Proszę o krytykę aparatury

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Avo
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2006-09-02, 21:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Avo » 2006-09-11, 00:21

Co do sklepu przy Limanowskiego to moge go polecic jedynie ludziom "z nożem na gardle", gdyż ceny są niebotyczne, a przynamniej tak było jakiś czas temu, podobnie sprawa wygląda na brukowej... Nieco taniej jest w sklepiku przy rynku bałuckim (niestety dość skromna oferta w interesującym nas zagadnieniu), ale dokładny adres podam innym razem...

@Julek
opisz mi na priv jak dokładnie wyglądała Twoja "próbna" maszyna, bo wydaje mi się że była całkowicie szklana, tzn: kolba ze szlifem (zapewne w garze z wodą), na to chłodnica Dimwortha i chłodnica spiralna.. czy zastosowałeś jakąś kolumnę, a jesli tak to jakiej średnicy i z jakim wypełnieniem?

Ja natomiast planuję zastosować machinę złożoną z garnka stalowego (KO, 15l), kolumna (75cm, wypełnienie ok 60cm zmywaków), Dimworth (reflux), chłodnica...

Co do wydajności. trochę sie przeraziłem, ale może to kwestia strat cieplnych (w końcu szkło dużo lepiej przewodzi ciepło i stąd pewnie wynika potrzeba wydłużenia procesu), lub problemów z ogrzewamiem (np. płaszcz wodny)

Jak wygląda wydajność kolumny Vigroux?

korekta: kowal
Czasem delektuję się głupotą własnych myśli:)

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-09-11, 10:51

"Jak wygląda wydajność kolumny Vigroux?"
Krótko mówiąc jest to prosta i bardzo mało wydajna kolumna. Lepsza niż nic i to wszystko :( używałem takiej na laborkach i jedyne co dobrze realizowała to straty ciepła :?

st.Medard
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2006-09-01, 19:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: st.Medard » 2006-09-11, 21:07

Citizen Kane
Najpierw sam głowiłem się żeby to sobie przetłumaczyć i zrozumieć, potem poprosiłem koleżankę ale dalej nie rozumiem. Czy mógłbyś wnieść coś do tego tłumaczenia?


TŁUMACZENIE
Obliczenia rozmiaru kondensatora/chłodnicy

Kilka czynników wchodzi w grę, trudno jest przewidzieć każdą sytuację.

Należy rozważyć jak gorący jest opar/para i jaki jest jej skład (np. woda wymaga 3x wiecej chłodzenia niż etanol), jak zimna powinna być woda do chłodzenia i jak gorącą się stanie, jaki jest jej przepływ przez rurkę, a nawet rzeczy takie jak: czy rurki są pionowe czy poziome.
Istnieją bardzo dokładne wyliczenia, które pozwolą ci to ustalić bardzo precyzyjnie. Ale można również użyć kilku uproszczonych sposobów żeby mieć ogólne pojęcie jak duży powinien być kondensator. Wynik może być nie tak dokładny, ale dadza ci one przybliżone pojęcie o tym jaki rozmiar wchodzi w grę (aby mieć większą pewność możesz je nawet podwoić!)

Najtrudniejszym elementem jest "współczynnik transferu ciepła". Określa on co dzieje się zarówno w środku jak i na zewnątrz zwoju chłodzącego (lub rury) oraz właściwości transferu ciepła danej rury (plastykowej lub miedzianej). Zamiast robić kalkulacje, możemy użyć wartości "typowej". Dla substancji "organicznych"które poddawane są procesowi kondensjacji/chłodzenia/ z użyciem wody w (shell - powłoka, pancerny,małżowinowy,skorupa???nie mam pojęcia jaki to ma być??) wymienniku ciepła, wartość ta wynosi przeważnie 700-1000 W/m2C. Użyjmy więc 850. To dotyczy przemysłowych kondensatorów, gdzie woda chłodząca przepływać będzie przez rurę z niezłą prędkością. Dla sytuacji w której zwój chłodzący siedzi po prostu w wielkim baniaku z wodą ( i nic nie porusza wody), wartość ta będzie wynosiła raczej 100-200 W/m2C (użyjmy więc 150W/m2C)

Pamiętajmy, że rozmiar gorącego naczynia nie ma znaczenia. To element grzejący musimy dopasować.

Jeśli masz condensator "refluksowy" gdzieś w destylatorze to będzie odbierało część ciepła także. Odejmij wartość ciepła zużywanego tamże od całości. Potem kiedy będziesz destylował kondensator wartość ta może nie być tak wysoka jak w innej sytuacji.

Input your Condensor Requirements - Wymagania dot. pracy Kondsensatora

Temperatura wchodzącej wody chłodzącej - Cooling water input Temperature ° C

Temp. wypływającej wody chłodzącej - Cooling water outlet Temperature ° C

Wymiary rury - Tube Diameter mm (1/2 inch = 13 mm)

Ciepło wchodzące - Heat Input W

np."element grzejący" - "chłodzenie dokonane w kondensatorze refluksowym" jeśli są one rozłączne - eg "Heating element" - "Cooling done in Reflux condensor" if seperate

Temperatura pary - Vapour Temperature ° C

Select Heat Transfer Coefficient - Wybierz transfer współczynnika ciepła

Jacketed Condensor (eg tube condensor) approx 850 W/m2C - Pokryty kondensator (np. kondensator rurkowy) ca.

Natural Convection (eg coil in a tub of water) approx 150 W/m2C - Naturalna konwekcja (np. zwój w rurze z wodą) ca.

or guess your own value .. W/m2C - lub zgadnij swoją wartość ...

Typical length needed : m. ( inches) PRZECIĘTNA,POTRZEBNA DŁUGOŚĆ

Typical water flowrate needed : L/min PRZECIĘTNY PRZEPŁYW WODY

Pamiętaj, że nie potrzebujesz takiego długiego kondensatora jeśli utrzymasz temperaturę wody wychodzącej chłodną. Ale wówczas konieczny przepływ wody wzrasta. Twój wybór.

Jeśli chcesz wykorzystać przybliżone wartości dla opcji "zwój w baniaku" , "temperatura wypływającej wody chłodzącej" odnosi się do tego , jak gorący bedzie baniak po zakończeniu pracy. Matematyka nie do końca się sprawdza, ale powinno wystarczyć przybliżenie. Można pomnożyć przepływ wody przez to jak długo jak pracować będzie destylator i w ten sposób sprawdzić ile wody baniak musiał będzie otrzymać.

Są to oczywiście dane tak dokładne, jak przypuszczenia,a przypuszeczenia jak wskazałem powyżej w przykłądach mogą nie odzwierciedlać sytuacji w praktyce. Jednak dzięki nim możesz uzyskać punkt wyjścia od któego można eksperymentować. Jeśli masz wątpliwości, dwukrotnie zwiększ rozmiar który założyłeś i powinienieś być bezpieczny (chociaż twój portfel będzie pewnie lżejszy)

Awatar użytkownika
Julek
10%
10%
Posty: 14
Rejestracja: 2006-03-12, 21:35
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: Julek » 2006-09-11, 22:07

Avo
Myślę, że nadmiernie kombinujesz, no, ale podobno to jest wolny kraj.
Moje kubki smakowe są :? nie rajcują mnie tematy typu „rodzaje i smaki alkoholi”, dlatego
- ma nie palić w przełyku
- drugi dzień bez wrażeń
- nie sponsorować garnituru Lepperowi
- zdrowo i jak najtaniej
A cel to jak kiedyś napisał bodajże Amator „Nie mogę się doczekać, żeby coś uczynić, żeby wieczór stał się błogi”
Zestaw pierwszy kupiłem w lab… (keg (I tłoczenie) kolba (II tłoczenie), deflegmator 70cm/2cm wypełniony ciętymi rurkami szklanymi, chłodnica), potem założyli mi Internet i kupiłem Dimrotha, dorobiłem dodatkowe króćce do deflegmatora i Dimrotha by był reflux, myślałem o wymianie rurek na zmywaki, ale..
Problem generalnie jest w przewężeniu na wejściu do deflegmatora – nie można podnieść za bardzo grzania, bo zaczyna zalewać kolumnę, na mojej kuchence jadę na pół gwizdka - wszystko trwa wolno, drogo i strach o sprzęt.
Dla mnie ideałem jest Robol69, bo „Przychodzę z pracy po 17-tej włączam aparat i po 22-ej jest po sprawie łącznie a wyczyszczeniem wszystkiego”.
Szkło ma tylko tę zaletę, że dużo widać np. zalewanie kolumny, wielkość orosienia zwojów chłodnicy (można dokładnie dostroić przepływ wody), ale…

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-09-12, 00:38

@st.Medard

rozmiar gorącego naczynia - chodzi o wielkość boilera / KEGa
To element grzejący musimy dopasować. - w sensie, trzeba dopasować możliwości chłodnicze kondensera do mocy dostarczonej do ogrzewania.

Sprecyzuj czego dokładnie nie rozumiesz, bo mimo, że tekst wygląda jakby przeszedł przez translator, to ogólny sens jest chyba do wychwycenia.

Przykład:

- Cooling water input Temperature °C - temperatura wody zasilającej 15°C
- Cooling water outlet Temperature °C - teperatura powrotu 50°C
- Tube Diameter - średnica rury 50mm
- Heat Input W - dostarczane ciepło 1500W
- Vapour Temperature ° C - temperatura pary 78°C
- Jacketed Condensor - pole zaznaczone

Klikam Calculate i otrzymuję wynik:

- Typical length needed : m. 0,26m
- Typical water flowrate needed: 0,61 l/min.

Czyli przy podanych parametrach kondenser powinien mieć 26 centymetrów długości. Aby utrzymać w/w prarametry muszę zastosować przepływ wody chłodzącej na poziomie minimum 0,61 litra na minutę. Jak widzisz, w razie wątpliwosci autor zaleca dwukrotne powiększenie obliczonych rozmiarów, co radzę ci również ja. Lepiej mieć za dużo mocy chłodzącej niż martwić się, że nie skropli się cały etanol. W swojej pierwszej kolumnie miałem typowy Jacketed Condensor - czyli rura w rurze, o długości 30 centymetrów. Teraz mam chłodnicę o długości 40cm w postaci rury z umieszczoną wewnątrz spiralą z miedzianej rurki fi 8mm. Wydajność tego drugiego rozwiązania jest zauważalnie wyższa. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku, pomimo otwartego kondensera, na zewnątrz nie wydobywały się żadne pary etanolu. Stosuję przepływ wody na poziomie około litra na minutę, przy temperaturze na wyjściu w okolicach 30°C.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości