Strona 1 z 7

Sprężynki - produkcja

: 2011-03-03, 19:37
autor: zwirektom
Zaczynam pracować nad wytwarzaniem sprężynek. Zacząłem testy na drucie miedzianym 0,4mm taki znalazłem w domu :) a na nierdzewny czekam :) Już zamówiłem dwa rodzaje miękki i sprężynowy. A oto co wyszło, ciecie jeszcze ręczne ale to próby :) Proszę o komentarz i opinie.

: 2011-03-03, 19:51
autor: kriss
Spróbuj zrobić miedziane wypełnienie pakietowe. Miedz ma tendencje do zalewania a taka forma wypełnienia będzie bardziej przewiewna.

: 2011-03-03, 20:43
autor: C2H6O
Osobiście wolałbym stosować wypełnienie miedziane zrobione z grubszego drutu: 1.12, 1.37. Są forumowicze, którzy mają pocięte miedziane rurki i po ich wyglądzie widać, że miedź spełnia swoje zadanie. O ile mała średnica drutu na sprężynki nierdzewne jest do wytłumaczenia, o tyle zastanawia mnie fakt stosowania tak małych średnic drutu miedzianego. Szczególnie że wiadomo o tendencji do zalewania takich sprężynek.

: 2011-03-03, 20:49
autor: magas
Mam pytanie, a dlaczego miedź jako materiał ma tendencje do zalewania, to że lepiej przewodzi ciepło, to wiem, ale nie mam pojęcia, dlaczego zalewanie. To nie jest podchwytliwe pytanie, ja po prostu nie wiem :oops:

: 2011-03-03, 20:52
autor: zwirektom
Jak napisałem wcześniej to próby na drucie miedzianym! Wypełnienie właściwe będę robił z drutu nierdzewnego podobnej średnicy. Katalizator miedziany wolę zrobić z siatki miedzianej przekładanej sprężynkami - nad tym będę jeszcze myślał.

: 2011-03-03, 22:56
autor: plipek1
Sprężynki mają tendencje do zalewania, ale tylko wtedy gdy są zrobione bez rozsunięcia lub bez przesunięcia między-zwojowego.
Nie ma znaczenia czy będą z miedzi czy z kwasówki tak samo będzie je zalewało
(biorąc pod uwagę taką samą średnice drutów)

: 2011-03-04, 19:18
autor: 700
plipek1 pisze:...Nie ma znaczenia czy będą z miedzi czy z kwasówki tak samo będzie je zalewało (biorąc pod uwagę taką samą średnice drutów)
Kolega ma rację. Dlatego robienie wypełnienia (katalitycznego) w postaci sprężynek miedzianych uważam za nieporozumienie. Dużo prostsze w wykonaniu i działaniu są pakiety z "dredów". Nie mają takiej tendencji do zalewania.

: 2011-03-04, 19:54
autor: inżynier
plipek1 pisze:Nie ma znaczenia czy będą z miedzi czy z kwasówki tak samo będzie je zalewało
(biorąc pod uwagę taką samą średnice drutów)
Niestety, sprężynki miedziane z czasem ulegają zniekształceniu ze względu na miękkość drutu tracąc pierwotną "przewiewność".

: 2011-03-04, 20:33
autor: zwirektom
Poszukuje sklepu, najlepiej internetowego, z drutem nierdzewnym który nadawał by się na sprężynki??? Na allegro jest ale może można taniej kupić niż 9-10 zł za 50metrów.

siatka miedziana jako wypełnienie

: 2011-03-05, 12:07
autor: kylo81
Witam.
Ja w swojej kolumnie zastosowałem siatke miedzianą jao wypełnienie plus zmywaki z lidla.
Siatkę pociąłem na małe kawałki i umiejscowiłem w kolumnie. Podczas pracy na kolumnie, zalewało mi ją. Wyjąłem siatke miedziana i teraz jest wszystko dobrze. Myśle że miedź może być stosowana jako wypełnienie ale musi być w formie drutu albo jakiś wiór.

: 2011-03-05, 18:21
autor: newcomer
Zwirektom bardzo fajne sprężynki mi się bardzo podobają. Nawijasz je zwykłą wkrętarką ?
Czy może zrobiłeś sobie odpowiedni sprzęt. Jaki ma wygląd grot na który je nawijasz. Możesz coś więcej napisać na temat produkcji.

: 2011-03-05, 19:44
autor: zwirektom
Nawijam wiertarką ( taką profesjonalną z biedronki za 50zł - ma regulacje obrotów) obecnie, zamierzam jednak zrobić jakiś sprzęcik na bazie wkrętarki... grot mam wykonany z stali szybko tnącej - wiertło. Jak zrobię więcej testów to opublikuje foty i opisze. Mam pomysł na jeszcze jeden typ grotu ale muszę wpierw przetoczyć wałek z kwasówki na odpowiedni wymiar. :)). i czekam na drut nierdzewny by sprawdzić poprawność mych założeń. Miedz jest troczę za miękka, nie mogę uzyskać zadowalającego mnie przesunięcia zwojów. Przyczyny tego mogą być różne: napięcie drutu, zły profil grotu- zbyt kanciasty, za duże obroty, itp. ale najprawdopodobniej kiepskie parametry drutu odzyskanego z przewodów.

Ale już zauważyłem iż długi grot nie jest zbyt korzystny, redukując jego długości do ok 4 mm poprawiła przesuniecie zwojów.

: 2011-03-07, 09:55
autor: ropcio
Witam
Również dla uzyskania lepszych efektów zastanawiam się nad wypełnieniem mojej kolumny takimi sprężynkami. Możecie podpowiedzieć skąd bierzecie drut w dobrej cenie i dobrej jakości. Trochę metrów raczej trzeba użyć do wypełnienia jednej kolumny.
Z góry dzięki za odpowiedź.

: 2011-03-07, 10:27
autor: zwirektom
Witam. Sam się zastanawiam gdzie kupić drut w dobrej cenie. Do testów zamówiłem ok 100m na allegro, ale z mych obliczeń to wystarczy na ok 1000-1200 sprężynek w zależności od wielkości. Szukałem przez Google i lipa. Jest firma w Bielsku-Białej (ul. Szarych szeregów - jak dobrze pamiętam) co sprzedaje i wytwarza sprężyny, drut też sprzedaje ale cena tylko telefonicznie :( jeszcze nie dzwoniłem.

Teraz mam jeszcze jeden problem jak zautomatyzować cięcie sprężynek??? bo ręczne cięcie to będzie katorga.

: 2011-03-07, 10:53
autor: Danniel
Witam

Problem automatycznej produkcji sprężynek był poruszony w tym temacie. Na kilku stronach są zdjęcia maszynek "radzieckich". Po więcej informacji trzeba się udać do źródła (otworzone przez translatora google da się nawet czytać ;) ). Nie wiem jak producenci z forum, ale Rosjanie wykorzystują elektromagnesy lub zestaw nóż-sitko z maszynki do mięsa i jakiś napęd wolnoobrotowy.
Pozdrawiam.