Opcja VM w Aabratku

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-05-18, 11:28

@Astemio
No,widzę że dostałeś solidnego "kopa" na VM ,poczekaj na moją próbę bez łapacza par.Założenia jak na fabrykę.Czekamy na postępy-powodzenia

Awatar użytkownika
kermit64
80%
80%
Posty: 423
Rejestracja: 2008-02-10, 19:45
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: kermit64 » 2010-05-18, 11:31

A czym podyktowane jest założenie bez łapacza par?Względy konstrukcyjne czy ma to jakiś wpływ na proces?

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-05-18, 11:41

@kermit 64
zwykła ciekawość ,ponieważ jak już wspominałem widziałem rysunki kolumn bez tego elementu - jeżeli można bez ,to "po co przepłacać".Tym bardziej jeżeli montowany jest tak , jak u mnie w opcji na lekki wcisk.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-05-18, 11:49

maria-n pisze:...@Astemio...widzę że dostałeś solidnego "kopa" na VM...
Poczekam siłą rzeczy - to dopiero faza przedprojektowa, musi dojrzeć, tak to już z alkoholem jest.
Na projekty trzeba spoglądać co jakiś czas świeżym okiem, zawsze się coś poprawi. Pośpiech ze wszech miar nie jest wskazany.

Za każdym razem, jak już coś nowego zmontuję mówie sobie: "KONIEC, nic mi więcej nie potrzeba!" (oprócz kawałka nieba :D ).
Ale po jakimś czasie, szczególnie, jak się go pojawi trochę wolnego - znowu mnie korci...a co mi tam :D
kermit64 pisze:A czym podyktowane jest założenie bez łapacza par?...
To chyba tylko moje "widzimisię", może się to zmieni, ale dwie przepustnice zostaną.
"Naganiacza" raczej nie będzie, ale krótki daszek osłaniający boczny wlot przed spływającym destylatem może być konieczny (albo wspawanie rury bocznej pod wznoszącym kątem).
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-05-18, 16:14

@ all !!
a może tak?Dodam jeszcze ,że coś martwi mnie brak postów w tematach VM od Jarka vel
Jarosław.To od niego się wszystko zaczęło.
Oczywiście jest to klasyczna kolumna VM.Zwróćcie tylko uwagę na sposób przyłączenia bocznego odbioru z tą płytką pod odejściem par w bok.Z tłumaczenia wynika ,że chodzi o wytworzenie turbulencji .

Awatar użytkownika
kermit64
80%
80%
Posty: 423
Rejestracja: 2008-02-10, 19:45
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: kermit64 » 2010-05-18, 17:31

Ta płytka rzeczywiście ma sens-zawirowanie,a właściwie turbulentny przepływ medium będzie wciskał go w boczny wylot.Coś podobnego można zauważyć na płynącej wodzie.Niby taki drobny szczegół a jednak...

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-05-19, 17:44

Ta plytka turbulencyjna, wg. tego co podaja konstruktorzy w opisach budowy, jest potrzebna tylko wtedy, jezeli wyjscie boczne par z kolumny na chlodnice Liebiega jest mniejszej srednicy niz 3/4 cala. Od tej srednicy 3/4 czy tez 1 cal plytka turbulencyjna juz nie jest konieczna. Tyle w opisach pisza konstruktorzy. Dlaczego wlasnie jest tak a nie inaczej, potrafia rzeczowo wyjasnic tylko oni. Pewne elementy nalezy przyjmowac za pewnik, kto ma ochote, moze oczywiscie prowadzic wlasne eksperymenty i wtedy podejmowac rzeczowa i merytoryczna, poparta wlasnymi spostrzezeniami dyskusje. Ja jestem poprostu zadowolonym uzytkownikiem takowego sprzetu.Pozdrawiam
sverige2

Awatar użytkownika
Korona
60%
60%
Posty: 234
Rejestracja: 2009-08-24, 11:39

Post autor: Korona » 2010-05-19, 20:03

Witam,

Temat o VM na 96% przekonał mnie do zrobienia kolumny VM.
Znając zachowanie gazów wiem na pewno ze na odbiór nie idzie żadna cięższa para etanolu ani nie ma żadnej próżni, nad wypełnieniem jest niewielkie nadciśnienie które jest skierowane we wszystkie strony i para znajdując możliwość wyjścia bokiem właśnie to robi. Jedyny wpływ na ilość pary która pójdzie w bok jest różnica średnicy odbioru, dodatkowo można to regulować zaworem.
W kolumnie VM umieszczenie Pierścienia nad wypełnieniem morze zakłócić jego prace i wpłynąć źle na jakość odbioru, czym mniej oporu ma para np. przez zmniejszenie średnicy pierścieniem tym lepiej a za durzo turbulencji nad pierscieniem tez zle wplynie na rozmieszczanie sie par.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-05-19, 20:40

