Opcja VM w Aabratku

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-06-29, 09:27

Tak jest Koledzy, całkowita racja :oops: - gdzie jeszcze mogę, wyedytuję błąd.
Wszędzie tam, gdzie poprzednio napisałem [x]ml/h powinno być [x]ml/min :oops:
Dzięki.
PS: Poprosiłem Admina o edycję tych błędów, są już poprawione.

@Rafal: Dodaję fotografie rozpraszacza powrotu:
Załączniki
Rozpraszacz_powrotu_widok_z_dołu.jpg
Rozpraszacz_powrotu_widok_z_góry.jpg
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

andrzej33
101%
101%
Posty: 14
Rejestracja: 2008-03-07, 03:53

Opcja VM w Aabratku

Post autor: andrzej33 » 2010-06-30, 16:48

Witam
jorg, bardzo podoba mi się Twoja głowica. Chciałbym zrobić podobną. Czy mógłbyś podać, który termostat Szkopera zastosowałeś? Jaki to jest elektromagnes i gdzie można go kupić?
Pozdrawiam, Andrzej.

Awatar użytkownika
jorg
40%
40%
Posty: 79
Rejestracja: 2007-09-30, 15:53

Post autor: jorg » 2010-07-01, 17:46

Witam.
Andrzej 33, termostat mam RTSZ-7v2.1 za 69zł + 16zł dodatkowa sonda.W tej chwili wykorzystuję tylko 1 sondę, tryb pracy B. Natomiast elektromagnes wykorzystałem z elektrozaworu burkert 6213A 24V DC 10W.Nie kupowałem go, lecz dostałem, więc nie znam ceny. Można zastosować inny dowolny elektromagnes, pozwalający uzyskać 'skok' 10mm. Ten ma nawet większy zakres, ale wcześniej nie wiedziałem ile będę potrzebował. W chłodnicy występuje podciśnienie w czasie skraplania i następuje zasys do ramienia.
Powodzenia.

marti19
30%
30%
Posty: 31
Rejestracja: 2009-12-17, 14:07

Post autor: marti19 » 2010-07-01, 19:20

Witam
Właśnie jestem po pierwszym puszczeniu na takiej właśnie kolumnie i muszę stwierdzić że destylat jest ciut lepszy od destylatów z kolumny z zimnymi palcami oraz z Aabratka, ale rewelacji nie ma (wódka sklepowa), liczyłem na więcej. Tak czy siak, będę pracował właśnie na takiej kolumnie bo jak napisałem wyżej wyrób jest ciut lepszy a nam wszystkim przecież o to chodzi. Pozdrawiam

PS. Chłodnica Liebiega była gorąca tylko na wysokości 3 cm, do ujścia wody z tejże chłodnicy.
pozdrawiam Marcin

juru
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2008-02-06, 17:55
Lokalizacja: z tamtąd

Post autor: juru » 2010-07-01, 20:06

Kilka razy puszczałem na VM i niestety bez rewelacji.Jest zauważalna niewielka różnica w środkowej części procesu ponieważ destylat nie obmywa rurek zanieczyszczonych przedgonami .Niestety brak jest automatycznego odcinania pogonów na co liczyłem i co niektórzy bardzo reklamowali -ale niby dlaczego miałoby to być odcinane skoro między wypełnieniem a właściwą chłodnicą jest niewielkie ciśnienie ,które powoduje wpychanie par alkoholu a następnie także wody w każdy otwór .Być może ja czegoś nie rozumiem :wall ,ale dla mnie VM to tylko dodatkowy punkt do odbioru spirytu,który także trzeba regulować zaworem tyle że kulowym a nie igłowym szczególnie pod koniec procesu.Kiszka.
pozdro
juru

de gustibus non est disputandum

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-07-05, 00:43

Witam!
Dość ważną rzeczą podczas obsługi systemu VM jest niedopuszczanie do tego, by wężyk odbioru [x] był zanurzony w destylacie. Dzieje się tak, gdy jest wsunięty głębiej do naczynia odbiorczego (zwykle butelki) i poziom płynu wzrośnie powyżej jego wylotu.
Powoduje to zasysanie pary do chłodnicy Liebiga, podobnie gdy na jej wylocie zostanie zainstalowany elektrozawór automatyki i jest w stanie zamkniętym (zawór, jakikolwiek by był, powinien być zainstalowany na wlocie - to dużo trudniejsze), wspomniał o tym Inżynier na poprzedniej stronie; skroplenie pewnej ilości pary powoduje wtedy powstanie podciśnienia w chłodnicy, zassanie nowej porcji pary, itd. (proces jest oczywiście płynny, a poziom destylatu w wężyku szybko wzrasta).

Takie "sztuczne", wymuszone zasysanie par do chłodnicy powoduje zmianę ustawionego stosunku RR i to w złym kierunku (zwiększa odbiór), a to może być szkodliwe dla czystości i stężenia rektyfikatu.
Ostatnio zmieniony 2010-07-05, 09:16 przez Astemio, łącznie zmieniany 2 razy.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

cemik1

Post autor: cemik1 » 2010-07-05, 08:54

Astemio pisze:..ważną rzeczą podczas obsługi systemu VM jest niedopuszczanie do tego, by wężyk odbioru nie był zanurzony w destylacie
Ale o co chodzi? :nie_wiem Trochę zagubiłem się w tym podwójnym przeczeniu. :roll:

marti19
30%
30%
Posty: 31
Rejestracja: 2009-12-17, 14:07

Post autor: marti19 » 2010-07-05, 09:09

cemik1 pisze:
Astemio pisze:..ważną rzeczą podczas obsługi systemu VM jest niedopuszczanie do tego, by wężyk odbioru nie był zanurzony w destylacie
Ale o co chodzi? :nie_wiem Trochę zagubiłem się w tym podwójnym przeczeniu. :roll:
Oto chodzi żeby wężyk silikonowy był nad destylatem (spirytusem) a nie w nim.
pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości