowie ( "...")
- tu cie może zaskocze, efekt bez ocieplenia równy z ociepleniem!! a 10 % mniej prądu!!, tez sie dziwiniłem ze jedna z kolumn które do mnie trafiły miała płaszcz powietrzny zrobiony przez producenta!! myślałem tak jak ty a wyszło jak wyszło... znajomy chemik polecił mi ocieplić resztę folią.
-Nie wypełnisz kolumny vigreux zmywakami, technicznie prawie nie możliwe i bezcelowe.
-Zmywaki nie są w szlifach dosłownie , no bo jak ? między szlify przecież nie wciskałem, tylko po prostu w łączeniach nie ma wpustów wiedz tam można włożyć zmywaki. A pomysł dobry, bo bez nich były skoki temperatur a tak jest ten problem wyeliminowany !!

wrzucę wieczorem kilka fotek

pozdrawiam

[ Dodano: 2010-03-22, 19:07 ]
Obrazek[/URL


[URL=http://img408.imageshack.us/i/zdjcie0038i.jpg/]Obrazek


Obrazek

[ Dodano: 2010-03-22, 19:08 ]
Obrazek[/URL

[ Dodano: 2010-03-22, 19:09 ]
[URL=http://img408.imageshack.us/i/zdjcie0038i.jpg/]Obrazek


[ Dodano: 2010-03-22, 19:13 ]
Obrazek

[ Dodano: 2010-03-22, 19:14 ]
fotki
Załączniki
Zdjęcie0038.jpg

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 98 gości