Kolumna

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-10-25, 13:39

kolumny przemysłowe mają półki rzeczywiste więc nie może w nich wystąpić "szkodliwe" spływanie ściankowe , ale i tak mają płaszcz zewnętrzny co tworzy komorę powietrzną kumulującą ciepło,
co Ci da ocieplenie? - otóz na zimnych ściankach kolumny pary skroplą sie szybciej niż na wypełnieniu i będą ściekać nie biorąc udziału w procesie - efekt, pewnie sie domyślasz

taka pianka nie kosztuje dużo, a na upartego możesz sprawdzić owijając jakimś kocem - no, chyba że w pomieszczeniu masz baaardzo wysoka temperaturę
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-10-25, 13:47

Potencjalny minus braku ocieplenia - destylat będzie się wykraplał na ściankach kolumny i bezproduktywnie będzie spływał po nich w dół.

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-10-25, 16:04

Potencjalny minus braku ocieplenia - destylat będzie się wykraplał na ściankach kolumny i bezproduktywnie będzie spływał po nich w dół.
A co za tym idzie mamy straty energii które nam nic nie dają, a w skrajnym przypadku gdyby ktoś miał zbyt słabe grzanie i długą kolumnę to nic mu nie wykapie.

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2006-10-26, 09:26

W nieocieplonej kolumnie mogą wystąpić problemy ze stabilizacją pracy kolumny, skutkujące pogorszeniem się jakości destylatu.

Do ocieplenia możesz również użyć gotowych otulin ocieplających do rur - przy "naszych" temperaturach nic złego z nimi się nie dzieje.

pzdr

Rover
101%
101%
Posty: 224
Rejestracja: 2006-05-28, 15:54
Lokalizacja: warszawa

rover

Post autor: Rover » 2006-10-27, 22:26

Już kupiłem takie szare piankowe "rury". AAbratek mnie przekonał. Rzeczywiście kolumny przemysłowe - półkowe to nie to samo co nasze z wypełnieniem a i na grzaniu wyjdzie taniej.Dzięki .Pozdrawiam.

korekta: kowal

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-10-27, 22:48

tylko się nie przestrasz bo te pianki lubią mięknąc pod wpływem temperatury, dodatkowo wydłużają się o kilka centymetrów, więc czeka Cię skracanie przy pierwszym założeniu
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

clemens
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2006-09-22, 08:01

Post autor: clemens » 2006-12-11, 14:59

excel pisze:Chciałem zmusić Clemensa do odezwania się ale jak widać to nie skutkuje, pewnie rysuje deflegmator.
OK, czuję się "zmuszony do odezwania sie"Panowie, nie problemem są chęci ale czas na to
aby usiąść i coś napisać.

Więc po kolei:
1. "Chemik student", z 2006-09-24, 10:16:
- aceton wrze w 56,2, toluen w 110,6, nie tworzą azeotropu (przynajmniej nie znalazłem nic
na ten temat), różnica temp. obu substancji to 54,4 więc nie może być problemu
z rozdziałem, nawet przy 30 cm kolumnie Vigroux,

2. "kowal", 2006-09-24, 11:02:
- zawrót, inaczej orosienie czy reflux nie są wielkościami stałymi, nawet dla danej apatury,
to się zmienia wraz ze zmianą kolumny i ze zmianą składu rektyfikatu znajdującego się na
szczycie kolumny. Inaczej: zawrót musi być zawsze duży, odbiór stosunkowo mały, tak
długo aż to co odbieramy spełnia nasze wymagania, wtedy możemy zwiększyć odbiór.
Oczywiście to może spowodować pogorszenie jakości rektyfikatu i wtedy znowu trzeba
będzie zmniejszyć odbiór. Na podstawie mojego doświadczenia ja zawsze ustawiam
maksymalnie duży zawrót, do granicy zalania kolumny, a potem powoli zaczynam odbierać
rektyfikat.
- tu mam pytanie - w jaki sposób w warunkach domowych mierzycie przepływy?

3. "umx", 2006-10-19, 21:17:
- mój profesor chemii zawsze tłumaczył, że papier jest bardzo cierpliwy i można na nim
zapisać. To co napisałeś matematycznie jest OK, jednak praktycznie redukcję
CuO do Cu wykonuje się wodorem w temp. ok. 500C. Oczywiście nie można wykluczyć
takiej reakcji ale to nie jest zbyt wydajna reakcja, czyli jeżeli wogóle zachodzi to naprawdę
minimalnie.

4. excel, 2006-10-08, 18:45:
- widziałem propozycję deflegmatora AAbratek - jest OK, sam kiedyś takiej używałem,
jeszcze na uczelni. W tej chwili jednak bardziej bym polecił coś co obecnie używam.
Naprawdę jest to niezłe, nie wiem tylko czy można i jak tu zamieścić zdjęcia.

Jeszcze raz przepraszam, że kiedyś tam trochę zamieszałem i potem zniknąłem. Może
jako usprawiedliwienie napiszę, że wtedy miałem kilka dni urlopu i zaraz potem wyjechałem
na wakacje. Wróciłem do pracy no i się skończyły wolne chwile, aż do momentu kiedy udało
mi się zamknąć pewne projekty i jest trochę luźniej.

clemens

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-12-11, 15:56

clemens pisze:- tu mam pytanie - w jaki sposób w warunkach domowych mierzycie przepływy?
Chłodzenie na roboczym poziomie i otwierasz całkowicie zawór powrotu. Ilość destylatu na jednostkę czasu to odbiór całkowity. Dławisz zawór odbioru, aby uzyskać stosunek 1:4 (minimum) i w przybliżeniu wiesz ile flegmy wraca na wypełnienie.

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-12-11, 16:13

clemens pisze:...nie wiem tylko czy można i jak tu zamieścić zdjęcia.
oczywiście że można - podczas pisania posta, poniżej okienka edycyjnego jest sekcja Załącz plik wskazujesz go w swoim komputerze (przycisk Przeglądaj ) - plik zostanie dołączony do postu
...widziałem propozycję deflegmatora AAbratek
chodziło o link do opracowania który podałem, czy moją konstrukcję?

od komentowania reszty na razie się powstrzymam :|
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
adwokat
101%
101%
Posty: 639
Rejestracja: 2006-01-05, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: adwokat » 2006-12-11, 19:52

Kolego clemens, napisałeś

"3. "umx", 2006-10-19, 21:17:
- mój profesor chemii zawsze tłumaczył, że papier jest bardzo cierpliwy i można na nim
zapisać. To co napisałeś matematycznie jest OK, jednak praktycznie redukcję
CuO do Cu wykonuje się wodorem w temp. ok. 500C. Oczywiście nie można wykluczyć
takiej reakcji ale to nie jest zbyt wydajna reakcja, czyli jeżeli wogóle zachodzi to naprawdę
minimalnie. "

Z moich informacji i doświadczeń wynika, że zarówno CuO, jak i Cu2O redukują do Cu aldehydy i to z niezłą wydajnością już w temperaturze około 80°C, czyli jak najbardziej w zasięgu naszych możliwości...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-12-20, 14:58

clemens pisze:
excel pisze:


Więc po kolei:
1. "Chemik student", z 2006-09-24, 10:16:
- aceton wrze w 56,2, toluen w 110,6, nie tworzą azeotropu (przynajmniej nie znalazłem nic
na ten temat), różnica temp. obu substancji to 54,4 więc nie może być problemu
z rozdziałem, nawet przy 30 cm kolumnie Vigroux,

clemens
Widze, że mnie nie zrozumiałeś. Zgadza się że są to substancje łatwe do rozdzielenia i dlatego użyłem ich jako przykładu. Po szybkiej destylacji na krótkiej kolumnie vigroux po przebadaniu nadal udało się znaleść toluen w acetonie, choć oczywiście były to śladowe ilości. Natomiast mieszanina woda-etanol-fuzle jest bardzo trudna do rozdzielenia i dlatego nie wierze w możliwości dokładnego oczyszczenia spirytusu na krótkiej kolumnie która średnio sobie radzi z łatwymi do rozdzielenia substancjami.

Awatar użytkownika
truteen
40%
40%
Posty: 67
Rejestracja: 2006-07-31, 21:55

at miedż

Post autor: truteen » 2006-12-20, 23:58

@ clemens... z KO wypłukuje sie chrom nikiel... oki niech sie wypłukuje tylko dlaczego jak idę do zakładu gdzie robia mleko to wszystko jest z KO??? czemu KO to prawie cały przemysł, w tym spożywczy...

wczoraj miałem okaję przy okzaji destylacji zacieru za pomocą nieużywanej rok dwa chłodnicy z miedzi (klasyka bimrowników wiejskich spirala w beczce) obserwować pewne zjawisko... pierwsze 50 l zacieru destylat czysty - od przedgonyu samego do samego końca...
ale za drugim razem w przedgonie ujawnił sie...... pył miedzi!!!!! ale tylko w przedgonie... trzecie 50l i to samo tylko w przedgonie miedziany pył (cos podobne do srebrnej białej damy - już wiem jak robią ten "złoty piasek, a może mają złote rury???" w Łańcucie :D)

pozatym destylat MĘTNY!!! nie capił bo to były dobrze wystane wina...

potem rektyfikacja (po małej chemii) - tylko KO i tu wszystko kryształ... to mówi samo za siebie - tylko nie myśl że rozumuje na zasadzie jak czegoś nie widać to tego nie ma... o nie - chetnie wziąłbym próbkę na np. AAS ale to raczej nie możliwe...
pozatym pamiętam że tylko jony chromu na jednym ze stopni utlenienia były w jakis tam sposób szkodliwe i babka opowiadała jak musiała zmieniać ich stopień utlenienia że wylac np. próbki w kanał (pamięć zawodzi jaki był ten stpopień ale moze dopytam to napiszę...)

Dla mnie miedź ma trzy plusy:
-sam sobie możesz wyrkęcić spiralę w imadle (do KO potrzba tokary albo porządnego chłopa najlepiej dwóch i to krzepkich oraz myslących albo tokarkę)
-wiele razy lepiej przewodzi ciepło niz KO
-jest w miarę dostepna, trochę tańsza i łatwo ją polutować

Szanuję praktyków z tego co piszesz jesteś chemik ale w skrócie powiem Ci że goście z tego forum dzięki temu forum (i oliwce) zrobili cos w rodzaju rewolucji - uswiadomili ludziom że jak coś robić to porządnie nie na miedzi tylko na KO, nie 60% śmierdzące tylko 94% kryształ bez zapaszków... i będą tego bronić i ja im jestem wdzięczny i tez ich popieram więc się im nie dziw bo to też fachowcy (z wielu innych też dziedzin)...
a co do miedzi to nie jestem do niej uprzedzony - sam planuje chłodnicę z niej zrobić bo z KO nie wydala troszke przy mojej średnicy kolumny fi=78...
pozdrawiam
Cu + Al--->Cl + Au... pracuję nad tym, typowa wymiana tylko bardziej złożona...

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Re: at miedż

Post autor: a_priv » 2006-12-21, 08:52

truteen pisze: ...........Szanuję praktyków z tego co piszesz jesteś chemik ale w skrócie powiem Ci że goście z tego forum dzięki temu forum (i oliwce) zrobili cos w rodzaju rewolucji ........
Zgadzam się całkowicie z powyższym postem, a tytułem rozwinięcia chciałbym dodać, że to forum, jak zresztą każde inne, daje pożytek ludziom myślącym. Większość opinii jest przedstawiona również przez ludzi myślących, ale i życzliwych (chcących pomóc). Z niektórymi opiniami można się zgadzać lub nie, jest to prywatna sprawa każdego z nas. Przekonywanie za wszelką cenę kogokolwiek do spraw oczywistych dla praktyków, a "rewolucyjnych" (burzących całe dotychczasowe doświadczenie, lub jego brak) dla "pędzących inaczej" jest moim zdaniem bezcelowe.

pzdr

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2006-12-21, 21:50

Wrzucę łyżkę dziegciu do tej beczki miodu: cytat z http://koniak.e-drinks.com.pl/4_1.htm
Alembiki typu Charente wykonywane są z miedzi, która okazała się niezastąpionym surowcem, choć próbowano innych, mniej kosztownych rozwiązań.
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2006-12-21, 22:38

@Pietro
Ciekawe jakie inne, mniej kosztowne rozwiązania miał autor na myśli. Raczej nie KO, bo wtedy (w XVIw) jej jescze nie znali, a oprócz tego KO jest raczej droższa od miedzi.

pzdr

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 106 gości