Usuwanie wyczerpanej flegmy z kolumny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
bnp

Usuwanie wyczerpanej flegmy z kolumny

Post autor: bnp » 2006-10-25, 17:10

panowie, odprowadzał ktoś wyczerpaną flegme z kolumny? ciekawe, bo przecież w trakcie rektyfikacji, etanolu ubywa a fuzle wraz z wodą odwarową wracają do kadzi. Pojawia się pytanie czy odprowadzana flegma zawiera jakieś %, i ile? Teoretycznie poprawila by sie jakość destylatu (potwierdzilem to na eksperymentalnej mikro kolumnie do destylacji ciąglej - mniejszy zapach fuzli)

Awatar użytkownika
footman
30%
30%
Posty: 36
Rejestracja: 2006-01-25, 22:53
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: footman » 2006-12-04, 19:09

Używasz jakiegoś rozwiązania do destylacji ciągłej? Możesz podać szczegóły? Ja sam pracuję nad czymś takim.

bnp

Post autor: bnp » 2006-12-04, 20:46

Wygląda na to że mi się udało! jeżeli można to tak nazwać.
Eksperyment przeprowadziłem w następujący sposób :
Na kolumnę szklaną 0,5m fi 1,5 cala połączoną z chłodnicą z najgorszym wypełnieniem na świecie to jest potłuczoną szybą hartowaną podawałem grawitacyjnie gorący zacier a od dołu kolumny podawałem parę z czajnika ,, wyczerpany ” zacier spływał syfonem do zlewu.
Dlaczego twierdzę że mi się udało? Ponieważ na tak prymitywnym sprzęcie uzyskałem ok. 45% a smak i zapach całkowicie inny niż na aparacie okresowym, znacznie łagodniejszy .
Drugim razem jako wypełnienia użyłem nakrętek chyba 6 , które później pordzewiały oczywiście, i tu zdziwienie jak to pięknie wyglądało jak od każdej ze śrubek odrywały się pęcherzyki par etanolowych , efekt ok. 60%.

Ale w tedy nie znałem druciaków …

Twoje rozwiązanie jest prawie dobre i na 100% zadziała, nie chcę abyś pomyślał że się pomawiam ale też wpadłem na podobny pomysł z tym podgrzewaniem zacieru. Niestety warunki lokalowe nie pozwalają mi zrobić tego jakże prostego aparatu

Razem coś się wymyśli

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Szlumf i 102 gości