Proszę o krytykę aparatury

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
st.Medard
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2006-09-01, 19:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: st.Medard » 2006-09-09, 13:25

Właśnie pisałem wielki list, o swoich problemach w poszukiwaniu wiedzy o zimnym palcu. Masz rację, kontrola temperatury i regulacja przepływu wody rozwiąże problem w pierwszej kolumnie. Takie pytanie mi się nasunęło, w jakiej odległości od zimnego palce trzeba umieścić termometr? Czy nad zimnym palcem czy pod?
A jakby się komuś chciało to mógłby zastosować elektrozawór współpracujący z termometrem, który po wyczerpaniu etanolu i wzroście temperatury w pierwszej kolumnie kierowałby destylat bez etanolu nie do zbiorniczka tylko na zewnątrz aparatu.
Bo coś czuje, że to mógłby być problem, mógłby się jeszcze etanol nie wydestylować ze zbiorniczka a zbiorniczek zapełniałby się syfem.
Czytałem coś o tych termometrach i możliwości zsynchronizowania z elektrozaworem w artykule Citizen Kane o układzie RS.

Wykonam raczej spiralny zimny palec, aby jednak nie marnować wysokości, ustawiony w osi kolumny jak w aparacie Bakoboba, ale tak, aby najniższy element kierował skropliny na środek wypełnienia.

O jakim patencie mówisz?
Załączniki
kondensator.jpg
kondensator.jpg (1.64 KiB) Przejrzano 1527 razy

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-09-09, 14:13

Chodziło mi o leżący bokiem kondensator dzięki czemu nie traci się miejsca w górę a regulacji dokonuje się zaworami.
Jeśli chodzi o syf po wyczerpaniu etanolu to prostym sposobem jest ustawienie pod koniec procesu(temp. zacznie rosnąć) refluksu na max w pierwszej kolumnie i wszystko będzie sobie wracało na dół.
Termometr powienien być tak umieszczony aby omywały go pary idące do chłodnicy, a jednocześnie nie może mieć kontaktu z zimnym palcem ani spływającym z niego refluksem.

st.Medard
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2006-09-01, 19:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: st.Medard » 2006-09-09, 14:50

A może coś takiego w pierwszej kolumnie?

Ta chłodnica powinna mieć ze 3-4 mb rurki żeby był zapas na regulację przepływem chłodziwa. Powinna być szeroko zwinięta żeby był duży prześwit w srodku. Jeżeli będzie wydajnym kondensatorem to obejdzie się bez refluxu zaworowego. W drugiej kolumnie kondensator też powinien być wykonany z dużym zapasem jak nie większym.

Zastanawiam się jeszcze czy druga kolumna nie powinna być o większej średnicy, żeby się nie zalewała?

Wszedłem na stronę VOSP i Oni montują termometr nad zimnym palcem w trójniku, czemu?
Załączniki
kolumna 1.jpg
kolumna 1.jpg (4.71 KiB) Przejrzano 1475 razy

kuba
50%
50%
Posty: 131
Rejestracja: 2006-07-20, 21:29

Post autor: kuba » 2006-09-09, 17:24

Z całym szacunkiem do nowatorskich poszukiwań i teoretycznych rozważań, bedąc realistą jestem zdania że dla naszych hobbystycznych zainteresowań rozwiązania z okresu ostatnich stu lat są wystarczające. Przynajmniej mnie nie chodzi o wsypanie cukru do maszyny, naciśnięcie guzika i z drugiej strony wyciągnąć flaszkę. O wiele prostszym sposobem jest pojście do sklepu monopolowego i kupienie dobrej wódki. Jak mówił mój profesor fizyki "do zagadnienia nie można podchodzić nemotechnicznie, trzeba go rozważać sensu stricto". Życzę przyjemnych rozważań ale tego tematu już niebędę czytał. POwodzenia. Amen. Hawk.

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2006-09-09, 18:31

@ st.Medard
Przyglądam się dyskusji n/t Twojego pomysłu i gratuluję zapału twórczego.
Jeśli chodzi o pomysł/działanie to bardzo przypomina aparaturę VSOP SUPREME - reflux wewnętrzny - zimne palce i refluks zewnętrzny zaworowy, trochę niżej. U Ciebie zasada zdaje się podbna, tylko kolumna niższa - bo rura w rurze (u VSOP rura nad rurą), ale po dopracowaniu to ma szansę działać.
Zastanawiam się nad jedną rzeczą, a mianowicie, czy nie przesadzasz z powierzchnią zimnych palców? Może się tak okazać, że skroplą wszystko (z zapasem) i nic nie pójdzie dalej(albo pójdzie bardzo niewiele). Powierzchnia Twoich zimnych palców w moim przekonaniu jest znacznie większa od np. VSOP. Ratunkiem może być znaczne zwiększenie średnic obu rur, ale nie wiem czy w tym kierunku chcesz zmierzać.

pzdr

korekta:kowal

st.Medard
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2006-09-01, 19:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: st.Medard » 2006-09-09, 18:40

Drogi Kubo prosiłem forumowiczów o krytykę i za każdą dziękuję. Szkoda, że moich podziękowań nie przeczytasz.




Do a_priv

Problem wielkości zimnych palców jest ciągle przeze mnie nierozwiązany, ale mam zamiar użyć śrubunków, o których pisałem wcześnie i ten element sprawdzę doświadczalnie. Jak będą za duże to zrobię mniejsze.

kuba
50%
50%
Posty: 131
Rejestracja: 2006-07-20, 21:29

Post autor: kuba » 2006-09-09, 19:35

Drogi st Medard. Po pirwsze jestem Nowy w tym temacie, po drugie nie chodzi mi o podziękowania. Wyraziłem jedynie swój pogląd. Po prostu nie interesuje mnie kwestia udziwniania aparatury jeżeli to samo można uzyskać o wiele prostszymi metodami. Jeżeli cię uraziłem bardzo przepraszam , nie było to moim zamierzeniem, jestem pełen podziwu dla ludzi twórczych i poszukujących. Powiedziałem tylko, co okazało się kłamstwem, ze nie będę czytał tego tematu, a przeczytałem. Naprewdę życzę ci samych sukcesów. może kiedyś wypijemy kieliszek twojego wyrobu. Pozdrawiam.
PS.1.
Przepraszam wszystkich uczestników forum a w szczególności Moderatora jeżeli popełniam błędy otrograficzne. Jestem raczej umysłem technicznym chociaż uważam że powinniśmy pisać czysto po polsku.
PS.2.
Jeszcze raz życzę St, Medardowi 100% ducha w jak najkrótszym czasie, jak najmniejszymi nakladami finansowymi i co według mnie najważniejsze spożywanego w jak najmilszym towarzystwie.[/scroll]

st.Medard
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2006-09-01, 19:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: st.Medard » 2006-09-09, 20:26

Kubo ten wpólny kieliszek to dobry pomysł!
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2006-09-09, 21:27

Powiem tak: bardzo podoba mi się zaangażowanie wszystkich " dyskutantów" w nowy temat. Mam wrażenie, że zaczynamy wspólnie tworzyć nowe "dzieło sztuki..." - oby tak dalej.

Aż chciałoby się powiedzieć " polmos w kosmos" ........ a akcyza na Marsa.

pzdr

Awatar użytkownika
Avo
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2006-09-02, 21:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Avo » 2006-09-09, 22:29

Aby niepotrzebnie nie mnożyć tematów na forum, wepchnę tutaj moja koncepcję aparatury 8)

otóż, po pierwsze, chcę zmontować tę piekielną machinę ze szkła :D
do tego celu zakupiłem na allegro nasadkę do destylacji zespoloną z chłodnicą i wejściem na termometr (coś takiego można kupić w biowinie), oraz chłodnicę Dimwortha (przystosowaną do funkcji reflux`u).. zamierzam całość zmontować w taki sposób, aby powyższa chłodnica spełniała fukcję refluxu wewnętrznego (regulowanego za pomocą przepływu wody), zawracając część destylatu do kolumny (również szklanej)

Problemem jest przede wszytkim kolumna, gdyż w żadnym katalogu nie ma kolumny o średnica 60mm i długości 75 cm.. poza tym na chwilę obecną, nie mogę połączyć nasadki dest. z chłodnicą Dimwortha, gdyż różnią się szlifami (można to załatwić reduktorem, lub nieco bardziej łopatologicznie - wymienić szlif, wszystko zalezy od kosztów)

Powiedzcie mi, czy kolumna o wysokości 75 cm ma szansę na wymierne wyniki, czy będzie to tylko gadżet??

W kolumnie chcę zastosować wypełnienie zmywakowe 8)

Co do kosztów.. jak na razie, są zaskakująco niskie, gdyż całość zamyka sie w 30 pln, a nie wiem czy iśc dalej "za ciosem" i brnąć w szkło, czy brać się za KO.. niestety mieszkam w Łodzi i nie mam dojścia do taniej KO i zaprzyjaźnionego spawacza :(

aha.. czy aparat z deflegmatorem w cenie 240 pln jest okazją??

korekta: kowal
Czasem delektuję się głupotą własnych myśli:)

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-09-09, 23:56

st.Medard pisze:Wszedłem na stronę VOSP i Oni montują termometr nad zimnym palcem w trójniku, czemu?
Dlatego, że spływające w dół skropliny mogą zafałszować (i na pewno zafałszują) odczyt temperatury.