Witam.Wszystko zalezy od srednicy otworu pierscienia centrujacego.Np.w mojej kolumnie o srednicy fi 50mm. Zastosowalem poczatkowo pierscien ze srednica otworu 35mm. i rzeczywiscie zaklocilo to odbior w sposob dosyc znaczny.Obecnie srednica wynosi fi 40mm. i wszystko dziala jak najbardziej prawidlowo.Kazdy moze miec odmienne zdanie w tej materii, ale konstruktorzy w/w systemu zalecaja wstawienie owych pierscieni, i opinie skandynawskich uzytkownikow kolumn sa jaknajbardziej pozytywne i stwierdzajace ze wlasciwie dobrane pierscienie, znaczaco poprawiaja walory eksploatacyjne kolumny. Pozdrawiam
sverige2

Awatar użytkownika
Korona
60%
60%
Posty: 234
Rejestracja: 2009-08-24, 11:39

Post autor: Korona » 2010-05-19, 21:16

@Jaroslaw

Na pewno jest na ten pierścień jakaś złota reguła ale w rysunku powyżej jest otwór na 25mm to już na pewno ma duży wpływ w systemie VM.
Fajne z tym pierścieniem jest ze można to łatwo wypróbować.


Ten system jest tak genialnie prosty ze nie warto coś zmieniać, każda zmiana może mieć duży wpływ na działanie i jakość odbioru.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-05-19, 21:47

Tak Robert,masz racje, trzeba poprostu samemu wyprobowac, i ja tak wlasnie zrobilem, co napisalem w porzednim poscie.Sama idea umieszczenia tego pierscienia, lub nawet kilku w zaleznosci od konstrukcji i wysokosci kolumny, jest o tyle pozadanana, ze skutecznie zapobiega tak niepozadanemu w naszym hobby, efektowi sciankowani i skutecznie kieruje splywajaca po sciankach flegme na srodek wypelnienia. Pozdrawiam
sverige2

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-05-20, 00:03

@Robert.s
Nie chciał bym wywołać w Tobie ani krzty urazy do mnie ,ale czytając akapit z Twojego postu :"Znając zachowanie gazów wiem na pewno ze na odbiór nie idzie żadna cięższa para etanolu ani nie ma żadnej próżni" muszę się do tego stwierdzenia odnieść.Nie neguję Twojej znajomości zagadnienia wytłumacz mi tylko proszę: dlaczego w takim razie na boczny odbiór nie idzie nic lub prawie nic innego jak tylko czysty etanolek.Nigdy nikt do tej pory (przynajmniej ja tego nie zauważyłem) nie pisał ,że nad wypełnieniem jest próżnia ,KEG nie jest pompą próżniową a układ jest otwarty ,to jest z kolei pewne.Para nad wypełnieniem nie jest jednorodna ,to jest mieszanina różnych składników i właśnie system VM został wymyślony po to, by bardzo skutecznie oddzielić etanol od reszty,która jest refluksem.Jak by było tak jak jesteś PEWNY, to bokiem by szło wszystko ,co jest nad wypełnieniem ,tylko w różnych proporcjach .Zatem nie pisz ,że jesteś pewien będąc jednak nie pewnym.O turbulencji napiszę Ci jak zrobię jedną zmianę w swojej kolumnie i będę PEWNY tej zmiany.

Awatar użytkownika
Korona
60%
60%
Posty: 234
Rejestracja: 2009-08-24, 11:39

Post autor: Korona » 2010-05-20, 09:42

@ marian-n

rozdzielenie gazów jest teoretycznie i praktycznie nie możliwe, i to dobrze bo nie było by czym oddychać. W atmosferze są rożne gazy które się mieszają i dopiero na wysokości 8km jest mniej niż 16% tlenu to na 8km ubyło tylko 4%.
Nasze kolumny są troszkę niższe i na pewno się tam nic nie dzieli, więcej o zachowaniu gazów możesz przeczytać na www.wikipedia.pl.
A jeżeli para by się tak łatwo dzieliła to po co wypełnienie ? albo po co kolumnę? :):):)

Bocznym odbiorem odchodzi dobra para bo system VM rozdziela parę nad samym wyplenieniem i przez to jest odbiór lepszy. Smak jest tak delikatna sprawa ze każda mała zmiana w kolumnie może mieć na niego duży wpływ. Koledzy opisują w tematach ze maja ciągle te same procenty a nie zawsze ten sam smak czyli mała zmiany w kolumnie maja na smak ogromny wpływ.

Co do próżni to w innych tematach były takie teorie opisywane i co prawda jest w chłodnicy spadek ciśnienia ale próżnią to nazwać się nie da szczególnie ze nasze kolumny są z otworem wyrównującym ciśnienie do atmosferycznego.

cemik1

Post autor: cemik1 » 2010-05-20, 09:54

maria-n pisze: dlaczego w takim razie na boczny odbiór nie idzie nic lub prawie nic innego jak tylko czysty etanolek
Dlatego, że taki jest skład par po przejściu przez kolumnę o odpowiedniej liczbie półek (teoretycznych) oraz odpowiednio dużum i stałym (nie dającym się łatwo popsuć przez operatora) refluksie. Zauważ, że w kolumnach LM lub RLM operator może tak wyregulować odbiór, że wręcz nie będzie refluksu. Rezultatem będzie wtedy wzrost temperatury w głowicy i zmniejszenie procentowej zawartości etanolu w produkcie. Kolumny VM projektowane są tak, aby przy całkowitym otwarciu zaworu utrzymać określony refluks. Zwykle 4:1 lub 2:1. Osiąga się to przez odpowiedni dobór średnic kolumny, odbioru i wylotu do górnej chłodnicy. Operator może, zakręcając zawór, tylko zwiększyć refluks. Nie ma łatwej możliwości popsucia jakości.
Jeżeli masz wątpliwości i myślisz, że głowica rozdziela pary etanolu i wody spróbuj wykonać rektyfikację z połową lub wręcz bez wypełnienia kolumny lub znacznie ją skróć.
I jeszcze o przewężeniach, pierścieniach. Mają zapewnić one przepływ turbulentny w okolicy odbioru par. Zauważono, że gdy przepływ jest laminarny pary "nie chcą" wpływać do ramienia odbioru. Oczywiście z przewężaniem nie można przesadzać. Klasycznym rozwiązaniem jest 2" kolumna, przejście na 1" trójnik (boczne ramię do odbioru) i z powrotem 2" chłodnica. Gdy cała konstrukcja jest 2" stosuje się pierścień lub lejek. Ma on dwie funkcje. Centralizuje refluks i zapewnia turbulencje. I znowu eksperymantalnie zauważono, że może być nad wypełnieniem lub nad odbiorem (turbulencje generowane są przed i za przegrodą).

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-05-20, 10:47

Witam!
maria-n pisze:...dlaczego w takim razie na boczny odbiór nie idzie nic lub prawie nic innego jak tylko czysty etanolek...
Nie jest to do końca ścisła prawda.
Na boczną rurę idzie to samo, co na kondensor (refluksu) - to jest ten sam punkt w kolumnie i para ma identyczny skład.
Natomiast to, co wraca jako refluks z kondensora na wypełnienie, o tak - to już może mieć inny skład. W zwykłej kolumnie zaworowej jest to również odbiorem i ma skład identyczny z refluksem.

Rozmawiałem z Akasem o przyczynie wyjątkowej czystości produktu z VM, i ma on ciekawe spostrzeżenie: może to być spowodowane brakiem efektu spłukiwania "smrodów" z całego kondensora, pozostałych tam przez przeprowadzenie koniecznego przecież odbioru przedgonów.
Para w systemie VM po fazie odbioru przedgonów nie przechodzi już przez zasyfiały "aromatami" kondensor, tylko jest odprowadzana przedtem w bok, z jego pominięciem, do swojej zawsze czystej chłodnicy. @marian-n: ale jest to taka sama (w składzie) para, jak ta, która jest doprowadzana do kondensora.
W tradycyjnej kolumnie płyn odbierany jest zawsze już "po przejściach" przez kondensor, gdzie może spłukiwać syf pozostały w kondensorze - a jak wiadomo mikroskopijna ilość tych aromatycznych związków może skutecznie, a negatywnie wpłynąć na jakość zapachową produktu.
Jest to również odpowiedź na stwierdzenie, że z kolumny z "zimnymi palcami" (deflegmatorem) produkt jest lepszy, niż z kolumny zaworowej (powtarzam opinię, sam nie sprawdzałem).
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości