Pomysł na kolumnę

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Fundak
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-10, 14:34

Pomysł na kolumnę

Post autor: Fundak » 2010-05-10, 19:25

Witam!
Tak siedząc czytając i myśląc wpadłem na pomysł "uniwersalnej" kolumny. Uniwersalnej ponieważ chciałem coś co jednocześnie będzie się nadawało do owocówek i do wysokoprocentowych wyrobów.
Schemat ideowy wygląda tak (oczywiście wyjście z drugiej odstojnika u góry nie od spodu ale tak jakoś mi się narysowało):
Obrazek
I tak:
1- zbiornik na zacier
2- kolumna
3- niżej wyjaśnię. Dodatkowa "kolumna"
4- zimne palce
5- deflegmator
6- chłodnica
7- odstojniki

Ta dodatkowa "kolumna" służyć ma do obejścia głównej kolumny i pojedynczej destylacji tylko na deflegmatorze.

Posiadam podobną konstrukcję, ale bez tego obejścia i odstojników. Na zimnych palcach (sztuk 4) i nie spapranym zacierze idzie spokojnie 95. Więc moc osiągamy spokojnie na zimnych palcach, deflegmatorze, powrocie i zamkniętej drugiej kolumnie. Chcemy niskie stężenie, otwieramy drugą kolumnę (wtedy główna pracuje słabiej bo wypełnienie działa jako tłumienie), zamykamy zimne palce, zamykamy powrót i mamy jeden etap destylacji.

Przy zastosowaniu takiej sztuczki, że drugi odstojnik jest głęboki, wąski i otwarty od góry (wszak pod nim stoi już zbiornik na produkt finalny), można tam włożyć areometr i mamy ciągły pomiar stężenia. Co w połączeniu z tak zwaną wiedzą eksperta pozwoli wprawionemu operatorowi na osiąganie dowolnych stężeń.

Tylko czy ta idea nie jest przekombinowana?

Awatar użytkownika
jorg
40%
40%
Posty: 79
Rejestracja: 2007-09-30, 15:53

Post autor: jorg » 2010-05-10, 20:51

Kolego Fundak, z opisu i rysunku wynika tylko tyle, że nie bardzo rozumiesz istotę zagadnienia. Jeżeli rzeczywiście posiadasz kolumnę rektyfikacyjną, to tylko od Ciebie zależy , czy będziesz na niej "ciągnął" 90 parę% spirytus, czy 70% lub coś pomiędzy. A dokładnie zależy to od refluksu, czyli od tego ile będziesz odbierał , a ile zawracał. Jeżeli masz sprzęt z zimnymi palcami to wystarczy zmniejszyć przepływ wody przez palce i sprzęt będzie pracował jak pot-stil. Odstojniki w tym układzie są zbędne. Powodzenia.

Awatar użytkownika
Fundak
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-10, 14:34

Post autor: Fundak » 2010-05-11, 09:21

Hmmm, tylko teoretycznie już przy trzech półkach mamy prawie 90%. W kolumnie jest ich 7. Więc nawet zamykając całkowicie reflux ciężko będzie osiągnąć takie np. potstilowe 50%.

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2010-05-11, 10:48

Fundak pisze: [...] nawet zamykając całkowicie reflux ciężko będzie osiągnąć takie np. potstilowe 50%.
A niby dlaczego?
Raczej poczytaj więcej o kolumnach i rektyfikacji.
:book

pzdr

Awatar użytkownika
oktogenek
50%
50%
Posty: 144
Rejestracja: 2007-06-25, 09:55
Kontaktowanie:

Post autor: oktogenek » 2010-05-16, 12:43

a po co Ci odstojniki w kolumnie rektyfikacyjnej ? odstojniki stosuje się w destylacji prostej po to żeby kropelki cieczy destylowanej porwane z parami nie przechodziły do chłodnicy a co za tym idzie do destylatu, w kolumnie nie masz już tego problemu bo porwane kropelki cieczy zatrzymywane są skutecznie przez choćby wypełnienie kolumny, nie obraź się ale dla mnie kompletnie nie orientujesz się w procesach jake zachodzą zarówno przy destylacji prostej jaki i rektyfikacji

Awatar użytkownika
francis
50%
50%
Posty: 106
Rejestracja: 2007-05-30, 12:18
Lokalizacja: Warszawa - Okolice

Post autor: francis » 2010-06-16, 20:43

Witam, podłącze się po ten watek żeby nie zaśmiecać forum. Może mi ktoś pomóc w okresleniu średnicy rury kolumny , chłodnicy , przyspawanego elementu do kega i jak ktoś wie długości poszczególnych elementów . Aparatura znaleziona u Tonego Acklanda. Chodzi mi po głowie już z 0,5 roku , produkcji Big Kahunah's Still . fotki ponizej. Twórca na maile nie odpowiada ;/. Głównie chodzi mi o wymiar średnice/długość kolumny.

[center]Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

pozdrowienia[/center]
Rosyjska Formuła 1 - C2H5(OH)

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2010-06-17, 10:24

Wymiary kega każdy zna.
Reszta to już bezpośrednie pomiary na zdjęciu, np. cyrklem z dwoma ostrzami lub suwmiarką a dalej to już prosta matematyka.
Naprawdę, zadziwia mnie taka bezradność i brak samodzielności w działaniu, szczególnie w prostych i podstawowych sprawach, do których nie potrzebna jest wiedza akademicka a nawet matura.

Powodzenia

Winiarek

Awatar użytkownika
SRG
90%
90%
Posty: 682
Rejestracja: 2007-12-15, 09:32
Lokalizacja: śląskie

Post autor: SRG » 2010-06-17, 10:50

Punktem odniesienia może być również termometr na szczycie kolumny. Ma tą samą średnicę jak rura kolumny. Czy też inny znany i "pomierzalny" element np. śrubki skręcające kryzę. :mrgreen:
@francis
Swoją drogą ciekawi mnie, co jest tak rewelacyjnego w tej konstrukcji :?:

Awatar użytkownika
SRG
90%
90%
Posty: 682
Rejestracja: 2007-12-15, 09:32
Lokalizacja: śląskie

Post autor: SRG » 2010-08-31, 16:50

Znalazłem na Yutube ciekawy pomysł na zbudowanie kolumny z puszek po piwie. Może ktoś wykorzysta ten "patent": http://www.youtube.com/watch?v=k3u3EswHXgY

Doman_13
50%
50%
Posty: 154
Rejestracja: 2009-11-18, 21:37

Post autor: Doman_13 » 2010-08-31, 18:16

Pomysł fajny
Tylko czy metal z puszek nie przejdzie do destylatu?

Jakbym miał pewność co do czystości wynikowej cieczy to już bym takie urządzenie budował.

Lubię eksperymenty :D

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2010-08-31, 20:29

Kiedyś o niej czytałem ale nie mogę nigdzie znaleźć rysunku więc narysowałem odręcznie sam. Kolumna ze skośnymi półkami rzeczywistymi.
Załączniki
kolumna ze skośnymi półkami.JPG
kolumna ze skośnymi półkami.JPG (10.88 KiB) Przejrzano 2591 razy
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

wajzer

Post autor: wajzer » 2010-08-31, 22:53

Też widziałem podobne rozwiązanie .Były to półki sitowe.

Awatar użytkownika
SRG
90%
90%
Posty: 682
Rejestracja: 2007-12-15, 09:32
Lokalizacja: śląskie

Post autor: SRG » 2010-09-01, 10:00

Doman_13 pisze:Tylko czy metal z puszek nie przejdzie do destylatu?
A przechodzi metal do piwa które jest w puszce?
Moim zdaniem aluminium z którego są wykonane puszki nie powinno wchodzić w reakcję z destylatem. Tu dalsze rozwiązania tego "patentu" http://www.youtube.com/watch?v=-hk7ah-HfE4 Jak widać kolumna służy do drugiej destylacji. Ogrzewaczem jest element grzewczy z ekspresu do kawy.
Taka kolumna to lepszy pomysł niż kolumna z rurek plastykowych którą tu prezentują http://www.youtube.com/watch?v=TIRY77faclQ

Yannick
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2010-04-01, 17:28

Post autor: Yannick » 2010-09-01, 14:27

Puszki aluminiowe do napojów są w środku malowane lakierem, który chroni płyn przed kontaktem z aluminium. Bez tego piwo (inne napoje też) dość szybko by się samo "otwarło".
Pozdrawiam,
Y.
Ostatnio zmieniony 2010-09-01, 20:39 przez Yannick, łącznie zmieniany 1 raz.

jeżdże fiatem
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2010-09-09, 18:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jeżdże fiatem » 2010-09-22, 15:27

Yannick pisze:Puszki aluminiowe do napojów są w środku malowane lakierem, który chroni płyn przed kontaktem z aluminium. Bez tego piwo (inne napoje też) dość szybko by się samo "otwarło".
Pozdrawiam,
Y.
Głównie chodzi o to, zeby napój nie miał metalicznego smaku. Aluminium prawie nie koroduje. Pozostaje kwestia jak trwaly jest ten lakier, bo aluminium przechodzi do destylatu. Dla desperatów, którym smak nie straszny dodam, ze aluminium jest neurotoksyczne. Jak chodizlem do gimnazjum próbowalem przedestylować spirytus salicylowy za pomocą aparaturu z aluminium i produkt końcowy został spalony, ponieważ smak aluminium był bardzo intensywny. Moze pewną role odegral tu kwas salicylowy, ale i tak odradzam stosowania w aparaturze jakichkolwiek elementów aluminiowych nijak odizolowanych, nawet aluminiowych szybkowarow do grzanai zacieru.

Przy okazji zadam pytanie odnośnie mojej kolumny, ale zaczne od początku.

Od bardzo dawna marze o produkcji bimbru, szczególnie do wyrobu własnych nalewek. Mało piję, więc w gre wchodzi po prostu pasja, nie względy finansowe. Jeden skleja modele, a ja będę pedzil :)

Rozważałem budowę aparatury z szybkowaru i rurki miedzianej, ale nie wiem ile miedzi przechodzi do destylatu (że przechodzi to wiadomo), a miedź jako metal cieżki w nadmiarze szkodzi, chociaz w małych dawkach jest dobra m.in. na stawy :) Może ktoś mnie uspokoi i powioe ile tej miedzi przechodzi, bo budowa aparatury z wykorzystaniem takiej rurki jest o wiele łatwiejsza i tańsza niz z rurki KO.

Szkło ma ta cechę, ze sie tłucze, wiec wybór padl na stal KO i kolumnę. Narazie mam zamiar kupić taką kolumnę: http://www.browardomowy.pl/index_pliki/Page1056.htm I tu moje pytanie, czy ktos z Was uzywa takiej kolumny i czy warto ją kupić? Cena na allegro to 800zl prz zbiorniku 15l, jeszcze zapytam producenta czy jest możliwosć wymiany wypelnienia, czy może elementy są zespawane. Chodzi mi o ewentualne wyjęcie wypelnienia przy destylacji zacierów owocowych i absyntu, chociaz nie wiem, czy przy absyncie to jest konieczne. Kolumna z wypelnieniem 100cm i 7 półkami teoretycznymi kosztuje 1100zl, ale mnie interesuje ta mniejsza, bo mogę ja postawić na kuchence gazowej i nie muszę kupowac taboretu gazowego. Czy przy kolumnie z wypelnieniem 60cm uzyskam 96% spirytus bez obcych smaków i zapachów po drugim bryknięciu?

Przy okazji zacznę chyba budować własną, wyższą kolumnę. Jak ja zbuduję, to mniejszą odsprzedam. Zamiast zimnych palców mam zamiar dac spiralę, co o tym myslicie? Wydaje mi sie, ze oszczędzę trochę wody, bo w spirali woda dłużej plynie i może byc cieplejsza by skroplić częsć alkoholu. Termometr chcę przymocować do kega, metal dobrze przewodzi ciepło i nie muszę niczego wiercić, spawac (i tak nie mam możliwości), dopasowywać. termometr na kegu po to, by wiedzieć kiedy puscić wodę. Do tego nie wiem jak uszczelnic miejsca gdzie wychodzą z kolumny rurki od spirali (reflux wewnętrzny) jeśli nie mam możliwosci spawania, a także nie wiem jak połączyc chlodnicę z kolumną. Jeśli chodzi o spawanie, moze warto pójść np. do warsztatu samochodowego i poprosić o zespawanie? Ktoś z Was tak robil? Jeszcze co do wypelnienia, chcę dać rurki ceramiczne, bo cos czytałem, że trudno wygotować dobrze zmywaki i niektórym alkohol mętnieje po dolaniu wody. Moze niepotrzebnie sie martwie i lepiej użyc zmywaków?

Jeśli złamałem jakąś niepisana zasadę forum i zadaje glupie pytania, to grzecznie mi o tym napiszcie, a do wszytskiego dojdę sam :) Ciagle czytam to forum, z biegiem czasu zdobędę odpowiednia wiedzę, ale narazie nie znalazlem odpowiedzi na moje pytania :)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości