Beczka PE-HD????

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
garnacha
101%
101%
Posty: 171
Rejestracja: 2006-05-10, 09:15

Post autor: garnacha » 2006-12-19, 21:02

Czy nie lepiej koc elektryczny? Pisałem o tym w temacie "Podgrzewanie zacieru". Stosuję do dzisiaj i uważam rozwiązanie za optymalne.
Jak dużą objętość można "przykryć" poduszką elektryczną i ile energii należy zużyć?
Pzdr

Asta

Post autor: Asta » 2006-12-22, 19:04

Koc równie dobry. Chodzi o technologie, która - moim zdaniem - na każdym froncie wygrywa z grzałką akwariową.
Ale w obronie poduszki (którą mam :-) ) parę słów, by jakis zaniepokojony właściciel poduszki nie pognał do sklepu po koc ...
Po pierwsze, koszt ten sam - dlaczego koc miałby być tanszy? Beczkę z przytkniętą poduszką owijam zwykłym kocem - jakby nie było zimno do utrzymania temperatury wystarczał zawsze pierwszy bieg grzania.
Po drugie - fizyka. Grzanie tylko z jednej strony beczki, które zapewnia poduszka ale nie koc,
ma tą zaletę, że wymusza cyrkulację termiczną. Efekt mieszania jest bardzo wyraźny i coś mi się wydaje, że porządany. Wielokrotnie prowadziłem destylację w gąsiorze, gdzie było wszystko widać. Ciecz buzowała w górę po stronie grzanej i w dół po przeciwnej. Dodatkowo martwe drożdże kładły sie po jednej stronie baniaka, aktywne po drugiej i proces jeszcze się podręcał. To jest wrzenie! Zdarzało się dolewać gęstego syropu i nie mieszać, bo robiła to naturalna cyrkulacja.
Koc, poduszka - cos miękkiego, małej mocy, przytulone do beki z zewnątrz.
pozdrawiam
--
A S

Awatar użytkownika
ziutekt
40%
40%
Posty: 62
Rejestracja: 2008-09-30, 21:54
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Post autor: ziutekt » 2010-04-05, 20:00

Witam wszystkich serdecznie

mam akwaria od wielu lat, co zauważyłem, że glonojady siedzą sobie na grzałce i jakoś nie jest im za gorąco ?
pozdrawiam
polecam stronkę ; http://www.wedlinydomowe.pl/

Awatar użytkownika
OLO 69
100%
100%
Posty: 1593
Rejestracja: 2009-11-23, 14:01

Post autor: OLO 69 » 2010-04-05, 21:18

Zależy jakiej mocy grzałki używasz. Jeśli dasz grzałkę np.z termoregulatorem o bardzo dużej mocy to glonojady już nie będą chętnie na niej siadać.
Mi się wydaje że podobnie jest z drożdżami i jeśli potrzeba do nastawu używać grzałki to warto dać o możliwie najmniejszej mocy potrzebnej do osiągnięcia właściwej temperatury.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez OLO 69, łącznie zmieniany 1 raz.
OLO 69

Awatar użytkownika
ziutekt
40%
40%
Posty: 62
Rejestracja: 2008-09-30, 21:54
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Post autor: ziutekt » 2010-04-05, 22:04

w książce akwarystycznej piszą o takiej zasadzie :
na litr wody, w pomieszczeniach cieplejszych 0,5 Wata, w pomieszczeniam chłodniejszych 1 Wat, można sobie dobrać grzałki do pory roku i fermentorów, ceny w tej chwili nie są wygórowane.
Można beczki ocieplić i wtedy te moce są niewielkie.
pozdrawiam
polecam stronkę ; http://www.wedlinydomowe.pl/

pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pluton » 2010-04-06, 11:12

wampir pisze:Weź dwie blachy z nierdzewki (lub miedziane*) ...
Ja już temat odgrzany, to pochwalę się swoim rozwiązaniem.
Zrobiłem sobie rurę z nierdzewki do podgrzewania w czasie fermentacji, fi około 42, długość 1 metr z jednej strony zaślepiona talerzykiem, z drugiej otwarta.
Do tego wlana woda, wpuszczona grzałka akwariowa z termostatem, 100W i tak będzie wstawiona do beczki.

Nierdzewka dlatego, że słabo przewodzi ciepło.

Widoczne na fotce rury miedziane (fi 40, L 1 metr, też zaślepione z jednej strony) będą podgrzewaczami do beczkowych strip-runów, kiedy będę chciał np. szybko przegotować 200 litrów.

Edit: fotka tutaj: http://chomikuj.pl/Image.aspx?id=273284058

pozdrawiam
pluton
Błogosławieni ci, którzy nie umieją odpowiedzieć na moje pytanie,
a mimo to milczą.

redirys
70%
70%
Posty: 332
Rejestracja: 2007-09-17, 20:11
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: redirys » 2010-04-08, 20:13

Ja zastosowałem matę grzejną, okręcam nią beczkę. Duża powierzchnia 0,5mx1,2m, moc rzędu 200W, termostat do środka.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" ... Stanisław Lem

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości