Pierścienie centrujące

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-24, 11:36

Gdy ja, już dawno, poruszałem sprawę pierścieni centrujących, na Forum to zostałem potraktowany przez jednego z Forumowych "autorytetów" stwierdzeniem.
Bzdury pleciesz, Jarosław.

Jeżeli kogoś sprawa pierścieni centrujących interesuje,
to proszę odszukać moje posty i zobaczyć kto tak twierdził.

Pozdrawiam Jarosław
sverige2

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2011-05-25, 00:18

Przeczytałem wątek kol. Dog Mastera i mam trochę wątpliwości.
1. pierścienie centrujące?
z moich obserwacji wynika, że są oczywistą bzdurą, bo zawężają średnicę czynną kolumny, a efektu ściankowego unikamy poprzez izolację kolumny i odpowiednio dużą do średnicy moc grzania.
2. wpływ przewodności cieplnej wypełnienia na jego skuteczność?
w obszarze wymiany panuje temperatura stała wynikająca z aktualnej półki, a więc przy braku różnicy temperatur w danej warstwie wypełnienia, przewodność cieplna nie ma znaczenia, to tak jak z prądem elektrycznym, przy braku różnicy potencjałów prąd nie popłynie, niezależnie od rezystancji przewodu.
3. prędkość par w kolumnie 1,5m/s?
gdyby tak było, to dynamika zmian w kolumnie byłaby znacznie większa, a w rzeczywistości stabilizacja po zmianie refluxu, czy mocy grzania trwa ok 5 minut.

To kilka uwag, które mi się rzuciły w oczy, natomiast sprawa destylacji pod obniżonym ciśnieniem nurtuje mnie od dłuższego czasu, a kwestia ciśnienia w kolumnie i jego utrzymania jest tak zawiła, że mam wrażenie, jakbym ruszył czubek góry lodowej, a niestety brak czasu nie pozwala mi zająć się tym poważniej
pozdrawiam - inżynier

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-25, 16:58

PostPosted: 2011-05-18 07:59:18

Regular scrubbers give 80-90mm HETP, with collars that goes down to 50-60mm. I'll play with the numbers once I get results and I should get an estimate. Polish guys claim about 30mm HETP for SPP so it should be clearly faster. I do not plan on using ferric acid yet, rather I plan on using the SPP in a continuous stripper - that should etch/dull the surface after a couple of runs.

Slainte, Riku
_________________
Ministry of health warning:
Drinking wine may cause pregnancy - drink responsibly.
sverige2

Awatar użytkownika
marcinsoo
50%
50%
Posty: 173
Rejestracja: 2008-09-19, 09:29
Lokalizacja: Dębica

Post autor: marcinsoo » 2011-05-26, 18:45

Co sądzicie jakby te pierścienie centrujące zrobić w ten sposób ---> załączam pdf
pytanie czy gra jest warta świeczki ;], nie mając kolumny szklanej można się tylko domyślać co się dzieje wewnątrz kolumny. Mam dostęp do endoskopu, mógłbym przez króciec termometru w 2/3 wysokości wprowadzić kamerę, i wyciągać powoli, ale boję się że może tego nie przetrzymać. Koszt głowicy parę tysi :/.
Załączniki
Lejek centrujący.pdf
(73.13 KiB) Pobrany 476 razy
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości." B.Russell

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-26, 20:08

U mnie tak to wygląda.
Załączniki
DSC00647.JPG
DSC00646.JPG
DSC00638.JPG
sverige2

Awatar użytkownika
Yaromir
101%
101%
Posty: 209
Rejestracja: 2007-04-09, 21:06
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Yaromir » 2011-05-26, 20:15

Obrazek

Obrazek

znalezione u moskali, trawione elektrochemicznie

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2011-05-26, 20:55

Witam
Szukamy rozwiązań konstrukcyjnych podparcia wypełnienia ,lejków centrujących reflux. a wystarczy zajrzeć do naszej Biblioteki Bimbrownika i mamy profesjonalne rozwiązania. Destylacja i Rektyfikacja w Przemyśle str.431i dalej.
Wg ksiażki podparcie powinno zapewniać 75% wolnej powierzchni przekroju kolumny. Dla prawidłowej pracy podparcie powinno oddzielnie " kominkami" przepuszczać pary.Natomiast w płaszczyżnie otworki w perforowanej blasze umożliwiają spływ cieczy Można zobaczyć rysunki elementów centrujących flegmę zapobiegającym nie korzystnemu ściankowaniu.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2011-05-27, 00:11

Witam!
O stożkach centrujących właściwie prawie nic nie ma, są takie pokazane tylko na rysunku przekroju kolumny
marcinsoo pisze: załączam pdf
To wygląda na dobry pomysł, koncentruje strugę w dość małej średnicy, a jednocześnie jest przewiewne dla par. Trochę pracochłonne do wykonania, ale potrzeba tego tylko 2-4 sztuki, więc do zniesienia.
W literaturze podanej przez Zbyszka, na rysunku przekroju kolumny z wypełnieniem są stożki centrujące, które w celu zapewnienia przewiewności mają wspawane (?) w tworzącą stożka kilkadziesiąt krótkich rurek - tak, żeby spływająca po stożku flegma opływała je, podążając do centralnego otworu. Natomiast rurkami może przepływać do góry para.
Pracochłonność wykonania chyba większa.
Moim zdaniem, to rozwiązanie nie całkiem spełnia zadanie: zbierze flegmę spływającą po ściankach, owszem, ale ta która trafi z wypełnienia akurat na rurki, spłynie także poprzez rurki - bez centrowania.
Twój pomysł nie ma tej wady, zestaw trzech stożków umieszczonych nad sobą jest jednak wyższy od jednego.
Pewnym problemem przy umieszczaniu krążków centrujących jest niewątpliwie uszczelnienie styku krawędzi stożków i ściany kolumny - bez tego efektywność całości zdecydowanie spadnie.
Na Artisan Distiller stosują np. dzieloną na części kolumnę, połączoną TriClampami ze specjalnymi uszczelkami, które od wewnętrznej strony - w otworze - mają kanałek pozwalający na włożenie tam krążka centrującego; po zapięciu klemy jest to prawdopodobnie zupełnie szczelne.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-27, 04:33

@Astemio.

Właśnie dlatego moja kolumna jest podzielona złączami SMS. Przyjrzyj się dobrze kolumnie i złączom, tam znajdują się pierścienie. Moje fotki kolumny i złącz, pokazują to bardzo wyraźnie.

Pozdrawiam Jarosław
sverige2

furman

Post autor: furman » 2011-05-27, 08:50

zbyszek1281 pisze:Witam
Szukamy rozwiązań konstrukcyjnych podparcia wypełnienia ,lejków centrujących reflux. a wystarczy zajrzeć do naszej Biblioteki Bimbrownika i mamy profesjonalne rozwiązania. Destylacja i Rektyfikacja w Przemyśle str.431i dalej.
Wg ksiażki podparcie powinno zapewniać 75% wolnej powierzchni przekroju kolumny. Dla prawidłowej pracy podparcie powinno oddzielnie " kominkami" przepuszczać pary.Natomiast w płaszczyżnie otworki w perforowanej blasze umożliwiają spływ cieczy Można zobaczyć rysunki elementów centrujących flegmę zapobiegającym nie korzystnemu ściankowaniu.
Popieram kolegę, coś mi się wydaję, iż większość zarejestrowała się na obcojęzycznych forach i szukają recepty na gotowe rozwiązanie. Panowie nie zaniedbujmy Naszego forum. Też mamy skarbnicę wiedzy.

Z tego co ja zauważyłem, a jestem Tu od niedawna, to każda dyskusja prędzej czy później sprowadza się do "przerostu formy nad treścią". Zamiast analizować wyniki i wyciągać z nich wnioski, każdy przystaje na swoim i tak naprawdę każdy temat umiera.

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2011-05-27, 10:07

Bardzo możliwe, że pierścienie centrujące w wykonaniu Jarosława, poprawiają efekt destylacji, jedynie wnioski , że jest to skutkiem powrotu na środek wypełnienia są złe.
W/g mnie wprowadzając takie pierścienie zmniejszamy średnicę czynną kolumny, co powoduje jej lekkie zalanie i to jest właściwe wytłumaczenie zjawiska, podobny efekt uzyskamy bez pierścieni, tylko zwiększając moc grzania, efekt ten sam, tylko prościej i szybciej, bo możemy zwiększyć odbiór zachowując to samo R/R
pozdrawiam - inżynier

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-27, 10:34

Pozwolę sobie nie zgodzić się całkowicie z opinią kol. "inżyniera" , gdyż jego przypuszczenia są tylko i wyłącznie przypuszczeniami i stwierdzeniami że tak mu się wydaje, ma wątpliwości i z jego obserwacji wynika. Moje opinie są natomiast oparte, na podstawie wielokrotnie powtarzanych doświadczeń na kolumnie, zarówno z pierścieniami jak też bez. Są to też kilkuletnie doświadczenia setek innych osób, które stosują obecnie pierścienie w swoich kolumnach. Potwierdzają to ludzie o dużej wiedzy i doświadczeniu w temacie domowej rektyfikacji na zachodnich jak też rosyjskich Forach.
To że kol. "inżynier" nie daje im wiary, to ma takie prawo, ale nie chce mu się przeprowadzać własnych doświadczeń, to w tym wypadku stwierdzenie , że mu się tak wydaje, nie może być żadną miarą brane pod uwagę na poważnie, a co najwyżej może być traktowane, jako jego prywatne, niczym nie potwierdzone przypuszczenie i nic poza tym.
Przeprowadzane na świecie doświadczenia, jak też eksploatacja kolumn z prawidłowo skonstruowanymi jak też w odpowiedni sposób zamontowanymi pierścieniami centrującymi,
potwierdzają w pełni zasadność ich stosowania i mówią coś zupełnie przeciwnego, do przypuszczeń kol. "inżyniera".
Ostatnio zmieniony 2011-05-27, 11:33 przez Jaroslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
sverige2

furman

Post autor: furman » 2011-05-27, 10:54

Ile takich pierścieni należało by umieścić w kolumnie o wysokości wypełnienia 170 cm i w jakiej odległości od siebie. Mogę przerobić kolumnę i przeprowadzić taki test. Całe wypełnienie to sprężynki.

Obrazek

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-27, 11:00

Specjaliści w temacie podają że rozmieszczenie w normalnej przeciętnej kolumnie, a więc mniej więcej fi 50-70mm. powinno być co około 40-45 cm.

Poza tym niezmiernie ważny jest sposób ich zamontowania.
Jeżeli będą zamontowane w sposób nieprawidlowy, to potwierdzą się wtedy przypuszczenia kol. "inżyniera"

Tak więc prawidłowy sposób montażu to podstawa sukcesu.
Ostatnio zmieniony 2011-05-27, 11:04 przez Jaroslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
sverige2

furman

Post autor: furman » 2011-05-27, 11:03

zbyszek1281 pisze:Witam
Szukamy rozwiązań konstrukcyjnych podparcia wypełnienia ,lejków centrujących reflux. a wystarczy zajrzeć do naszej Biblioteki Bimbrownika i mamy profesjonalne rozwiązania. Destylacja i Rektyfikacja w Przemyśle str.431i dalej.
Niestety nie działa żaden link do pobrania tego materiału :(

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości