Budowa kolumny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
mayss
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-19, 02:53
Lokalizacja: Łódź

Budowa kolumny

Post autor: mayss » 2010-09-25, 14:52

Witam szanownych forumowiczy! :book Jestem tu pierwszy raz! :oops: Wiele czytałem i coś nie coś rozumiem. :brawo Na początek pozdro dla admina i modera :brawo A więc do rzeczy.Buduję kolumnę 180 cm do mojego kega 30l :slinka(tylko reflux zewnętrzny ponieważ uważam to za najlepsze rozwiązanie) i intrygują mnie takie o to pytania.Czy musi być rurka odpowietrzająca u góry kolumny?To po pierwsze.Po drugie zamierzam zainstalować termometr elektroniczny z sondą także u góry kolumny a więc czy wsunąć go w rurkę z boku góry kolumny(oczywiście nad powrotem na wypełnienie)na ścisk(średnica sondy 4mm)czy w szerszą rurkę na silikon spożywczy?Będę też psocił tak że klarowny nastaw przepuszczę bez wypełnienia i refluxu(odbiorę 100ml)a póżniej po rozcieńczeniu do jakichś 20-30% przepsocę na wypełnieniu(jak najwyższym)i reflux ratio 1:5(po odebranu przedgonu) więc czy instalować dodatkowo zimne palce?Jaka będzie najwydajniejsza średnica kolumny do fittingu?
Ostatnio zmieniony 2010-09-26, 04:18 przez mayss, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Korona
60%
60%
Posty: 234
Rejestracja: 2009-08-24, 11:39

Post autor: Korona » 2010-09-25, 15:01

Witam,
albo reflux zewnętrzny albo zimne palce, ja by nie brał się za zimne palce bo są trudniejsze w obsłudze ale to jak kto woli.
Na pewno musi być odpowietrzenie bo to są systemy otwarte i każda różnica ciśnienia wpływa bardzo negatywnie na stabilny przebieg procesu rektyfikacji.
Termometr powinien być umieszczony miedzy refluksem a wypełnieniem i osłonięty od opadających kropel refluksu.

Awatar użytkownika
mayss
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-19, 02:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mayss » 2010-09-25, 15:21

Aha więc czy mogę zainstalować rurkę odpowietrzającą z boku kolumny między wypełnieniem a refluxem i wsunąć w nia sondę zostawiając ujście dla par?
Ostatnio zmieniony 2010-09-26, 03:34 przez mayss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-09-25, 20:49

Witam!
mayss pisze:...coś nie coś rozumiem...
O, to dość dobrze określiłeś :D, ale raczej "nie coś".
Po pierwsze, nie ma sensu przepuszczać raz bez wypełnienia i drugi raz z wypełnieniem - jeśli już dwa razy, to oba z wypełnieniem.
mayss pisze:...czy mogę zainstalować rurkę odpowietrzającą z boku kolumny...
W żadnym wypadku.
Tzw. "odpowietrzenie" nie może być w/na kolumnie przed kondensorem, ponieważ tam są gorące pary azeotropu; jest ono zawsze na szczycie kondensora (w systemie N-S) - a w systemie z deflegmatorem "odpowietrzenie" jest realizowane przez pionową chłodnicę (lub jak poprzednio, jeśli skraplanie par jest realizowane przez kondensor N-S).
mayss pisze:...Jaka będzie najwydajniejsza średnica kolumny do fittingu?
Tego pytania zupełnie nie rozumiem.
Ale jeśli chodzi Ci w tym pytaniu o "najodpowiedniejszą" średnicę, to będzie to taka, jaka da się bez zbędnej gimnastyki przyspawać do kołnierza fittingu.

PS: Pisząc "sądę", masz oczywiście na myśli "sondę"? :)
Ostatnio zmieniony 2010-09-25, 20:56 przez Astemio, łącznie zmieniany 2 razy.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Doman_13
50%
50%
Posty: 154
Rejestracja: 2009-11-18, 21:37

Post autor: Doman_13 » 2010-09-25, 20:54

Przecież kwestię otwartej kolumny można zrealizować przez koniec kolumny w który wkładamy kondensator. To połączenie powinno zostać nieszczelne aby pełniło rolę odpowietrzenia.
Także reasumując rurki odpowietrzającej na górze kolumny być nie musi, wystarczy nieszczelność przy mocowaniu kondensatora.