Szanuję twój zapał twórczy i nie chcę cię zniechęcać, ale muszę nadmienić, że rzucasz się na dość głęboką wodę. Chcesz zrealizować super projekt, który do końca nie wiesz jak i czy zadziała. Pisałeś, że jesteś początkujący, więc zwróć uwagę na fakt, że wielu użytkowników miało problemy z pracą na pojedyńczej kolumnie. Nie uważasz, że na początek należałoby poznać w praktyce taką mono kolumnę. Doświadczyć namacalnie gotowania, wszystkich tych refluksów, zalewania itd., a następnie z bagażem doświadczeń zacząć realizować ambitniejsze projekty. Jak zapewne czytałeś na Oliwce zespół V.S.O.P. miał problemy z pracą na swojej podwójnej kolumnie. Miał problemy, a o brak praktyki nie można ich posądzać... wnioski wyciągnij sam.

BTW życzę ci jednak sukcesów w realizacji zamierzeń :idea:

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-09-10, 00:07

Avo pisze:Powiedzcie mi, czy kolumna o wysokości 75 cm ma szansę na wymierne wyniki, czy będzie to tylko gadżet??
Wymierne wyniki, to określenie mocno subiektywne, więc ciężko jest coś konkretnego napisać. Na pewno nie będzie to gadżet, alkohol z takiej wysokości wypełnienia, będzie zdecydowanie lepszy niż z aparatu typu alembik czyli pot still. Stężenie powyżej 90% będzie w twoim zasięgu.

Awatar użytkownika
Avo
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2006-09-02, 21:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Avo » 2006-09-10, 01:05

dzięki Citizen Kane, podbudowałeś mnie tak rewelacyjna prognozą (spodziewałem sie tłoczenia na poziomie max 75%)..

niestety, w mojego posta wkradł się błąd.. otóż w biowinie można kupić sprzet jedynie z deflegmatorem, lub odstojnikiem, a moja nasadka nie posiada takich bajerów :(
Czasem delektuję się głupotą własnych myśli:)

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-09-10, 16:20

Co do tego chłodzenia to są dwie opcje:
- podłączysz wodę tak aby można było precyzyjnie regulować przepływ i długość nie ma znaczenia
- popytasz forumowiczów, którzy mają sprzęt na zimnych palcach jaką dali ich długość i jaki mają przepływ wody a na tej podstawie dobierzesz swoje chłodzenie. Według mnie tak bez liczenia to przy miedzi nie więcej jak 30-40cm w kolumnie.

Awatar użytkownika
Julek
10%
10%
Posty: 14
Rejestracja: 2006-03-12, 21:35
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: Julek » 2006-09-10, 22:45

Avo
Mam deflegmator, chłodnicę http://www.labmed-hk.pl/index.php?sub=o ... lu=1&id=42 i chłodnicę http://www.labmed-hk.pl/index.php?sub=o ... lu=1&id=39 ćwiczyłem różne tematy, tym bardziej, że pod tym adresem są uczynni ludzie i zrobią ci różne przeróbki szkła, ale….
Dostałem do próby rakietę i 34l nastaw:
1. podczas pracy „na szkle” 2 x 14 godz. i 88% max
2. na „sprzęcie” 7 godz.(na zwykłej kuchence, keg 50l) i całość po zlaniu 93%
3. oszczędność czasu, energii i wody
4. najbardziej podoba mi się stabilizacja temp i jej skok „po”, a na szkle trzeba było albo zmniejszać grzanie, (wysoki % ale kapało coraz wolniej) albo spadał %,

W Łodzi:
1. Szkło jw.
2. Centrum stali KO – Ogrodowa 76, 632-21-57
3. Spawanie usługowe TIG-em 30zł/h w Wifamie – tak mi mówiła kobitka przez tel. lub np. Wkłady kominowe-Gałkówek Kolonia – różne rzeczy spawa, lub Mileszki za kościołem w kierunku Nowosolnej – robią barierki z nierdzewni – chciał mi spawać.

I jeszcze: zdaje mi się, że ceny z Biowinu są bliskie Ko, ale jak ktoś chce to może zajrzeć do hurtowni sprzętu medycznego na Limanowskiego k/Hipotecznej, tam są jak to oni nazywają „aparaty rektyfikacyjne” (600-800 zł.)w różnych wielkościach z kolbami i termostatowanymi koszami grzewczymi (można postawić na stole i patrzeć jak w telewizor); a.. w Biowinie na Pryncypalnej widziałem gar z KO i kawałkiem instalacji do destylacji, ale o cenę wolałem się nie pytać.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości