Kolumna typu AAbratek w wykonaniu jpawel.

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
jpawel
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2009-09-08, 23:12
Lokalizacja: Dębica

Kolumna typu AAbratek w wykonaniu jpawel.

Post autor: jpawel » 2011-09-20, 15:15

Witajcie,

będąc czytelnikiem i zapalonym hobbystą postanowiłem zbudować kolumnę, wzorując się na słynnym AAbratku (tu podziękowania dla niego za wniesioną myśl techniczną). Reflux zewnętrzny, tamka 25mm. Jeśli mój post jest w miejscu nieodpowiednim dla niego bardzo proszę o jego przeniesienie.

Materiały: KEG 30, rura 60.3, wywijki, dennice, trójnik, wężownica z rdzeniem z rury karbowanej KO DN12, rurki odbioru fi 8mm, uszczelnienia z gumy spożywczej 3mm, wypełnienie zmywaki + katalizator miedziany na dole wypełnienia, termometr tablicowy z sondą. Kolumna wysoka na tylko 1m, bo nastawiam się na wykonywanie wódek bezpośrednio do spożycia w formie grappy, jabłkówki, wiśniówki, śliwowicy, gruszkówki itp. Konfigurację wypełnienia dobiorę czytając owe forum.

Grzanie elektryczne grzałką 3x1400W - na początek kupiłem niklowaną, ale poddałem ją szkiełkowaniu, aby od razu pozbyć się niklu. Wiem, że to nie jest dobry wybór grzałki, ale na chwilę wystarczy. W zamyśle grzałka będzie z KO.

Instalacja elektryczna podpięta do trzech faz - każda grzałka na oddzielnej fazie. Dwa przełączniki i płynny regulator mocy. Jeden przełącznik załącza dwie grzałki - 2x1400W a grugi przełącznik załącza trzecią grzałkę poprzez regulator, co daje mi sumarycznie większy zakres sterowania z graniczną mocą 4200W. Do zagrzania całości full opcja, a do procesu pojedyncza grzałka z regulatorem.

Fotografię dołączę jak estetycznie dopasuję całość. I tak właśnie zaczyna się mój kolejny odcinek przechodząc ze szkła na KO. Witajcie :-)

Awatar użytkownika
zwyczajny
101%
101%
Posty: 778
Rejestracja: 2011-04-05, 07:59

Re: Kolumna typu AAbratek w wykonaniu jpawel.

Post autor: zwyczajny » 2011-09-20, 19:34

jpawel pisze:Witajcie,

Materiały: KEG 30, rura 60.3, wywijki, dennice, trójnik, wężownica z rdzeniem z rury karbowanej KO DN12,uszczelnienia z gumy spożywczej 3mm,wypełnienie zmywaki + katalizator miedziany na dole wypełnienia, Kolumna wysoka na tylko 1m, bo nastawiam się na wykonywanie wódek bezpośrednio do spożycia w formie grappy, jabłkówki, wiśniówki, śliwowicy, gruszkówki itp

PO KOLEI:...

1. Uszczelnienia z gumy spożywczej - TYLKO PŁYTA SILIKONOWA (patrz dział kup sprzedaj :wink:
2. Jeżeli nastawiasz się na wykonywanie wódek bezpośrednio do spożycia w formie grappy, jabłkówki, wiśniówki, śliwowicy, gruszkówki itp. to będą to gęste nastawy owocowe więc nawet po mocnym filtrowaniu grzałka 3x1400 odpada bez płaszcza...
3. Wypełnienie zmywaki - Owocówki to raczej ze znikomym wypełnieniem...
4. Katalizator miedziany - Sprężynki?? Jeżeli sprężynki to czemu nie rzucić się na wypełnienie całe pryzmatyczne KO? to tylko metrowa kolumna..

Pokaż chociaż poglądowy schemat tego ustrojstwa jakie chcesz zrobic.. :mrgreen: )
XXX

Awatar użytkownika
bwie.
70%
70%
Posty: 304
Rejestracja: 2009-10-09, 13:59
Lokalizacja: 52.153°N, 21.038°E

Re: Kolumna typu AAbratek w wykonaniu jpawel.

Post autor: bwie. » 2011-09-20, 21:31

jpawel pisze:... Kolumna wysoka na tylko 1m, bo nastawiam się na wykonywanie wódek bezpośrednio do spożycia w formie grappy, jabłkówki, wiśniówki, śliwowicy, gruszkówki itp. ...
A jakim problemem jest zrobić dłuższą kolumnę (np 1,5m) i gdy zajdzie potrzeba na dużym refluksie móc robić czysty spirol a gdy chcesz robić towar z posmakami to bez refluksu?
poza tym jak kolega wcześniej napisał gęste nastawy owocowe to raczej tylko w płaszczu bo będzie lipa.

pozdr.
Ja lubię siebie. Siebię lubi mnie. Mnie lubię ja. I wszyscy jesteśmy szczęśliwi. Schizofrenicy nie mają źle.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2011-09-20, 22:11

Kolego zwyczajny, twoje 3 i 4 troszkę się gryzą ze sobą.

Awatar użytkownika
zwyczajny
101%
101%
Posty: 778
Rejestracja: 2011-04-05, 07:59

Post autor: zwyczajny » 2011-09-20, 22:14

Tak, wiem,ale myślac przyszłościowo mędrnąć kiedyś chcąc mieć "kolumne rektyfikacyjna" trzeba wziąć to pod uwage juz teraz..

Poza tym Magas..

ZNÓW SIE CZEPIASZ!!!!!!

;D :1st
XXX

Awatar użytkownika
franta
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2010-04-25, 13:37

Post autor: franta » 2011-09-20, 22:21

zawsze można zrobić kolumnę trójdzielną , 0,5m , 1m i głowica - wyjdzie na to samo
"Inteligentni ludzie są często zmuszeni do picia by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami."
- Ernest Hemingłej-

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2011-09-20, 22:42

Nie czepiam się, nawet jad nie pociekł po monitorze, przeczytaj te dwa punkty, a szczególnie 4. Katalizator miedziany mile widziany, to czemu rezygnować z niego na rzecz sprężynek z kwasówki, sprężynki ok. ale trochę miedzianych bym wsypał.

Awatar użytkownika
zwyczajny
101%
101%
Posty: 778
Rejestracja: 2011-04-05, 07:59

Post autor: zwyczajny » 2011-09-21, 04:18

Guma?? Cena jest wyższa od silikonu, poza tym trudniej dostępna jes guma a i silikon prawdzony..

Magas masz rację miałem na myśli, że jeżeli już kupi sprężynki miedziane to czemu nie kupić jeszcze KO zamiast zmywaków.. Rzeczywiście można było to żle zrozumieć przez forme w jaką napisałem..
XXX

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2011-09-21, 07:28

zwyczajny pisze:Guma?? Cena jest wyższa od silikonu, poza tym trudniej dostępna jes guma a i silikon prawdzony..
Kolega zbyszko słusznie zwrócił Ci uwagę, ponieważ z tak napisanego zdania można odnieść wrażenie jakoby z gumą spożywczą było coś nieteges. Cena i dostępność nie są tu żadnym argumentem przeciw stosowaniu tej gumy. BTW materiał jest sprawdzony. Sam używam go z powodzeniem od lat :idea:

jpawel
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2009-09-08, 23:12
Lokalizacja: Dębica

Post autor: jpawel » 2011-09-21, 09:51

Odpowiadając na pytania i uwagi:
Dlatego wybrałem gumę spożywczą, że dla mnie była najłatwiej dostępna. Katalizator miedziany wykonam z pociętej na 3-5mm plasterki rurki miedzianej o fi zewnętrznym 6mm - to też dla mnie najbardziej dostępna forma.
Kolumna w przyszłości będzie trójdzielna - jak zaproponował franta. Nie będę destylował i rektyfikował nastawów gęstych - zawsze klaruję grawitacyjnie wsad do kotła - to też nie powinno się przypalać. Czystego spirolu również nie potrzebuję otrzymywać. Interesuje mnie tylko pyszny bimber do spożycia po odpowiednim przygotowaniu.

Być może w owocowych nastawach stosować tylko kilka - kilkadziesiąt cm wypełnienia miedzianego?

Rodzą się pytania, uwagi, wymiana informacji - temat żyje i to cieszy.

Tak wygląda prawie ukończona. Brakuje zaworu refluksu lub odbioru, bo jeszcze nie zdecydowałem gdzie będzie, brak skrzynki sterowniczej i ocieplenia.
Połączenia elementów wykonane z wiwijek w formie flansz. Dodatkowa flansza z dennicą na końcu głowicy pozwoli na swobodną "podmianę" chłodnicy na ewentualnie miedzianą lub wywiniętą z gładkiej rurki KO. Połączenia chłodnicy z rurki karbowanej ze sztywnymi króćcami wykonałem fosforobrązem. Wystarczy teraz podgrzać i wymienić wężownicę.
Zdjęcia z detalami wrzucę niebawem - jak dokończę.
Załączniki
całość.jpg

Skretlavius
40%
40%
Posty: 55
Rejestracja: 2009-07-27, 22:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Skretlavius » 2011-10-23, 11:58

mam pytanie do twórców śliwowicy,

podobnie planuję zbudowanie mojej machiny ale albo nie mogę znaleźć kogoś kto zrobiłby mi płaszcz olejowy albo dostępne gotowe są dla mnie kosmicznie drogie

czy podobnie jak jpawel robiąc nastaw śliwkowy i klarując go grawitacyjnie w zasadzie do czystego wina śliwkowego, będę mógł używać kega z grzałkami w środku?

chodzi o przypalenia

lub czy ktoś po normalnej cenie mógłby mi przerobić kega na opcję z płaszczem olejowym?

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2011-10-23, 12:28

Skretlavius pisze:mam pytanie do twórców śliwowicy,
Zmarli na długo przed nadejściem chrześcijaństwa.
Skretlavius pisze: czy podobnie jak jpawel robiąc nastaw śliwkowy i klarując go grawitacyjnie w zasadzie do czystego wina śliwkowego, będę mógł używać kega z grzałkami w środku?
Nie powinno być z tym problemu. Chociaż dziwi mnie, że nie próbowałeś zrobić tak jak to robią domorośli chemicy przy kolbach - spirala grzejna zasypana szamotem. Widziałem nawet balkonową wędzarnie podgrzewaną w ten sposób, która była zbudowana z płyty meblowej.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2011-10-23, 18:42

Tofi pisze:
Skretlavius pisze:mam pytanie do twórców śliwowicy,
Zmarli na długo przed nadejściem chrześcijaństwa.

....
A znali wówczas alembik? :(
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Skretlavius
40%
40%
Posty: 55
Rejestracja: 2009-07-27, 22:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Skretlavius » 2011-10-23, 19:50

oczywiście można się czepiać słówek, chociaż i tak nie bardzo bo każdy tworzy swoją własną niepowtarzalną śliwowicę od nowa

ale nie chciałbym wplątywać się w takie zabawy, bo nie bardzo rozumiem ich sens

natomiast będę wdzięczny za merytoryczne odpowiedzi, które przydadzą się mam nadzieję również innym

pozdrawiam

S

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2011-10-23, 21:18

zbynekkk pisze: A znali wówczas alembik? :(
Masz mnie :D chociaż alembik to kilka tys lat p.n.e. to na tereny Słowian al ghoul trafił dzięki braciszkom i nalewkom zdrowotnym.

@Skretlavius spiralę grzejną dostaniesz jako cześć zastępczą w jakimś sklepie z częściami do AGD albo wydłubiesz z opiekacza kanapek za 20 zł z marketu.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: EdiWillow i 78 gości