A z drugiej strony rurka odpowietrzająca, jak już jest pozwala na nałożenie na jej koniec wężyka i wyprowadzenie zapachów za okno.

Awatar użytkownika
mayss
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-19, 02:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mayss » 2010-09-26, 04:08

No dobra szanowna wiaro.To w sumie mam sklarowany ładnie nastaw więc zastosuję się do rady żeby psocić od razu z wypełnieniem zmywaki INOX.Sondę wsunę na silikon tak żeby jej czujnik pomiarowy był na środku średnicy kolumny nad wypełnieniem tak żeby nie kapały skropliny z powrotu refluxu do kolumny na ten czujnik.Teraz tak,chłodnicę mam szklaną simax i tu wielka prośba o jakiś mały szkic z tym odpowietrzeniem :nie_wiem . :oops: .Wszystko jedzie w poniedziałek do spawania więc przyda się wasza precyzyjna wiedza :1st .Chłodnicę zbuduję po wypłacie tzn po 10-tym hehe nie ma kasy za bardzo ale tą szklaną wykożystam teraz bo nie mogę się doczekać zresztą wszystko spiszę i wrzucę foto z psocenia.Oczekuję wyśmienitych rezultatów :brawo.A i jeszcze jedno ma się rozumieć pierwszy destyl aparatu wykonać muszę wodą chociaż z godzinę prawda? Z góry dziękuję za wszystkie posty oraz za odsłonięcie tajemnicy alkowy bimbrownictwa to jest zaje :brawo fajne hobby!!! :1st

Doman_13
50%
50%
Posty: 154
Rejestracja: 2009-11-18, 21:37

Post autor: Doman_13 » 2010-09-26, 08:59

Nie wyobrażam sobie jak umocujesz szklaną chłodnicę w końcu kolumny AAbratka :abaras
Jeśli już zamierzasz jej użyć to po prostu ją włóż do kolumny i koniec zostaw otwarty.
Zapewnij tylko wydajne chłodzenie żeby kondensator zdążył skroplić alkohol.

Tak czy inaczej chłodnica nie powinna stykać się ze ściankami kolumny. Jak będzie się stykała to sprawność będzie obniżona i alkohol pójdzie w powietrze.

Pierwsze kapanie ma być wodne w celu ustaleniu jak aparat się spisuje i odkażeniu go.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-09-26, 14:04

Witam!
Szklaną chłodnicę można użyć jako zwrotną, pionową i będzie to najlepsze rozwiązanie z taką chłodnicą (pod nią musi być jeziorko i podział zaworowy na powrót i odbiór).
Haczyk może być w tym taki, że szklane chłodnice spiralne mają z reguły mały przekrój spirali i może tam zachodzić kolizja między parami podążającymi go góry, a spływającym do jeziorka destylatem, a jest to ok. 2-2,5l/h/kW - lepsza byłaby chłodnica kulkowa (ogólnie: prosta, czyli Liebiga).
"Odpowietrzeniem" jest tu sama otwarta u góry chłodnica.
Inne rozwiązania nie są dobre (np. chłodnica skierowana do dołu i powrót w 3/4 wysokości kolumny - potrzebny jest wtedy syfon na powrocie i specjalnie wykonane pionowe, długie odpowietrzenie), co ważniejsze, mogą powstawać niewielkie, lecz znaczące wahania ciśnienia w kolumnie.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
mayss
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-19, 02:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mayss » 2010-09-26, 22:24

Chcę zbudować pionową.Rozumiem że odpowietrzenie nie będzie potrzebne?
Załączniki
Projekt kolumny.jpg
(11.61 KiB) Pobrany 232 razy
Ostatnio zmieniony 2010-09-27, 00:44 przez mayss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-09-26, 23:06

Jeżeli chłodnica będzie umieszczona pionowo nad kolumną, to jej otwarty wylot pełni rolę otworu wyrównującego ciśnienie (łączącego wnętrze kolumny z otoczeniem, ciśnieniem atmosferycznym) i dodatkowy otwór jest zbędny, zresztą gdzie go umieścić?
Chłodnica spiralna musi w tym wypadku być umieszczona pionowo lub prawie pionowo, chłodnica prosta może być umieszczona pod niewielkim kątem licząc od poziomu, pozwalającym jednak na swobodny spływ skroplin.
Jest to funkcjonalnie dokładnie to samo, co pionowy lub poziomy kondensor N-S, tylko pary są wprowadzane do spirali a woda chłodząca ją omywa, w N-S jest na odwrót. Z kilku względów jest to wygodniejsze.
W obu przypadkach wylot par z kolumny musi być zabezpieczony daszkiem czy kapturkiem przed niekontrolowanym wlewaniem się skroplin z chłodnicy/kondensora, tworzy się tam tzw. "jeziorko", z którego odpowiednim przelewem do kolumny, na środek wypełnienia, wraca część skroplin (z reguły większa), a bocznym odprowadzeniem z precyzyjnym zaworem jest realizowany odbiór. Ten opis jest prawdziwy dla systemu "stałego odbioru".
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
mayss
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-19, 02:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mayss » 2010-09-26, 23:54

Super!!Dziękuję za wyczerpującą odpowiedż. :1st :brawo Wszystko jest po mojej myśli.To właśnie chciałem wiedzieć.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-09-27, 12:58

Witam!
Może i to zechcesz wiedzieć :) , że kolumna wykonana dokładnie według rysunku z Twojego poprzedniego posta działać dobrze nie będzie.
Jak już poprzednio pisałem (jeśli już się uparłeś na taki układ), to na powrocie powinien być syfon h≈50mm, a tuż za chłodnicą i jak najwyżej nad zaworem odbioru powinno być pionowe "odpowietrzenie" - i to dość wysokie, na wszelki wypadek ok. 150-200mm.
I nadal tak skorygowana kolumna może nie działać do końca właściwie - też już to poprzednio pisałem.
Poza tym tracisz w podobnym układzie albo na wysokości wypełnienia, albo na nieefektywnie wykorzystanej wysokości całego zestawu.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
mayss
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-19, 02:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mayss » 2010-09-27, 15:36

Aha!!!No i teraz mogę powiedzieć drodzy kapacze że forum jest bezcenne. :brawo W sumie jak by to było takie proste jak na obrazku załącznika to kazdy by tak zrobił :lol: więc opuszczam moją poprzednią koncepcję(bo bym tylko napaprał :oops: ) i zabieram się za AABRATKA!W sumie to potrzebuję tylko dwóch flansz(kryz),kolanka i 50 cm szerszej fi rury ko.Do chłodnicy wykożystam rurkę fittingu kega a spiralę zrobię z rurki ko.I tu mam pytanie gdzie szukać tej rurki tzn w jakich sklepach czy marketach?

Awatar użytkownika
kiper
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2010-09-26, 17:28

Post autor: kiper » 2010-10-03, 09:11

Jak chcesz dam ci namiar na gościa, co kręci na wymiary gotowe spirale z KO.

Awatar użytkownika
mayss
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-19, 02:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mayss » 2010-10-03, 14:09

Dzięki kiper ale tam gdzie zakupiłem wszystko (oprucz kega) co było mi niezbędne do budowy kolumny aabratka można było dostać rurkę fi6,fi8mm ko.Sam posiadam trochę smykałki :brawo więc dałem radę.Niedługo umieszczę foto jak mi to wszysko wyszło.

[ Dodano: 2010-10-04, 16:56 ]
No to uf!Wreszcie :mrgreen: !Poszerzyłem nieco wiedzę na temat Aabratka i zebrałem niezbędne rzeczy.Rura 0H18N9 fi 60*1.5 Poler;wywijka 60.3*2.0;rurka ko 8.0*1.0;keg z fittingiem 30 l oraz czmychnięta ukratkiem z kuchni pokrywka :mrgreen: .Jutro wolne i spawanie to opiszę jakie koszty.Swoją drogą powinien właściciel Aabratka go opatentować to arcydzieło sztuki psotniczej :brawo :1st
Załączniki
Elementy składowe głowicy Aabratek.JPG

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości