Kolumna typu AAbratek w wykonaniu jpawel.

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2011-10-23, 23:27

@Skretlavius
Polecam patent kol. magasa, duży gar+woda+sól i masz płaszczyk za parę groszy :lol: .

@ magas
Zapodaj koledze link do zdjęcia Twojego gara.
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2011-10-23, 23:39

To nie mój patent, ale garnek i keg mój :mrgreen: http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... &start=360

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2011-10-24, 19:02

Zbynek ,Tofi tak już ma trochę konfabuluje :wink:

Skretlavius
40%
40%
Posty: 55
Rejestracja: 2009-07-27, 22:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Skretlavius » 2011-10-24, 21:34

dzięki za radę w sprawie gara ale chciałbym coś trwalszego, po prostu zrobionego raz a dobrze choćby trzeba było zapłacić- przynajmniej jakiś porządny spadek po mnie zostanie przyszłym pokoleniom :)

pozdrawiam Tofiego :)

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2011-10-24, 21:46

To napisz w temacie giełda , jest kilku kolegów co to robią na zamówienie, daj znać może też się skuszę.

jpawel
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2009-09-08, 23:12
Lokalizacja: Dębica

Post autor: jpawel » 2011-11-05, 12:29

Witajcie po ponad miesięcznej przerwie. Byłem zbyt zajęty, żeby poskładać wszystko w całość.
Otóż ukułem nareszcie coś, co można było uruchomić i uruchomiłem. Trochę partyzancko i szybko i pewno stąd niepowodzenie.

Potrzebuję rady kogoś doświadczonego i ewentualnych sugestii zmian.

Uruchomiłem sprzęt i od początku było tylko zadowolenie. Temperatura w kegu szybko wzrastała, regulator mocy działa poprawnie, termometr wskazuje temperaturę. Jednak co się okazało. Przy temperaturze 77-78 zaczęło oczywiście kapać więc na chwilę załamałem węża odbioru, aby sprawdzić, jak zachowuje się reflux - drożny, spływa i ładnie obniża temperaturę na szczycie. Wypełnieniem było 2 zmywaki na samym dole podtrzymujące kilkucentymetrowy katalizator miedziany z poszatkowanej rurki, jeden zmywak w środku wysokości i jeden na górze. Z uwagi na to, że robiłem owocówkę, chciałem potraktować kolumnę jako dobrego pot-stilla, więc reflux doraźnie zacisnąłem całkowicie opaską na wężu silikonowym. Problem mój polega na tym, że destylat leci nie tylko ciepły, ale BARDZO GORĄCY co znaczy, że odbiorem uciekają również pary. To dało się odczuć wydajnością tak niską, że aż szokującą. Kiliszek 25ml kapał mi ponad 150 sekund, ale jednak z mocą 93%. Z chłodnicy wylatuje woda zimna, głowica do 8cm za odbiorem jest gorąca, a dalej do końca jest lodowata. Chłodzę wodą o temperaturze 8 stopni C.

Pytania moje do Was:
1. Gdzie dać zawór? Na refluxie, czy na odbiorze? Z którego węża lepiej odbierać - z bocznego trójnika, czy z dolnego?
2. Jeśli zawór będzie na refluxie, a odbiór z bocznego wyjścia trójnika to przy braku powrotu jeziorko będzie puste, bo wszystko od razu zleci do butelki, zatem pary mają znów otwartą drogę.
3. Dlaczego tak wolno leci destylat? Czy możecie polecić mi, z którego linka na forum mam dokładnie czytać instrukcję prowadzenia procesu, jakie temperatury, kolejności odkręcania zaworów?
4. Chciałbym uzyskać pracujący sprzęt, w którym stosowałbym niski reflux, aby oczyścić nieco bardziej destylat niż na czajniku, co w rezultacie po 1 lub max 2 przegonach byłoby gotowym trunkiem, ale jednak chciałbym tym zachować pewną nutę "bimbru".

Poniżej zdjęcia, tego w jakiej konfiguracji wczoraj się zabawiłem. W praktyce reflux zaciskałem opaską i odbierałem wszystko.
Załączniki
sterowniczek.jpg
gowica_szczyt.jpg

Doman_13
50%
50%
Posty: 154
Rejestracja: 2009-11-18, 21:37

Post autor: Doman_13 » 2011-11-06, 23:03

ad1. Zawór dać na odbiorze, reflux zostawić tak jak jest. Odbierać z dolnego podłączenia do trójnika.

ad2. broń boże takiej kombinacji z zaworem

ad3. Destylat z AAbratka leci wolno czyli około 1 litr na godzinę na taborecie 7,5kw. Dla mnie wolno jak diabli. Linków szukaj i czytaj. Im więcej przeczytasz tym szybciej poznasz swoją maszynę. Jest jednak podstawa- Temperatura na górze musi być stała, żeby wyszedł dobry produkt.


ad4. nuty bimbru na AAbratku z 90cm wypełnieniem już nie uświadczysz. Trzeba by wyjąć wypełnienie, ale wtedy procent odbieranego dobra drastycznie spada. A tak to z 90 cm wypełnienia wychodzi 96% z lekkim zapachem przy pierwszym brykaniu, a po drugim to już totalnie bez obcych zapachów.

Odbiór z AAbratka zawsze leci gorący (jedyny minus AAbratka) i odbiorem nie lecą pary (chyba że skroplone ale to już nie pary)

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2011-11-07, 00:08

@jpawel
Testy zacznij od cukrówki z wypełnieniem, zamontuj zaworek i poszukaj tematów dot. startu kolumny, odbioru.

@Doman_13

ad1 masz rację ( na razie)

ad2 Po pierwsze "BÓG" piszemy z wielkiej litery, a po drugie ta kombinacja nazywana jast systemem kol. Inżyniera i działa bardzo dobrze, ale kol. jpawel będzie musiał najpierw opanować podstawy.

ad3
Destylat z AAbratka leci wolno czyli około 1 litr na godzinę na taborecie 7,5kw. Dla mnie wolno jak diabli. Linków szukaj i czytaj.
Powinno być napisane "ma lecieć ok 1 litr na godzinę " :twisted:
Taboret nie odgrywa tu większej roli ponieważ używasz 1/3 do 1/2 jego mocy, zależnie od średnicy rury.
Ty również nie szukaj linków tylko szukaj przyczyny tak powolnego odbioru.
Z resztą się zgadzam.

ad4 to do pawła
Jak poznasz swoją rakietą to po pierwszym brykaniu osiągniesz zamierzony cel.
Jedyny warunek: "chcieć ją poznać".
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
masato
60%
60%
Posty: 213
Rejestracja: 2011-09-24, 02:55
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: masato » 2011-11-07, 00:20

Hms nie można osiągnąć więcej niż 1l destylatu na h w AAbartku?
Pozdro dziewczyny...

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2011-11-07, 00:34

Oczywiście że można, to zależy od wypełnienia, grubości rury, do czego trzeba oczywiście dopasować moc grzania.

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2011-11-07, 00:36

@masato
Ja napisałem że ma lecieć tyle aby osiągnąć zadowalający produkt.
Możliwości są duuuuuuuuuuuuużo większe.
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
zwyczajny
101%
101%
Posty: 778
Rejestracja: 2011-04-05, 07:59

Post autor: zwyczajny » 2011-11-07, 09:06

@Doman_13
d1. Zawór dać na odbiorze, reflux zostawić tak jak jest. Odbierać z dolnego podłączenia do trójnika.
Ja mam zawór na refluksie i nie narzekam!!
ad3. Destylat z AAbratka leci wolno czyli około 1 litr na godzinę na taborecie 7,5kw. Dla mnie wolno jak diabli. Linków szukaj i czytaj. Im więcej przeczytasz tym szybciej poznasz swoją maszynę
Stosując się do tabeli odbioru Akasa możemy odbierać nawet i 2 litry!
Ja po stabilizacji na taborecie odbieram na początku minimum 1,8L więc kwestia wyczucia i poznania sprzętu

i największa bzdura
Jest jednak podstawa- Temperatura na górze musi być stała, żeby wyszedł dobry produkt.
Temperatura na szczycie to pomyłka!!!
Musisz mieć stabilną temperaturę na wysokości żeby conajmniej 20półek nad czujnikiem miało jeszcze bufor przed odbiorem.

Odbiór z AAbratka zawsze leci gorący (jedyny minus AAbratka) i odbiorem nie lecą pary (chyba że skroplone ale to już nie pary)
Popatrz, u mnie jest letni...[/quote]


A to dla Kolegi @JPaweł
TU MASZ MÓJ TEMAT
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... ght=#81584
Ja pracuje na 3 czyli inżynier V2.

A to o starcie
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=1558
XXX

jpawel
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2009-09-08, 23:12
Lokalizacja: Dębica

Post autor: jpawel » 2011-11-07, 15:50

Bardzo wszystkim dziękuję za porady. Skłaniam się faktycznie do wersji kolegi Inżyniera jednak na tą chwilę jestem wstrzymany, bo spalił mi się triak w regulatorze mocy. Jutro kupię, przelutuję na płytce i odpalę może bliżej weekendu. Tym czasem mam dwa zaworki, co prawda kulowe, ale malutkie średnice, więc może jakoś to wysteruję. Odezwę się jak coś zaobserwuję, a chęć poznania mojego sprzętu mam przeogromną! Pozdrawiam!

Doman_13
50%
50%
Posty: 154
Rejestracja: 2009-11-18, 21:37

Post autor: Doman_13 » 2011-11-07, 21:20

zwyczajny pisze:@Doman_13
d1. Zawór dać na odbiorze, reflux zostawić tak jak jest. Odbierać z dolnego podłączenia do trójnika.
Ja mam zawór na refluksie i nie narzekam!!
ad3. Destylat z AAbratka leci wolno czyli około 1 litr na godzinę na taborecie 7,5kw. Dla mnie wolno jak diabli. Linków szukaj i czytaj. Im więcej przeczytasz tym szybciej poznasz swoją maszynę
Stosując się do tabeli odbioru Akasa możemy odbierać nawet i 2 litry!
Ja po stabilizacji na taborecie odbieram na początku minimum 1,8L więc kwestia wyczucia i poznania sprzętu

i największa bzdura
Jest jednak podstawa- Temperatura na górze musi być stała, żeby wyszedł dobry produkt.
Temperatura na szczycie to pomyłka!!!
Musisz mieć stabilną temperaturę na wysokości żeby conajmniej 20półek nad czujnikiem miało jeszcze bufor przed odbiorem.

Odbiór z AAbratka zawsze leci gorący (jedyny minus AAbratka) i odbiorem nie lecą pary (chyba że skroplone ale to już nie pary)
Popatrz, u mnie jest letni...

Zwyczajny co się czepiasz, jak się nie czepisz to spać nie możesz?

Też mam dodatkowy zawór na refluxie i używam go tylko sporadycznie do owocówek.
Bufor nad 20 półkami to nie góra kolumny AAbratka?
U mnie odbiór jest zdrowo ciepły, lecę na zoptymalizowanym chłodzeniu, bez niepotrzebnych strat wody (coraz droższej)

Zbyszko
Domyślam się że odbiór 1/h spowodowany jest taboretem (niby 7,5kw a w żeczywistości to nie wiadomo ile) ale kombinować przy taborecie się boję.


Bóg z dużej? Tylko na początku zdania. Takie mam poglądy. Każdy z nas jest bogiem...

------
poprawiłem żeczywistości - sorki :oops:
Ostatnio zmieniony 2011-11-08, 17:21 przez Doman_13, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
zwyczajny
101%
101%
Posty: 778
Rejestracja: 2011-04-05, 07:59

Post autor: zwyczajny » 2011-11-07, 21:49

Oj @Doman sie czepiasz...

Bufor 20-tu półek teoretycznych rzekłem a ty szukasz dziury w całym...


Każdy robi jak chce a kolega @jpaweł już wie w czym rzeźbić więc nie zaczynaj szukania dziury w całym.

poza tym nie cytuj całych postów bo władza sie gniewa;)

@Lego nie przesadzaj,bo na prawdę nie masz powodów i tymbardziej PRAWA!
@DOMAN13 Bufor nad 20 półkami to nie góra kolumny AAbratka?
No popatrz.. Jakoś nie, bo mambufor trzydziestu (30) półek do kondensera :mrgreen:
XXX

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości