Sterownik-realizacja projektu

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
gość69
10%
10%
Posty: 14
Rejestracja: 2010-09-13, 09:53
Lokalizacja: znikąd

Post autor: gość69 » 2012-02-13, 18:19

Pytanie było raczej retoryczne. Tez uważam, że oba procesy muszą być rozdzielone. Albo wykorzystujemy algorytm sterownika, albo przełączamy na e-ARC, które wcale nie musi być pompowane. Wystarczy parametry odbioru ustawić zaworkiem igłowym, o czym wyżej pisał kolega, a elektrozawór będzie załączał się tylko w końcowej fazie procesu. Wykorzystuję tak reg. temp. ES-10 i elzawór załącza się dosłownie kilka razy w końcówce.

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2012-02-13, 18:52

Dla systemu e-ARC będą zachowane wszystkie podstawowe funkcje sterownika, to jest możliwość ustawienia mocy grzania ręcznie albo w zależności od temp. w boilerze i wyłączanie procesu po osiągnięciu zadanej temp. boilera. Każdy będzie je mógł stosować według swoich potrzeb.

Różnica będzie występować w algorytmach stabilizacji.

Dla układu RLM (kol @Inżyniera) przekroczenie zadanego uchybu na głowicy bądż wypełnieniu powoduje wyłączenie procesu na kilka minut, stabilizację na zadanej mocy minimalnej (refluks nieskończony) i ustawienie nowych temperatur - wrzenia alk na głowicy i maksymalnej temp. wypełnienia.

Dla e-ARC to będzie właściwie algorytm destabilizacji. Przekroczenie uchybu na wypełnieniu albo na głowicy ( w zależności od ustawienia) będzie powodować zamknięcie e-zaworu i ponowną stabilizację głowicy, aż do ponownego osiągnięcia dolnej temperatury, co skutkować będzie ponownym otwarciem zaworu.
Widzę tu problemy przy wahaniach ciśnienia atmosferycznego, Przy jego wzroście zawór może się nie otworzyć, bo temp. wrzenia również wzrośnie, zwłaszcza przy dokładnym ustawieniu dolnej temp. do temp. wrzenia alk. i małych wartościach uchybów (rzędu 0,02, 0,03 stopnia). Podobnie przy spadku ciśnienia - temp. wrzenia może uciec w dół i wtedy sterujemy ze znacznym błędem. Dlatego też dolne temperatury trzeba będzie korygować w trakcie procesu ręcznie, albo wymyślić jakiś sensowny algorytm.


Obydwa algorytmy będą pracowały rozdzielnie. Wybór podczas startu systemu
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
kowal-80
50%
50%
Posty: 194
Rejestracja: 2007-10-15, 22:42

Post autor: kowal-80 » 2012-02-13, 19:31

Czy problem zmian ciśnienia atmosferycznego nie dotyczy także pracy z systemem RLM? Tam przecież też ustawiamy temperaturę?
Czy będzie istniała możliwość wyboru jednego czujnika, z którego będzie sterowany regulator?

Awatar użytkownika
kermit64
80%
80%
Posty: 423
Rejestracja: 2008-02-10, 19:45
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: kermit64 » 2012-02-13, 20:05

Z tym ciśnieniem to może być czasami, rzadko bo rzadko, ale jednak problem. Mnie się zdarzyło, że różnica w temp. zmieniło sie znacząco w trakcie procesu. Pompowanie to stosuję przy owocówkach, przy rektyfikacji nie zdało egzaminu-po ustabilizowaniu temp. elzawór. nie zadziała z powodu histerezy 0.1st. Wybór czujnika, w wypełnieniu czy na głowicy byłby przydatny. Zresztą przy takiej ilości opcji jakie już na tym etapie oferuje sterownik, każdy indywidualnie dobierze własne w trakcie zapoznawania sie z nim.
Nic co obce mi nie jest obce...A tak w ogóle to nie robie nic bo nic mi sie nie chce...

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2012-02-13, 20:07

1. czujnik do wyboru - będzie opcja

2. Uklad RLM jest stabilny do bólu. Wahania ciśnienia na głowicy i wypełnieniu to +-0,01 stopnia przy ustabilizowanym ciśnieniu. Gdy ciśnienie spada to właściwie nic się nie dzieje, temperatury obniżają się lecz dalej pozostają stabilne. Dla porządku należy wówczas odnotować interwencję operatora, który w trakcie procesu obniży wartości temperatur granicznych.
Inaczej sprawa przedstawia się przy wzroście ciśnienia, bo wówczas temp. przekracza zadany uchyb. Wówczas automat stabilizuje na nowo system w pierwszym etapie wyłączając grzanie na kilka (4) minut a następnie stabilizuje system przy pomocy minimalnego grzania (5 minut). Minimalne grzanie jest tak ustawione aby odbioru nie było (refluks nieskończony) W efekcie nowe temperatury osiągnięte na głowicy i w wypełnieniu stają się nowymi temperaturami odniesienia i system podejmuje pracę na grzaniu roboczym.

Tak właśnie działa algorytm kol @Inzyniera - szacunek

@Kermit
Przy rozdzielczości 0,1 to faktycznie "czasami", Przy rozdzielczości 0.01 wahania są widoczne.
Ostatnio zmieniony 2012-02-13, 20:41 przez andrzejg11, łącznie zmieniany 1 raz.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
kowal-80
50%
50%
Posty: 194
Rejestracja: 2007-10-15, 22:42

Post autor: kowal-80 » 2012-02-13, 20:40

Może kiedyś... przy opracowywaniu modułu sterującego utrzymaniem kolumny na granicy zalania, dałoby się wykorzystać barometr do pozbycia się tej wady w e-arc :mrgreen:

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2012-02-13, 20:43

Barometr leży na pokładzie sterownika, lecz jeszcze nie jest oprogramowany. Będzie miało to miejsce po zrealizowaniu pomiaru spadku ciśnienia na wypełnieniu, a to już niedługo.

[ Dodano: 2012-02-13, 21:02 ]
kowal-80 pisze: ..... Można temu zapobiec poprzez zamontowanie przed elektrozaworem, zaworu igłowego i ustawić tak aby np. po otwarciu elektrozaworu, połowa spirytusu trafiała na wypełnienie a druga połowa do butelki. Dzięki temu mamy zawsze gwarantowany stały refluks podczas odbioru.
No to tak naprawdę Kolega ma RLM... Mam wrażenie, że po zastosowaniu sterownika ten e-zawór nigdy nie zadziała :wink:
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
kowal-80
50%
50%
Posty: 194
Rejestracja: 2007-10-15, 22:42

Post autor: kowal-80 » 2012-02-13, 21:30

Nie wykluczam że zaworek pójdzie na zasłużony odpoczynek :mrgreen: Ten system z zaworkiem iglicowym i elektro to raczej takie ½ RLM, bo raz refluks nieskończoność raz 1:1 Jednak marzeniem jest zaworek z silnikiem krokowym :wink: ... lecz jak pomyśle o algorytmie... to odechciewa mi się myślenia :mrgreen:

Mietek
40%
40%
Posty: 90
Rejestracja: 2007-11-16, 16:52

Post autor: Mietek » 2012-02-14, 01:13

Jak udałoby się rozpowszechnić w kolejnych wersjach sterownika zawór iglicowy sterowany silnikiem krokowym to w przypadku Aabratka założenia do algorytmu może mogły wyglądać tak:
Po odbiorze przedgonów stabilizacja i ustalenie zaworem iglicowym krokowym odbioru początkowego (chyba programując liczbę kroków zapewniającą określony odbiór) i odbiór spirytusu do czasu przekroczenia założonej temperatury w wypełnieniu.
Po wzroście temperatury zamknięcie zaworu iglicowego, zmniejszenie mocy grzania o powiedzmy 2% i po spadku temperatury do poprzedniej wartości otwarcie zaworu iglicowego ale o 2% mniej. Następnie odbiór do czasu kolejnego wzrostu temperatury i znowu zamknięcie zaworu, zmniejszenie mocy grzania o 2%, powrót temperatury do stanu wyjściowego i otwarcie zaworu o kolejne 2% mniej licząc od poprzedniej wartości itd... Ciekawe czy z takim algorytmem dojechalibyśmy do 100 stopni C w kotle bez wzrostu temperatury w głowicy od początku do końca procesu?
Wartość 2% podałem jako przykładową trzeba by pozostawić ją do ustalenia w każdej kolumnie indywidualnie.
Gdyby można wykorzystać barometr do przeliczenia odczytywanej temperatury do warunków „normalnych” ciśnienia jednej atmosfery to wskazania temperatury i nastawy byłyby niezależne od aktualnego ciśnienia atmosferycznego. Według tabeli zależność temperatury wrzenia alkoholu i ciśnienia atmosferycznego jest w miarę liniowa. Co 4 hPa temperatura wrzenia zmienia się o 0,1 stopnia C.
pozdrawiam,
Mietek

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2012-02-14, 22:12

All!
Jestem Wam winien informację, na temat podjęcia próby polutowania na płytce głównej, Atmegi i Barometru, który to, jest układem typu BGA i klasycznie nie ma możliwości przylutowania go. Po otrzymaniu mail'a, od wspomnianej w poprzednim poście firmy, doszedłem do wniosku, że to, nie ma sensu. Koszt usługi moim zdaniem jest do przyjęcia i przedstawia się tak: oto ten skopiowany list: " Witam,
oferujemy montaż IC2, IC3, IC4 na płytce LOGIC w cenie:
dla 1 sztuki 22,50 zł
Elementy klienta
Szablon SMD (na cały panel) 180 zł

Montaż wszystkich elementów SMD:
dla partii 40 sztuk 4,58 zł/szt
Wszystkie elementy klienta.

Ceny netto. "

te 22,50 wynika jak zwykle z tego, że jest to, pojedyncza płytka. Następne 40, z wszystkimi elementami SMD, to już inna bajka. Koszt ryzyka, że się może nie udać, jest zbyt duży. W związku z tym wysłałem zamówienie i prototyp do montażu. Za tydzień ma być gotowa. C.d.n

[ Dodano: 2012-02-17, 19:16 ]
Cześć
dzisiaj prezentacja pierwszej płytki (jeszcze ciepła od lutownicy) prototypu, o roboczej nazwie "Pomiary". Jutro "Triaki" ,a w piątek, mam odebrać z montażu "Logic". W sobotę wszystkie w paczkę i do Konstruktora na testy.

[ Dodano: 2012-02-17, 19:33 ]
zdjęcie jeszcze raz

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2012-02-17, 20:06

Mietek pisze: 1. Po odbiorze przedgonów stabilizacja i ustalenie zaworem iglicowym krokowym odbioru początkowego (chyba programując liczbę kroków zapewniającą określony odbiór) i odbiór spirytusu do czasu przekroczenia założonej temperatury w wypełnieniu.
Po wzroście temperatury zamknięcie zaworu iglicowego, zmniejszenie mocy grzania o powiedzmy 2% i po spadku temperatury do poprzedniej wartości otwarcie zaworu iglicowego ale o 2% mniej.

2. Gdyby można wykorzystać barometr do przeliczenia odczytywanej temperatury do warunków „normalnych” ciśnienia jednej atmosfery to wskazania temperatury i nastawy byłyby niezależne od aktualnego ciśnienia atmosferycznego. Według tabeli zależność temperatury wrzenia alkoholu i ciśnienia atmosferycznego jest w miarę liniowa. Co 4 hPa temperatura wrzenia zmienia się o 0,1 stopnia C.
Ad 1. To nie jest najlepszy pomysł. Obniżając moc grzania stopniowo o niewielki procent tracimy na wysokości półki teoretycznej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest na końcu procesu (gdy temp. wypełnienia wzrośnie) skokowe obniżenie mocy grzania do niewielkiej zadanej wartości. Wtedy znacznie wzrasta rozdzielczość kolumny i możemy proces doprowadzić do końca. W sterowniku jest to realizowane poprzez ustawienie temperatury granicznej w baniaku, dla której można wykonać taki "przeskok"

Ad 2. Po to jest właśnie ten barometr, czy może Kolega podrzucić mi na PW tabelę, o której pisze ?
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
61gaw
101%
101%
Posty: 374
Rejestracja: 2011-11-02, 10:52
Lokalizacja: Z osiedla nad stawem

Post autor: 61gaw » 2012-02-18, 13:33

andrzejg11 pisze:... czy może Kolega podrzucić mi na PW tabelę, o której pisze ?
Może lepiej na forum ogólne, bo to chyba nie tajemnica i kto będzie zainteresowany, nie tylko sterownikiem, to skorzysta.

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2012-02-18, 17:22

No to załączam tą tabelkę, którą dostałem od Kol @Mietka. Dzięki jeszcze raz.
Załączniki
tabela_wrzenia.jpg
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2012-02-19, 07:24

Jako, że są to chyba dane, których jestem 'autorem' to chciałbym nadmienić, że w czasie jaki minął od ich zebrania mogło coś się na +/- zmienić.

Mietek
40%
40%
Posty: 90
Rejestracja: 2007-11-16, 16:52

Post autor: Mietek » 2012-02-19, 10:55

Może kolega pamięta źródło skąd uzyskał tą tabelkę.
Ja kiedyś wydrukowałem sobie z postu na naszym forum a teraz nie mogłem znaleźć i musiałem zeskanować aby podesłać dla andrzejg11.
pozdrawiam,
Mietek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości